Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

+10
Jesen
Martin Cibulka
jona777
OOO
Alžběta
Věra Kolafová - quaero
Jirka z P. (queens)
Hvězdlický
Doktorka White
jonas
14 posters

Strana 2 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 23/10/2006, 22:31

Další evidentně nevyplněné proroctví Bible:

Dle Gn 2:17 Adam zemře v den, kdy pojí ze stromu poznání, místo toho se však dovídáme (Gn 5:5), že Adam žil do 930 let. Všimněme si, že stejné hebrejské slovo pro „zemřít“ je použito pro fyzickou smrt na jiných místech Starého zákona. (Autoři ekumen. překladu zkreslují.)

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 24/10/2006, 08:53

Já tě chápu jonasi, ale pochop i ty, že náš pohled a Boží pohled na čas je trošilinku odlišný. Wink
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 09:19

queens napsal:Já tě chápu jonasi, ale pochop i ty, že náš pohled a Boží pohled na čas je trošilinku odlišný. Wink

j - já tě taky chápu, také jsem trpěl selektivní slepotou ...

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 24/10/2006, 09:42

Hmm Sad , ty jsmi to teď dal. Shocked Já mám dobrýho očaře. Cool
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Hvězdlický 24/10/2006, 10:21

Dle Gn 2:17 Adam zemře v den, kdy pojí ze stromu poznání, místo toho se však dovídáme (Gn 5:5), že Adam žil do 930 let.

Co to chápat tak, že tím dnem, kdy pojedl, si "podepsal rozsudek smrti"?.

Řeknu to lidově a srozumitelným jazykem "Adam si to v ten den posral". Následky v tom případě, přícházejí kdykoliv později...

Tenkrát bylo použito slušné slovo "zamřel"..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 12:00

Hvězdlický napsal:
Dle Gn 2:17 Adam zemře v den, kdy pojí ze stromu poznání, místo toho se však dovídáme (Gn 5:5), že Adam žil do 930 let.

Co to chápat tak, že tím dnem, kdy pojedl, si "podepsal rozsudek smrti"?.

Řeknu to lidově a srozumitelným jazykem "Adam si to v ten den posral". Následky v tom případě, přícházejí kdykoliv později...

Tenkrát bylo použito slušné slovo "zamřel"..

j - hezké vysvětlení

a obvyklé

má jednu nevýhodu

je v příkrém rozporu s tím co je v bibli napsáno

Gn 2:17 Adam zemře v den, kdy pojí

ale to nevadí

pokud tedy nechceš totot obhajovat jako neomylné boží slovo

jinak - mýty jsou užitečné, pokud víš že jsou to mýty

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Hvězdlický 24/10/2006, 12:45

Domnívám se. že Bible je psaná (přeložená) někdy dost nesrozumitelně a proto je nejdůležitější uvažovat "co tím chtěl autor říct".
Doslovné chápání některých textů (bez ohledu na další texty) může být omyl.
Podobná situce je popsaná v

˛Lukáš 23:43 Ježíš mu odpověděl: "Amen, pravím ti, dnes budeš se mnou v ráji."

Podle popisu událostí v dalších textech to je nesmysl. Ale bylo to tak řečeno.
Proto je potřeba uvažovat, jak asi to Ježíš myslel, když tři dny byl mrtev a teprve potom vzkříšen. Navíc, ráj, není v nebi, ale bude na zemi. Takže to DNES znamenalo pro lotra na kříži stejný problém, jako kdysi pro Adama.

Když zjistíme, jak to Ježíš myslel, řekneme, ano měl pravdu.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 15:14

Hvězdlický napsal:Domnívám se. že Bible je psaná (přeložená) někdy dost nesrozumitelně a proto je nejdůležitější uvažovat "co tím chtěl autor říct".
Doslovné chápání některých textů (bez ohledu na další texty) může být omyl.
.

j - to jistě může

stejně tak jako obrazné chápání

záleží co si ten který čtenář chce vyvodit

většinou si dnes křesťané dělají takový mix doslovného a konkrétního chápání který je snesitelný z hlediska toho co dnes již víme

ale pokud tedy ten den smrti je obrazný, má být vše ostatní také obrazné:

- strom poznání je pouhý symbol, ve skutečnosti žádný konkrétní nebyl

- rajská zahrada, je pouhý symbol, ve skutečnosti žádný konkrétní nebyl

- Adam + Eva, je pouhý symbol, ve skutečnosti žádní konkrétní nebyli

- hřích který údajně spáchali, je pouhý symbol, ve skutečnosti žádný konkrétní nebyl

atd. apod. ....

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 15:22

Neetické jsou také některé biblické doktríny. Dá se argumentovat, že Adam a Eva byli obětmi léčky a navádění, a nezasluhují tak svůj trest.

Myšlenka, že děti přicházejí na svět jaksi poznamenáni Adamovým a Eviným hříchem představuje také nespravedlnost.

Stejně tak výhružka desatera o trestání dětí neposlušných lidí až do čtvrtého pokolení.

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 24/10/2006, 15:39

Jonas, koukaj si dělat blázny z někoho jinýho. clown Domnívám se, že ti o nic nejde, jen o to abys vyprovokoval někoho na tomto fóru. Doporučoval bych dalším aby nereagovali, protože mu o nic nejde, jen čeká jak dlouho nám to vydrží, než ho prokoukneme.

Hezký den, jonas sunny king
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 16:04

Tobě přijde nauka o dědičném hřích či výhružka desatera o trestání dětí neposlušných lidí až do čtvrtého pokolení spravedlivá?

Nebo etická?

Kniha Exodus, kapitola 20:

já Hospodin, tvůj Bůh, jsem Bůh žárlivě milující. Trestám nepravost otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 24/10/2006, 16:23

Už delší dobu vás čtu, samozřejmě i jiná témata a moc děkuju za zajímavé myšlenky a duchovní radost. Neměla jsem nikdy odvahu zapojit se do diskuze, až teď. V téhle diskuzi se často objevuje výraz "co tím chtěl autor říci". Jsem asi pořád pod vlivem své učitelky češtiny, která nás učila, že to nikdy nemáme říkat, protože my nikdy nebudeme vědět, co tím chtěl básník, event, autor říci. Že my můžeme vědět jen to, jak to působí na nás, a to ještě jenom dnes, protože až totéž budeme číst třeba za rok, budeme si o tom myslet něco úplně jiného. Přesvědčila jsem se o tom v praxi a myslím, že se to týká i Bible, tím spíš, že je to Boží slovo. Tak mám pocit, že bychom se tím, vlastně mohli stavět trochu do pozice Boha. Taky se mi zdá, že jsme pořád pod vlivem metody SJ, totiž mít tu jednu jedinou pravdu, pochopitelně tu naší. Kladu si otázku, jestli těch možných vysvětlení není přecejenom víc...nebo jestli to třeba ani není nutné dopídit se té jediné možnosti. Příklad: poslední dobou mi je úplně jedno, jestli Ježíš Kristus zemřel na kůlu, na kříži nebo na čemkoli jiném, ale je pro mě důležité, že vůbec zemřel a hlavně že to udělal pro nás.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 16:55

quaero napsal:Už delší dobu vás čtu, samozřejmě i jiná témata a moc děkuju za zajímavé myšlenky a duchovní radost. Neměla jsem nikdy odvahu zapojit se do diskuze, až teď. V téhle diskuzi se často objevuje výraz "co tím chtěl autor říci". Jsem asi pořád pod vlivem své učitelky češtiny, která nás učila, že to nikdy nemáme říkat, protože my nikdy nebudeme vědět, co tím chtěl básník, event, autor říci. Že my můžeme vědět jen to, jak to působí na nás, a to ještě jenom dnes, protože až totéž budeme číst třeba za rok, budeme si o tom myslet něco úplně jiného. Přesvědčila jsem se o tom v praxi a myslím, že se to týká i Bible, tím spíš, že je to Boží slovo. Tak mám pocit, že bychom se tím, vlastně mohli stavět trochu do pozice Boha. Taky se mi zdá, že jsme pořád pod vlivem metody SJ, totiž mít tu jednu jedinou pravdu, pochopitelně tu naší. Kladu si otázku, jestli těch možných vysvětlení není přecejenom víc...nebo jestli to třeba ani není nutné dopídit se té jediné možnosti. Příklad: poslední dobou mi je úplně jedno, jestli Ježíš Kristus zemřel na kůlu, na kříži nebo na čemkoli jiném, ale je pro mě důležité, že vůbec zemřel a hlavně že to udělal pro nás.

j - je pravda že je jedno na čem teoreticky zemřel, ale je otázka zda tento postoj tázání se, skepse a nedůvěry ke všelijakým myšlenkovým klišé nedotáhnout ještě o kus dál a neuplatnit tento postoj i na bibli

je opravdu božím slovem když prokazatelně obsahuje nesplněná proroctví (např týkající se Ježíše), protikladné názory a eticky pochybné přikázání a nauky?

opravdu by bůh nebyl schopen napsat něco lepšího?

není to náhodou jen kniha popisující nezávazně víru a myšlenky předků?

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Hvězdlický 24/10/2006, 17:17

poslední dobou mi je úplně jedno, jestli Ježíš Kristus zemřel na kůlu, na kříži nebo na čemkoli jiném, ale je pro mě důležité, že vůbec zemřel a hlavně že to udělal pro nás.

Mám stejný názor. A je mi také jedno, jestli byl splozen, zrozen, nebo stvořen, hlavně že je tady.

Není mi ale jedno, že ho někdo chce napasovat do jakési nepochopitelné a člověkem vymyšlené trojice, že mám dodržovat starý zákon, že je jediná, a to nebeská naděje a další názory.

Jinak, co se týká "Jonase", docela mu fandím. Ne pro to, co nám tady servíruje, ale pro jeho snahu nás (nevědomky)ve víře posílit. Nutí nás uvažovat a hledat odpovědi.

Jsme v podobné situaci, jako jeden osel, který spadl do studny. Aby se osel netrápil, tak farmář rozhodl, že studnu zahází hlínou.
Osel ale nebyl hloupý osel. Každou lopatu hlíny ze hřbetu setřásl a stoupl si na ni. A tak s každou další lopatou se dostával o kousek výš, až vyběhl ze studny na svobodu.

Berte jonasovy námitky, jako lopaty s hlínou...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 24/10/2006, 18:22

Jonas se ptá, je-li vůbec Bible Boží slovo, když obsahuje nesplněná proroctví, protikladné názory a eticky pochybná přikázání a nauky? Otázka je, jestli to vůbec byla proroctví, a jestli ne, pak nejsou nesplněná, ne? Co se týče protikladných názorů, mám pocit, že to může být relativní. Například, když jeden člověk tvrdí, že auto přijelo zprava a druhý že přijelo zleva, pokud stojí každý na jiném, protilehlém chodníku, pak to není protikladný názor, ale spíš jiný úhel pohledu. No a etika starozákonní doby se asi nedá moc srovnávat s naší, proto mi taky není jedno, když mě někdo chce napasovat do dodržování starého zákona, pořád mi dává příklady lidí z té doby, jejichž chování dnes můžu jen ztěží chápat atd. A tak právě postava Ježíše je pro mě tak výjimečná, protože to, co říkal a dělal, je tak jasné a pochopitelné pro lidi v rozpětí dvou tisíciletí, že není potřeba toho moc dovysvětlovat.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Hvězdlický 24/10/2006, 20:12

e napasovat do dodržování starého zákona, pořád mi dává příklady lidí z té doby, jejichž chování dnes můžu jen ztěží chápat atd. A tak právě postava Ježíše je pro mě tak výjimečná, protože to, co říkal a dělal, je tak jasné a pochopitelné pro lidi v rozpětí dvou tisíciletí, že není potřeba toho moc dovysvětlovat.


Někteří, ale i když tvrdí, že jsou Kristovi, tak-

Marek 8:18 Oči máte, a nevidíte, uši máte, a neslyšíte! Nepamatujete se,

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 24/10/2006, 20:32

To je pravda. A Ježíš jim dokonce předtím řekl, že mají zatvrzelé srdce a proto neviděli, neslyšeli. Kdyby se nám tak podařilo ohlídat si svá srdce, aby byla vždycky dost citlivá na Božího ducha. Pak by nám šlo i líp pochopit ducha těch výroků, které jsou nám ne úplně jasné.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 20:37

Hvězdlický napsal:
Jinak, co se týká "Jonase", docela mu fandím. Ne pro to, co nám tady servíruje, ale pro jeho snahu nás (nevědomky)ve víře posílit. Nutí nás uvažovat a hledat odpovědi.

Jsme v podobné situaci, jako jeden osel, který spadl do studny. Aby se osel netrápil, tak farmář rozhodl, že studnu zahází hlínou.
Osel ale nebyl hloupý osel. Každou lopatu hlíny ze hřbetu setřásl a stoupl si na ni. A tak s každou další lopatou se dostával o kousek výš, až vyběhl ze studny na svobodu.

Berte jonasovy námitky, jako lopaty s hlínou...

j - ano tou studnou je náboženský fundamentalismus a ideologické vyznání víry

pochybnosti, odhalené rozpory a nepravdy, poctivé tázání - to je hlína která nás může osvobodit

děkuji za hezké podobenství

Smile

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Hvězdlický 24/10/2006, 20:47

pochybnosti, odhalené rozpory a nepravdy, poctivé tázání - to je hlína která nás může osvobodit

Ale jen tehdy, když se s ní nenecháš zavalit...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 20:56

quaero napsal:Jonas se ptá, je-li vůbec Bible Boží slovo, když obsahuje nesplněná proroctví, protikladné názory a eticky pochybná přikázání a nauky? Otázka je, jestli to vůbec byla proroctví, a jestli ne, pak nejsou nesplněná, ne? Co se týče protikladných názorů, mám pocit, že to může být relativní. Například, když jeden člověk tvrdí, že auto přijelo zprava a druhý že přijelo zleva, pokud stojí každý na jiném, protilehlém chodníku, pak to není protikladný názor, ale spíš jiný úhel pohledu. No a etika starozákonní doby se asi nedá moc srovnávat s naší, proto mi taky není jedno, když mě někdo chce napasovat do dodržování starého zákona, pořád mi dává příklady lidí z té doby, jejichž chování dnes můžu jen ztěží chápat atd. A tak právě postava Ježíše je pro mě tak výjimečná, protože to, co říkal a dělal, je tak jasné a pochopitelné pro lidi v rozpětí dvou tisíciletí, že není potřeba toho moc dovysvětlovat.

j - nesplněná proroctví jsem některá citoval, týkají se hlavně Matouše a jeho práce se SZ, v podstatě si vše upravil tak aby vyznání víry sedělo

jak to známe též od SJ, že?

rozpory jsou jasné a evidentní, a krom toho by boží slovo mělo být jednoznačné a ne tak nejasné např. v samotné identitě boha kdy protikladné nesmiřitelné tábory se dlouhá staletí nemohou shodnout na tom zda je bůh toj či jedinný

čili se rozhodně nedá mluvit o úhlu pohledu na to je to příliš protikladné

nicméně je to dobrá vizitka nespolehlivosti a rozporuplnosti písma, což u lidského díla nepřekvapí, naopak u božího by bylo ostudou

souhlasím s tím že SZ etika je vhodná k trvalému odložení do poličky

postava Ježíše je jedinečná, přitažlivá, de fakto úchvatná, ten jeho příběh!

nicméně se kolem něj rozvinula také velká a omezující ideologie + některé výroky a proroctví které mu pozdější editoři vložili do úst snesou srovnání se SZ v neblahém slova smyslu

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 21:00

quaero napsal:To je pravda. A Ježíš jim dokonce předtím řekl, že mají zatvrzelé srdce a proto neviděli, neslyšeli. Kdyby se nám tak podařilo ohlídat si svá srdce, aby byla vždycky dost citlivá na Božího ducha. Pak by nám šlo i líp pochopit ducha těch výroků, které jsou nám ne úplně jasné.

j - ducha výroků se hlavně snaží do člověka dostat vykladači různých protikladných verzí výkladu bible

a mají z toho dosti často snadné bydlo + pocit důležitosti No

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 21:02

Hvězdlický napsal:
pochybnosti, odhalené rozpory a nepravdy, poctivé tázání - to je hlína která nás může osvobodit

Ale jen tehdy, když se s ní nenecháš zavalit...

j - musíš to risknout, pokud nechceš zůstat na věky ve studni biblické ideologie

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 24/10/2006, 21:14

Určitě souhlasím, že nám různí vykladači vnucují svého ducha výroků a určitě z toho mají výhody a pocit, že jsou ti jediní a nejlepší. Ale má-li Bůh k dispozici Svatého ducha, což myslím, že má, a Ježíš slíbil, že jej pošle jako Pomocníka, tak nejsme úplně bez pomoci.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  jonas 24/10/2006, 21:29

quaero napsal:Určitě souhlasím, že nám různí vykladači vnucují svého ducha výroků a určitě z toho mají výhody a pocit, že jsou ti jediní a nejlepší. Ale má-li Bůh k dispozici Svatého ducha, což myslím, že má, a Ježíš slíbil, že jej pošle jako Pomocníka, tak nejsme úplně bez pomoci.

j - no varováním nám může být to, že tkzv. Pomocník se většinou projevuje podle vykladačovy ideologie a předem definovaného výsledku

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 24/10/2006, 21:44

jonas píše, že varováním nám je, když se tkzv. Pomocník projevuje podle vykladačovy ideologie a předem definovaného výsledku. Kéž bychom byli vždycky schopni to odhalit co nejdříve, aby naše cesta nevedla jen od jedné lidské ideologie ke druhé.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV? - Stránka 2 Empty Re: Máme být k Bibli tak kritičtí jako jsme se stali ke SV?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru