Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zemřel lidský duch již v ráji?

+12
Eliška
Nikola Tyrpak
František
Petr V.
Mysteri
stefan
Doktorka White
Zdeněk Bláha
Jirka z P. (queens)
Martin Cibulka
Hvězdlický
vera
16 posters

Strana 6 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 17/2/2008, 09:28

kód:
Také pro Tebe mám novinku o zemí, která nebude repas, ale nová!čti Luk.21,33! "NEBE a ZEMĚ POMINOU a SLOVA MÁ NEPOMINOU!!"

To není novinka.

2. Petra 3:10 Den Páně přijde jako přichází zloděj. Tehdy nebesa s rachotem zaniknou, vesmír se žárem roztaví a země se všemi lidskými činy bude postavena před soud.

Jistě víš, co je to vesmír. Nekonečno se všemi galaxiemi.
Chceš to brát doslovně, ten žár ohně???

Stejně nelze brát doslovně konec (pominutí) nebe a země. Je psáno "zničím ty, kteří mi ničí zemi". Planeta země i nebe jsou v pořádku. Ta nová země a nové nebe, jsou nové, ve svém uspořádání. Ve spravedlnosti.

˛2. Petra 3:13 Podle jeho slibu čekáme nové nebe a novou zemi, ve kterých přebývá spravedlnost.

Mimo to skus slova Pána podat naší dnešní češtinouj. Vypadalo by to asi takto. "jako nemůže pominout země a nebe, není možné, aby pominula má slova"... Nebo podobné znění- "to dřív pominou nebe a země, než moje slova"
Obojí ukazuje na nemožnost zániku jednoho i druhého.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 17/2/2008, 09:34

Drobná poznámka k debatě Vera versus Hvězdický

Možná by bylo dobré ujasnit si rozdíl mezi slovy vzkříšen, vzkříšení
a obživen, obživení. Jinak se vůbec nedomluvíte.

Osobně jsem se nikde v písmu svatém nedočetl, že duch je vzkříšen (jde mi o použíté slovo). Vím nebo myslím si, že vím, jak to autorka používá, ale možná by mohla upravit svůj slovník v souladu s písmem, aby to nebylo zavádějící.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 17/2/2008, 10:29

kód:
Osobně jsem se nikde v písmu svatém nedočetl, že duch je vzkříšen

Aby mohl být tento DUCH vzkříšen, musel by se v Písmu najít i text o SMRTI DUCHA.

Našel jsem jen texty o smrti "ducha" v podobě duchovních bytostí.

Jinak jen o tom, že duch člověka je darem od Boha ( a jeho vlastnictvím) a ten po smrti člověka uváží, zda jej odstranit a nebo vrátit při vzkříšení.

Kazatel 12:7 A prach se vrátí do země, kde byl, a duch se vrátí k Bohu, který jej dal.

Moje úvaha vychází z textů, kde je ukázáno, že zájem o "budoucnost" ducha člověka byl před smrtí velice důležitý.

Lukáš 23:46 A Ježíš zvolal mocným hlasem: "Otče, do tvých rukou odevzdávám svého ducha." Po těch slovech skonal.

Skutky apoštolů 7:59 Když Štěpána kamenovali, on se modlil: "Pane Ježíši, přijmi mého ducha!"

Ani v jednom případě duch člověka lidskou smrtí nezemřel, ale stál před otázkou, postavenou na rozhodnutí Boha, o svém budoucím vzkříšení (do duchovního a nebo hmotného těla) a nebo věčného zániku.

V případě Ježíše, víme že byl Kristus vzkříšen jako duchovní bytost a tedy DUCH OBŽIVUJÍCÍ.

Kdyby při jeho vzkříšení (a to se týká i lidí) nedostal nic původního (v tomto případě původního ducha), nejednalo by se o vzkříšení, ale o vytvoření DOKONALÉ KOPIE....

JSOU TO ALE JEN MOJE NÁZORY A ÚVAhY..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 17/2/2008, 12:49

V případě Ježíše, víme že byl Kristus vzkříšen jako duchovní bytost a tedy DUCH OBŽIVUJÍCÍ.

Co je to termín "duchovní bytost"?

Kdyby při jeho vzkříšení (a to se týká i lidí) nedostal nic původního (v tomto případě původního ducha), nejednalo by se o vzkříšení, ale o vytvoření DOKONALÉ KOPIE....

Ano, vzkříšení je opětovné spojení lidského ducha (duše) s tělem. My, nebo spíše to naše já, je duchovní podstaty a to je to, co máme v hliněných nádobách tedy v našich tělech.

Při vzkříšení dostáváme nové tělo, prostřednictvím, kterého žijeme.

O smrti se mi zdá velmi výstižný text. "Kralovala pak smrt ...", protože smrt skutečně kraluje. A jinými slovy ti "mrtví, kteří pohřbívají své mrtvé" jsou ti, nad kterými panuje smrt. Jejich tělo se rozpadá - pomíjí a nakonec se rozpadne. To vidíme, to je jasné. Pak se stávají těmi, kteří jsou pohřbíváni jinými mrtvými, ale jejich duše (duch) zůstává i nadále po rozpadu těla v moci smrti a je přenesena do hádu (šeolu, podsvětí). To je proces, který nevidíme, ale který písmo na mnoha místech popisuje.

V tomto pojetí se mi zdá dost výstižný ekumenický překlad, který v 1.Moj překládá "propadneš smrti" Kralický překládá "smrtí zemřeš". Proces chátrání fyzického těla, který je zakončen tím, že se tělo pohřbí a duch (duše) je přenesena do šeolu, to celé je proces smrti.

Důležité je se z tohoto procesu vymanit a skrze znovuzrození přijmout Ježíše jako otce, který dává lepší dědictví než Adam a obživuje našeho ducha - vymaňuje ho z moci smrti. "Jako v Adamovi všichni umírají, tak také budou v Kristu všichni obživeni". 1.Kor 15:22 Tělo i nadále chátrá a dokončí svůj proces, ale duch(duše) nebude přenesena do podsvětí, protože na něj již smrt nemá nárok.
V Adamovi všichni umírají, všichni jsou jeho potomci a všichni dostávají stejné dědictví, totiž rodí se pod vládu smrti. A ten způsob, jakým budou všichni obživeni je v podstatě stejný, jakým se dostali pod vládu smrti, musí se narodit znovu, musí přerušit linii od Adama a získat nové lepší dědictví skrze otcovství, které nám poskytuje Duch obživující, Ježíš Kristus.

Důkežitá podrobnost je ta, že jako Adamův potomek se člověk narodí zcela automaticky, Ježíše si jako Otce vybírá o své vůli.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 17/2/2008, 13:12

kód:
Ježíše si jako Otce vybírá o své vůli.

Tu lidskou vůli, bych chápal ale jako podmíněnou někým vyšším. Jeho rozhodnutím a výběrem...

Mohu nabídku přijmout a nebo odmítnout. On volá a "ovce slyší jeho hlas"

Jan 13:18 Nemluvím o vás všech. Já vím, které jsem vyvolil.

Jan 15:16 Ne vy jste vyvolili mne, ale já jsem vyvolil vás a ustanovil jsem vás, abyste šli a nesli ovoce a vaše ovoce aby zůstalo; a Otec vám dá, oč byste ho prosili v mém jménu.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 17/2/2008, 14:23

Pokud si dobře vzpomínám, tak uvedené texty z Jana jsem Vám již jednou vysvětloval.

Lidská vůle je lidská vůle, Bůh ji respektuje.

Bůh také volá všechny lidi.

Ten, kdo lidskou vůli nerespektuje, ale s člověkem manipuluje, je ten, kdo může způsobit, že ovce neslyší hlas. Může to být například nějaká duchovní mocnost. Svůj vliv získává prostřednictvím nauk. Přijetím těchto nauk do srdce se člověk dostává pod její vliv. Takový člověk hledí na stránky písma, ale nevidí, co by měl vidět, ale vidí něco zcela jiného.

Vím, že jsem prosil Pána, abych viděl jasně, aby mně vedl. Dokud říkáme "vidíme, ikdyž jsme slepí, pak Ježíš nemůže přijít, aby nás uzdravil, ale tehdy, když vyznáme, že jsme slepí a potřebujeme pomoci, tehdy Ježíš přichází se svou oční mastí, protože jsme přistoupili k pokání, uznali jsme ve svém srdci, že potřebujeme pomoci. Když říkáme vidíme, tak se stavíme pyšně proti němu a on nepřichází. Mnozí nábožní lidé získali jakési zdání zbožnosti a myslí si, že vidí a zůstávají slepí, jsem přesvědčen, že vy se jim vší silou nechcete podobat. A to je zajisté dobře. Takže, co takhle poprosit Pána o oční mast?

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty duch lidský

Příspěvek  vera 17/2/2008, 21:45

Moji drazí,
děkuji za diskusi a zdravím Hvězdlického i Bláhu bratry,
už si myslím, že si více rozumíme a Bláha píše, něco ve smyslu, že v hliněných nádobách máme duši i ducha a to je ten vnitřní člověk o kterého mně, vždy jde!
To je to vnitřní neviditelné, nemá to maso a kostí!a tím centrem i myšlení je SRDCE-lépe něco v srdci, je to tak psáno! nebo: "Bloudí srdcem, nepoznali cest Mých"! Je to i SZ o myšlení srdceI.Moj.6,5; 8,21;Luk.24,38;Luk.2,35; To je jen z mnoha a Vy je určitě budete znát!Takže už bychom o duchu lidském mohli vědět, že myslí a ještě jindy najdeme, že mluví! Díky Jemu, za duchovní řeč!
To Kristovo i Štěpánovo, Pane přijmi ducha, je velice významově důležité, takže tzv anihilace se díky Pánu NEKONÁ!!!Ono totiž stačí věc degradovat na tzv dech-já říkám "pšouk"! To je totiž to důležité na co většina "sekářů"slyší a ten fakt, že člověk je např podle I.Tess.5,23:"duše, duch a tělo" je v esenci hrubě IGNOROVÁN!a ten meč na obě strany ostrý je rozděluje od sebe čti Žid.4,12!To rozdělení a oddělení je stěžejní, jinak svého ducha NEMUŽEME OBJEVIT!Co je ten meč, určitě vime!
Od toho už je jen krok k pochopení duchovní podstaty, kterou máme od původního stvoření, podle obrazu Božího! Jinak, asi ta hliněná nádoba, byla u mně příčinou nepochopení a slepota duchovní a teprve vzkříšení, to není nic jiného, než oživený duch lidský, jistě existuje, já jsem toho živým důkazem!Slovník netřeba upravovat, jen to chápání-myšlení srdcem, tak jako se věří v Boha, nematerialisticky!! To, že věřím ve vzkříšení těla-hliněné nádoby- při II.příchodu Pána, jsem už psala!
Byla jsem mrtvá v duchu, do chvíle křtu Duchem Svatým a to je to setkání naprosto stěžejní a je čitelné v kraličtině i hebrejštině i řečtině i moderní češtině, jasné br Hvězdlický, Ty to dramatizuješ zbytečně! Mně jde o jistá fakta a ta JSOU k nalezení právě z toho Ducha duchu lidskému-mému i Tvého by mělo!
Moje víra ve věci duchovní strádala velice, do chvíle, než mi tou mastí byly moje oči pomazány, díky br Bláho, že mluvíš o tom drahém kollyriu!
Jinak ti mrtví co pochovávají mrtvé své je možno chápat úplně verbálně a také to tak JE! Mrtví neobživení, nevzkříšení na duchu a ten musel předtím dávno, zemřít HŘÍCHEM!
Drahý Hvězdlický o té nové zemi, že bude spravedlivá, díky chování bez hříchu je jisté, ale byla prokletá, tak bude celá NOVÁ a co máš proti ohni??? Toho bude dost a dost, akorát tam drobátko falíruje ta pozemská skupina, že? Měli bychom už tím mečem to rozlousknout! s Jeho pomocí!
Pán nám žehnej!!!

vera

Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : -4
Registration date : 17. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 17/2/2008, 21:47

kód:
Takový člověk hledí na stránky písma, ale nevidí, co by měl vidět, ale vidí něco zcela jiného.
kód:
Takže, co takhle poprosit Pána o oční mast?


Tak tomu zrovna moc nerozumím. Texty, které jsem uvedl, bych měl chápat jinak, než jak jsou napsány a k tomu že by pomohla ona "oční mast"???

TO SNAD NE..Chápu, a vidím to i tady v diskuzi, že se vše dá VYSVĚTLIT různým způsobem.
Stejný text může vypadat jinak od SJ, jinak od KC a ještě jinak od dalšího věřícího..A všichni jsou přesvědčeni, že mají PRAVOU MOUDROST OD PÁNA.

Jen já to netvrdím. Jsou to moje myšlenky a moje "VYNÁLEZY".
Proto nesvádím moje mylné názory na "špatné světlo od Boha" nebo podobně.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 17/2/2008, 21:55

kód:
e byla prokletá, tak bude celá NOVÁ a co máš proti ohni??? Toho bude dost a dost, akorát tam drobátko falíruje ta pozemská skupina, že?

A nefalíruje tam jen ta "lidská skupina" ale i slib, že "zemi dal synům lidským" a vytvořil ji proto, aby byla obývána, a navěky (země) trvat bude, a zaslíbení nové spravedlivé země. (ne tedy planety, ta je navěky, ale uspořádání na zemi)
a další Božské sliby a záměry.

Jo, jo falíruje to tam proti názorům spálené země na prach a jejímu rozpadu na atomy.

Jo a ten oheň, není jen doslovný, ale především je to symbol Božského hněvu a soudu. (satanovi by doslovný oheň ani ohnivé jezero nic neudělal)

V 1 Mojžíšově 8/21 říká Bůh "UŽ NIKDY NEZNIČÍM VŠE ŽIVÉ"

....a žIDŮM 12/29 VYSVĚTLUJE pAVEL, ŽE TEN OHE"N STRAVUJÍCÍ, JE SÁM bŮH. TEDY JEHO HNĚV...


Takže to hodně někomu falíruje...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 17/2/2008, 23:45

Duch = duše? lol! Zajímavé.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 18/2/2008, 10:20

Občas si někdo vyloží slova prvních vět Písma, kde je psáno "a člověk SE STAL ŽIVOU DUŠÍ (bytostí) trochu jinak a má z toho zmatek,
hlavně když tam i to STVOŘENÍ K BOŽÍMU OBRAZU doplantá ještě víc.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 18/2/2008, 11:42

Zřejmě i Kristus by se od vás měl, co učit, pánové!

Mat 10:28 A nebojte se těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou. Raději se bojte toho, kdo může i duši i tělo zahubit v Gehenně.

Možná, že to podle Vás také zpatlal nějak dohromady a špatně si slova Genesis vyložil. Ale což, vy přece vidíte naprosto skvěle.

Apoštol Pavel by asi taky měl přijít na školení.

Jak jinak by mohl přemýšlet a vyjadřovat se o duchu, duši a těle zvlášť jak to na mnoha místech činí. Možná by potřeboval znova vyložit genesis.

Jestliže jsem psal duch (duše) pak tím myslím jedině to, že duše je duchovní podstaty a reprezentuje duchovního člověka v hliněné nádobě, což zase není nic jiného než narážka na to, že naše tělo je vytvořeno z prachu, proto je nádoba hliněná. A také jsem napsal duch(duše) proto, že to prostě neumím napsat lépe a pokud něco neumím napsat lépe, tak tam raději napíšu obě varianty a kdo tomu dokonale rozumí ať to vysvětlí.

A kdo si myslí, že tady někdo něco patlá dohromady ať vysvětlí, proč ty ostatní živé duše prostě povstaly Božím slovem a na rozdíl od nich, člověka Bůh stvořil osobně ke svému obrazu a vdechl do jeho chřípí ducha, nebo si myslíte, že mu dával umělé dýchání, že Bůh dýchá vzduch?

Už způsobem, jakým byl vytvořen, je člověk naprosto zvláštní a jedinečný. Na jedné straně je podoben ostatním živým tvorům, na straně druhé je stvořen k Božímu obrazu. Řekl snad Bůh o kočkách, psech, koních nebo jiných zvířatech, že si je vybral ještě před založením světa, aby byly svatí a bez úhony? Ef 1:4 Myslíte si, že Bůh stvořil člověka jenom proto, aby měl na zemi zahradníka schopného vlastní reprodukce?

Když tomu nerozumíte, tak se alespoň nabubřele nepošklebujte.

lol!

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 18/2/2008, 13:52

Zdeňku proč se čertíš? Kdyby jsi to rozepsal tak jak jsi to udělal po sléze, tak bych se vůbec neptal. Nevím proč, když se může zdát, že máme jakoby stejný postoj s dědou, mě spojuješ s jeho reakcí s kterou i já nemusím souhlasit?

Jen k tomu, co jsi uvedl správně, že bylo do člověka něco vdechnuto zřejmě duch, že? A pak se něco stalo, ne? vznikla lidská duše. Pak se ptám je duch a duše stejné a nebo je to jen výslednice dřívějšího konání? Ty texty, které jsi uváděl jsou jasné, ale ne v tom, že duch se rovná duše, že? Pokusím se to shrnout: hmota bez ducha = prach země; hmota + duch = duše, pardon živá duše. flower
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 18/2/2008, 15:02

Někdo se rád čertí. Moje manželka taky a proto osobně mně to nevyvádí z míry.

Pokud Ježíš řekl "duši zabít nemohou", v souladu s dalšími texty, měl na mysli ŽIVOT. (navíc je to překlad a ne originál a proto je potřeba dbát na smysl a ne na slovíčka, která překladatel použil)
Ale skutečný, věčný život a ne tu chvilku v nedokonalosti. Ten může zničit pouze Bůh.

Ale jinak skutečně znamená slovo "duše" ve většině případů a to jak člověka, tak zvíře- "živou bytost". A ne nějaké oddělitelné fluidum. Umírá tělo a končí život. Zaniká "duše". Celek.

Proto je asi psáno, o tom celku tělu a duchu, který jej oživuje a vytváří živou bytost (duši), že duše (tato živá rozumná bytost) která hřeší, ta umře.

Duch člověka je pochopitelně něco jiného.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 18/2/2008, 15:40

Pokud Ježíš řekl "duši zabít nemohou", v souladu s dalšími texty, měl na mysli ŽIVOT. (navíc je to překlad a ne originál a proto je potřeba dbát na smysl a ne na slovíčka, která překladatel použil)
Ale skutečný, věčný život a ne tu chvilku v nedokonalosti. Ten může zničit pouze Bůh.

Tak tady mi chybí jenom číslo strážné věže, mohl byste své tvrzení podepřít i něčím jiným. Pokud nemůžete citovat originál textu nebo nějakou odbornou publikaci, tak bych se tady se slovem originál moc neoháněl. Tohle je klasický případ toho, když něco jiného čtu a něco jiného tam vidím. Někdy se tomu v žargonu svědků jehovových říká doplnění podle smyslu.

Pokud budete doplňovat podle smyslu, pak ten smysl nelze doplňovat podle chápání dodaného SV, ale podle ostatních a pokud možno všech míst svatého písma, které se o tom zmiňují.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 18/2/2008, 16:02

kód:
Pokud budete doplňovat podle smyslu, pak ten smysl nelze doplňovat podle chápání dodaného SV, ale podle ostatních a pokud možno všech míst svatého písma, které se o tom zmiňují.

To je velice dobrá a pravdivá myšlenka. Skus to podle ní udělat a sejdeme se i s tím výrazem DUŠE.


kód:
Pokud nemůžete citovat originál textu nebo nějakou odbornou publikaci,

A to je další dobrá myšlenka.
Originál nemůžeme citovat, protože jej nikdo nemá a překlady ukazují na možnost rozmanitosti výkladu
a spoléhat na NĚJAKOU ODBORNOU PUBLIKACI (třeba spisy svatých otců od KC) znamená dostat se mnohdy pod úroveň výkladu SJ.

Jsou publikace některých církví, velice odborné, se spoustzou cizích slov, ale , ale , ale...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 18/2/2008, 16:36

Ne že bych si kvůli toho řezal žíly lol! , ale celkem by mě zajímal Zdeňku tvůj názor.

Pokusím se to shrnout: hmota bez ducha = prach země; hmota + duch = duše, pardon živá duše.

Díky

Jirka
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 18/2/2008, 20:42

hmota + Duch = živá duše

Je to jedna z možností. Pokud vezmeme v potaz pouze jeden verš z genesis, který rádi používají svědkové jehovovi.

Pokud k tomu vezmeme do úvahy i jiné texty, a také ty řecké, které dávají inspirovaný výklad k textům starozákonním (a výklady přece patří Bohu), pak dojdeme v uvažování kousek dále.

Apoštol Pavel píše jinou rovnici člověk = duše+duch+tělo

1 Tesalonickým 5:23 Sám Bůh pokoje kéž vás cele posvětí a zachová vašeho ducha, duši i tělo.

Má - li být člověk celý posvěcen, pak tedy duše, duch i tělo. Žádná další složka, takto je celý.

Na dalším místě opět píše.

Židům 4:12 Boží slovo je živé, mocné a ostřejší než každý dvojsečný meč. Proniká až k rozhraní duše a ducha, až do morku a kloubů, až do srdce, kde zkoumá jeho myšlenky a úmysly.

Ale můžeme klidně zůstat v knize genesis.
O člověku a zvířatech se v SZ nepíše zásadně jako o duších, ale také jako o tělech.

Genesis 6:3 Pročež řekl Hospodin: Nebude se nesnaditi duch můj s člověkem na věky, proto že také tělo jest, a bude dnů jeho sto a dvadceti let.
Genesis 6:12 Viděl tedy Bůh zemi, a aj, porušena byla, nebo bylo porušilo všeliké tělo cestu svou na zemi.
Genesis 6:17 Já pak, aj, já uvedu potopu vod na zemi, aby zkaženo bylo všeliké tělo, v němž jest duch života pod nebem. Cožkoli bude na zemi, umře.


Také se neužívá pouze vyjádření, že zvířata nebo lidé jsou duše, ale i SZ uvádí, že mají duši, že duše je v nich.

Genesis 1:30 Všechněm pak živočichům zemským, i všemu ptactvu nebeskému, a všemu tomu, což se hýbe na zemi, v čemž jest duše živá, všelikou bylinu zelenou dal jsem ku pokrmu. I stalo se tak.

1 Královská 17:22 A Hospodin Eliáše vyslyšel. Do chlapce se vrátila duše, takže ožil.

Není tedy špatným výkladem písma, uvažovat o živých tvorech jako o duších a není špatným výkladem písma říkat, že mají duši.

Duši lze podle mě chápat jako "sídlo vůle, rozumu a pocitů" Tyto projevy totiž mají v různé míře i zvířata, tedy ta, která mají ve svém těle krev.

A nevidím problém v tom nazvat živé bytosti dušemi, zrovna tak jako není problém nazvat je těly, protože jsou tělo a je v nich duše.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  vera 19/2/2008, 01:39

protože je napsáno, že Slova Má nepominou, o zemi to znamená opak i kdyby bratři strážných věží říkali, cokoli!
SJ jsem byla vyučována o ekologické katastrofě při požáru země, vždycky to bylo velmi ubohé napravovat Pánova slova o což mocně stále usilují, když oheň, tak bude JEHO a je na Něm, že BUDE a jaký!!!
Duše, duch tělo, jsou jasné tři entity a náš Pán s nimi má svůj záměr! Lidská duše musí zemřít, to je psáno, aby mohla žít a v tom je to co SV není schopná vysvětlit a také, proč by to dělala, když jí anihilace nauku podporuje a nenarušuje!
Pavla odstrčili jako ovlivněného platonismem, tedy řeckou filosofií a tak proč by měli vůbec číst jeho verše, které napsal, asi pro nic za nic, ale proč se nepokusit? U mnohých, jak vidno to vyšlo!!!
Podle Písma je naše duše, naše mysl, vůle a emoce a také zakrývá našeho lidského ducha a ten tak vůbec není objeven a poznán a také to co se zde píše, kromě Bláhy, to tak vypadá!Duch se projevuje v našem svědomí, které nás obviňuje, nebo dosvědčuje! Takže zabít duši je podstata a to chci vidět co bude říkat br Hvězdlický!!!
Když byla objevena cesta ke svatyni, tak to je cesta k našemu duchu, kde se odehrává to kýžené vnitřní setkání s Bohem, na což měli ti na poušti, ten viditelný stánek, tak my ho máme v duchu a psala jsem vám, že je v srdci!, a také jsou tam vyryta ta přikázání Kristova o lásce!Kde to je psáno si hledejte sami, protože stejně nečtete, co vám píši!
Jakub 2,26 píše, že tělo bez duše JE MRTVÉ, tak ta duše je oddělitelná i když SV se bude stavět na hlavu! Duše nerovná se duch, ale duše je něco jako obal na ducha, který se musí pro život věčný oddělit a pak regenerovat! Psáno je, že tělo a krev, království Božího dědicové NEBUDOU!!! A Židé říkají to holistické, že duše je ve krvi, tak to odpovídá, že?!
Jinak opravdu výklad Písma patří Bohu, tak proto nás má vyučovat Duch Svatý a pak nás nemusí nikdo, už nic učit!!!
Jinak zvířata mají duši, ale né lidskou, jak to degradují nové náboženské směry, aby se vyhnuli jasné zprávě o oživení ducha, a regenerované mysli, která je KRISTOVA!!!!I.Kor.2,16! Kde se píše, že my, mysl Kristovu MÁME!!!
Titovi 3,5:né podle skutků našich, ale podle milosrdenství spasil nás, skrze obmytí druhého narození a obnovení Ducha Svatého!!!
Pán s vámi!

vera

Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : -4
Registration date : 17. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 19/2/2008, 10:33

kód:
Takže zabít duši je podstata a to chci vidět co bude říkat br Hvězdlický!!!

Nebude již říkat nic. Protože "vyhrát hádku, znamená ztratit přítele"...Nechávám tedy "pravdu" na jiných..

kód:
Jakub 2,26 píše, že tělo bez duše JE MRTVÉ, tak ta duše je oddělitelná i když SV se bude stavět na hlavu!

Stavět na tomto doslovném znění PŘEKLADU PÍSMA (bez ostatního kontextu) , je podobné, jako v případě "JÁ A OTEC JEDNO JSME".

Tam se také může odpůrce trojice stavět na hlavu. Trojičáři přece jasně čtou v Písmu text, o potvrzení bohorovnosti...

Ä OPĚT JE HÁDKA ZBYTEČNÁ A MARNÁ.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 19/2/2008, 11:13

Myslím si, že do doby než si vyjasní někteří, co je duch, tak bude jasné i to ostatní. Protože jak je vidět dělá komplikace, ale nahráváto těm, kteří věří v nesmrtelnost duše a v trojiční učení.

Duchovní bytosti mají nebo jsou duch, tak jako jejich původce. Lidičky a jiná živá hovádka na zemi jsou díky duchu, a tady vidím ten problém, který když se vyřeší tak bude vše jasné, živé bytosti - živé duše. To znamená, že bez ducha není duše, tak pak si taky do této skládačky musíme ujasnit, co měli pisatelé NZ namysli tím, když psali o těle, duši a duchu? Pokud nám to nebude zapadat, tak výsledek bude jen takový, že to co komu bude momentálně vycházet, tak využije pro svoji obhajobu svých výkladů Písem. Ale to potom není výklad boží, ale lidský - možná i to je dost velký problém, který nás provází již od doby, co existuje lidstvo. lol!
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Hvězdlický 19/2/2008, 12:31

kód:
že to co komu bude momentálně vycházet, tak využije pro svoji obhajobu svých výkladů Písem. Ale to potom není výklad boží, ale lidský - možná i to je dost velký problém, který nás provází již od doby, co existuje lidstvo

A za tím účelem, od založení lidstva vytvořil satan spoustu náboženství, vložil do jejich srdcí protibožské nauky (a proto se s nimi většina náboženství ztotožňuje) aby, jak je psáno "uvěřili lži".
Je to příjemné jejich sluchu a myšlení.
Když jim to někdo bude brát, budou křičet, zuřit, upalovat na hranici.

Stačí sledovat jen tady jejich "neurvalou" reakci.
Nic v duchu lásky.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 19/2/2008, 13:28

Co se stane když z hlíny uplácáte postavu, která se podobá lidské postavě? Co si řeknete? Mnozí: co je to za figurínu? Ale kdyby se ta figurína pohla, tak si možná už řeknou, to je pěkné tělo? Nevím, snad? Ale co tím chci naznačit. Duch bez těla a duše může být, ale tělo a duše nelze oddělit, proč? Jak je vidno z mého skromného příkladu, je evidentní, že uplácaná hmota bez ducha, se jeví ne jako tělo, ale jako figurína. Proto se nedá mluvit o těle, ale v momentě kdy do té hmoty, figuríny je vdechnut duch, objeví se na scéně tělo, ale nejen to i duše. Pro některé vyvstává otázka, kde byla ta duše? Jenže ona nikde nemohla být protože nebylo tělo. Není tělo není duše, je tělo je duše, proč? Uplácaná hmota, figurína + duch = duše neboli tělo +duše, jak to popísují pisatelé NZ. Proto si nedělám velké starosti s porozuměním, těla a duše a ducha. Ano ducha bez těla a duše si dovedu přestavit, jen s tím podstatným rozdílem, že když tato situace nastane, rázem se tělo a duše stává opět tou hmotou bez ducha, tedy žádný tělo ani duše. Jen hmota, která se časem a nebo v peci stane prachem země. A duch, který odchází symbolicky k Bohu, do doby než nastane vzkříšení, opět navrátí díky působení nezasloužené laskavosti do prachu země, neboli do hmoty a ejhle opět je na scéně tělo a duše a duch = život.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 19/2/2008, 13:46

Promiňte Pane Hvězdlický,

ale rád bych vám připomněl některé vaše výroky.

Občas si někdo vyloží slova prvních vět Písma, kde je psáno "a člověk SE STAL ŽIVOU DUŠÍ (bytostí) trochu jinak a má z toho zmatek,
hlavně když tam i to STVOŘENÍ K BOŽÍMU OBRAZU doplantá ještě víc

Když jim to někdo bude brát, budou křičet, zuřit, upalovat na hranici.
Stačí sledovat jen tady jejich "neurvalou" reakci.
Nic v duchu lásky.

Myslíte si, že vaše reakce je laskavá, či v duchu lásky? Napsal jste, že vítáte předkládání argumetů a textů písma, ale pokud je předložím, začnete hovořit o neurvalé reakci. Trochu se zamyslete nad tím, co vlastně píšete. Urážlivými slovy o jakémsi doplantání jste sám vyprovokoval tuto výměnu názorů, to si může najít každý na začátku této stránky. Předtím vás nikdo hrubě slovně nenapadl. Takže pokud se sám budete krotit, nebude mít ani druhá strana důvod se hájit. Pokud budete ty druhé, kteří zkoumají a poctivě překládají argumety a myšlenky, mít za slabomyslné lidičky, kteří něco plantají, pak je těžké s vámi o něčem diskutovat. Pokud si o nás druhých budete myslet, že jsme ovládaní satanem a jsme dokonce schopni zuřit a upalovat a křičet, pak nás prosím nechejte pokojně diskutovat a neobtěžujte se něco psát. Zatím je to nenávistná propaganda svědků jehovových, kteří jsou podle svého mínění ti jediní praví.



Pro Jirku z P, který je sice provokatér, ale alespoň o věcech přemýšlí.

Jaký je podle tebe pohled ap. Pavla na tělo, duši a ducha člověka? Dokážeš to vysvětlit a doložit rozebráním alespoň některých biblický textů? Možná bych ti mohl některé vypsat, ale můžeš použít ty dva, co jsem uvedl a alespoň dalších pět dle svého výběru.

Další otázka: Proč ap Pavel a s ním i další autoři včetně překladatelů septuaginty používají taková slova jako hádes (šeol) a psyché (nefeš)? Vždyť přece naprosto jasně věděli jaký význam ta slova mají pro řecké čtenáře, kterým chtěli Boží slovo přiblížit. Chtěli své čtenáře zmást, nebo využili slov, která skutečně odpovídají svým základním významem svým protějškům v hebrejštině?

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 19/2/2008, 15:27

Zdeňku, sunny
úplně s tebou souhlasím.
Pořád jen přemýšlím, jak přehledně rozmotat ten spletenec (duše, duch, dech...), který je většině lidí, se kterými se v jiných křesťanských církvích setkávám úplně jasný, ale který nemohou rozmotat právě SJ nebo ti, co odcházejí nebo odešli.
Zkoušela jsem vzpomínat, od kterého okamžiku se mi to začalo nějak všechno skládat a zapadat do sebe.
Když pominu působení Ducha, protože na to jsou tady někteří citliví (ani se jim nedivím, byla jsem dřív taky), vzpomínám si, že to byl moment, kdy jsem pochopila, že Bůh prostě není jen duch jako všichni ostatní, třeba jak píše Jirka:
Duchovní bytosti mají nebo jsou duch, tak jako jejich původce
Já vím, Jirko, že to myslíš dobře a vůbec to, prosím tě, neber jako útok na tvoji úvahu, ale jen ji chci použít k tomu, co chci napsat.

Bůh je totiž zcela výjimečný, odlišný úplně od všech bytostí nejen ve vesmíru, prostě všude. On je úplně odlišný od všeho a od všech!

Takže Bůh rozhodně není duchovní bytost taková, jaké jsou ostatní duchovní bytosti!
K těm patří andělé, démoni i satan.
Ale Bůh je úplně jiný.

Nevím jak to jednoduše vysvětlit. Možná tak, že jen z Boha vychází život, a on právě všechny ostatní bytosti, duchovní i hmotné, stvořil.

Ty duchovní bytosti, jsou mu pouze podobné, a to možná jen z našeho lidského pohledu, protože je prostě nevidíme, takže je nemůžeme porovnat s Bohem. Proto píšu z našeho lidského pohledu, protože v prostoru, kde jsou, je určitě vidět ten obrovský rozdíl mezi nimi (duch.bytostmi) a Bohem.

A my lidé (hmotné bytosti) jsme zase stvořeni k Božímu obrazu, takže jsme mu také v něčem podobní.

Ale cítíte určitě, jak je to všechno ale hodně zjednodušené. Je prostě vůbec těžké říct, že je někdo, kdo je pouhým stvořením, Bohu podobný.

Bůh je prostě "někdo", kdo se už jinde nevyskytuje.
Nemůžu se vyhnout tomu, že je to taky tím, že uvnitř něho probíhá vztah, ke kterému neoddělitelně patří Kristus a Duch svatý.
A hodně s tím vším souvisí, není-li to úplně klíčové, že Kristus není Boží stvoření! Není to obyčejný duchovní tvor na způsob andělů, event. archanděl, což učí SJ.
Ale to sem raději nechci plést, i když to hodně souvisí. Ale nechci, protože by se toho zase mohl někdo chytit a mít to za plantání.

No a když si člověk uvědomí, že je prostě Bůh, pak dlouho........ ale opravdu dlouho nic, a pak teprve Boží stvoření, možná že se to všechno líp vyloupne.
Myslím, že bez tohoto člověk nemůže pochopit ani rozdíl, mezi duší, duchem a dechem.
Jestli jsem se netrefila a víc jsem to zamotala, tak se omlouvám, těžko se mi to slovy popisuje, co cítím.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Zemřel lidský duch již v ráji? - Stránka 6 Empty Re: Zemřel lidský duch již v ráji?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 6 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru