Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

+20
Biblicky krestan
kovboj
Zdeněk Bláha
Radim
meleseto
Jinovatka
stefan
Petr W.
candy
Melissa
sazeč
witness
Jiří Brei
dov
Černá ovce sboru
Eliška
Martin Cibulka
Jane
zbysek
Pasach
24 posters

Strana 1 z 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Pasach 10/5/2009, 12:44

Milí bratři v Kristu,

ozývám se po delší pauze, během níž jsem absolvoval poměrně bouřlivý vývoj. V první řadě se chci omluvit za svá dřívějši tvrzení, v nichž jsem zpochybňoval Božství Ježíše Krista. Nyní už v Ježíše věřím více než kdykoliv předtím.

Nutno poznamenat, že mi nejvíce pomohlo studium Bible v původních jazycích. Nejvíce jsem se věnoval Hebrejským Písmům a ze získaných poznatků jsem poskládal pojednání, které Vám tímto dávám k dispozici k posouzení s prosbou o vyjádření Vašich názorů a kritiky (pokud možno přísné). Pojednání si můžete přečíst zde ve formátu .PDF - vzhledem k jeho obsahu hebrejských citací si neumím představit technickou stránku jeho napsání sem. Pracoval jsem bez osobní účasti kohokoliv dalšího a není mi znám názor jakéhokoliv jiného křesťana na výsledky mého pátrání - zatím jsem s nikým nic nekonzultoval, takže za Vaše připomínky budu opravdu vděčný.

Děkuji vám za váš čas a jsem s pozdravem.

Pasach
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  zbysek 10/5/2009, 19:50

Došel jsem v podstatě ke stejnému závěru (snad s drobnými odlišnostmi) i na základě překladů, protože hebrejštinu neznám. Každopádně jsem toho názoru, že svědkovké učení o Otci, Synu a Duchu je mylné a nebiblické.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Jane 10/5/2009, 21:48

Na stránkách rozcestí jsem si před pár dny přečetla tuto zajímavou práci:
http://www.rozcesti.org/system/files/bartosova-christologie.pdf
Zdravím,
Jane
Jane
Jane

Female Poeet p?íspivku : 91
vztah k organizaci : bývalá SJ
Reputace : 1
Body : 14
Registration date : 08. 08. 07

http://www.poslouchamebibli.cz

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Martin Cibulka 11/5/2009, 21:42

Pro Pasacha:

Stáhl, vytiskl a přečetl jsem si Tvé pojednání a protože voláš po přísné kritice, začnu tím, co jsi napsal na 4. stránce. Ohledně textu z Izajáše 6:8 totiž tvrdíš, že „by mohl vypadat rozporuplně vzhledem k použití jednotného čísla ([já] pošlu) a množného čísla (nás) – tato zdánlivá rozporuplnost však ihned zmizí, pokud verš pochopíme jako pluralitu (nás) v jednotě (já)“.

No, v tomto případě si myslím, že to tak není. To „nás“ se totiž v tomto případě zřejmě netýká Boží plurality, ale Boha a serafínů, kteří Boha doprovázeli. Kromě toho, hebrejský text zní takto: VA’EŠMA ET-KOL ADONAJ OMER ET-MI EŠLACH UMI JELECH-LANU VA’OMER HINNI ŠELACHENI, což přeloženo znamená toto: „A slyšel jsem hlas ADONAJ, jak říká: Koho poslat mám a kdo půjde nám? A řekl jsem: Tady jsem! Pošli mě!“

V hebrejském textu není použito Boží jméno JHVH, ale titul ADONAJ, jenž doslovně znamená „Pánové moji“. Mám za to, že už začátek věty tedy uvozuje, že Pán mluví ve své pluralitě jako ECHAD (jeden) a proto je sloveso OMER (jak říká) v singuláru. Ten, kdo rozhoduje o tom, kdo bude poslán, je tedy ADONAJ, ale podívanou to bude i pro serafíny, takže ADONAJ se rovněž ptá: „kdo půjde nám?“
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Eliška 14/5/2009, 10:10

Ahoj Pasachu!

Jsem velmi ráda, že jsi udělal, podle mého názoru, velý kus práce a sepsal to. Děkuji Ti za to. sunny

Postupně Tvoji práci studuji, některé postřehy se mi velmi líbí. O něčem zatím nevím, co si mám myslet. Budu mít pár otázek a také prosbu.

Mohl bys napsat jak to vidíš se slovem jediný v řečtině. Např v následujících verších. Je použito všude stejné řecké slovo? Používá se v řečtině skutečně pouze ve významu jediný nebo má také širší použití?

Marek 12:29 Ježíš odpověděl: "První je toto: `Slyš, Izraeli, JHVH, Bůh náš, jest jediný pán;

Marek 12:32 I řekl mu ten zákoník: "Správně, Mistře, podle pravdy jsi řekl, že jest jediný Bůh a že není jiného kromě něho;
1 Timoteovi 1:17  Králi věků, nepomíjejícímu, neviditelnému, jedinému Bohu buď čest a sláva na věky věků. Amen.

Matouš 23:9  A nikomu na zemi nedávejte jméno `Otec´: jediný je váš Otec, ten nebeský.

1 Timoteovi 6:16 On jediný je nesmrtelný a přebývá v nepřístupném světle; jeho nikdo z lidí neviděl a nemůže uvidět. Jemu patří čest a věčná moc. Amen.

Římanům 16:27  Jedinému moudrému Bohu buď skrze Ježíše Krista sláva na věky věků. Amen.

Judův 1:25  jedinému Bohu, který nás spasil skrze Ježíše Krista, našeho Pána, buď sláva, velebnost, vláda i moc přede vším časem i nyní i po všecky věky. Amen.

Zjevení Janovo 15:4  Kdo by se nebál tebe, Pane, a nevzdal slávu tvému jménu, neboť ty jediný jsi Svatý; všechny národy přijdou a skloní se před tebou, neboť tvé spravedlivé soudy vyšly najevo."

Zdravím Tě a díky za odpověď! Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Pasach 15/5/2009, 03:02

Ahoj Eliško! cheers sunny

Děkuji Ti za odpověď - a stejně tak děkuji i Martinu Cibulkovi.

Na Tvoji otázku není lehké odpovědět. Před nějakou dobou mi Martin Cibulka nabídl jistou interpretaci, která se mi zatím jeví jako nevyvratitelná: Pokud slovo Bůh samo o sobě skrývá určitou pluralitu, pak by se dalo přirovnat ke slovu "vláda", neboť i vláda je jediná, ačkoliv se stává z několika osob. Proto by slovní spojení "jediný Bůh" mohlo znamenat něco jako "jediná vláda", aniž by to vylučovalo pluralitu.

Uvažoval jsem i nad veršem 1. Timoteovi 2:5 Je totiž jeden Bůh a jeden prostředník mezi Bohem a lidmi, člověk Kristus Ježíš. Ani tento verš není podle mého názoru schopen popřít Martinův argument, neboť může být jediná vláda a jeden prostředník mezi vládou a lidmi, který zároveň přesto může být členem této vlády. Snad bychom mohli Martina poprosit, aby na Tvoji otázku odpověděl místo mě - přece jen je mnohem lepším odborníkem.

Na druhé straně je ale pravda, že moje momentální víra se od konceptu plurality opět odklání. Vyhledal jsem totiž jednoho Svědka Jehovova, o němž vím, že je to vynikající a moudrý člověk s otevřenou myslí bez jakékoliv stopy fanatismu. Popovídal jsem si s ním o svých závěrech z hebrejských interpretací; on se nad nimi zamyslel a nabídl mi jinou interpretaci, která kupodivu není s hebrejskými originály v rozporu a přitom moji teorii o možné Boží pluralitě vyvrací.

Je pravda, že v poslední době své názory modifikuji s kadencí lehkého kulometu, ale na druhé straně je to možná známkou velmi rychlého duchovního vývoje Very Happy
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty 1 Timoteovy 2:5

Příspěvek  Černá ovce sboru 15/5/2009, 12:21

V době sepsání 1.Timoteovy,již JK nebyl člověkem,ale opět andělem.Mohl být pravdivý pouze v době pozemského Ježíšova života.Bibliské texty jsou značně pozměněny katolickou cenzurou před nicejským koncilem.Originály apoštolských spisů byly spáleny a dovolena byla jen cenzurovaná verze.viz kniha "Dějiny inkvizice".
Černá ovce sboru
Černá ovce sboru

Male Poeet p?íspivku : 280
vztah k organizaci : Dříve SJ dnes KOZEL,stoupenc GEHENY a věčného zatracení
Reputace : 0
Body : 87
Registration date : 15. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Eliška 16/5/2009, 12:17

Ahoj Pasachu!

Díky za návrh zeptat se Martina Cibulky. Doufám, že uveřejníš argumenty, které odklánějí Tvoji víru od toho, co jsi sám napsal. Zajímá mě to.

Věřím, že je vůlí našeho nebeského Otce dát nám nalézt pravdu. Otec přeci hledá ty, kteří ho budou uctívat pravdivě.

Jan 4:23  Ale přichází hodina, ano již je tu, kdy ti, kteří Boha opravdově ctí, budou ho uctívat v Duchu a v pravdě. A Otec si přeje, aby ho lidé takto ctili.

Jde jen o to, abychom vyvíjeli úsilí, hledali, prosili a tloukli.

Lukáš 11:10  Neboť každý, kdo prosí, dostává, a kdo hledá, nalézá, a kdo tluče, tomu bude otevřeno.

Je třeba to dělat tak dlouho, dokud neotevře. Je to trénink naší trpělivosti, vytrvalosti, důvěry. Někdy je to dost těžké. A také vím, že ten Zlý se snaží nám namluvit, že to stejně nemá cenu. Že na to nikdy nepřijdeme, že na to nemáme.

Jo, bez Boží pomoci na to nemáme.

Ale Pán Ježíš nám řekl, že nám může zjevit Otce, pokud bude chtít.

Matouš 11:27  Všechno je mi dáno od Otce; a nikdo nezná Syna než Otec, ani Otce nezná nikdo než Syn - a ten, komu by to Syn chtěl zjevit.

Přeji Ti, abys byl vytrvalý ve svém hledání a neztratil důvěru a naději! Zdraví Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty prosba

Příspěvek  Eliška 16/5/2009, 12:36

Prosím Martina Cibulku a Jiřího Breje ,

popř. někoho dalšího, zda by mohli napsat, jak to vidí se slovem jediný v těchto verších.

Je použito všude stejné řecké slovo? Používá se v řečtině skutečně pouze ve významu jediný a označuje přesně počet jeden nebo má také jiné významové použití?

Marek 12:29 Ježíš odpověděl: "První je toto: `Slyš, Izraeli, JHVH, Bůh náš, jest jediný pán;

Marek 12:32 I řekl mu ten zákoník: "Správně, Mistře, podle pravdy jsi řekl, že jest jediný Bůh a že není jiného kromě něho;

1 Timoteovi 1:17 Králi věků, nepomíjejícímu, neviditelnému, jedinému Bohu buď čest a sláva na věky věků. Amen.

Matouš 23:9 A nikomu na zemi nedávejte jméno `Otec´: jediný je váš Otec, ten nebeský.

1 Timoteovi 6:16 On jediný je nesmrtelný a přebývá v nepřístupném světle; jeho nikdo z lidí neviděl a nemůže uvidět. Jemu patří čest a věčná moc. Amen.

Římanům 16:27 Jedinému moudrému Bohu buď skrze Ježíše Krista sláva na věky věků. Amen.

Judův 1:25 jedinému Bohu, který nás spasil skrze Ježíše Krista, našeho Pána, buď sláva, velebnost, vláda i moc přede vším časem i nyní i po všecky věky. Amen.

Zjevení Janovo 15:4 Kdo by se nebál tebe, Pane, a nevzdal slávu tvému jménu, neboť ty jediný jsi Svatý; všechny národy přijdou a skloní se před tebou, neboť tvé spravedlivé soudy vyšly najevo."

Zdravím Vás a děkuji za odpověď! Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  dov 17/5/2009, 10:23

Ahoj Eliško,

slovo jeden je v těchto verších překlad z dvou výrazů "eis" (Mk 12,29, 12:32, 1Tm1:17) a "mono" (pokud se dobře pamatuji u ostaních veršů, v těchto verších minimálně Zj 15:4 používá i hebrejský překlad NZ jiné slovo než "echad").

Nevím jestli jde v řečtině použít stejné gramatické rozlišení jako pro hebrejštinu, ale lze říci, že eis je použito v místech, která dle kontextu mluví o Bohu jako "božstvu" a mono spíš v místech, kde bych použil jen Boha Otce.

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Jiří Brei 17/5/2009, 12:59

Ahoj Eliško,

mrzí mne, že Ti zatím nejsem schopen dát rychlou odpověď. Otázka je pro mne zajímavá a také bych si v ní chtěl udělat jasno. Až něco zjistím, určitě dám vědět.

Zatím zdraví

Jirka
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Eliška 17/5/2009, 13:55

Dove a Jirko, díky za odpovědi. Jsem zvědavá, jestli se z toho ukáže něco nového. Díky za Váš čas i ochotu! flower Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Martin Cibulka 18/5/2009, 16:49

Pro Elišku:

Ježíš odpověděl: První je: Slyš, Izraeli, Jehova, náš Bůh, je jeden (řecky EIS, hebrejsky ECHAD) Jehova (Marek 12:29)

Znalec Zákona mu řekl: Učiteli, řekl jsi dobře podle pravdy: Je Jeden (řecky EIS, hebrejsky ECHAD), a není žádný jiný než On (Marek 12:32)

Králi věčnosti, neporušitelnému, neviditelnému, jedinému (řecky MONÓ, hebrejsky ECHAD) Bohu, buď čest a sláva po celou věčnost. Amen (1.Timoteovi 1:17)

Kromě toho, nikoho na zemi nenazývejte svým otcem, neboť jeden (řecky EIS, hebrejsky ECHAD) je váš Otec, Ten nebeský (Matouš 23:9)

Jediný (řecky MONOS, hebrejsky LEVADO), jenž má nesmrtelnost, který přebývá v nepřístupném světle, jehož žádný z lidí neviděl, ani nemůže vidět. Jemu buď čest a věčná moc. Amen (1.Timoteovi 6:16)

Bohu, jedinému (řecky MONÓ, hebrejsky HU) moudrému, buď sláva skrze Ježíše Krista navždy. Amen. (Římanům 16:27)

jedinému (řecky MONÓ, hebrejsky LEVADO) Bohu, našemu Zachránci, prostřednictvím našeho Pána, Ježíše Krista, buď sláva, vznešenost, moc a autorita po celou minulou věčnost, a nyní, a na celou věčnost. Amen. (Juda 1:25)

Kdo se tě, Jehovo, nebude skutečně bát a oslavovat tvé jméno, protože ty sám (řecky MONOS, hebrejsky LEVADECHA) jsi věrně oddaný? Všechny národy totiž přijdou a budou před tebou uctívat, protože byly učiněny zjevnými tvé spravedlivé výnosy (Zjevení 15:4)

EIS = jeden, jediný, nějaký (Václav Prach)
MONOS = jediný, sám, opuštěný, jen

ECHAD = jeden, jedna, jediný, jednou, některý, první (Blahoslav Pípal); výraz odvozen od slovesného kořene ’-CH-D (= sjednotit se).
HU = on, ten, sám, onen
LEVADO (pouze jemu) i LEVADECHA (jedině ty) je odvozeno od slova BAD (= sám, sám pro sebe, samotný; zvlášť, kromě) ze slovesného kořene B-D-D (= být osamělý, osamocený).
JACHID = jedinečný, jediný, osamělý, sám; výraz odvozen od slovesného kořene J-CH-D (= shodnout se, shodovat se, sjednotit se)

Pokud není novozákonní text přímou citací hebrejských Písem, je nutno brát hebrejské výrazy ve výše uvedených textech pouze orientačně. Přesto je z tohoto orientačního pohledu zřejmé, že řecké EIS i MONOS jsou překládány různě – neexistuje pravidlo, že by se řecké EIS automaticky překládalo hebrejským výrazem ECHAD značící složenou jednotu a řecké NOMOS hebrejským výrazem JACHID, jenž by tuto složenou jednotu spíše neoznačoval. Ve skutečnosti JACHID není použito ani v jednom z výše uvedených textů.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Eliška 19/5/2009, 08:16

Martine, děkuji Ti za pečlivou a systematickou odpověď. Mohl bys mi ještě napsat, jaký vidíš rozdíl mezi používání řeckých slov MONOS a EIS? Nejsem to zatím schopna zahlédnout. Zdravím Tě a přeji Ti požehnaný den! Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Martin Cibulka 19/5/2009, 11:08

Pro Elišku:

Hebrejský výraz JACHID, který někteří židé vztahují na Boha, aby popřeli Boží trojjedinost, se v hebrejských Písmech nachází pouze na těchto místech:

1.Mojžíšova 22:2 (hebrejsky JACHID, řecky AGAPÉTOS)
1.Mojžíšova 22:12 (hebrejsky JACHID, řecky AGAPÉTOS)
1.Mojžíšova 22:16 (hebrejsky JACHID, řecky AGAPÉTOS)
Soudců 11:34 (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)
Žalm 22:20 [21] (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)
Žalm 25:16 (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)
Žalm 35:17 (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)
Žalm 68:6 [7] (hebrejsky JACHID, řecky MONOTROPOS)
Přísloví 4:3 (hebrejsky JACHID, řecky AGAPÓMENOS)
Jeremiáš 6:26 (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)
Zecharjáš 12:10 (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)
Amos 8:10 (hebrejsky JACHID, řecky MONOGENÉS)

Ani v jednom případě se text netýká Boha. Pro biblické pisatele je totiž JHVH ELOHIM vždy ECHAD a ne JACHID. Co se týče řeckých výrazů, myslím si, že ono ECHAD vyjadřuje spíše řecké EIS, než MONOS. V textech, které jsi uvedla v příspěvku ze Sat 16 May ŕ 12:36 a v nichž je použito MONOS, je tohoto výrazu podle mého názoru používáno ve významu "jen" či „pouze“. Například v případě Římanům 16:27 by to tedy mohlo být přeloženo takto: „Pouze moudrému Bohu skrze Ježíše Krista – tomu buď sláva navždy. Amen.“
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty podporují Řeská písma teorii Trojice?

Příspěvek  Eliška 23/5/2009, 21:08

Díky Martine, za Tvoji rychlou a důkladnou odpověď! Very Happy

Nevidím zatím ani stopu po důkazech, že Bůh je Trojice.

Zatím vidím, že použití stejného slova jedno ve smyslu jednoty, vyskytuje i na mnoha místech v Písmu, která se týkají následovníků Pána Ježíše Krista.

Touha Pána Ježíše Krista byla, aby učedníci se dostali do podobného vztahu jednoty jako má Ježíš se svým Otcem.

Jan 17:21 aby všichni byli jedno jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, aby i oni v nás byli jedno , aby svět věřil, že jsi mne poslal ty.22 Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno -23 já v nich a ty ve mně, aby byli přivedeni k dokonalé jednotě a aby svět poznával, že jsi mne poslal ty a že je miluješ <3,16> tak, jako miluješ <3,16> mne.

Myšlenka jednoho těla Kristova je pokračovánim toho: být jedno

Římanům 12:5 tak i my, i když je nás mnoho, jsme jedno tělo v Kristu, ale jednotlivě jsme údy jeden druhého.

1 Korintským 12:13 Neboť v jednom Duchu jsme my všichni byli pokřtěni v <Ř 6,3> jedno tělo, ať Židé nebo Řekové, ať otroci nebo svobodní, a všichni jsme z jednoho Ducha dostali napít.

Galatským 3:28 Již není Žid ani Řek, již není otrok ani svobodný, již není muž ani žena, neboť vy všichni jste jedno v Kristu Ježíši.

Informace o předání vlády Otci, aby byl všechno ve všem, opět ukazuje na nejvyšší postavení Boha Otce

1 Korintským 15:24  potom bude konec, až Kristus odevzdá království Bohu a Otci a zruší každou vládu, každou vrchnost i moc.25  Neboť on musí kralovat, dokud nepoloží všechny nepřátele pod jeho nohy.26  Jako poslední nepřítel bude zahlazena smrt.27  Neboť ,všechno podřídil pod jeho nohy.` <Ž 8,7> Když však řekl, že je všechno podřízeno, je zřejmé, že všechno kromě toho, kdo mu všechno podřídil. 28  A až mu podřídí všechno, pak i sám Syn se podřídí tomu, jenž mu podřídil všechno, aby byl Bůh všechno ve všem

Obraz, který nám ukazuje Písmo o Ježíšově postavení v nebi systematicky naznačuje nejvyšší postavení Boha Otce.

Pán Ježíš sedí po Boží pravici - žádné sobě rovné osoby Trojice

Matouš 26:64 Ježíš mu říká: „Ty jsi řekl. Avšak pravím vám, od nynějška spatříte Syna člověka sedícího po pravici Moci a přicházejícího na nebeských oblacích. <Ž 110,1; Dn 7,13>"


Marek 14:62 Ježíš řekl: „Já jsem. A spatříte Syna člověka sedícího po pravici Moci <Ž 110,1> a přicházejícího s nebeskými oblaky <Dn 7,13>."

Marek 16:19 Potom, když jim to pověděl, byl Pán Ježíš vzat vzhůru do nebe a posadil se po pravici Boží <Ž 110,1>.

Lukáš 20:42 Vždyť sám David v knize Žalmů říká: ,Řekl Pán mému Pánu: Seď po mé pravici,

Skutky apoštolské 7:55 Ale on, plný Ducha Svatého, upřeně pohlédl k nebi a spatřil Boží slávu a Ježíše, jak stojí po pravici Boží,

Skutky apoštolské 7:56 a řekl: „Hle, vidím nebesa rozevřená <29> a Syna člověka, jak stojí po pravici Boží."

Efezským 1:20 Tu uplatnil v Kristu, když jej vzkřísil <18> z mrtvých a posadil po své pravici v nebesích <19>,

Židům 1:3 On je září <2> jeho slávy a otiskem <3> jeho podstaty, všechno nese slovem své moci <4>. Když skrze sebe vykonal očištění od našich hříchů, posadil se po pravici Majestátu na výsostech.

Židům 12:2 upřeně hledíce k původci <4> a dokonavateli víry Ježíši, který pro <5> radost, která byla před ním, podstoupil kříž, pohrdnuv hanbou, a sedí po pravici Božího trůnu.

Zjevení Janovo 3:21 Kdo vítězí, tomu dám usednout se mnou na můj trůn, jako i já jsem zvítězil a usedl se svým Otcem na jeho trůn.

Nemohu si pomoci, skutečně z mnoha míst vidím to, co Pán Ježíš sám řekl: Otec je větší než já!


Proč Pán Ježíš Kristus ve svém učení tolikrát odlišoval vůli Otcovu a vůli svoji ?

neučil: moje vůle je Tvoje vůle, ale říká: Tvoje vůle, ne má

Proč říká: Činím vůli toho, který mne poslal?

Jan 6:38 Neboť jsem sestoupil z nebe, ne abych činil svou vůli, ale vůli toho, který mne poslal.

Jan 5:30 „Já sám od sebe nemohu dělat nic. Jak slyším, tak soudím, a můj soud je spravedlivý, protože nehledám svou vůli, ale vůli toho, kdo mne poslal."

Jan 6:39 A toto je vůle toho, který mne poslal, abych neztratil nic z toho, co mi dal, ale vzkřísil to v poslední den.

Matouš 26:42 Opět podruhé odešel a pomodlil se, říkaje: „Můj Otče, není-li možné, aby mne tento kalich minul, musím-li ho vypít, staň se tvá vůle."

Jan 6:40 Neboť toto je vůle mého Otce, aby každý, kdo vidí Syna a věří v něho, měl život věčný; a já ho vzkřísím v poslední den."

Matouš 6:10 Přijď tvé království. Staň se tvá vůle jako v nebi, tak i na zemi.

Matouš 7:21 „Ne každý, kdo mi říká: ,Pane, Pane`, vejde do království Nebes, ale ten, kdo činí vůli mého Otce, který je v nebesích.

Matouš 12:50  Neboť každý, kdo činí vůli mého Otce v nebesích, to je můj bratr, má sestra i matka."

Marek 10:40 Není však má věc, dát někomu usednout po mé pravici nebo levici, ale usednou tam ti, pro které je to připraveno."

Lukáš 11:2  Řekl jim: „Když se modlíte, říkejte: Otče náš, který jsi v nebesích, buď posvěceno tvé jméno. Přijď tvé království.
Buď vůle tvá
jako v nebi, tak i na zemi.

Lukáš 22:42  „Otče, chceš-li, přenes tento kalich ode mne, avšak ne má vůle, nýbrž tvá se staň."

Jan 4:34  Ježíš jim řekl: „Můj pokrm je, abych činil vůli toho, který mne poslal, a dokonal jeho dílo.

Toto učil své učedníky.

Rozlišoval svoji vůli a vůli Otcovu, rozlišoval svoji slávu a slávu Otcovu, i v nebi rozlišoval svůj trůn a trůn svého Otce. Ježíšovi učedníci také rozlišovali Otce a jeho Syna Ježíše Krista.

1 Janův 1:3  Co jsme viděli a slyšeli, zvěstujeme i vám, abyste také vy měli společenství s námi. Naše společenství je s Otcem a s jeho Synem Ježíšem Kristem.

ŽÁDNÉ DŮKAZY PRO TROJICI V PÍSMU SKUTEČNĚ NEVIDÍM!

To, co vidím je: Bůh Otec je nejvyšší a jedinečný a nikdo se Mu nevyrovná. Pán Ježíš Kristus je nejvěrnější Ctitel a Syn svého Otce. Po Otci je prostě první a nejlepší. Ale jistě mu není roven.

Uveďte prosím, někdo, kdo věříte v TROJICI všechny důkazy z Písma!

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Opoděď Elišce na "Podporují řecká písma teorii trojice?"

Příspěvek  Pasach 24/5/2009, 06:25

Eliško, děkuju!

Sám to vidím naprosto stejně.

Podle mých dosavadních poznatků je Nový zákon jednoznačně monotheistický a přísně rozlišuje mezi Bohem=Otcem=JHWH na straně jedné a Kristem=Synem=Ježíšem na straně druhé. Ano, Syn zdědil po Otci vše, Otec mu dal vše k nohám. Dnes je Ježíš obrovsky mocným vládcem a měli bychom ho ctít stejně jako Otce; zároveň bychom však měli mít vždy na paměti, že Otec je větší než Syn a jen Otec by měl být naším naprostým cílem.

Mohla by ses prosím ještě vyjádřit k mému závěru ke Starému zákonu? Kde jsem udělal ve svých interpretacích chybu? Zkusila bys prosím z těch starozákonních textů, ze kterých já vyvozuji (snad mylně) zdánlivou pluralitu, vyvodit své vlastní vysvětlení?

Děkuji Smile
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  witness 24/5/2009, 14:55

Eliška napsal: Nevidím zatím ani stopu po důkazech, že Bůh je Trojice.
Milá Eliško, chci Ti poděkovat za odvahu říci jednoznačně tento názor i za pečlivý výběr textů, které jsi uvedla.
Mohu a chci Tě jen podpořit, jsem na tom úplně stejně jako Ty, jelikož
také nevidím ani stopu po důkazech, že Bůh je Trojice.
Vím, že je to téma zde mnohokráte již diskutované a ze všech stran probrané, ale...je opravdu velmi důležité.
Je to někdy až zvláštní, jak se různé církve a denominace dívají na Krista,
vypadá to, jakoby žádná církev nebyla schopna svým ovečkách poskytnout Krista takového, jaký je, vždy se vedle pravdivého názoru objevuje něco
biblicky nekalého.
Nemá smysl se teď vypisovat o všech názorech, jaké jsou, ale jelikož jsme
na diskuzním fóru týkajícím se SJ, začnu odtud.
SJ správně zdůrazňují vztah Otce a Syna a na základě tohoto správného pochopení vyučují poměrně přesně a logicky význam výkupní oběti, na druhou stranu však nesprávně zakazují se ke Kristu modlit a místo Krista jako prostředníka mezi Bohem a lidmi dosadili organizaci a její vedení.
Kristus je tedy u SJ do určité míry oznamován správně, ale osobní vztah ke Kristu se vším, co k tomu patří, u SJ v oficiální rovině možný není.

Ale co jiné církve?
Jistě je lze chválit za to, jak lpí na osobním vztahu ke Kristu, jak se snaží
mít Krista jako osobního přítele v každodenním životě, žel, na druhou stranu
se zase uchylují až do jiného extrému, že pro Krista se zapomíná
na Boha, což je umocněno učením o Kristově Božství a názoru,
že Kristus = Všemohoucí Bůh.
Co k tomuto názoru stačí? Pár textů z Písma, které však mají jiný význam
než důkaz o Trojici, a texty, které jsi Ty citovala ve svém příspěvku i mnohé
jiné jakoby neexistovaly nebo nebyly napsány tak, jak jsou.

Je mi samozřejmě jasné, že se najdou i mnozí takoví, kteří zastávají názor, že je důležité mít osobní vztah ke Kristu a úvahy zda Kristus je nebo není Bůh nejsou tak podstatné, ale to není správný a biblický postoj.
Samozřejmě na prvním místě vždy byl, je a bude náš osobní vztah k Bohu a Kristu, ale Boha máme uctívat duchem a pravdou a pravda o tom, zda Kristus je nebo není součástí Trojice, jistě patří mezi pravdy, které si Bůh přeje, aby Boží ctitel znal a aby touto pravdou Boha uctíval.
Současná většinová náboženská nabídka neumožňuje mnohým současným či bývalým SJ vybrat si, chtějí-li, jiné náboženské zakotvení, jelikož by jim bylo proti mysli být součástí společenství, kde se stále dokola plácá o Trojici a kde je sice osobní vztah ke Kristu možná více budován než u SJ, ale kde již Kristus vlastně není Kristem, ale Všemohoucím Bohem.
(o duchu svatém jako další součástí trojice raději ani nemluvě).
Nebo snad existuje nějaké náboženství, kde je zcela převažující a uznávaný názor, že Kristus sice má dnes Božské pravomoce a je možno se k němu modlit, ale i přesto je stále jen Božím Synem a nikoliv samotným Bohem
a kde se učení o Kristově Božství a o Trojici jednoznačně zamítá?
Pokud existuje, napište mi o takové církvi, velmi rád je zkontaktuji, zatím jsem totiž neměl tu čest takové společenství poznat.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Eliška 24/5/2009, 16:32

Witnessi, také Ti děkuji za Tvá slova a Tvé hledání. Zvláště se mi líbí tato formulace:

SJ správně zdůrazňují vztah Otce a Syna a na základě tohoto správného pochopení vyučují poměrně přesně a logicky význam výkupní oběti, na druhou stranu však nesprávně zakazují se ke Kristu modlit a místo Krista jako prostředníka mezi Bohem a lidmi dosadili organizaci a její vedení.
Kristus je tedy u SJ do určité míry oznamován správně, ale osobní vztah ke Kristu se vším, co k tomu patří, u SJ v oficiální rovině možný není.


Církev o níž píšeš, jsem také nenalezla.

Velmi pozoruhodné mně přijde zjištění, co ve svém učení o sobě zjevuje sám Pán Ježíš.

Podle Janova varování, abychom zůstávali v učení Kristově, jinak ztratíme i Otce i Syna, se zvláště soustřeďuji na celé učení Kristovo. Některým věcem nerozumím, ale snažím se mít na paměti celé učení Kristovo.

2 Janův 1:9 Kdo zachází dál a nezůstává v učení Kristovu, nemá Boha; kdo zůstává v jeho učení, má i Otce i Syna.

Podle toho, co jsem vyhledala ani jedna přímá zmínka o tom, že sám je Nejvyšším Bohem. Systematicky se nazývá Synem člověka ( 171 krát). 5 krát o sobě mluví jako o Božím Synu a 12 krát jako o ženichovi.
32 krát o sobě dokonce mluví jako o Synu člověka v budoucím čase.

Tyto verše vypíši v následujícím příspěvku.

I po vzkříšení ve slávě používá na sebe titul Syn člověka, nikdy ne titul Bůh.

Pozn. Čímž ovšem neříkám, že mu tento titul nepřísluší, když jak sám říká je mnoho Bohů a Pánů. Ale on sám ho na sebe nevztáhnul.
Mojžíšovi bylo řečeno:
Exodus 7:1  Jehova řekl Mojžíšovi: "Pohleď, ustanovil jsem tě, abys byl pro faraóna Bohem, a Áron, tvůj bratr, bude tvým prorokem.

Jasně mluví o svém Bohu a Otci, nejen před smrtí, ale i po ní.

Jan 20:17  Ježíš jí řekl: "Nedotýkej se mne, dosud jsem nevystoupil k Otci. Ale jdi k mým bratřím a pověz jim, že vystupuji k Otci svému i Otci vašemu a k Bohu svému i Bohu vašemu."

Ve Zjevení, kde se sám představuje ve své slávě, se představuje takto:

Zjevení Janovo 2:1  Andělu církve v Efezu piš: Toto praví ten, který drží sedm hvězd ve své pravici, který se prochází mezi sedmi zlatými svícny:

Zjevení Janovo 2:12  Andělu církve v Pergamu piš: Toto praví ten, který má ostrý dvousečný meč:

Zjevení Janovo 1:17c "Neboj se. Já jsem první i poslední, 18 ten živý; byl jsem mrtev - a hle, živ jsem na věky věků. Mám klíče od smrti i hrobu.

Zjevení Janovo 2:18 Andělu církve v Thyatirech piš: Toto praví Syn Boží, jenž má oči jako planoucí oheň a nohy jako zářivý kov:

Zjevení Janovo 3:1  Andělu církve v Sardách piš: Toto praví ten, který má sedmero duchů Božích a sedmero hvězd: "

Zjevení Janovo 3:12 Kdo zvítězí, toho učiním sloupem v chrámě svého (mého) Boha a chrám již neopustí; napíšu na něj jméno svého (mého) Boha a jméno jeho města, nového Jeruzaléma který sestupuje z nebe od mého Boha, i jméno své nové.

I z dopisů apoštolů Petra i Pavla je vidět, že si nemysleli, že se Pán Ježíš Kristus stal stejně rovným svému Otci

A to měl Pavel tak mnoho zjevení od Boha Otce i od Pána Ježíše Krista, že musel mít v těle osten, aby se nezačal povyšovat nad druhé.

Jen pro ilustraci:

Efezským 1:3 Pochválen buď Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, který nás v Kristu obdařil vším duchovním požehnáním nebeských darů;

Efezským 1:17  Prosím, aby vám Bůh našeho Pána Ježíše Krista, Otec slávy, dal ducha moudrosti a zjevení, abyste ho poznali

1 Petrův 1:3 Veleben buď Bůh a Otec Pána našeho Ježíše Krista, neboť nám ze svého velikého milosrdenství dal vzkříšením Ježíše Krista nově se narodit k živé naději.

Vzhedem k tomu, že slovo trojice se v Písmu vyskytuje právě a jenom na následujícím místě, se mi zdá neuvěřitelné, jak moc je nauka o Trojici rozšířená.

1 Korintským 13:13  A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

Je to podobné jako s Božím Jménem JHVH. Přestože je v originálech téměř 7 000 krát, žije a požívá úcty jen v málo lidských srdcích.

Kdo asi má takový zájem a moc zatlačit Boha Otce i Jeho svaté jméno do pozadí, a učinit je pro lidi nedůležitým a nezajímavým?

Je to podobná tragedie, jako když Bůh musel nechat srovnat se zemí svůj chrám, který dal vybudovat ke svému uctívání. Prostě hrozně smutné. Tak to zatím vidím já.

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty výpis veršů k předchozímu příspěvku

Příspěvek  Eliška 24/5/2009, 17:37

32 krát o sobě mluví Pán Ježíš jako o Synu člověka v budoucím čase

i po vzkříšení a ve slávě, používá na sebe Pán Ježíš Kristus titul Syn člověka

Matouš 13:41  Syn člověka pošle své anděly, ti vyberou z jeho království každé pohoršení a každého, kdo se dopouští nepravosti,

Matouš 16:27  Syn člověka přijde v slávě svého Otce se svými svatými anděly, a tehdy odplatí každému podle jeho jednání.

Matouš 19:28  Ježíš jim řekl: "Amen, pravím vám, až se Syn člověka při obnovení všeho posadí na trůn své slávy, tehdy i vy, kteří jste mě následovali, usednete na dvanáct trůnů a budete soudit dvanáct pokolení Izraele.

Matouš 24:30  Tehdy se ukáže znamení Syna člověka na nebi; a tu budou lomit rukama všechny čeledi země a uzří Syna člověka přicházet na oblacích nebeských s velkou mocí a slávou.

Matouš 24:37  Až přijde Syn člověka, bude to jako za dnů Noé:

Matouš 24:39  a nic nepoznali, až přišla potopa a zachvátila všecky - takový bude i příchod Syna člověka.

Matouš 24:44  Proto i vy buďte připraveni, neboť Syn člověka přijde v hodinu, kdy se nenadějete.

Matouš 25:31  Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy;

Matouš 26:64  Ježíš odpověděl: "Ty sám jsi to řekl. Ale pravím vám, od nynějška uzříte Syna člověka sedět po pravici Všemohoucího a přicházet s oblaky nebeskými."

Marek 8:38  Kdo se stydí za mne a za má slova v tomto zpronevěřilém a hříšném pokolení, za toho se bude stydět i Syn člověka, až přijde v slávě svého Otce se svatými anděly."

Marek 13:26  A tehdy uzří Syna člověka přicházet v oblacích s velikou mocí a slávou.

Marek 14:62  Ježíš řekl: "Já jsem. A uzříte Syna člověka sedět po pravici Všemohoucího a přicházet s oblaky nebeskými."

Lukáš 9:26  Kdo se stydí za mne a za má slova, za toho se bude stydět Syn člověka, až přijde v slávě své i Otcově a svatých andělů.

Lukáš 12:8  Pravím vám: Každý, kdo se ke mně přizná před lidmi, k tomu se i Syn člověka přizná před Božími anděly.

Lukáš 12:10  Každému, kdo řekne slovo proti Synu člověka, bude odpuštěno. Avšak tomu, kdo se rouhá proti Duchu svatému, odpuštěno nebude.

Lukáš 12:40  I vy buďte připraveni, neboť Syn člověka přijde v hodinu, kdy se toho nenadějete."

Lukáš 17:22  Svým učedníkům řekl: "Přijdou dny, kdy si budete toužebně přát, abyste spatřili aspoň jediný ze dnů Syna člověka, ale nespatříte.

Lukáš 17:24  Jako když se zableskne a rázem osvětlí všecko pod nebem z jednoho konce nebe na druhý, tak bude Syn člověka ve svém dni.

Lukáš 17:26  Jako bylo za dnů Noé, tak bude i za dnů Syna člověka:

Lukáš 17:30  Právě tak bude v den, kdy se zjeví Syn člověka.

Lukáš 18:8  Ujišťuji vás, že se jich brzo zastane. Ale nalezne Syn člověka víru na zemi, až přijde?"

Lukáš 21:27  A tehdy uzří Syna člověka přicházet v oblaku s mocí a velikou slávou.

Lukáš 21:36  Buďte bdělí a proste v každý čas, abyste měli sílu uniknout všemu tomu, co se bude dít, a mohli stanout před Synem člověka."

Lukáš 22:69  Ale od této chvíle bude Syn člověka sedět po pravici všemohoucího Boha."

Jan 1:51  A dodal: "Amen, amen, pravím vám, uzříte nebesa otevřená a anděly Boží vystupovat a sestupovat na Syna člověka."

Jan 3:13  Nikdo nevstoupil na nebesa, leč ten, který sestoupil z nebes, Syn člověka.

Jan 3:14  Jako Mojžíš vyvýšil hada na poušti, tak musí být vyvýšen Syn člověka,

Jan 5:27  A dal mu moc konat soud, poněvadž je Syn člověka.

Jan 6:27  Neusilujte o pomíjející pokrm, ale o pokrm zůstávající pro život věčný; ten vám dá Syn člověka, jemuž jeho Otec, Bůh, vtiskl svou pečeť."

Jan 6:53  Ježíš jim řekl: "Amen, amen, pravím vám, nebudete-li jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nebudete mít v sobě život.

Jan 6:62  Což až uvidíte Syna člověka vystupovat tam, kde byl dříve?

Jan 8:28  Ježíš jim řekl: "Teprve, až vyvýšíte Syna člověka, poznáte, že já jsem to a že sám od sebe nečiním nic, ale mluvím tak, jak mě naučil Otec.

Skutky apoštolské 7:56 a řekl: "Hle, vidím nebesa otevřená a Syna člověka, stojícího po pravici Boží."

Zjevení Janovo 1:13  uprostřed těch svícnů někdo jako Syn člověka, oděný řízou až na zem, a na prsou zlatý pás.

Zjevení Janovo 14:14  A viděl jsem, hle, bílý oblak, a na oblaku sedí někdo jako Syn člověka, na hlavě má korunu ze zlata a v ruce ostrý srp.

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  sazeč 24/5/2009, 18:23

Též nesouhlasím s naukou o Trojici, ovšem
význam jako Syn člověka může znamenat víc než člověk nebo naopak?
Ježíš byl největší člověk jaký kdy na zemi žil. Pokud ano, proč by nemohl
Syn Boha znamenat víc než Bůh? Ježíš nikdy nazván Syn Bůh, ale Boží syn? Pak se již toto netýká... ale pro zajímavost.


U He 1:8-12 se o Ježíšovi píše jako o Jehovovi, ne, když v Žalmu vidím verše týkající se samotného Jehovy viz kap. 102?

Proto podle mého názoru jméno Jehova vzniklo na popud očištění Božího jména, toho nejvyššího, Stvořitele, Otce nebes.

Jelikož Otec stvořil v Ježíšovi svatým duchem (Duchem svatým) vše pro svého Syna, Syn se cítil být zodpovědný dát vše do pořádku tím, že Otec se pojmenoval JHVH jako účel splnění Jeho vůle (Jsem, který jsem... může znamenat ukáže jaký je) a dal toto jméno Synovi spíš propůjčil k vykonání své vůle. Např. Abrahám oslovil přímo anděli ,,Jehovo´´, si je vědom ne, že jen Bůh pravý jen on nosí toto jméno? Viděl jméno jako význam ke splnění vůle...

Nauka SJ je zaměřena na přesném poznání až jsou úzkostliví a dbají příliš na zachování Božího jména JHVH. Ježíš tak nedělal, spíš se zaměřil na jméno Otce a na lásku, když řekl že máme poznat toho, který ho poslal a Ježíše pravdou a Duchem.

Ježíš řekl, že Bůh je Duch a ti, kteří ho uctívají, musí uctívat Duchem a pravdou. Ježíš je Pravda, a je také Duch? 2.Ko 3:17 dle PNS Jehova je Duch; a kde je Jehovův duch, tam je svoboda. Dle 21 Pán je Duch, a kde je Pánův Duch, tam je svoboda. Pán není Ježíš?

Proto není pro mne jednoduché dělat závěr, že kdo má toto poznání, má život. Spíš ten, kdo přijme Pána Ježíše Krista a následuje ho, s ním rozmlouvá. Toto je Boží vůle. Poznání stále roste, až se zjeví Pán.

Víra, naděje a láska. Pěstujme lásku s pomocí Ducha a mějme na mysli, že Bůh poslal Ježíše kvůli nám všem.

Upozorňuji, že jsem přijal Pána před měsícem a půl po dlouhých 20 letech ,,v pravdě SJ´´, a tedy jsem nemluvně.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  zbysek 24/5/2009, 21:39

Kdykoliv budete obhajovat, že Kristus není Bůh, budete mít problémy s citacemi SZ textů v NZ, které píší o Jehovovi, ale v NZ jsou vztaženy na Krista. Např. Ř 10:13 a další.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  dov 24/5/2009, 22:42

Eliško,
je důležité vědět v jakém smyslu Pán Ježíš tento titul používá. Jde o označení jeho lidství a zároveň s tím jde o odkaz na postavu z knihy Daniele.

A i ostatkům šelm odjali panství; nebo dlouhost života jim odměřena byla až do času, a to uloženého času. Viděl jsem u vidění nočním, a aj, s oblaky nebeskými podobný Synu člověka přicházel; potom až k Starému dnů přišel, a před něj postaven byl. I dáno jest jemu panství a sláva i království, aby všickni lidé, národové a jazykové sloužili jemu; jehož panství jest panství věčné, kteréž nepomíjí, a království jeho, kteréž se neruší.Daniel 7:12 - 14 (KR)

Syn člověka je zde popsán jako věčný vládce. Kralování o němž se jinde píše, že náleží jen Bohu je zde připsáno Synu člověka. Tato postava byla pro tehdejší zidovstvo někým Božským, a Pán Ježíš toto užití znal a použil výše uvedenou citaci jako odpověď na dotaz velekněze po jeho mesiášství. Velekněz to označil jako rouhání, protože se činí Bohem.(Mt 26:63-66)

Syn člověka je dvojznačný titul, a proto pozor na něj. Wink

Pasachu,

jistě je pravdou, že NZ je monoteistický a trojiční nauka není nic jiného, než výsledek této snahy o udržení monoteismu. Jak ty sám dokládáš ve své práci. Jestli jsem dobře porozuměl tvým závěrům.

Pro chápání Boží trojjedinosti jsou důležité oddíly, kde se vyjmenová společná činost jednotlivých osob Trojice a zároveň verše, kde jsou jim každému zvlášť připsány Boží vlastnosti a takové lze najít (Třeba Žd 1:8-9). Pro mne byla vždy v tomto směru zajímavá Pavlova modltiba v listu efezským 3 kapitole

A pro tu příčinu klekám na kolena svá před Otcem Pána našeho Jezukrista, Z něhožto všeliká rodina na nebi i na zemi jmenuje se, Aby vám dal, podle bohatství slávy své, mocí posilněnu býti skrze Ducha svého na vnitřním člověku, Aby Kristus skrze víru přebýval v srdcích vašich, Abyste v lásce vkořeněni a založeni jsouce, mohli stihnouti se všemi svatými, kteraká by byla širokost, a dlouhost, a hlubokost, a vysokost, A poznati přenesmírnou lásku Kristovu, abyste tak naplněni byli ve všelikou plnost Boží. Tomu pak, kterýž mocen jest nade všecko učiniti mnohem hojněji, nežli my prosíme aneb rozumíme, podle moci té, kterouž dělá v nás, Tomu, pravím, buď sláva v církvi svaté skrze Krista Ježíše po všecky věky věků. Amen.
Efezským 3:14 - 21 (KR)

Kleká před Otcem. Jistě není míněn nikdo jiný než JHVH. Jde o Otcem Pána našeho Jezukrista, pán jest překlad řeckého kyrios jež LXX používá jako převod tetragramu. a proto lze chápat tak že Pavel chápe Ježíše jako Boskou bytost. Duch je zde líčen ajko osoba a působení všech tří zde zmíněných osob lze vzájemně doplňovat až zaměnit, což ukazuje na trojiční chápání tohoto textu.

Přeji Vám všem naplnění této Pavlovy prosby. Cool

Dóv

Pro Witnesse. Pokud hledáš antitrinitářskou církev, zkus unitáře, ale myslím že jako celek se ti nebudou moc líbit.
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a trojici

Příspěvek  Melissa 24/5/2009, 23:08

Tohle bylo na bibleforum v tématu Kristovo božství:

Asi nejlepší přirovnání, které jsem na toto téma (Ježíš - Bůh - člověk) slyšel, je z pera C.S. Lewise:

Představme si Hamleta, který touží setkat se se svým stvořitelem (Shakespearem). Princ dánský prohledal cely Elsinor, ale Shakespeara nikde nenasel. Nejrůznější pokusy všech postav dramatu jakkoli kontaktovat Shakespearea selhaly. Dá to rozum: jediný totiž způsob, jak se může Hamlet setkat se Shakespearem, je, ze Shakespeare sám vstoupí do vlastni hry jako postava. A to je přesně to, co Bůh udělal. Je jasné, že Shakespeare-postava v dramatu koná vůli Shakespeara-dramatika, to je ostatně smysl celého Shakespearova "vtělení. Pokud Shakespeare-postava Hamletovi řekne "Já jsem Shakespare, to mě jsi toužil potkat", tak evidentně mluví pravdu. A zároveň je zjevné, že Shakespeare-postava může v průběhu dramatu zemřít, aniž by to pro Shakespeara-dramatika představovalo nějaký neřešitelný problém. Dramatik postavu může dokonce i za tři dny vzkřísit.

Na tomhle si docela umím představit, jak Bůh může vstoupit do děje a stát se člověkem, aby přiblížil lidem svou osobu, cestu k němu.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Pasach 24/5/2009, 23:10

sazeč napsal:U He 1:8-12 se o Ježíšovi píše jako o Jehovovi, ne, když v Žalmu vidím verše týkající se samotného Jehovy viz kap. 102?

K problematice tohoto verše jsem napsal vysvětlení, které podle mého názoru nelze s jistotou vyvrátit. Najdeš ho zde

zbysek napsal:Kdykoliv budete obhajovat, že Kristus není Bůh, budete mít problémy s citacemi SZ textů v NZ, které píší o Jehovovi, ale v NZ jsou vztaženy na Krista. Např. Ř 10:13 a další.

1) Pokud je tento verš Římanům 10:13 (stejně jako Skutky 2:21) opravdu citátem starozákonního verše Joel 2:32, v němž se vyskytuje jméno Jehova, pak je jen logické, že slovo "pán" v Novém Zákoně opět označuje pana Jehovu a je tudíž pro lepší přehlednost transformováno na JHWH také v Novém zákoně - tak, jak je tomu v Překladu Nového Světa. To, že to jiné překlady Bible nedělají, nedokazuje nesprávnost Překladu Nového Světa.

2) I kdyby tento verš nebyl citátem starozákonního verše a tudíž označoval Ježíše, nevidím na tom žádný problém - vzývání Ježíšova jména je vyjádřením přesvědčení o Ježíši jako spasiteli. A na tom nevidím nic špatného.
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici Empty Re: Co říká hebrejský originál o Bohu a Trojici

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru