Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

+3
Martin Cibulka
candy
Pasach
7 posters

Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Pasach 28/5/2009, 01:55

Nedávno jsem se zeptal dvou věřících: „Kdo v Bibli řekl lidem, že pokud ho poslechnou, nezemřou?“ Dostal jsem dvě různé odpovědi:
Satan řekl: „[Jestliže mě poslechnete], určitě nezemřete.“ (1. Mojžíšova 3:4) – Lidé však zemřeli.
Ježíš řekl: „Jestliže někdo zachovává mé slovo, vůbec nikdy neuvidí smrt.“ (Jan 8:51) – Lidé však zemřeli.
Ani v jednom případě nebylo tvrzení pravdivé – zemřeli všichni. Že by stále stejná písnička? Jaké jsou historické zkušenosti s Ježíšovými sliby? Opravdu za nás zemřel?
Selský rozum mi říká, že pokud za mě v hospodě někdo zaplatí útratu, tak já už ji platit nebudu. A že pokud má být popraven zločinec za své hříchy a někdo přijde a řekne: "Popravte místo něho mě." a oni mu vyhoví, zločinec již popraven nebude. Ježíš řekl, že kdo v něj věří, nezemře. Od té doby v něj projevovaly víru milióny lidí. Zemřeli však všichni. Jak mám tedy chápat tvrzení, že Ježíš za nás zemřel a tím jsou nám odpuštěny hříchy? Přijde mi to jako do očí bijící lež.

Satan toužil po rovnosti Bohu. Toužil, aby lidé uctívali jeho místo Boha.
Ježíš řekl: "Jsem cesta a pravda a život. Nikdo nepřichází k Otci, leda skrze mne.“ (Jan 14:6)
„Já a Otec jsme jedno.“ (Jan 10:30)

Podívejme se, jaké měla tato Ježíšova aktivita důsledky: Od té doby se desítky, možná stovky miliónů lidí úplně odklonili od Boha Otce a začali uctívat Ježíše jako jediného a všemohoucího Boha. Ježíš se postavil mezi lidi a Boha a tím většinu věřících od Boha zcela odřízl. A jak se organizace uctívající Ježíše coby Boha chovaly? Ve jménu Ježíše páchaly ty nejhorší zločiny: inkvizice, mučení, upalování, vraždy, války, genocidy.

Když Ježíše obvinili z používání Satanovy moci, Ježíš řekl:
Marek 3:24 Nuže, jestliže se království rozdělí samo proti sobě, takové království nemůže obstát;3:25 a jestliže se dům rozdělí sám proti sobě, takový dům nebude schopen obstát.3:26 Jestliže také Satan povstal sám proti sobě a rozdělil se, nemůže obstát, ale spěje ke konci.
Ve skutečnosti však Ježíš žádné království démonů nerozdělil – démony prostě jen napomenul nebo je požádal, aby odešli dělat bordel jinam (třeba do prasat). Bojoval však s démony? Ne. Zničil je, když měl takovou autoritu? Ne, nikdy! Proč asi? Nebylo to celé jen divadýlko?

Zvažme rovněž tohle: Obětoval Ježíš skutečně svůj život? Nebylo to spíš tak, že se pouze „zašil“ na pouhé tři dny, což byl pouze nepatrný zlomek z jeho dlouhého života, a pak se opět vrátil?

Víme také, že Ježíš se přátelil s hříšníky a miloval je. Můžete ale ukázat ve Starém Zákoně jediný verš, podle něhož Bůh miloval hříšníky a toužil je zachraňovat? Nebylo to náhodou naopak – že totiž hříšníky nenáviděl a ničil už od počátku? Odpouštěl jen těm, kteří se káli a svých činů litovali.
Ježíš však tvrdil, že pouze skrze něho může být hříšníkům vše odpuštěno!

Ježíš také nikdy nevyslovil Svaté Boží Jméno JHWH. Proč asi?

A co Ježíšova identita?
Ježíš řekl:
Matouš 5:18 vždyť vám vpravdě říkám, že dříve by pominulo nebe a země, než by jakkoli pominulo jedno nejmenší písmeno nebo jedna částečka písmena ze Zákona a všechno se nestalo.
Tak se tedy podívejme, jak je to s těmi písmenky:
Izajáš 7:14 Proto vám Jehova dá znamení sám: Pohleďte, dívka skutečně otěhotní, a rodí syna, a jistě mu dá jméno Imanuel.
Izajáš 8:8 a projde Judou. Skutečně zaplaví a přelije se. Dosáhne až po krk. A stane se, že rozprostření jeho křídel naplní šíři tvé země, Imanueli!"
Matouš 1:23 Pohleďte, panna otěhotní a porodí syna a dají mu jméno Imanuel, což přeloženo znamená S námi je Bůh.
A jak to dopadlo?
Matouš 1:25 Ale neměl s ní žádný styk, dokud neporodila syna; a dal mu jméno Ježíš.
Pokud by někdo chtěl argumentovat významem jmen, pak mohu konstatovat toto:
1) V oněch dobách bylo slovo Bůh nebo dokonce Boží jméno přítomno takřka
v každém jménu.
2) Ježíšů žilo tehdy asi sedm tisíc a to jméno nebylo tehdy o nic výjimečnější než dnes třeba Bohouš.
3) Jméno Imanuel znamená "S námi je Bůh", zatímco "Ježíš" znamená "Bůh je záchrana". Takže dost velký rozdíl - rozhodně ne menší než mezi těmito a jakýmikoliv dalšími mužskými jmény té doby.

Takže si to shrňme: Prorokové konstatovali, že Mesiáš se bude jmenovat Imanuel. Syn Marie se však jmenoval Ježíš. Selský rozum mi říká, že tudíž Ježíš nebyl tím mesiášem a že musíme čekat na Imanuela.

Ne, vážně: KDO BYL JEŽÍŠ DOOPRAVDY?


Naposledy upravil Pasach dne 28/5/2009, 17:55, celkově upraveno 2 krát
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  candy 28/5/2009, 12:06

Izaiáš 9, 6 Nebo dítě narodilo se nám, syn dán jest nám, i bude
knížetství na rameni jeho, a nazváno bude jméno jeho: Předivný,
Rádce, Bůh silný, Rek udatný, Otec věčnosti, Kníže pokoje
.

Nebo, že by se dříve dávala jména dle významu? Pasachu máš co dělat aby jsi to všechno zvládl a prozkoumal, ale aby ti nakonec neutekl život mezi prsty?Very Happy

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Martin Cibulka 28/5/2009, 12:47

Mám za to, že k pochybnostem, jež vypsal Pasach, dochází především tehdy, když se necháváme zviklávat povrchními argumenty. Had řekl: LO–MOT TEMUTUN („Neumřete smrtí“ – 1.Mojžíšova 3:4), kdežto Pán Ježíš řekl podle řeckého textu toto: AMÉN AMÉN LEGÓ HYMIN, EAN TIS TON EMON LOGON TÉRÉSÉ, THANATON HÚ MÉ THEÓRÉSÉ EIS TON AJÓNA („Amen, amen pravím vám, jestli někdo to mé slovo střežit bude, smrti neuzří na ten věk“ – Jan 8:51). Mám za to, že těmito slovy pisatel evangelia nechtěl říct, že Pán Ježíš tvrdil, že tito lidé nezemřou, ale chtěl říct, že nebudou ve smrti navždy, tzn. že budou na konci věku vzkříšeni. A podobné to je s ostatními texty, které se zdají být vzájemně v rozporu.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Václav 28/5/2009, 15:57

Zkus si Pasachu najít bližší informace např. o egyptském kultu boha Hóra, určitě najdeš mnoho podobných charakteristik k Ježíši: narození zvěstuje hvězda, ve 12 letech učitelem, pokřtěn ve 30, 12 následovníků, zabit a ukřižován na stromě, vstal z mrtvých po 3 dnech atd.

"Jiná zosobnění zahrnují jitřní hvězdu, syna božího, život věčný, beránka a dobrého pastýře s „ohbím na ramenou“. Vedle funkce boha slunce též bůh egyptského krále, a to nejen ve smyslu náboženském (král jako převtělení boha), ale i politickém (náboženské zdůvodnění teokratické despocie)." (wikipedia)

Vcelku zajímavé, pokud přihlédneme k faktu, že judaismus může částečně vycházet z egyptské kultury, ostatně ona "smíšená společnost" si odtamtud při Exodu neodnesla pouze zlato a šperky study

http://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%B3r

Jinak bych ti doporučil ke shlédnutí první část filmu Zeitgeist the Movie, ale nechci otřást tvou vírou, natožpak marnit tvůj čas "hrabáním se v h...nech". On ten film není úplně přesný, ale člověka znalého může velmi inspirovat. Je volně stažitelný na netu, zde přikládám link na wikipedia info(česky Smile ).

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zeitgeist_The_Movie

A málem bych zapomněl, ve filmu je uveden seznam dalších 34 božstev a mýtických postav z celého světa, které mají částečně nebo úplně shodné charakteristiky s JK. Lehce ověřitelné.
Václav
Václav

Male Poeet p?íspivku : 69
vztah k organizaci : kritický
Reputace : 0
Body : 57
Registration date : 15. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Pasach 28/5/2009, 16:36

Mě by hlavně hrozně zajímalo, kdo je ta neskutečně něžná a laskavá bytost, jejíž přítomnost a péči cítím od raného dětství. Hrával si se mnou asi tak, jak si milující člověk hrává se štěňátkem na rozkvetlé louce. Dováděl se mnou, ačkoliv byl obrovsky silný a moudrý. A smál se na mě. Neviděl jsem jeho obličej ani postavu - a přesto si ho pamatuji přesněji než lidi okolo sebe. Bylo to neuvěřitelně čisté, přirozené a sálalo z něho bezpečí.

I dnes cítím jeho přítomnost. Jen už se na mě tolik neusmívá. Určitě má dobrý důvod.

Kdo to může být?
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  candy 28/5/2009, 16:48

Hmmmm.... a ještě o červené karkulceeee. Jinak neusnu.

Tak to byla okamžitá reakce, teď vážně. Když to tedy tak cítíš a nevíš o koho jde, necítíš někoho jiného, který se jeví jako ten o kom si myslíš, že s tebou stále je?

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Pasach 28/5/2009, 17:42

candy napsal:Tak to byla okamžitá reakce, teď vážně. Když to tedy tak cítíš a nevíš o koho jde, necítíš někoho jiného, který se jeví jako ten o kom si myslíš, že s tebou stále je?

Já myslím, že je to Bůh - vlastně o tom nepochybuji. Jen nevím, který z těch ELOHIM... nějak mi to nepasuje. geek
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  candy 28/5/2009, 17:55

Jestli se cítíš dobře a vede tě to ke konání dobra a spravedlnosti, není jedno který to je z Elohim? Hlavní je výsledek, ne?

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Pasach 28/5/2009, 18:04

candy napsal:Jestli se cítíš dobře a vede tě to ke konání dobra a spravedlnosti, není jedno který to je z Elohim? Hlavní je výsledek, ne?

To je sice hezké, ale bude takový upřímný a s Bohem soužijící člověk spasený, když nebude znát informace o Ježíši a nebude v něj tudíž věřit? Obávám se, že ne. Prý nestačí mít s Bohem krásný vztah a konat dobro a spravedlnost - prý je také nutné uznávat Jeho syna a věřit v něj. scratch
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  candy 29/5/2009, 17:10

Nechytej mě za slovíčka, už jsi tu nějaký pátek, tak bys měl vědět, že jsem odpovídal na tvou otázku, ale neřešili jsme, jestli věřím či nevěřím v Krista, to samozřejmě ano, ale řešíš tady Elohim a na to jsem ti odpovídal.

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  oneironaut 1/6/2009, 08:31

Nejsem křesťan a už vůbec ne SJ, takže si můžu v Bibli číst podle sebe a copak jsem tam našel? Matouš 16/28: Amen, pravím vám, že někteří z těch, kteří tu stojí, neokusí smrti dokud nespatří syna Člověka přicházejícího se svým královstvím... Tak pravil Ježíš a pěkně se seknul. Pokud je mi známo, syn Člověka se svým královstvím má zatím zpoždění dva tisíce let. A bude hůř... Very Happy No ale abych nezůstal pouze u Ježíše, mám tady ještě jeden podobný sek od Pavla: 1.Tesalonickým 15. Toto vám říkáme podle slova páně: My živí, kteří se dočkáme příchodu páně, zesnulé nepředejdeme. Zazní povel, hlas archanděla, a zvuk boží polnice, sám Pán sestoupí z nebe, a ti, kdo zemřeli v Kristu, vstanou nejdříve.Potom my živí, kteří se toho dočkáme, budeme spolu s nimi uchváceni v oblacích vzůru... bla bla bla a tak dále... Pavel si zkrátka myslel, že se toho chudák dočká ještě za života a balamutil ostatní a ono nic...času dost. Very Happy

oneironaut

Male Poeet p?íspivku : 67
Reputace : 0
Body : 73
Registration date : 05. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Martin Cibulka 2/6/2009, 23:08

Pro oneironauta:

Já si zase myslím, že to celé, co jsi napsal, je především sek od Tebe, a ne od Ježíše nebo Pavla. Ty totiž děláš úsudky podle své nevíry, která nebere vážně to, co čte dál nebo na jiných místech Písma.

Ta Ježíšova slova, která jsi citoval, byla určena jeho učedníkům, a tři z nich Ježíš později vzal s sebou „a odvedl je samotné na vysokou horu. A byl před nimi proměněn a jeho obličej zářil jako slunce a jeho svrchní oděvy se zaskvěly jako světlo.“ (Matouš 17:1-2) A kdyby Ti to náhodou nestačilo, přečti si knihu Zjevení, kde se dozvíš, že apoštol Jan, dříve, než zemřel, opravdu viděl „Syna člověka přicházet v jeho království“ (Matouš 16:28).

Co se týče slov apoštola Pavla, které jsi citoval, tak za sek to považují pouze lidé, kteří nejsou duchovními bratry učedníků Ježíše Krista, kteří žili v 1. století n.l. My, kteří jsme jejich duchovními bratry, se i nadále utěšujeme „navzájem těmito slovy“ (1.Tesaloničanům 4:18), protože věříme, že někteří z nás, tzn. Kristových učedníků, opravdu „přežijeme do Pánovy přítomnosti“ (1.Tesalonickým 4:15), takže stále platí, že „my žijící, kteří přežijeme, chceme být spolu s nimi (těmi vzkříšenými) uchváceni v oblacích, abychom se setkali s Pánem ve vzduchu“ (1.Tesaloničanům 4:17).

Sek to je tedy jedině pro ty, kdo neuznávají slova apoštola Pavla za inspirované Duchem Božím, pro nás však, kteří tato slova za inspirované považujeme, jsou apoštolova slova výrazem živé víry těch, kdo patří Kristu – věříme totiž, že někteří z nás se opravdu „toho dočkáme“.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Pasach 2/6/2009, 23:26

Martin Cibulka napsal: ...

Síla. Martine, děkuju! Opět jsi vnesl do mé mysli pokoj. Přeji Ti šalom.
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  oneironaut 5/6/2009, 09:27

Sek to je tedy jedině pro ty, kdo neuznávají slova apoštola Pavla za inspirované Duchem Božím, pro nás však, kteří tato slova za inspirované považujeme, jsou apoštolova slova výrazem živé víry těch, kdo patří Kristu – věříme totiž, že někteří z nás se opravdu „toho dočkáme“.

To bude asi celý ten problém, že já Pavlovy dopisy nepovažuji za nic jiného než normální dopisy, běžné listy, které si posílali lidi mezi sebou. Kdyby to bylo dneska, tak píše maily Very Happy Navíc, pokud tedy můžu věřit vědě a biblistům, jsou mnohé z jeho listů složeny z několika různých dopisů a mnohé nenapsal ani Pavel, ale jenom ho někdo napodoboval. 1.Tesalonickým je ale údajně jeho pravý list. Samozřejmě nikomu neberu jeho víru, i muslimové věří tomu, že je Korán inspirován Bohem. Vždyť se o tom píše v samotném Koránu, tak to přece musí být pravda. No ne? (tohle je běžná argumentace SJ na otázku, jak můžou dokázat, že je Bible skutečně inspirovaná Bohem). Já si ale skutečně myslím, že Pavel věříl, že se toho dočká ještě za svého pozemského života. Když ta jeho slova přestaneš překrucovat a hledat tam další významy a přečteš si to tak jak to tam stojí, tak to z toho jasně vyplývá. Shalom.

oneironaut

Male Poeet p?íspivku : 67
Reputace : 0
Body : 73
Registration date : 05. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Je bible inspirována bohem?

Příspěvek  Černá ovce sboru 6/6/2009, 09:11

souhlasím s názorem "oneironaut". Nejprve je dobře si ujasnit co znamená výraz "inspirovaný". Pisatelé literárních děl jsou ke své tvorbě inspirováni např. přírodou,romantikou,příběhy z historie,vírou,bohem,láskou atd.Být něčím inspirován znamená,že si to či ono vybrali námětem.Tedy základem toho,na čem staví své dílo.být inspirován bohem tudíž znamená,že bůh je námětem daného díla,např.bible,koránu aj.Neznamená v žádném případě,že by texty děl byly diktovány přírodou,láskou,bohem ,vírou. 2 Tim 3:16 "celé písmo je inspirováno bohem..." neuvádí narozdíl od koránu "sesláno bohem prorokovi"apod.Tam,kde písmo uvádí:"bůh řekl"(citace) nebo "zapiš tato slova" je možno považovat za boží slovo.Tvrzení,že celé písmo je od boha lze zpochybnit na mnoha místech.Starověké mýty a báchorky bible popisuje,jako by se skutečně staly,např.globální potopa,stvoření Evy s žebra,zničení Sodomy a Gomory,Lotova žena v solný sloup obrácena,falešné proroctví o dobytí Egypta a Asírie izraelity atd.Ježíš Kristus cituje slova zákona,jež nikde v zákoně nejsou.... Jestliže své tvrzení o božím autorství bible opíráme o 2 Tim.3.16 je třeba vzít v úvahu jaké písmo mohl mít Timoteus ve své době k dispozici.Pak je tu ještě další skutečnost,že do bible byly vybrány texty nicejským koncilem,nikoli bohem a byly řádně upraveny a zcenzurovány podle kritérií stanovaných římskou církví,opět nikoli bohem.
Černá ovce sboru
Černá ovce sboru

Male Poeet p?íspivku : 280
vztah k organizaci : Dříve SJ dnes KOZEL,stoupenc GEHENY a věčného zatracení
Reputace : 0
Body : 87
Registration date : 15. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Kým je pro mne Ježíš Kristus ?

Příspěvek  kovboj 6/6/2009, 21:24

Neznamená v žádném případě,že by texty děl byly diktovány přírodou,láskou,bohem ,vírou.
V případě bible se s tím se dá jen souhlasit, ani Písma nebyla diktována slovo od slova(snad kromě toho, když pisatel zapsal přímou Boží řeč),ale myšlenkově inspirována.
Tvrzení,že celé písmo je od boha lze zpochybnit na mnoha místech.Starověké mýty a báchorky bible popisuje,jako by se skutečně staly,např.globální potopa,stvoření Evy s žebra,zničení Sodomy a Gomory,Lotova žena v solný sloup obrácena,falešné proroctví o dobytí Egypta a Asírie
Tento názor není nový a míří vlastně na základ křesťanské i židovské víry.Podle mne jde ale vlastně o druhotný problém.Stěžejní otázkou v křesťanství totiž je: Kým je pro mne Ježíš Kristus? Jestliže je mojím Spasitelem, bohočlověkem, který zemřel za můj hřích a byl poslán od Boha, bezhříšný, jak praví Písmo, tak by se Ježíšovy výroky a život staly pro nás problematické.Ježíš věřil v potopu, ve stvoření člověka, v zkázu Sodomy, v pravdivost Písem.Jestliže vedl své následovníky k tomu, aby této hodnověrnosti věřili a věděl by, že nejsou pravdivé, byl by podvodníkem a lhářem, nemohl by pak být nejen mým Spasitelem ale ani zaslíbeným Mesiášem lidstva.(doporučuji pročíst myšlenky z knihy "Více než tesař" od Josh Mc Dowella).
Právě zde se to "láme" na otázce "kým pro mne je Ježíš?" Jestliže si osobně tuto otázku nevyřeším a navíc si podřežu větěv zpochybněním hodnověrnosti bible, z osobního vztahu k Bohu(ťedy biblickému) nic nezůstane a z víry se stane emocionální či kulturní záležitost.Tento model dnes přebral postmoderní svět.
do bible byly vybrány texty nicejským koncilem,nikoli bohem a byly řádně upraveny a zcenzurovány podle kritérií stanovaných římskou církví,opět nikoli bohem.
O výběru spisů se tu již několikrát mluvilo.Byl to proces, nebyla to záležitost jednoho koncilu.Nakonec i starozákonní spisy byly sestavovány a není důvod se domnívat, že by mezi duchovní dary nepatřilo i rozpoznání inspirace a užitku díla pro církev.
Inspiraci Písem a jejich hodnověrnost můžeme kritizovat ,nemůžeme však popřít jejich vliv na životy lidí.I dnes stále lidé nacházejí v biblických příbězích motivaci pro změnu života a v Kristu svého osobního Spasitele.Lidé, důvěřující Ježíši a Písmu samotnému, budou pro své okolí stále větší "exoti", protože většina lidí přijme do života buď jinou filosofii nebo pouze povrchní, byť i křesťanskou víru, která s biblí jako slovem Božím moc nepočítá. Ale právě z Písma, evangelia, se rodí víra.(Řím 10:17) Takže je na nás co si vybereme a jak si odpovíme na otázku "Kým je pro mne Ježíš Kristus?"
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Václav 8/6/2009, 15:05

Poslední dva příspěvky:Touché cheers
Václav
Václav

Male Poeet p?íspivku : 69
vztah k organizaci : kritický
Reputace : 0
Body : 57
Registration date : 15. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  oneironaut 9/6/2009, 09:50

A co takhle Ježíš jako obyčejný člověk, trošku výstřední mravokárce a znalec zákona (takových tam bylo více a většina z nich dopadla špatně), ale pořád jenom člověk, ze kterého jeho hrska dvanácti nohsledů udělala to, za co je křesťany dnes pokládán? Snažil se nastolit nové pořádky a připomenout to, co je psáno v zákoně, ale byl za to popraven. To, jak je prezentován v Novém zákoně, všechny ty zázraky a podobně, to se k jeho příběhu mohlo přidat, ať to má trošku šmrnc. Lidé byli tenkrát dost důvěřiví a věřili v různé báchorky o čertech, čarodějnicích,vílách, skřítcích...tak proč ne pohádka o Ježíškovi, který chodil po vodě, poroučel počasí, vykouzlil z vody víno a oživoval mrtvoly? Já myslím, že to je nejpravděpodobnější vysvětlení celého toho humbuku. Cool

oneironaut

Male Poeet p?íspivku : 67
Reputace : 0
Body : 73
Registration date : 05. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Martin Cibulka 9/6/2009, 10:49

Pro Oneironauta, který napsal (Fri 5 Jun ŕ 9:27):
Navíc, pokud tedy můžu věřit vědě a biblistům, jsou mnohé z jeho listů složeny z několika různých dopisů a mnohé nenapsal ani Pavel, ale jenom ho někdo napodoboval.
No, a bereš v úvahu např. i tyto skutečnosti, o nichž je možné se dočíst v knížce, kterou vydali adventisté pod názvem „Proroci jsou lidé“ (Graeme Bradford; Praha: Advent-Orion, 2004; str. 54)?

Když Leon Morris hodnotí Pavlovu stylistiku, komentuje ji následujícím způsobem:

„Složité okolnosti vzniku Pavlových dopisů znesnadňují jejich studium. Stejně tak je ztěžuje apoštolův literární styl. Píše překotně, často vynechává slova v očekávání, že si je čtenáři sami doplní (a v naději, že je doplní správně!). Je velmi originálním myslitelem, který zápasí s jazykem ve snaze vyjádřit myšlenky, které dosud nikdo neformuloval.“

Dále pak říká, že v případě epištol přijímá Pavlovo autorství, ačkoli mnoho současných odborníků je odmítá kvůli velmi různorodé stylistice. Důvodem k odmítnutí Pavlova autorství je především stylistická odlišnost výběru slov, která je v epištolách velmi častá. Leon Morris k tomu podotýká, že stejní odborníci zároveň přiznávají, že některé části epištol opravdu mohl napsat apoštol Pavel, protože jsou stylisticky shodné. V poznámce pod čarou uvádí důvody, proč Pavlovo autorství přijímá, a vysvětluje, jak mohlo dojít k odlišnostem ve stylistice.

Donald J. Selby se domnívá, že s postupem času Pavel, „čím dál více dovoloval svým písařům, kteří byli též jeho blízkými spolupracovníky a doprovázeli jej na cestách, aby se podíleli na psaní dopisů“. Protože byli zapojeni do této práce, při které se velmi dobře seznámili s Pavlovým učením, „byla jejich pomoc při tvorbě dopisů nejen vítaná, ale i nevyhnutelná“.

V následující části uvádíme názory několika uznávaných odborníků, kteří mají za to, že stylistická odlišnost jednotlivých epištol je důsledkem spoluautorství spolupracujících písařů – kteří bezpochyby pracovali pod Pavlovým vedením.

„Někteří odborníci se domnívají, že stylistické odlišnosti mezi Prvním a Druhým listem Petrovým či mezi Janovým evangeliem a Zjevením Jana jsou způsobeny tím, že autoři těchto děl jednou spolupracovali s písařem, a podruhé nikoli. … Je evidentní, že Pavel dával svým písařům při práci velkou svobodu. V jeho pastoračních epištolách se objevuje například slovní zásoba, která se velmi liší od ostatních Pavlových dopisů. Tři pastorační epištoly obsahují celkem 902 odlišných slov.“ (Leon Morris, New Testament Theology, Academic Books, Zondervan, 1990, str.21)

„Z nich se 306 neobjevuje v žádném jiném Pavlově dopise. V ostatních Pavlových dopisech se objevuje celkem 112 příklonek (nepřízvučných slov), ale v pastoračních listech ani jedna. (William Barc lay on the Pastoral Epistles, str.11)


Dále píšeš:
Já si ale skutečně myslím, že Pavel věříl, že se toho dočká ještě za svého pozemského života.
Ano, i to je možné! Pokud Pavlovo učení přijmu „jako to, čím po pravdě je, jako Boží slovo“ (1.Tesaloničanům 2:13), pak by bylo divné, kdyby tomu nevěřil.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným? Empty Re: Byl Ježíš skutečně od Boha? Nebo byl někým jiným?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru