Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

3 posters

Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  Alea 12/10/2012, 00:32

ÚVOD


K čemu nám bude, když budeme znát Písmo Svaté od prvního do posledního slova zpaměti a nebudeme ho žít? K čemu nám bude, když ho budeme recitovat ostatním a dělat navenek, že my jsme totálně zbožní lidé? K čemu nám bude, když budeme posuzovat lidi jen podle toho, jestli dodržují přesně a korektně a bez omylu všechna biblická přikázání a postupy? K čemu? K čemu nám budou opakované zbožné fráze bez opravdových, reálných skutků milosrdenství? Budeme snad díky slovům svatí? Když naše víra bude žít jenom za zdmi našeho domova, kde se zbožně v pohodlí, teple, zabezpečení a klidu budeme probírat ještě zbožnějšími knihami, nebudeme snad jako ti farizeové? Farizeové - sečtělí, našprtaní, finančně zajištění, vážení, povrchní... ti, jejichž chování se Pánu Ježíši protiví. Znát dobře celé Písmo je něco, co obdivuju, pokud ho někdo opravdu zná a pamatuje si z něj spousty úryvků - víc ale obdivuju ty, kdo čtou Písmo méně častěji, ale opravdově podle něj dovedou žít.

Měl jsem žízeň a dali jste mi napít


V evangeliu čteme: "Měl jsem žízeň a dali jste mi napít..." Je to jedna z vám určitě známých vět z evangelia. Vidíme v ní mimo jiné i to, že skutky jsou důležité. Kolikrát si tak říkám, jestli evangelium skutečně žiju? Je to docela zásadní, velmi podstatná otázka, kterou bychom si měli pokládat každý den. Nás lidi obvykle zajímá, kolikrát máme co udělat, aby to bylo dost, aby to vystačilo, abychom za to něco dostali. A když už se nezeptáme nahlas, tak si to často aspoň myslíme. Kolikrát mám pomoct tomu člověku bez domova, který mě pokaždé, když jdu do školy, prosí o jídlo nebo nějaký peníz? Nikdo, ani Pán Bůh, nás nenutí tomu člověku něco dát a netrestá nás, když mu třeba zrovna nic nedáme. V Praze potkávám denně několik bezdomovců. Když dám ale občas něco některému z nich, není už to snad v očích Božích dobrý skutek?

Říkám si, že až jednou budeme stát tváří v tvář Pánu Ježíši, třeba nám něco podobného řekne - třeba i: "Měl jsem žízeň, a nedali jste mi napít..." Jednou, když jsem v zimě procházel Staroměstským náměstím, s pokorou mě zastavil jeden člověk - s potrhanou bundou, děravou čepicí a třásl se zimou. Požádal mě, jestli bych mu nedal na ranní chleba, že má hlad. Copak lze někomu v takové situaci odmítnout? Když jsem mu popřál Boží pomoc a rozloučil jsem se s ním, zavolal na mě po pár krocích tím nejpokornějším hlasem, jaký si umíte představit: "Ve jménu Ježíše Krista vám děkuju!" Taková věta od chudého člověka bez domova člověka zasáhne jako šíp... Neotáčel jsem se, šel jsem dál a v hlavě mi to zní dodnes. V tu chvíli mi to bylo jasné - to mluvil sám Kristus... To On sám je mezi námi každý den a potkáváme ho v každém našem bližním.

Když takového člověka potkáme, zkusme si uvědomit, že když mu pomůžeme, tak taky jednou při posledním soudu nám Pán Ježíš může říct: "Měl jsem hlad a nasytili jste mě..." Když kolem všech lidí, kteří jsou v nouzi a o něco nás prosí, budeme jen procházet, zkusme si uvědomit, že to nás Ježíš prosil. Samozřejmě, je na místě být trochu ostražitý - někteří lidé pracují jako žebráci a přitom vydělávají slušné peníze. Jsem si ale jistý, že člověka v opravdové nouzi poznáme... A i kdyby to měl být podvodník, tak Pán Bůh se přece dívá na to, proč mu nějak pomáháme - nám může být jedno, co pak ten člověk s tím naším darem udělá. Jde o ten dobrý skutek, který uděláme pro naše bližní, kterými jsou všichni a v nich je Pán Ježíš! Tím víc mezi chudými... Zkusme hlavně teď v zimě, kdy lidé venku mrznou, jim něčím pomoct. Stačí kolikrát drobný peníz a oni si můžou aspoň koupit teplý čaj na zahřátí.

Toto má být hlavně výzvou a povzbuzením pro nás všechny, hlavně nás křesťany, abychom skutečně JEDNALI (!!!) podle Písma. Zdaleka nemohu říct, že já to umím a že mám právo posuzovat druhé - to nemám nikdy. Je mi ale líto lidí, kterým pocit sečtělosti a farizejské znalosti Bible zastínil pohled na chudé a trpící. Tím mám na mysli takový ten přístup, před kterým Pán Ježíš varuje. Nezbývá mi, než zvolat podobným způsobem jako svatý Pavel, když je smutný z chování církví, kterým píše své dopisy: K čemu nám bude, když budeme znát Písmo Svaté od prvního do posledního slova zpaměti a nebudeme ho žít? K čemu nám bude, když ho budeme recitovat ostatním a dělat navenek, že my jsme totálně zbožní lidé? K čemu nám bude, když budeme posuzovat lidi jen podle toho, jestli dodržují přesně a korektně a bez omylu všechna církevní přikázání a postupy? K čemu? K čemu nám budou opakované zbožné fráze bez opravdových, reálných skutků milosrdenství? Budeme snad díky slovům svatí? Když naše víra bude žít jenom za zdmi našeho domova, kde se zbožně v pohodlí, teple, zabezpečení a klidu budeme probírat ještě zbožnějšími knihami, nebudeme snad jako ti farizeové? Farizeové - sečtělí, našprtaní, finančně zajištění, vážení, povrchní... ti, jejichž chování se Pánu Ježíši protiví. Znát dobře celé Písmo je něco, co obdivuju, pokud ho někdo opravdu zná a pamatuje si z něj spousty úryvků - víc ale obdivuju ty, kdo čtou Písmo méně častěji, ale opravdově podle něj dovedou žít.

Děkujme Bohu za to, že většina z nás včetně mě máme domov, teplo, jídlo, pití kolik chceme, že můžeme studovat... Ale nenechme se zazdít za zdi naší zbožnosti, nežijme víru jen pro sebe! Když vidíme člověka hladového, jak se válí hladem po zemi, co mu pomůže? Když kolem něj projdeme, řekneme mu "blaze chudým" a půjdeme dál vlastní cestou? Nebo mu pomůže, když překonáme vlastní strach a ostych a tomu člověku dáme svačinu, kterou jsme si nachystali do školy/práce?

To říkám i sobě, i sobě píšu tento článek! Moji milí Bratři a sestry, kdo jiný má evangelium žít, než my, křesťané? Každý den se k tomu odhodlávejme, zkusme nebýt pohodlní. Nebuďme farizeové, nebuďme zákoníci... Čtěme evangelium, a klidně se ho i během života učme zpaměti - na tom není nic špatného. Špatné a smutné by bylo, kdyby zůstalo jen v naší hlavě a slovech, ale do srdce a SKUTKŮ by neproniklo...

Mysleme na to, co nám asi řekne Pán Ježíš, až budeme stát před ním. Dali jsme mu napít? Dali jsme mu něco k jídlu? Přispěli jsme mu něco, když nás žádal o pár drobných na cestě do školy nebo do práce? Vzdali jsme se pro něj části našeho pohodlí? I kdybysme mu pomohli skrze chudého člověka jen jednou, ale z opravdové lásky k Němu, věřím, že nám to nikdy nezapomene... Vždyť on ví i to, kolik vlasů máme na hlavě...

Zdroj: signaly.cz (ondra7)
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty SLOVO NA DEN

Příspěvek  Alea 14/10/2012, 15:33

„Jedno ti schází: Jdi, prodej všechno, co máš, a rozdej chudým, a budeš mít poklad v nebi. Pak přijď a následuj mě!“

Toto slovo je příležitost k sebezkoumání. Možná si myslíme, že jsme "dostatečně dobří" - snažíme se zachovávat Boží přikázání, známe Bibli, jednáme podle ní, chodíme do společenství, jsme zkrátka křesťany, ne? Dnešní evangelium nám dává prostor pro hlubší zamyšlení nad naší nedokonalostí. Co Ti brání opravdu plně následovat Ježíše? Svazuje Tě fixace na nějaké materiální věci? Na člověka a vztahy? Na společenství? Či nějaká tvá vlastnost?


Naposledy upravil Alea dne 14/10/2012, 15:41, celkově upraveno 1 krát
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty NEDĚLNÍ ZAMYŠLENÍ

Příspěvek  Alea 14/10/2012, 15:38

My jsme opustili všechno a šli jsme za tebou.


Tu mu řekl Petr: „My jsme opustili všechno a šli jsme za tebou."

Viz Mk 10,17-30

E-vangelium on-life


Po smutném odchodu bohatého člověka, který neměl odvahu nebo ochotu vyměnit svůj velký majetek za poklad v nebi, zůstáváme v přítomnosti užaslých učedníků a jsme svědky toho, jak se jejich úžas ještě stupňuje. Nejprve žasnou nad Ježíšovými slovy o tom, jak těžko vejdou do Božího království ti, kdo mají bohatství. Pak žasnou ještě víc nad tím, že vstup bohatých do Božího království je srovnatelný s přechodem velblouda přes ucho jehly. Vrcholem jejich úžasu je pak Petrovo zvolání: „My jsme opustili všechno a šli jsme za tebou." (Evangelista Matouš v této situaci připojuje poněkud trpkou otázku: „Co tedy budeme mít?" viz Mt 19,27). V Markově ani v Lukášově evangeliu (viz Lk 18,28) však Petr žádnou otázku nevyslovuje a my můžeme v jeho slovech zachytit především úžas, že to, co se jeví jako lidsky zcela nemožné, se v životě Ježíšových učedníků opravdu stalo skutečností.

Škoda, že ten bohatý člověk již odešel. Petrův úžas by mu byl jen k prospěchu. Takový úžas je totiž počátkem obrácení, které právě on tolik potřeboval. Obrácení a následování Ježíše, k němuž se člověk nutí se zatnutými zuby a se smutkem nebo dokonce zármutkem, není opravdovým obrácením a následováním. Exclamation

Skutečné obrácení a následování Ježíše je především plodem radostného úžasu nad tím, co v našem životě a kolem nás působí ten, který nás povolává.

Zdroj:e-nedele.signaly.cz

Kéž bychom i my mohli jednou říci: "My jsme opustili VŠECHNO (své pohodlí, své "organizace", své lidské názory, svůj život, SAMI SEBE) a šli jsme ZA TEBOU."
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Re: Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  Anonymní 15/10/2012, 13:40

Bráškové a sestřičky.

Na čem skutečně záleží?

Mt 22, 39,40

a

Jan 6, 28,29

a máme přemýšlet nad tímto:

Mt 9,13

Hezký den

yxoxs :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Re: Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  sazeč 15/10/2012, 14:24

Věřím, že dar Boží dostáváme proto, že Bůh chce, abychom konali Jeho skutky. Ale abychom konali Jeho skutky, musíme věřit, že nejsme schopni sami ze své síly konat Boží skutky jako ,,spravedliví", ale spíš jako ,,hříšníci", kteří potřebují milost od Boha. Pak následují od Boha všechna požehnání v podobě různých darů včetně lásky, víry a naděje nejen pro sebe ale pro církev a skutky Boží. Ostatní dary Bůh dává každému zvlášť dle budování církve.

Díky prorokům a Zákonu víme, že potřebujeme Boží milost a lásku. I love you

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Re: Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  Alea 16/10/2012, 20:28

sazeč napsal:nejsme schopni sami ze své síly konat Boží skutky jako ,,spravedliví", ale spíš jako ,,hříšníci", kteří potřebují milost od Boha. Pak následují od Boha všechna požehnání v podobě různých darů včetně lásky, víry a naděje nejen pro sebe ale pro církev a skutky Boží. Ostatní dary Bůh dává každému zvlášť dle budování církve.Díky prorokům a Zákonu víme, že potřebujeme Boží milost a lásku. I love you

Hezky vyjádřeno, sazeči sunny
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty NEDĚLNÍ SLOVO

Příspěvek  Alea 21/10/2012, 14:59

Kdo chce být první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech


Když byl v domě, zeptal se jich: „O čem jste cestou rozmlouvali?" Oni mlčeli...
Viz Mk 9,30-37


S nemocí, z níž Ježíš vyléčil hluchoněmého v Desetiměstí (viz evangelium 23. neděle – Mk 7,31-37) ještě není konec. Nepostihuje jen neznámé obyvatele pohanských území. Trpí jí přímo Ježíšovi učedníci. Jak se projevuje? Ježíš k nim mluví o svém poslání, které po utrpení a smrti vyústí do vítězství vzkříšení, ale oni jsou k jeho slovům hluší. Poslouchají, a přece neslyší ani nerozumějí (viz Mt 13,13). Rozmlouvají sice mezi sebou, ale když je osloví Ježíš, mlčí. Jsou němí, neboť jen blábolí něco o uznání a prvních místech a hádají se, kdo z nich je největší.

Ježíšovi učedníci potřebují přesně tutéž terapii jako hluchoněmý obyvatel Desetiměstí. Proto i je Ježíš bere stranou od zástupu. Když procházejí Galilejí, nechce, aby o tom někdo věděl. Musí jim do uší vložit své slovo. Když jsou v domě, tj. v ústraní, dotýká se jejich jazyka tak, že je vyzývá, aby přímo před ním vyslovili své pošetilé sny a plány na úspěch. Na bolavá místa způsobená zánětem kariérismu přikládá léčivý obklad své trpělivosti a něhy, kterou projevuje objetím dítěte. A předepisuje lék: „Kdo chce být první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech."

Zdroj: e-nedele.signaly.cz


Naposledy upravil Alea dne 21/10/2012, 15:05, celkově upraveno 1 krát
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty ZAMYŠLENÍ

Příspěvek  Alea 21/10/2012, 15:03

Kdo miluje svůj život, ztratí jej


"Amen, amen, pravím vám, jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek.
Kdo miluje svůj život, ztratí jej; kdo nenávidí svůj život v tomto světě, uchrání jej pro život věčný.
Kdo mně chce sloužit, ať mě následuje, a kde jsem já, tam bude i můj služebník. Kdo mně slouží, dojde cti od Otce."

/J 12, 24-26/

Nech se dnes oslovit tímto přirovnáním, které velmi přesně nazývá, co to znamená „být Ježíšův/Ježíšova.“

Zdroj: slovo-na-den.signaly.cz
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Re: Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  pavel port 21/10/2012, 20:41

Alea napsal:
Kdo chce být první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech


Když byl v domě, zeptal se jich: „O čem jste cestou rozmlouvali?" Oni mlčeli...
Viz Mk 9,30-37


S nemocí, z níž Ježíš vyléčil hluchoněmého v Desetiměstí (viz evangelium 23. neděle – Mk 7,31-37) ještě není konec. Nepostihuje jen neznámé obyvatele pohanských území. Trpí jí přímo Ježíšovi učedníci. Jak se projevuje? Ježíš k nim mluví o svém poslání, které po utrpení a smrti vyústí do vítězství vzkříšení, ale oni jsou k jeho slovům hluší. Poslouchají, a přece neslyší ani nerozumějí (viz Mt 13,13). Rozmlouvají sice mezi sebou, ale když je osloví Ježíš, mlčí. Jsou němí, neboť jen blábolí něco o uznání a prvních místech a hádají se, kdo z nich je největší.

Ježíšovi učedníci potřebují přesně tutéž terapii jako hluchoněmý obyvatel Desetiměstí. Proto i je Ježíš bere stranou od zástupu. Když procházejí Galilejí, nechce, aby o tom někdo věděl. Musí jim do uší vložit své slovo. Když jsou v domě, tj. v ústraní, dotýká se jejich jazyka tak, že je vyzývá, aby přímo před ním vyslovili své pošetilé sny a plány na úspěch. Na bolavá místa způsobená zánětem kariérismu přikládá léčivý obklad své trpělivosti a něhy, kterou projevuje objetím dítěte. A předepisuje lék: „Kdo chce být první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech."

Zdroj: e-nedele.signaly.cz

Ano, být první je veliké pokušení.
Nevede jen k tomu, že se vymýšlejí falešné "pravdy" o pozemské a nebeské naději - na základě kterých si sama sebou "vyvolená" část lidí pseudonáboženské skupiny násilím přisvojuje právo vládnout druhým jak na zemi, tak později "z nebe".

Být první je hlavně jakési "sebepokoušení" - až příliš veliká sebejistota vede lidi k tomu, že přestanou vnímat nejen hlas druhého člověka - ale i hlas Boha samotného.
Tohle sebeuspokojení vedlo předáky náboženského života židovského národa k tomu, že se začali považovat za naprosto kompetentní, svůj pohled za objektivní a jedině správný - a tahle jejich uzavřenost je dovedla k nenávisti a justiční vraždě Ježíše Nazaretského.
Jen pokorní uslyší Boží hlas. Jen z milosti Boha můžeme pochopit jeho tajemství. Vlastními silami toho opravdu zmůžeme pramálo - na protlačování svých názorů, na "probojovávání" svých hledisek vsázejí lidé tohoto světa. Jaké ale může být takové "vítězství"? - Můžeme druhé přemoci silou vlastních vyjadřovacích schopností - a co dál? Takhle Ježíš nikdy nechtěl "vítězit". Přišel proto, aby ty, kdo jsou ochotni naslouchat, získal.
Hlásání evangelia neznamená "někoho ukecat k víře", ani někoho zahltit předem naučenými argumenty našeho brilantního rozumu. Neznamená to naučit lidi naslouchat nám samotným, neznamená to, že ten druhý bude nakonec opakovat naše vlastní myšlenky, kterým se podřídí. Hlásat skutečně evangelium znamená hlavně naučit druhé lidi pokorně naslouchat samotnému Bohu.

pavel port
pavel port

Male Poeet p?íspivku : 27
vztah k organizaci : zajímá mne každý člověk
Reputace : 0
Body : 29
Registration date : 22. 09. 12

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Re: Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  Alea 23/10/2012, 01:39

pavel port napsal:Být první je hlavně jakési "sebepokoušení" - až příliš veliká sebejistota vede lidi k tomu, že přestanou vnímat nejen hlas druhého člověka - ale i hlas Boha samotného.
Tohle sebeuspokojení vedlo předáky náboženského života židovského národa k tomu, že se začali považovat za naprosto kompetentní, svůj pohled za objektivní a jedině správný - a tahle jejich uzavřenost je dovedla k nenávisti a justiční vraždě Ježíše Nazaretského.
Jen pokorní uslyší Boží hlas. Jen z milosti Boha můžeme pochopit jeho tajemství. Vlastními silami toho opravdu zmůžeme pramálo - na protlačování svých názorů, na "probojovávání" svých hledisek vsázejí lidé tohoto světa. Jaké ale může být takové "vítězství"? - Můžeme druhé přemoci silou vlastních vyjadřovacích schopností - a co dál? Takhle Ježíš nikdy nechtěl "vítězit". Přišel proto, aby ty, kdo jsou ochotni naslouchat, získal.
Hlásání evangelia neznamená "někoho ukecat k víře", ani někoho zahltit předem naučenými argumenty našeho brilantního rozumu. Neznamená to naučit lidi naslouchat nám samotným, neznamená to, že ten druhý bude nakonec opakovat naše vlastní myšlenky, kterým se podřídí. Hlásat skutečně evangelium znamená hlavně naučit druhé lidi pokorně naslouchat samotnému Bohu.

Milý Pavle, děkuji za Tvá slova, naprosto přesně jsi vystihl to, co jsem při výběru tématu měla na mysli. Čím dál tím více kolem sebe vidím, jak sebejistota ve věcech víry vede člověka na zcestí. Myslím, že je třeba být Duchu stále otevřený a spíše uzavřený svým vlastním "nápadům" a představám, které jsou tak velice zcestné...
Škoda, že tady nemáme smajlíka - "palec nahoru", Tvůj článek si ho zaslouží Smile
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Nedělní slovo

Příspěvek  Alea 4/11/2012, 17:03

Jan řekl Ježíšovi: „Mistře, viděli jsme někoho, jak vyhání zlé duchy v tvém jménu. Bránili jsme mu, protože není tvým učedníkem.“Mk 9,38-43.45.47-48

E-vangelium on-life


Minulou neděli jsme viděli, že i Ježíšovi učedníci potřebují uzdravení z hluchoty a němoty (viz Mk 9,30-37). Dnes máme možnost sledovat, jak proces uzdravování ještě pokračuje. Učedníci se již před Ježíšem neskrývají do zarputilého mlčení (němota), ale rozmlouvají s ním o tom, co prožívají. Nejsou již nevšímaví k Ježíšově starostlivosti o druhé (hluchota), ale projevují i vlastní iniciativu. Potřebují však, aby Ježíš uzdravil ještě jejich zrak. Z toho, jak se Jan obrací na Ježíše, můžeme vypozorovat, že učedníci jsou pozorní a všímaví.

(Jan řekl Ježíšovi: „Mistře, viděli jsme někoho, jak vyhání zlé duchy v tvém jménu.“) Učedníci vidí, co se děje kolem nich. Nevidí však správně. Jejich vidění reality se podobá vidění slepce z Betsaidy, kterému lidé připadali jako chodící stromy (viz Mk 8,24). Jejich fyzické oči sice vidí někoho, ale jejich duchovní zrak je zatím zaslepený jakýmsi skupinovým egoismem. Doslovný překlad jejich argumentu totiž zní: „Bránili jsme mu, protože nás nenásleduje!“ (viz Český ekumenický překlad: „... i bránili jsme mu, protože s námi nechodil.“) Pozorují, že tento člověk vyhání zlé duchy, ale nejsou ještě schopni vidět dobro.
Vidí pouze izolovanou činnost, která přesahuje pomyslné hranice, které stanovili oni sami. A tak jsou „nastartovaní“ na vymýcení domnělého zla. Ježíš se jim opět trpělivě věnuje, vysvětluje, co je třeba, a tak je uzdravuje..."Nebraňte mu! Přece žádný, kdo ve jménu mém vykoná zázrak, nemůže tak hned o mně mluvit špatně. Kdo není proti nám, je s námi."

Zdá se, že bychom mohli ve slovech, kterými se Jan obrátil na Ježíše, vnímat jistou formu modlitby: „Mistře, viděli jsme...“ Opravdu, je to modlitba, které se nutně potřebujeme naučit.

Každý den potřebujeme s Ježíšem mluvit o tom, co jsme viděli, co jsme podnikli a čemu jsme bránili... a tak jej prosit, aby stále uzdravoval náš zrak (ale i ty bolesti, které jsme viděli, nebo dokonce způsobili).

Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana Empty Re: Na čem opravdu ZÁLEŽÍ v životě skutečného křesťana

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru