Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

+5
gari
daniely
zbysek
pepakrocan
Michal
9 posters

Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  Michal 12/11/2013, 11:39

- viz http://www.straznavez.cz/Aktuality/10_otazek.htm

Děkujeme Mickymu za zaslání!
Michal
Michal

Male Poeet p?íspivku : 222
vztah k organizaci : Můj vzor je "Ježíš Kristus disident". Dvacetiletá zkušenost, nyní již pár let ex ...
Reputace : 0
Body : 45
Registration date : 30. 01. 06

http://www.straznavez.cz

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  pepakrocan 12/11/2013, 19:58

Přidám svůj osobní názor na to jak by mohli SJ reagovat na myšlenky uvedené v brožuře:

ad 1) Proč mají svědkové Jehovovi tak špatnou pověst ohledně zneužívání dětí?
Myslím, že super informace, protože řadoví svědkové o této problematice vůbec neví a pokud se něco dozví, mají tendenci to zlehčovat, považovat za pomluvu nebo vyloženou lež. Tím, že je zde uvedeno konkrétní jméno by to mohlo některé podnítit si k tomu něco dohledat na internetu. Mohlo by je jednak naštvat, že k něčemu takovému vůbec došlo, ale především by je mohlo překvapit, že je o tom nikdo ve sboru neinformoval. Dál by si mohli na tom mohli začít uvědomovat, že na tom není všechno úplně v pořádku...

ad 2) Proč byla společnost Strážná věž spojena devět let s OSN?
Zde se obávám, že to s většinou SJ vůbec nehne. Řeknou si, že je to kachna a nebo se spokojí s vysvětlením kteréhokoli staršího, který četl vysvětlující dopis od odbočky, který jim řekne, že to byl taktický a především povinný krok, aby se dostali SJ k zajímavým materiálům, že šlo pouze o formální členství a SJ rozhodně nepodnikali žádnou aktivitu či spolupráci s OSN. Následně tu informaci využije k tomu, aby poukázal na to jak zlí odpadlíci zneužívají takových "drobností" k tomu, aby pošpinili SJ.

ad 3) Jaký je biblický důvod pro existenci tajné příručky pro starší?
To je otázka. Řada svědků to asi vůbec řešit nebude a vůbec se nad tím nezamyslí. Někteří další si snad řeknou proč jsou vůbec v organizaci nějaké tajnosti, ale to zase může rozbít lecjaký "rozumný" starší, který mu řekne, že to není nic extra tajného a knihu mu klidně na prolistování ukáže. Takovou zkušenost jsem třeba měl já když jsem se jako řadoví člen sboru jednoho staršího na tuto publikaci zeptal. Obdobné je to třeba s publikací, kterou mají k dispozici průkopníci.

ad 4) Na jakém základě byli badatelé Bible vybráni jako Boží organizace v roce 1919?
To by mohlo mnohé přimět k přemýšlení. Přeci jen je to vzdálená historie a mnozí mohou tehdejší nauky zlehčovat, protože mají v hlavě, že v té době existovaly ještě "drobné" nepřesnosti, ale v základních věcech měli Badatelé Bible správné pochopení. Není to ale pravda a právě ty základní věci značně pokulhávali nebo se časem totálně změnili. Jen víc takových informací.

ad 5) Jaký je biblický důvod pro víru v „nové světlo“?
Zde mi chybí nějaké příklady. SJ trpí masírkou, které jsou vystaveni velmi rychlou ztrátou paměti na staré nauky a často si nejsou schopni uvědomit k jak zásadním změnám a obratům došlo. Mnozí jsou skutečně vnitřně přesvědčeni, že jde o drobné korekce. Ti upřímní a přemýšliví si ale budou schopni vzpomenout a uvědomit si to. Já pamatuji na jednoho "rýpala" z mého posledního sboru, který občas mluvil o tom, že nechápe jak mohlo na zásadním sjezdu v historii SJ zaznít, že "už nikdo nebude přidán", později bylo upřesněno, že pokud se někdo nově přihlásí k pomazaným je pouze náhradníkem za někoho odpadlého a ještě později bylo řečeno, že nevíme zda výběr již skončil a je možné, že i v dnešní době Bůh vybírá jednotlivce ze 144 000. Byl za to pravidelně kárán ať si takové rozumy nechá pro sebe a důvěřuje VRO :-)

ad 6) Je dobrá zpráva kázána „po celé obydlené zemi“? (Matouš 24:14)
Obávám se, že tento bod je úplně mimo. Sami SJ totiž rozhodně netvrdí, že mluvili s každým obyvatelem planety, ale že káží "vpodstatě" po celé zemi a všem národům. Především ale není naukou SJ, že ti, kterým nebylo vydáno svědectví, budou Jehovou zabiti. To je úvaha v očích SJ vyloženě lživá :-(

ad 7) Existuje biblický důvod pro to, aby se křesťané stranili rodinných příslušníků?
Drtivá většina svědků i po přečtení tohoto bodu s čistým svědomím řekne: "ano, je proto biblický důvod a oceňuji tento moudrý boží prostředek, který chrání naše sbory, protože jen Jeho organizace toto opatření využívá v praxi". Marnotratného syna svědkové chápou jako toho kdo činí pokání a je znovu přijat mezi SJ.

ad 8)Jak se vedoucí sbor liší od papeže?
Přiznám se, že neumím ohodnotit jak SJ s tímto srovnáním naloží. Fakticky dlouhodobě chápu, že nauky i vyučování řídí několik jednotlivců ve vedoucím sboru, sdělení ve SV berou pravděpodobně jen jako legalizaci této praxe. Některých by se to snad mohlo nějak osobně dotknout, ale nevím nevím...

ad 9) Co si mysleli badatelé Bible, že se stane v roce 1914?
SJ obecně věcí, že badatelé Bible očekávali v roce 1914 Armagedon, protože byli přeci dychtiví po splnění biblických proroctví, což berou jako výhodu. Jsou srozuměni s tím, že se spletli a nějak zvlášť jim to zjevně nevadí.

ad 10) Kdo byl Ray Franz a proč byl vyloučen?
Svědkové nevěří bývalým svědkům ani slovo, natož vysvětlení toho proč byli vyloučeni či sami odešli. Pro ně se prostě postavili proti Jehovovi a hotovo. I proto mnozí nikdy neotevřou žádnou z knih R. Franze a dalších. Co by je však překvapit mohlo je, že existoval nějaký člen VS, který posléze odešel od organizace. Jestli to pro ně bude ale dostatečný motiv si něco od něj přečíst nevím. U mě to zafungovalo :-)

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  zbysek 12/11/2013, 23:24

[quote="pepakrocan"]ad 5) Jaký je biblický důvod pro víru v „nové světlo“?
Zde mi chybí nějaké příklady.

Krásným a dost jasným příkladem je civilní služba. Tam byl obrat tak zásadní, že se prostě nemůže jednat o pouhé upřesnění. Pokud jsi četl Krizi svědomí, tak tam navíc Franz dost dopodrobna popisuje, jak se tato otázka vyvíjela. Navíc to celé zazdili ve SV z 15.8.1998, čl. "Posilujme svou důvěru ...", odst. 7 a 12, kde celkem zřetelně házejí "vinu" za dřívější zákaz CS na Boha. To je v naprostém rozporu s představou, že Bůh je stále týž a stálý ve svých předsevzetích.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  daniely 13/11/2013, 00:24

Určitě dobře myšlená brožura. Zajímalo by mě, jestli měl někdo z diskutujících "odpadlíků" Smile  možnost položit podobné otázky někomu z řad svědků. Moje zkušenost je, že pokud je svědek ochoten bavit se se mnou, tak sice o všem možném, ale ne o duchovních věcech.

daniely

Female Poeet p?íspivku : 378
Reputace : 0
Body : 381
Registration date : 03. 02. 11

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  pepakrocan 13/11/2013, 18:06

zbysek napsal:
pepakrocan napsal:ad 5) Jaký je biblický důvod pro víru v „nové světlo“?
Zde mi chybí nějaké příklady.
Krásným a dost jasným příkladem je civilní služba. Tam byl obrat tak zásadní, že se prostě nemůže jednat o pouhé upřesnění. Pokud jsi četl Krizi svědomí, tak tam navíc Franz dost dopodrobna popisuje, jak se tato otázka vyvíjela. Navíc to celé zazdili ve SV z 15.8.1998, čl. "Posilujme svou důvěru ...", odst. 7 a 12, kde celkem zřetelně házejí "vinu" za dřívější zákaz CS na Boha. To je v naprostém rozporu s představou, že Bůh je stále týž a stálý ve svých předsevzetích.
Zbyšku, s tím já samozřejmě bez jakýchkoli výhrad souhlasím. Jak jsem psal, mé reakce byly myšleny z pohledu SJ, který se může s brožurou setkat a snažil jsem se odhadnout jak by na uvedené body mohl přesvědčený SJ reagovat. Pokud by tedy někdo tuto brožuru s nějakým SJ měl možnost probírat, bylo by dle mého názoru vhodné, aby si připravil dodatečné argumenty a příklady, kterými uvedená tvrzení podpoří. A vždy by měla být zdůrazněna odlišnost od příkladů uvedených v Písmu. Tedy například (tvá poslední věta), že Bůh nikdy neuvedl podmínky pro to, za jakých okolností má být křesťan vyloučen ze sboru a po pár desetiletích by některou z těchto podmínek zrušil.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  pepakrocan 13/11/2013, 18:25

daniely napsal:Určitě dobře myšlená brožura. Zajímalo by mě, jestli měl někdo z diskutujících "odpadlíků" Smile  možnost položit podobné otázky někomu z řad svědků. Moje zkušenost je, že pokud je svědek ochoten bavit se se mnou, tak sice o všem možném, ale ne o duchovních věcech.
Doufám, že mé poznámky nevyzněly negativně vůči brožuře. Určitě byla dobře myšlená, je to dobrá práce a každá taková snaha si zaslouží ocenění.

Já mám po svém odchodu od SJ zkušenost s pěti konkrétními jednotlivci, kteří porušili zákaz kontaktu s "odpadlíky" a přišli se mě otevřeně zeptat na důvody mého odchodu. Snažil jsem se našlapovat velmi opatrně a spíše uvést určitý svůj názor  a nechat prostor pro zpracování a doplňující dotazy. Hovor se tak ve třech z případech vyvíjel cca takto:

SJ: Proč jsi odešel od SJ?
JÁ: Ztratil jsem důvěru ve VRO (a dále jsem to sám nerozváděl)
SJ: Proč? V čem?
JÁ: Poznal jsem mnoho lidí a postupů v organizaci a došel jsem k závěru, že některé věci nemohli být řízeny Bohem, protože on tak nejedná a není možné, aby takové věci řídil či vůbec schvaloval. Na tom jsem si uvědomil, že lidé, kteří tuto organizaci vedou, postupují často vědomě zcela svévolně, někdy přímo nebiblicky a takové kroky vydávají za Boží vůli pod jeho vedením (a opět jsem dále nerozváděl)
SJ: A co třeba?
JÁ: když jsem dostal prostor, začal jsem vyvoleností VRO (který se prohlašuje dávno za toho vyvoleného, přestože sám učí, že ke konečnému potvrzení dojde teprve v budoucnu), chybným výpočtem roku 1914 a nebiblické důvody pro vyloučení (v mnoha případech vyloučeni přesto, že se dotyční neodklonili od učení JK a nespáchali žádný hřích)

U dvou z těch co se mě přišli zeptat jsem byl přerušen s tím, že nechápou jak jsem si mohl přestat vážit organizace, která koná věci, které prostě nelze konat bez Božího vedení, že je to přeci jasné a dál poslouchat nechtěli. U těch dalších tří jsem se dostal až k rozebírání příkladů, ale z reakcí bylo vidět, že nejsou ochotní připustit takový úhel pohledu, který by jim umožnil se opravdu nad těmi věcmi zamýšlet. Přesto si myslím, že to smysl mělo, že se mi snad podařilo zasít nějaké semínko pochybnosti, které může v myslích a srdcích těch lidí dále pracovat.

V drtivé většině případů ale všichni ostatní respektují zákaz a vyhýbají se mi. V mé rodině vidím třeba snahy o znovuvytvoření ocenění pro SJ. Matka mi například poměrně pravidelně posílá sms zprávy typu "sedíme na sjezdu, chybíš nám tu, teď byl velmi povzbudivý program" nebo "tento týden je v našem sboru KD, pokud bys měl zájem, rád se s tebou setká" a různá další "povzbudivá" sdělení. Jakékoli vysvětlování z mé strany ale není vítáno. A já zase své postoje a názory nevnucuji tam, kde o ně nikdo nestojí. Uvidíme co čas přinese...

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  zbysek 13/11/2013, 21:13

pepakrocan napsal:Jak jsem psal, mé reakce byly myšleny z pohledu SJ, který se může s brožurou setkat a snažil jsem se odhadnout jak by na uvedené body mohl přesvědčený SJ reagovat.
Mno, neobeznámený SJ má v takové situaci dvě možnosti. Buďto si zavře oči a zacpe uši a bude si dokola opakovat lživou mantru o tom, že nové světlo je jen upřesňování předchozích nauk, nebo se k tomu postaví čelem, pak by se měl ale zcela vážně zamyslet nad tím, komu že to vlastně slouží. Souhlasím s tebou v tom, že některé body jsou postavené na vodě. Kauza civilní služby je však natolik výmluvná, že boří celý koncept, na kterém je stavba učení Strážné věže vystavěna.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  gari 15/11/2013, 22:19

Ahoj,
dnes jsem v jedné debatě s křesťany dostal otázku, jak by se měli chovat k SJ, kteří je navštíví ve službě "dům od domu".  Zda je možné s nimi vést smysluplný hovor.

Moje odpověď zněla,  že velice těžko. Pokud vyznají, že jsou věřící lidé, budou okamžitě konfrontováni s naukami SJ, které budou napadat jejich vyznání ( trojice, svátky, vánoce, krev, kříž, atd...). SJ v žádném případě nebudou ochotni přijmout jejich chápání víry a výkladu písma. A už vůbec nebudou ochotni přijmout pozvání do jejich společenství, aby se sami přesvědčili o jejich křesťanském životě.

Ze strany SJ však budou zváni do sálu Království - to je přece normální a není na tom nic divného či závadného Sleep 

Přijde mi to stejné, jako když jsem byl na takovém malém semináři o islámu. Zde bylo řečeno, že islám je náboženství, které v lidech probouzí duchovní hlad. Ale než se s muslimem začnete bavit o otázkách viry, musíte se s ním nejprve spřátelit, získat důvěru, a pak už nic nebrání kvalitním duchovním hovorům. Ale pokud bychom na něj hned vybalily otázky Koránu versus Bible, zaujal by nelítostný obranný postoj. Přijde mi to stejné při rozhovorech se SJ. Oni se také jen tak někomu nesvěří o svých pochybnostech, či otázkách, které je v souvislosti s jejich vírou trápí. Ve službě prostě jedou podle předem daných kolejích - aby se náhodou neztrapnili.

Jaký je váš názor na komunikaci se SJ při jejich službě "dům od domu" ?
Co by jste poradili ?

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  Anonymní 15/11/2013, 23:11

Bráškové a sestřičky.

Gari, uvědomuješ si, že jsi de facto popsal i situaci na tomto diskuzním fóru?

Například
SJ v žádném případě nebudou ochotni přijmout jejich chápání víry a výkladu písma. A už vůbec nebudou ochotni přijmout pozvání do jejich společenství, aby se sami přesvědčili o jejich křesťanském životě.
Tady taky do jisté míry, když se nebudeš držet "stanov" fóra, máš smůlu s vyjadřováním své víry nebo poznání. Ale tady můžeš být nebo nemusíš, tak i v případě svědků, můžeš s nimi mluvit o své víře nebo nemusíš. Je to o volbě.

Jaký je váš názor na komunikaci se SJ při jejich službě "dům od domu" ?
Co by jste poradili ?
Jestliže jsi přesvědčený o tom, co jsi napsal výše, tak je to o volbě z tvé strany, nemůžeš očekávat, že se změní druhá strana, buď se změníš ty, nebo máš na výběr, buď je vyslechneš, nebo i přes své informace o SJ, jim podáš svoje vyznání víry, nebo s nimi prostě mluvit nebudeš, víc možností není.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  daniely 16/11/2013, 00:49

Přemýšlela jsem nad tím, jestli mám (jako bývalý SJ) šanci, položit svědkům jakékoli otázky. Ti, se kterými jsem v kontaktu, nedovolí, abych s nimi mluvila o duchovních věcech, pokud bych to udělala, naše styky skončí.
Možná bych s nimi mohla promluvit, až mě navštíví při kázání dům od domu, ale od mého odchodu se u mých dveří nikdo neobjevil a pochybuji, že se objeví. Ví totiž, že navštěvujeme jinou církev, odchodu nelitujeme, tak proč, že?
Napadá mě jediná možnost, oslovovat je třeba na stanovišti s časopisy nebo při jejich příležitostné službě, ale už dlouho jsem na ně nikde nenarazila...  

Pokud by se mi přece jen podařilo s někým ze svědků mluvit, myslím si, že nejdůležitější je, mít při ruce Bibli a svoji argumentaci podpořit biblickými verši. Dobře si pamatuji na dobu, kdy jsem se vysmívala katolíkům, kteří sice tvrdili, že v Bibli ,,to,, je, ale nevěděli kde.

daniely

Female Poeet p?íspivku : 378
Reputace : 0
Body : 381
Registration date : 03. 02. 11

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  sazeč 16/11/2013, 10:06

Legrační je, že nás odcházející považují SJ jako zvlášť nebezpečné, před kterými je třeba dát na pozoru. Mnozí mě znají i ti, které neznám. Mám totiž smůlu, jako neslyšícího mne znají byť jen jednou jsem se účastnil shromáždění v místě, do kterého jsem se nastěhoval. Postávají na mostě a když mne spatří, už vědí o mně. To není možné, říkám si. Nejsou jaksi uvolněni ale bystři jako hadi Smile . Jak já je miluji. Ani tam nestál jeden, spíš dva či čtyři (dva proti sobě na každé straně mostu). Víte, jsem jakoby vzácný a já nemohu každého poznat při první příležitosti.
Jinak s neslyšícími bratry mluvím duchovně, si myslím, jsou upřímnější než slyšící. To proto, že jaksi se cítí od nich odpoutáni, nepovšimnuti. Mají sice svou skupinu spolu s tlumočníky, ale znají je a vadí jim, že někdy zasahují do jejich záležitosti, do kterých nemají co dělat. Někteří tlumočníci jsou karieristé, a ti, kteří myslí upřímně pomoc neslyšícím, bývají někdy zklamáni, nepovšimnuti, káráni právě od kariéristů především těch starších, kteří myslí ,,dobře upřímně", spíš pod nátlakem od vedení. A také někteří z nich opustili organizaci SJ, a je jich dost.
SJ jsou mistři v maskování, jelikož jsou dobře vycvičeni místo, aby se spoléhali na pomoc DS. Je proto třeba na ně pohledět s láskou a porozuměním, které je podlomí ty, kteří jsou upřímní, Bůh ví.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  sazeč 16/11/2013, 10:12

Jsou mistři v maskování proto, že mají srdce zaoblené tukem VROeho. Láska dokáže divy a ta prolomí skrz tuk do srdce, o kterých SJ sami nemají zdání, že srdce není nové, masité, ale kamenné... Možná ne, Bůh ví, že SJ mají srdce masité, nevím. Nemohu posoudit. Jde o Kristovo tělo. Že by Bůh z řad SJ tvoří Kristovo tělo taky? Vím, že nevím, ale nechám na Bohu a na jeho znamení.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  rals 16/11/2013, 12:20

Můj názor je, že tuhle brožurku si přečte málokdo. A všichni víme, že jakákoliv rozumná a prokazatelná argumentace nemá smysl. Všichni mají vymytý mozek jako jsme měli my. Sám si pamatuju, že i když někdo měl nějaký názor, který dával smysl, tak mysl SJ je vycvičená okamžitě postavit zeď odporu a mlet dokola to samé, i když kolikrát jsem ani nevěděl a plně nerozumněl tomu, co obhajuji, ale spoléhal se, že VRO to přece ví a dělá nejlíp a jeho názor musí být přece i můj názor. To pohrdání způsobu života myšlení a názorů všech lidí kromě SJ a přesvědčení jen o té jediné pravdě bylo fakt šílený.

rals

Male Poeet p?íspivku : 132
vztah k organizaci : bývalý 11let
Reputace : 3
Body : 133
Registration date : 29. 03. 10

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  Mezek 16/11/2013, 17:09

Když pročítám Vaše odpovědi...neboli zkušenosti,je mi z toho ouzko. Tak nějak jsem to vytěsnil za ty tři čtyři roky z mysli.A tímto si člověk znova připomene ten svůj bývalý stav.Je to hrozné,v jaké pasti ti lidé,často upřímně věřící vězí.Jsem tomu zpětně rád,že jsem za 18 let u SJ nepřivedl ke křtu jedinou ovci...ani mé děti.
Mezek
Mezek

Male Poeet p?íspivku : 526
Age : 67
vztah k organizaci : vlastním jménem Zdeněk Nygrýn
Reputace : 0
Body : 507
Registration date : 15. 08. 08

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  Zdeněk Bláha 18/11/2013, 18:22

Nedávno, když jsme přijeli na chalupu, měli SJ ve vesnici zrovna skupinovou službu. Měli jsme opravdu hodně práce. Přemýšlel jsem jestli se s někým dát do řeči. Nic krátkého mě nenapadlo a na dlouhou debatu nebyl čas.

Je dobré mít připravené něco krátkého. Rád si přečtu různé návrhy, jak něco zkusit. 10 otázek je zaměřeno jako útok na organizaci. Mě osobně to moc nesedí. Když to někdo zkusí, ať napíše, jakou to mělo odezvu. Myslím, že větší šanci mají biblické texty a myšlenky. Prošla mi rukama Brožura od Jana Janči - myslím, že je ke stažení na rozcestí a ta mě osobně upoutala více.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy Empty Re: 10 otázek k zamyšlení pro svědky Jehovovy

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru