Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zachránce všech lidi

Goto down

Zachránce všech lidi Empty Zachránce všech lidi

Příspěvek  zeek 17/11/2020, 09:01

Napříč křesťanskými církvemi se lze potkat s podobným konceptem záchrany, který dělí lidi na MY a ONI, přičemž MY jsme ti, které má Bůh rád a tudíž zachrání a ONI jsou ti Bohu nepřijatelní, které přinejmenším nezachrání. Biblické verše, pasáže a myšlenky jsou vykládány tak, aby do tohoto konceptu zapadly. Z některých se tím pádem stávají "ta obtížná místa písma", která je potřeba vysvětlit. Je napsáno "A", my vidíme "A" a čteme "A", ale je nám vysvětleno, že autor určitě myslel "B", protože ... Hmmmm...

Mám na mysli např.

1.Tim 4:10  máme naději v živém Bohu, který je Spasitelem všech lidí, a zvláště věřících.
1.Kor 15:22 Jako v Adamovi všichni umírají, tak v Kristu všichni ožijí
Řím 5:18 Ano, skrze jediné provinění přišlo na všechny lidi odsouzení. Stejně tak ovšem skrze jediný spravedlivý čin přišlo na všechny lidi ospravedlnění a život

Pomocí jiných pasáží písma a kontextu se tyto verše vykládají jako, že všem lidem byla dána příležitost a když ji nevyužijí (a nepřidají se do té naší jediné správně církve), tak je to jejich smůla.

A co když je to jinak?
Je snad Bůh binárně smýšlející počítač? Binárně - rozuměj 1 nebo 0, černá nebo bílá.
Copak v jeho milosti, v jeho nezasloužené laskavosti, nemůže být více příležitostí?

Když si člověk přečte kontext výše uvedených textů a přemýšlí o celých pasážích, pak může dojít k závěru, že jsou různé výhody a různé odpovědnosti vyplývající z určitých postavení, do kterých se člověk před Bohem dostane.  Rovněž dochází k tomu, že znamená výhodu být věřící. úžasné je, že se tím proměňuje tvrzení "věřící rovná se zachráněný a nevěřící rovná se určený k likvidaci" na mnohem diferencovanější přístup.

Ne, nemám na všechno odpověď. Jen si myslím, že by se nemělo Boží slovo ohýbat, aby se vešlo do  aktovek, které nosíme na shromáždění, aby se vešlo do jednoduchých definic.

zeek

Male Poeet p?íspivku : 41
vztah k organizaci : nejsem členem žádné náboženské organizace
Reputace : 6
Body : 61
Registration date : 04. 03. 20

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru