Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trojjedinost

+25
Nikola Tyrpak
Arago
Master
Foreign girl
scotty
Vladislav Kulda
Petr W.
Petr Sláma
tojsemja
Jirka
Luboš Kolafa - absolvo
Zbyněk
Věra Kolafová - quaero
jonas
haid
Doktorka White
drobeček
Old.Stloukal
Petr Štefek
Martin Cibulka
Jirka z P. (queens)
stefan
OOO
Hvězdlický
Aleš
29 posters

Strana 30 z 40 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Next

Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 27/12/2006, 23:29

Hvězdlický:
A kdo to určil?, Osud, a nebo ten, kdo má právo hlavního slova. Je nadřazený, je hlava.
My neriešime kto to tak určil. Zle som sa vyjadril. Nie že je to tak určené, ale je to tak zjavené. Boh sa v celých dejinách spásy človeku zjavuje. Pred Ježišom to bolo zjavovanie sa prorokom, potom prišiel v človekovi Ježišovi, po ňom zostal v Cirkvi ako Duch svätý.

Takže, Syn není věčný jako Otec..
Plodenie v tomto prípade predsa neznamená časovú postupnosť. Že ten kto plodí, je pred tým ktorý je plodený. Plodenie znamená rovnopodstatnosť, teda, že ten ktorý plodí je taký istý ako ten ktorý je plodený. Človek plodí človeka, pes plodí psa, Boh plodí Boha, Pravý Boh plodí Pravého Boha. Ak JHVH je pravý Boh, tak môže splodiť jedine pravého Boha.

Tedy podle KC, je hlavou sám sobě. Proč to hned neřekl a musela to tajemství odhalit až KC???
Nesmieme zabúdať na nepopierateľný fakt, že Ježiš Kristus je človek. Vtelil sa do neho však Boh. A až tu dochádza k rozdeleniu, nebol to Otec, nebol to ani Duch svätý ktorý sa vtelil (slovo sa telom stalo), ale Ježiš vysvetľuje, že je to Syn, ktorý je vtelený. Ak by toto Ježiš nepovedal, že je syn Boží, že z Boha vychádza, tak by sme si mohli myslieť, že to Otec sa vtelil. Ale to nie, Otec sa nevtelil, to Syn sa vtelil (inkarnoval).

Ale pokud je zde bohorovnost, je zdroj i Syn a další zdroj Duch svatý. Proč si protiřečíš??
Zdrojom všetkého je Boh. Pri Trojici hovoríme, že ide o Otca, Syna a Ducha svätého, také je poradie osôb. Nikdy nie naopak. Jedná sa však nie o časové poradie, alebo o poradie moci, ale sa jedná o logické poradie. Vždy na prvé miesto dáme Otca, potom Syna, potom Ducha, lebo takto sa Boh ľuďom zjavil. V takomto poradí. Otec je princípom Syna a Ducha. Duch vychádza z Otca skrze Syna. Nikdy nie naopak. Ako som už hovoril Boh nie je Bohom zmätku. Máte pravdu, že aj Syn je zdroj, aj Duch svätý je zdroj, ale len čo do vzťahu k svetu. Môžeme sa spýtať "čo chýba Duchu svätému aby bol Synom?, lebo ak mu nič nechýba, potom je Synom." No nič mu nechýba, lebo Bohu nič nechýba, ale je to rozdiel v prejavovaní sa (manifestovaní), je to rozdiel vo vzťahu medzi nimi pre ktorý ich môžeme takto nazývať. Ale s vychádzaním Ducha je to naozaj zložitá záležitosť. Museli by sme sa pozrieť hlboko do histórie. Preto len v skratke, napíšem. Jedine Otec je princíp bez princípu. Syn je plodený z princípu Otca a Duch svätý z tohoto princípu vychádza. Syn nie je princípom Ducha svätého. Ale je spulopôsobiteľom, lebo Duch vychádza skrze Syna.

Ano pošle pomocníka, kterého dostane od Otce..
Neviem nájsť text, kde Ježiš pomocníka "dostane". Javí sa nám, akoby Ježiš stál nad Duchom svätým, lebo ho posiela. Ale to nie je celkom tak. Duch svätý prichádza aj sám, prichádza aj v dobe keď Ježiš je ešte na zemi, dokonca aj keď Ježiš ešte nie je na zemi.

To je zajímavý postřeh, který dokazuje, že vše co je psáno nad původní znění svitků (po prvním století), je tedy pouze z KC a naprosto mylná, lidská úvaha…
Pôvodné texty nemáme. Máme len rukopisy neskoršieho obdobia. Z obdobia pred rokom 300 nemáme prakticky nič čo by sa dalo použiť na rekonštrukciu.

Přečti si Bibli. Dozvíš se, že „jsou mnozí bohové na nebi i na zemi“ a že i satan je označen jako bůh.
Navíc ta slova „neskonale menší“ říkáš ty. Ne já. Já tvrdím, že je druhý po Otci…
To znamená, že Ježišovi prisudzujete také božstvo ako Satanovi? Ďakujem pekne. Presne ako píšete, sú mnohí bohovia s malým "b", aj Satan je "b"oh. Takže aj Ježiša môžete volať "b"oh. Nikdy však nie "B"oh. Lebo taký je len jeden. Ináč všetci ktorí sú v Písme označovaní ako bohovia, sú zlí, nepraví, budú zničení a rozprášení. Každý o kom Písmo hovorí, že je boh je ponímaný ako boh nepravý teda v opozícii k Bohu pravému. Chcete povedať, že aj Ježiš je takýto boh, ktorý je v negácii k Bohu JHVH? Pretože "b"oh nemôže byť priateľom "B"oha. Jedine nepriateľom, či už sám sa nazýva "b"ohom, alebo iní ho nazývajú "b"ohom. Chcete volať Ježiša "b"ohom, tak potom si myslím, že hnev Boží Vás neminie, lebo Boh je Bohom žiarlivým a nestrpí pri sebe žiadneho "b"oha.
Druhý po Otcovi. Fajn, či druhý alebo posledný, predsa len nekonečne menší. Pretože Otec je predsa nekonečne veľký. Všetci ostatní sú nekonečne menší od Boha. Medzi sebou sme rozlíšiteľní, ale od Boha sme všetci rovnako nekonečne menší.

Pán je Pán a Bůh je Bůh. Texty tato postavení srozumitelně oddělují. Jiný výklad jde opět nad to, co je psáno.
Ste si istý? Neviem, nevie, lebo aj Otec je označený za Pána, aj Syn je označený za Pána. Aj Otec je označený za Boha, aj Syn je označený za Boha. A Duch je označený za Pána. Ale z Písma vieme, že Pán je len jeden. Pozrite si lepšie príspevok Martina.

Jinak, dnes zastávám již po zkušenostech zde názor, že bude dobré nikoho nepřesvědčovat o ničem jiném a jinak, než sám podle svého rozhodnutí věří..
Ale predsa tu nikto nikoho nemá presvedčovať. Ja Vás nepresviedčam. My diskutujeme. Myslím, že diskusia je slušná z oboch strán. Predkladáme vzájomné názory na danú tému. To nie je diskusia medzi učením SJ a KC. Ani to nie je "kto z koho" medzi nami dvoma, to by sme debatovali súkromne cez mail. Táto diskusia je otvorená, ako Datel píše, z Vašich názorov majú radosť svedkovia, ktorí aktívne nezasahujú, ale debatu sledujú z diaľky. Tešia sa ako múdro a s pokojom odpovedáte na otázky. Ale moje názory sú pre niekoho tiež prospešné. Ak niekto nájde nejakú myšlienku ktorá sa mu páči, tak na nej môže stavať. Nemali by sme brať túto debatu osobne tak, akoby to bol útok na nás. Chcem Vás trochu vyskúšať zo znalosti Písma, a Vy skúšate mňa. Chcem Vaše predstavy konfrontovať Písmom, či skutočne uvažujete správne.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 28/12/2006, 13:00

Má hypotetická úvaha byla jen z prostého důvodu, že skutečně nevíme dnes jak to chápali lidé např. v předpotopní době, v Mojžíšově době, v době králů a pak i v době apoštolů. Položme si otázku: "Proč uvažujeme o nějaké trojici"? Protože nám o ni někdo řekl, nebo jsme o tom četli apod. Kdybychom ale něměli tu příležitost, tak jediný závěr by byl ten, že jsou tu nějaká božstva. Ale jakou množinu tvoří ta božstva duchovních bytostí se z Písma nedozvíme. O nějaké trojici se skutečně dozvídáme až z lidského podání nebo výkladu. Proto jsem uvedl tu hypotetickou možnost, když nemáte tento vliv okolí. Pokud takový vliv není, ale objeví se tak začíná mišmaš o kterém se dohadujeme i na tomto fóru.

A nemyslím si, že "božství" znamená "Bůh". Božství do jisté míry musíme připustit i satanovi a přesto si nemyslíme, že je Bůh, že? Je jen tím bohem o kterém se i Písmo zmiňuje. Božského tedy duchovního původu jsou všichni, kteří se pohybují v duchovní svéře. I ti, kteří budou vzkříšení do nebe tak budou božské podstaty, protože již nebudou tělesní, ale duchovní. Tak to vnímám z Písma já.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 28/12/2006, 13:21

I ti, kteří budou vzkříšení do nebe tak budou božské podstaty, protože již nebudou tělesní, ale duchovní. Tak to vnímám z Písma já.

Podstata, nebo spůsob bytí, znamená jen dvě možnosti. Lidské tělo a nebo duchovní bytost..

Jinak to vnímat nelze, pokud nechci jít nad to, co je psáno.. Budovat svou víru na lidských ustanoveních..o které je tady tahanice..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 28/12/2006, 13:33

Queensi, píšeš:
Ale jakou množinu tvoří ta božstva duchovních bytostí se z Písma nedozvíme. O nějaké trojici se skutečně dozvídáme až z lidského podání nebo výkladu.

Když si to dáš do souvislosti třeba s texty:

Jan 14:26 Ale Přímluvce, Duch svatý, kterého pošle Otec ve jménu mém, ten vás naučí všemu a připomene vám všecko, co jsem vám řekl.

Jan 15:26 Až přijde Přímluvce, kterého vám pošlu od Otce, Duch pravdy, jenž od Otce vychází, ten o mně vydá svědectví.

Je zajímavé, že učedníci Krista viděli, mluvili s ním a on je vyučoval a přitom ještě potřebovali vydat o Kristovi svědectví od Ducha.

Z toho mám pocit, že ne všechno je napsáno v Bibli. Protože kdyby tam bylo úplně všechno, pak by Kristus Ducha nemusel posílat a mohl jen říct, ať si učedníci čtou a studují, ne?
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 28/12/2006, 13:35

Dědo, píšeš:
Podstata, nebo spůsob bytí, znamená jen dvě možnosti. Lidské tělo a nebo duchovní bytost..

Jen jestli není ještě třetí podstata - třeba Boží podstata.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 28/12/2006, 13:40

Ráda uvažuješ.
Co je to podstata, (způsob bytí, báze). je to funkce (Bůh, pekař, učitel) nebo druh bytosti (člověk, duch, zvíře, kámen)??

Je to těžké, pro studovaného člověka, uvažovat mozkem tehdejších lidí. Pro mne je to jednoduché. Jsem prostý děda z vesnice (dědiny). A tak nějaké "genetické inženýrství" a podobné myšlenky mne nezatěžují.

Takže "podstatu, způsob bytí, bázi" to vše chápu velice zjednodušeně. Asi jako oni tehdy..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 28/12/2006, 13:53

Dědo,
klidně buď prostý děda z dědiny, ty jsou náhodou príma. Ale i ten děda z dědiny chápe rozdíl mezi stvořitelem a dílem. A to, že Bůh stvořil duchovní a tělesné bytosti ještě neznamená, že on je také nějaké takové tělo - duchovní. On je přece úplně výjimečný, nenapodobitelný, těžko pochopitelný, vymyká se všemu stvoření - s tím souhlasíš, ne? Tak si ho nemůžu představovat jen tak jako nějakou duchovní bytost, jednu z mnoha...
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 28/12/2006, 14:32

vymyká se všemu stvoření - s tím souhlasíš, ne?

S tím souhlasím. On je nade vše a nade všechny. Je stvořitel.
Tak je to podobně i na zemi.
Je dokonalý počítač, jako výtvor člověka, geniálnější, než mozek, který jej vytvořil???

Ohledně Boha a "jeho bytí (těla)" je jeden problém. Nikdo Boha neviděl, neviděl ani žádnou jinou duchovní bytost, a když, tak jen pro naše oči v zviditelnělé podobě, a proto, pokud narážíme na naši představu "těla Boha" nemůžeme ji přijmout. Je nesmyslná, jako ostatní lidké představy a ustanovení.

Opakuji text (jsem pohodlný, hledat další)

Jan 4:24 Bůh je Duch a ti, kdo ho uctívají, mají tak činit v Duchu a v pravdě."

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 28/12/2006, 14:55

Dědo,
já ale pořád myslím, že myslíme různé věci.

Duchovní bytosti - např. andělé
Je pochopitelně těžké si je představit, nejsou vidět, jsou na vyšší úrovni než hmotné věci i člověk.
Ale Bůh (Stvořitel) -
ten je podobný jen v tom, že je taky těžké si ho představit, protože taky není vidět, je také na vyšší úrovni než hmota i člověk. Ale je taky na vyšší úrovni než andělé! A odtud se ta myšlenka odvíjí - takže bude asi jiné podstaty než andělé. Duchovní pochopitelně je v tom smyslu, že není vidět, ale je přece výjimečný! Bůh klidně stvoří anděla, ale anděl Boha?
Tady neřešíme otázku toho, že je problém představit si bytosti, co nejsou vidět. Řešíme spíš to, že je těžké pochopit podstatu Boha, že k tomu potřebujeme pomoc svatého Ducha (Jan 4:24 Bůh je Duch a ti, kdo ho uctívají, mají tak činit v Duchu a v pravdě, takže asi v Duchu svatém, potřebují jeho pomoc) A pak navazuje ta myšlenka, že je docela možné, že ta jeho podstata může být třeba složená a ne jen jednoduchá.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 28/12/2006, 15:14

K tomu si dáme otázku. k čemu je to dobré? Stejně závěr bude postaven jen na naších představách, více, méně podpořených Písmem, a dost.

Podobně i ta trojice. K čemu ty dohady?
Možná je to vše dobré jen k tomu, nějak nás zaměstnat, aby to podstatné nám uniklo..

Musím ale zatím končit, mám tady vnoučata a to je "dědo todle, a dědo, támleto," a tak.

Tak zatím zdarec..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 28/12/2006, 15:20

Mně osobně to pomohlo k mnohem bližšímu vztahu k Bohu a k lepšímu pochopení Písma, a vůbec, k ocenění, k úctě před Bohem a hlavně k jinému vztahu ke Kristu, a ten je myslím dost důležitý. To je zatím - ale moc stručně.
Tak až zase někdy - měj se, dědo.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  scotty 28/12/2006, 20:45

Sice to nepatří do tohoto tématu, ale kdo by měl zájem, tak můžu poslat e-mailem překlad jedné z esejí od Commentary Press, jejímž autorem je zřejmě R.Franz.

Autor ji dal k dispozici na internet, vzdal se autorských práv, čili tato esej je volně k dispozici.V podstatě zahrnuje to základní, totiž, co dělat jako křesťan a jak se na to dívá náš nebeský Otec, jehož názory známe díky jeho inspirovanému Slovu.Vše je přeloženo do češtiny.

Kdo bude mít zájem,stačí mě kontaktovat na mojí e-mailové adrese.
scotty
scotty

Poeet p?íspivku : 35
vztah k organizaci : 15 let u NSSJ,stále ještě člen
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  scotty 29/12/2006, 11:41

Ještě pro upřesnění.Je to 15 stránek v programu Word.Má to 131 kB.
scotty
scotty

Poeet p?íspivku : 35
vztah k organizaci : 15 let u NSSJ,stále ještě člen
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 29/12/2006, 20:12

queens:
Božského tedy duchovního původu jsou všichni, kteří se pohybují v duchovní svéře. I ti, kteří budou vzkříšení do nebe tak budou božské podstaty, protože již nebudou tělesní, ale duchovní. Tak to vnímám z Písma já.
Netvrdil by som to celkom tak. Podstata je podstata a je to napríklad rozdiel od prirodzenosti, a myslím, že je to aj rozdiel od formy. Mám psa, ten je prirodzenosťou zviera, podstatou je to pes, a formu má telesnú (sú tu dohady o duchovnej forme zvierat, ale to nateraz necháme) Ja som človek, teda mám prirodzenosť ľudskú, podstatou som človek a formu mám telesnú a duchovnú. Anjeli majú prirodzenosť anjelskú, podstatou sú anjeli a formu majú duchovnú. Boh nemá prirodzenosť, má len podstatu, tá je Božská a formu má akú chce. Nemali by sme miešať jablká z hruškami. Takže ak niekto bude vzkriesený do duchovnej podoby, tak to bude forma ktorá sa zmení, bude už len duchovná, ale podstatou bude predsa stále človek. Podstatu nemožno zmeniť. Tak isto aj Boh Syn, ktorý na svoju Božskú podstatu "obliekol" ešte aj ľudskú podstatu, o tú Božskú neprišiel ale "pribral" ľudskú a tá mu zostane už navždy.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 29/12/2006, 21:04

Už vím, že jsem se rozhodl správně. Čemu nerozumím, do toho se nepouštím.

Stefanův příspěvek: bez komentáře...
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 29/12/2006, 21:07

Ak ja niečomu nerozumiem, tak sa to snažím pochopiť a neutekám od toho. Čomu nerozumiete na mojom príspevku? Alebo čo je zle?
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 29/12/2006, 22:44

Jasně já vám v tom nemůžu a ani nechci bránit, jenže se to už takové nerozumování podobá filozofování a i já k tomu mívám blízko dost často, proto jsem se rozhodl jak jsem se rozhodl, to je mé rozhodnutí, že vy na to máte jiný názor, ano na to máte právo, ok. Dávám si čas abych si ujasnil věci natolik aby mé příspěvky nebyly jen filozofování, ale něco víc než lidská moudrost.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 30/12/2006, 10:42

Ja teraz vôbec netuším o čom tu "točíte". Rozhodli ste sa tak, ako ste sa rozhodli a to je Vaša vec, ale ako ste sa rozhodli? Ja neviem. V čom ste sa rozhodli? Možno by som mal čítať príspevky minulé, ale to sa mi nechce. Aj u nás sa hovorí: "dva krát meraj a raz rež", takže Vaše stanovisko, "dať si čas" podporujem. Ale tu sme v situácii, keď niečo píšem a Vy hovoríte, že "bez komentáře". A to teraz neviem, či súhlasíte (asi nie) a nemáte nič čo by ste dodali, alebo nesúhlasíte, ale ani Vám nestojím zato, aby ste povedali, že v čom nesúhlasíte. Alebo Vám je to jedno.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 30/12/2006, 11:18

Omlouvám se, neuvědomil jsem si, že ne všichni si čtou i starší příspěvky.

Stefane, rozhodl jsem se dát si čas v oblasti kolem filozofování o Boží podstatě respektive o tom jestli je nebo není trojjediný.

Nikdy jsem tomu pořádně nerozuměl, tedy v době kdy jsem se o víru příliš nezajímal, a nerozumím tomu dodnes. Přesto jsem se dopustil úletu, na který mě upozornil moudrý člověk, a já jsem také přijal za své, nepouštět se do něčeho čemu nerozumím. Protože to nemůže skončit jinak než filozofováním. Proto se domnívám, z mého pohledu, je bezpředmětné jestli s něčím souhlasím nebo nesouhlasím. Pokud něčemu nerozumím, tak ani nemohu vědět jestli to či ono je správné nebo není správné. Pokud mám nějaký a fakty podložený názor, tak s ním přijdu, ale momentálně upřímně přiznávám, že nic takového nemám, proto se nebudu do debat ohledně Boží podstaty pouštět.

Ještě jednou se omlouvám Stefane, ale nebylo mým záměrem vás přivést ve zmatek.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 31/12/2006, 11:15

queens, nemusíte sa ospravedlňovať, ďakujem za vysvetlenie situácie, už je to jasné.

Hvězdlický:
Přečti si Bibli. Dozvíš se, že „jsou mnozí bohové na nebi i na zemi“ a že i satan je označen jako bůh.
Vrátim sa ešte trošku k tomuto Vášmu názoru a trošku si ho rozoberieme. Ukážeme si, že takýto pohľad nie je pohľad biblický, lebo protirečí prikázaniu "nebudeš mať iných Bohov".
Ak totiž Božstvo ktoré prisudzujete Ježišovi je na úrovni bohov ktorí sú spomínaní v Písme alebo hoci je aj na oveľa vyššej úrovni, nikdy sa ani nepriblíži úrovni Boha JHVH.
Poviem niečo o slovíčkach modlitba, klaňanie sa, vzývanie a uctievanie.
Modlitba. Sk 7,59 Když Štěpána kamenovali, on se modlil: "Pane Ježíši, přijmi mého ducha!" Tu vidíme, že Štefan sa modlí priamo k Ježišovi, čo by bolo dosť zvláštne ak by Ježiš nebol Bohom, lebo to by znamenalo, že Štefan sa modlí k modle. Hoci boli niektorí ľudia nazvaní bohmi, nemožno sa k nim modliť, lebo to by bola modloslužba.
Vzývanie. Vzývanie je priamo spojené s modlitbou a ešte viac tu podčiarkuje podstatu veci. Ukážem koho je možné vzývať. 1Kr 18,24 Vzývejte pak jména svých bohů a já budu vzývat jmého Hospodinovo. Bůh, který odpoví ohněm, ten je Bůh." Všechen lid odpověděl: "To je správná řeč. To je správna reč. Ten Boh ktorý odpovie, je ten pravý a teda jediný. Je Ježiš pravým Bohom, alebo je len bohom tak ako sú ľudia volaní bohmi alebo Satan? Ak by nebol pravým, tak by sme sa o vzývaní jeho mena v Písme asi nič nedočítali. Ale slová Sk 9,11 Také zde má od velekněží plnou moc zatknout každého, kdo vzývá tvé jméno hovoria, že Saul prenasledoval tých ktorí vzývali meno Pána Ježiša Krista. V očiach žida ako bol Saul to musela byť ohavnosť vzývať niekoho iného ako JHVH, a predsa to kresťania robili. Vykonávali modloslužbu? Nie, lebo Ježiš je pravý Boh, ktorému sa máme modliť aj ho vzývať. Keby bol čo i len o trošku iný ako JHVH, nebolo by možné ho vzývať. Bolo by to rúhanie, tak ako môžeme čítať o všetkých vzývaniach ktoré neboli adresované JHVH. Môžeme teda uzavrieť, že keď kresťania vzývali Ježišovo meno, tak vzývali meno JHVH alebo nie? Ak áno, tak je všetko v poriadku, ak nie, tak to boli modlári. Ak by sme podľa starozákonného vzoru chceli urobiť potvrdenie pravosti Boha holokaustom tak ako čítame v Písme a jeden by vzýval meno JHVH a druhý meno Ježiš Kristus, tak na ktorú obeť by Boh odpovedal ohňom? Toto je len môj výmysel, ale dosť dobre zdôrazňuje podstatu veci. Ak kresťania vzývali meno Ježiša Krista, tak to robili tak akoby vzývali meno JHVH a teda nekonali modloslužbu. Nemohli vzývať nikoho menšieho, lebo potom by bolo Saulovo prenasledovanie oprávnené, ale my vieme, že jeho prenasledovanie nebolo oprávnené.
Klaňanie sa. Klaňať sa možno len Bohu. Je vylúčené klaňať sa stvoreným bytostiam alebo utvoreným veciam. Klaňať sa znamená uctievať alebo adorovať. Peter aj Anjel odmietli prejavy uctievania, lebo vedeli, že uctievať možno len Boha. Ježiš však prejavy uctievanie neodmieta. Uvedomme si, že Ježiš je bez hriechu a teda keby nebol Bohom, tak by takéto prejavy určite odmietol a nenechal by ľudí v omyle. My však čítame, že Ježišovi sa majú klaňať aj anjeli. Heb 1,6 A když chce uvést Prvorozeného do světa, praví opět: `Ať se mu pokloní všichni andělé Boží! Hovorí "opět", teda znovu, lebo už to zaznelo. Žalm 97,7 hovorí, že jedine JHVH sa majú klaňať všetci bohovia, teda aj ľudia nazvaní bohmi, aj modly, aj anjeli nazvaní bohmi.
Neh 9,6 hovorí, že Ty, Hospodine, jsi ten jediný, ty jsi učinil nebe, nebesa nebes a všechen jejich zástup, zemi i vše, co je na ní, moře i vše, co je v nich. Sám to všechno zachováváš při životě a nebeské zástupy se ti klanějí. JHVH sám všetko utvoril on je jediný ktorý všetko stvoril a všetko udržuje pri živote. Rovnako však JHVH hovorí Heb 1,10 A dále: `Ty, Pane, jsi na počátku založil zemi, i nebesa jsou dílem tvých rukou toto o Ježišovi. Alebo kto všetko udržuje svojou mocou? V Neh to je sám JHVH ktorý to udržuje, ale v Heb 1,3 On, odlesk Boží slávy a výraz Boží podstaty, nese všecko svým mocným slovem je to Ježiš ktorý "všetko" udržuje svojím mocným slovom. Je teda všemohúci alebo nie? Ak sa mu majú klaňať všetci anjeli, ktorí sú od ľudí bytosti vyššieho radu, o čo skôr sa mu majú klaňať ľudia? A ak by Syn nebol pravý Boh, tak by sa na neho tieto citácie starozákonných textov použité v liste Heb nemohli vzťahovať.
Uctievanie Otca a Syna. Môže byť v uctievaní Otca a Syna nejakú rozdiel? Je Syn nižší od Otca a preto mu patrí menší podiel úcty? Asi sotva. Keď si pán Hvězdlický uvedomíte, že sám Ježiš hovorí Jan 5,23 aby všichni ctili Syna, jako ctí Otce teda ani nie menej ani nie viac. Vy stále hovoríte, že Otec je viac, lebo všetko podrobil Synovi okrem seba. Lenže ak by podrobil aj seba, tak by bol menej. Teda ak seba nepodrobil, tak to neznamená, že je viac, ale, že sú rovnako. Tento aspekt Vám v uvažovaní akosi chýba, poznáte len že jeden je viac, alebo že druhý je viac. Avšak slová "podrobené je mu všetko, okrem toho ktorý mu všetko podrobil" nemusia znamenať nadradenosť Otca. Môžu znamenať (podľa mňa teda aj znamenajú), že všetko mu je podrobené a teraz sú spolu úplne rovní. Potvrdzuje to aj text, kde sa hovorí, že keď mu bude všetko podrobené, potom sa aj on podrobí tomu, kto mu všetko podrobil, teda až potom. To znamená, že dovtedy mu Syn podrobený nie je. Môže to tak byť? Všetko mu podrobuje okrem seba aby si boli rovní. Ale pozrime sa aj na iné texty. Zj 5,13 A všechno stvoření na nebi, na zemi, pod zemí i v moři, všecko, co v nich jest, slyšel jsem volat: "Tomu, jenž sedí na trůnu, i Beránkovi dobrořečení, čest, sláva i moc na věky věků!
Komu smerovať dobrorečenie, česť, slávu a moc? Tomu kto sedí na tróne aj Baránkovi. Kto takto uctieva Boha a Baránka? Všetko tvorstvo. A hoci v Iz 42,8 sa píše Já jsem Hospodin. To je mé jméno. Svou slávu nikomu nedám, svou chválu nepostoupím modlám. Tak tu sa Otec a Syn delia o ňu rovnakým dielom. Slová v Zjav 5,13 nie sú prejavom uctievania tvora, čo Biblia zakazuje. Veď Ježiš je Bohom (Iz 9,5), Stvoriteľom (J 1,3), založil zem na počiatku (Žid 1,10), stvoril všetko, čo je na nebesiach aj na zemi (Kol 1,16), a podľa Jer 10,10-11 pravým Bohom je Boh, ktorý stvoril nebesá a zem. Ž 95,6 Přistupte, klaňme se, klekněme, skloňme kolena před Hospodinem, který nás učinil.
Takže pán Hvězdlický a všetci ktorí sa prikláňate k (akému si) božstvu Syna, buď pre Vás bude Ježiš bohom na spôsob ako píšete, teda ako aj ľudia sú bohmi, ale v tom prípade to bude boh nepravý, ktorý bude zničený ako všetci takýto bohovia (Jer 10,11) alebo to bude Boh pravý, ktorý všetko učinil a ktorý všetko udržuje svojím slovom, a teda mu priznáte moc, česť a slávu takú istú akú priznávate Bohu JHVH. O nič menšiu. Lebo On je odbleskom jeho slávy a odrazom jeho podstaty.
Aké teda môžu vzniknúť situácie?
Môže by situácia, že budeme Ježiša považovať za božského, od Boha nekonečne nižšieho tak ako všetky stvorené veci. To sa mu však nesieme klaňať ani ho vzývať, ani sa k nemu modliť. To bude OK, ale potom musíme vymazať všetky texty ktoré hovoria ako sa mu majú klaňať anjeli a ako ho učeníci vzývali.
Môže byť situácia, že Ježiša budeme považovať za božského, od Boha nekonečne nižšieho, tak ako všetko stvorené, ale budeme sa mu klaňať aj ho vzývať, aj sa k nemu modliť, ale to budem modlári, tak ako boli modlári aj učeníci (keď považovali Ježiša za to čo my), lebo budeme uctievať stvorenú bytosť. Alebo.
Môže byť situácia, že Ježiša budeme považovať za Boha, s Bohom Otcom rovného, nad všetkými vecami a bytosťami, potom ho môžeme uctievať a sa mu klaňať, aj sa k nemu modliť, lebo to je jeden Boh. A teda nebudeme modlári, lebo veríme, že ani učeníci neboli modlári keď sa klaňali a uctievali, či vzývali Ježiša.
Lebo On je taký istý. Je pravý 1 Jan 5,20 Víme, že Syn Boží přišel a dal nám schopnost rozeznávat, abychom poznali, kdo je pravý Bůh. A jsme v tom pravém Bohu, protože jsme v jeho Synu Ježíši Kristu. On je ten pravý Bůh a věčný život a vieme, že pravý je len jeden Mk 12,29 Ježíš odpověděl: "První je toto: `Slyš, Izraeli, Hospodin, Bůh náš, jest jediný pán, tak teda pán Hvězdlický a ostatní verte v Syna tak ako veríte v Otca, lebo Otec je v Synovi a Syn v Otcovi a všetko čo je Otcove má Syn. Klaňajte sa, modlite sa a vzývajte meno Syna tak ako aj meno Otca a 1 Jan 5,21 Děti, varujte se modlářství. Varujte sa modlárstvu. Lebo ak toho ktorého Otec povýšil nad všetko a urobil ho sebe rovným vy ponížite na úroveň modly, tak budete modlármi.
Chvíľku som strávil pri tomto príspevku aby bol napísaný zrozumiteľne a dobre, a aby už neboli pochybnosti. Len verím, že teraz nikto nepovie, že predkladám ľudské náuky namiesto Božích, lebo Písmo citujem v dostatočnej miere a nič si nevymýšľam.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 31/12/2006, 12:45

Jsem docela rád, Štefane, že uznáváš různou "slávu" různých bohů.

I Kristus je Bůh. Přesto je ale na nižším stupínku, než jeho Otec.

Do chvíle, kdy mu byla svěřena veškerá moc na nebi i na zemi, existovala pouze motlitba k Jehovovi (a k pohanským bohům). V době kamenování Štěpána, již zde byla změna. Veškerá moc na nebi i na zemi, Byla Otcem svěřena do rukou Syna, a proto je normální, že Štěpán i my dnes se motlíme ke Kristu...

Již Werich v jedné písni zpíval "seďme na židli, čtěme Bibli, tam to všechno je",.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 31/12/2006, 17:13

Hvězdlický:
Jsem docela rád, Štefane, že uznáváš různou "slávu" různých bohů.
Samozrejme. Uznávam, že sláva bohov je od slávy Boha nekonečne nižšia. Sláva Syna je však taká istá ako JHVH, veď mu ju dal. Tú ktorú nedá nikomu. A JHVH predsa nie je klamár. Snáď toto nespochybníte.
I Kristus je Bůh. Přesto je ale na nižším stupínku, než jeho Otec.
Teda do ktorej skupiny ktoré som popísal patríte? Ak je na nižšom, tak je nepravý alebo falošný, lebo pravý Boh je len jeden.
Veškerá moc na nebi i na zemi, Byla Otcem svěřena do rukou Syna, a proto je normální, že Štěpán i my dnes se motlíme ke Kristu...
Takže sa k Ježišovi modlíte, ste modloslužobník lebo sa modlíte k niekomu kto nie je pravým Bohom. Ak teda neuznávate, že Ježiš je pravým Bohom, ale to by ste museli uznať, že On a JHVH sú jedno a to isté. Lebo Boh je len jeden.
Jenže Štefanovy ingridience, dotvoří tento guláš do nepoživatelnosti.
Napíšte čo som pridal o čom nehovorí aj Písmo.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 1/1/2007, 20:16

Teda do ktorej skupiny ktoré som popísal patríte? Ak je na nižšom, tak je nepravý alebo falošný, lebo pravý Boh je len jeden.

Na ostatní námitky již bylo mnohokrát reagováno.

Tak jen toto.
Je-li pravý Bůh jen jeden, proč se mne snažíš přesvědčit, že i jeho Syn je na stejné úrovni pravosti?? A jsou tedy dva praví Bohové. Je ale psáno, že jen jeden.

Já vím, to je asi díky tomu obrovskému tajemství svaté trojice. Ale potom i Duch svatý je další pravý Bůh.

Nikde jsem to ale o žádném z nich nečetl. Nečtu totiž katolickou literaturu...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  stefan 2/1/2007, 09:21

Hvězdlický:
Je-li pravý Bůh jen jeden, proč se mne snažíš přesvědčit, že i jeho Syn je na stejné úrovni pravosti??
Stejná úroveň pravosti??? To je čo? To teda máme ničo viac pravé a niečo menej pravé? Možno v našom svete je niečo kvalitnejšie a iné menej kvalitné, ale predsa nemôže byť jeden Boh viac pravý a iný menej pravý. Ak je jeden pravý, tak ten druhý musí byť falošný. Iná možnosť nie je.
A jsou tedy dva praví Bohové. Je ale psáno, že jen jeden.
Ale ja nehovorím, že sú dvaja praví Bohovia. Hovorím, že je len jeden pravý Boh JHVH, ktorý sa ľuďom zjavil ako Otec, Syn a Duch svätý. Vždy niekto iný v dejinách spásy. Starý zákon hovorí viac o Otcovi, 30 rokov na zemi sme poznali Syna a od vtedy až po dnes na nás pôsobí viac Duch svätý.

Já vím, to je asi díky tomu obrovskému tajemství svaté trojice. Ale potom i Duch svatý je další pravý Bůh.
Nejde ani tak o tajomstvo ako o vieru. Nový zákon hovorí o vzývaní Ježiša Krista, teda vzývať možno len toho pravého Boha. Starý zákon hovorí o vzývaní Boha JHVH. Kresťanstvo to neriešilo, ale prijalo. Radšej totiž kresťania prijali niečo, čomu nerozumeli, ale čo hovorí jasná reč slova Božieho, akoby mali kvôli ľudskej logike znížiť Ježiša na modlu uctievania, lebo keby ho čo i len na sekundu považovali za niekoho iného ako JHVH, tak by sa stal modlou a nie pravým Bohom. To je celé posolstvo. Katolícku literatúru nemusíte čítať, stačí protestantská Very Happy
Takže jasne opakujem, ak pre Vás Ježiš nie je ten istý ako JHVH a taký istý ako Otec, tak ho nesmiete vzývať a modliť sa k nemu, lebo môžete byť obvinený z modloslužby. S týmto proste nič nevyšpekulujete.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Hvězdlický 2/1/2007, 13:39

Ale ja . Hovorím, že je len jeden pravý Boh JHVH, ktorý sa ľuďom zjavil ako Otec, Syn a Duch svätý.

Každý má pravo na svůj názor. Nenašel jsem ale v Bibli, že se Bůh zjevuje v různých podobách . Tím myslím podobu Syna, nebo Duha.

Zjevení 3:12 Kdo zvítězí - toho chci učinit sloupem v chrámu svého Boha a rozhodně [z něho] již nikdy nevyjde, a chci na něj napsat jméno svého Boha a jméno města svého Boha, nového Jeruzaléma, který sestupuje z nebe od mého Boha, a to své nové jméno.

Tady Ježíš ve Zjevení mluví o SVÉM BOHU.

˛Jan 20:17 Ježíš jí řekl: "Nedotýkej se mne, dosud jsem nevystoupil k Otci. Ale jdi k mým bratřím a pověz jim, že vystupuji k Otci svému i Otci vašemu a k Bohu svému i Bohu vašemu."

I zde, mluví o tom, že jeho Bůh je stejný, jako Bůh učedníků.


1Korinťanům 11:3 Rád bych, abyste si uvědomili, že hlavou každého muže je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista je Bůh.

Tady za svého představeného, a nadřízeného, hlavu, označuje Boha.


Lukáš 23:46 A Ježíš zvolal mocným hlasem: "Otče, do tvých rukou odevzdávám svého ducha." Po těch slovech skonal.

Že by odevzdával ducha do svých vlastních rukou, to tak nevypadá..

Takže s tou myšlenkou "bohorovnosti v jedné osobě" je to podivná nauka...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Trojjedinost - Stránka 30 Empty Re: Trojjedinost

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 30 z 40 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru