Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

+2
Jesen
Admin
6 posters

Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Admin 6/7/2010, 19:46

6.7.2010: Hledání křesťanské svobody. Kapitola 9 - Krev, život, zákon a láska
- "Mezi svědky Jehovovými dnes vládne neuvěřitelně spletitý soubor pravidel, který jim v celé řadě oblastí života a chování bere svobodu rozhodovat se na základě vlastního svědomí ... "
- Kapitola z knihy Raymonda Franze

- viz http://www.straznavez.cz/Freedom_Czech/Freedom_Ch09.htm

Admin
Admin

Poeet p?íspivku : 218
Reputace : 0
Body : 190
Registration date : 30. 01. 06

https://straznavez.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty HLEDÁNÍ KŘESŤANSKÉ SVOBODY

Příspěvek  Jesen 7/7/2010, 19:15

To je výborná pomoc pro SJ, kteří budou ochotni uvažovat. Děkuji.

Jesen

Male Poeet p?íspivku : 572
vztah k organizaci : odešel od lidské organizace SJ, v duchu ne od jejích obětí
Reputace : 0
Body : 563
Registration date : 06. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  gem123 8/7/2010, 22:10

Náukovú videokazetu SJ o krvi som videl zruba pred dvomi rokmi. Vtedy som prečítal i článok SV o alternatívnych metódach transfúzie krvi. Upútal ma jeden článok s citátom z časopisu Cancer z r. 1987 - ten tvrdil, že prognózy prežitia pacientov, ktorí pri operácii hrubého čreva dostali transfúziu krvi, sú nižšie o 25 %. Mojho svokra práve vtedy operovali na hrubé črevo, so správou som nedorazil na čas, keď sme boli na návšteve, už tiekla transfúzia. Samozrejme, ani nevedel som nájsť v rýchlosti ten článok. Teraz to mám uložené medzi obľúbenými.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3802042
Potom som našiel desiatky, ktoré tvrdili, že transfúzie nezhoršujú prognózy prežitia.

Keď sa rozprávam so SJ o otázke krvi, urobia si z toho otázku svedomia a nie zákaz. Ale teší ma každá pozitívna zmena, keď nemusím sa pozerať na obete násilia (http://www.ajwrble.addr.com/victims/index.shtml ). Teraz už tuším, že zákaz platí iba na "hlavné" zložky (hemoglobin, plasma, luekocity, krvné dostičky) a otázkou svedomia sú fragmenty vyrobené z "vedľajších" zložiek. Posledná taká "nepatrná" zmena nastala v r. 2003.

Málokto ale vie, že tie "nepatrné" zmeny znamejajú niekedy otázku života. Málokto zo SJ vie, že niekedy napr. bolo zakázané očkovanie, transplantácie, alebo naopak fajčenie nebolo zakázané do roku 1974-1975. Sú ohlásené, ako nové poznanie Pravdy a sú iba "nepatrnými" zmenami. Takou nepatrnou zmenou bolo, že faktor VIII (pre zrážanlivosť) bolo povolené do r. 1975 používať iba raz. Viete si predstaviť hemofilika, ktorý ťažko krváca a už raz použil túto látku? Do roku 1975 opätovné použitie by znamenalo "jedenie" takovej frakcie.

gem123

Male Poeet p?íspivku : 44
Reputace : 0
Body : 47
Registration date : 20. 08. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  gem123 9/7/2010, 11:46

Neviem, či sa iba mne zdá, ale myslím si, že väčšina týchto "tvrdých" zákazov pochádza z doby, keď prezidentom SV bol súdca Rutherford. Z filmu Oddelené svety ma zaujal jeden rozhovor:

- Miluješ mě?
- Jak se můžeš ptát? Samozřejmě, že ano.
- Miluješ Boha víc než mě?
- Ano.
- Proč?
- On mě stvořil. Je můj nebeský otec a dá mi věčný život.
- Víš co, tati? Myslím si, že je to od tebe velmi sobecké.

Aj ja som veriaci, ale nedokážem Boha uprednostniť pred svojou najbližšou rodinou. Nie som Abrahám, nemám rád zbytočné obete. Myslím si, že zásadný rozdieľ medzi SJ a inými veriacimi je práve v tomto poradovníku - mi ostatní nedokážeme uprednostniť organizáciu alebo Boha oproti svojim najbližším. Ale podľa mňa, celá náuka o krvi vznikala ako potreba vybudovania tejto autority.


Naposledy upravil gem123 dne 9/7/2010, 19:48, celkově upraveno 1 krát

gem123

Male Poeet p?íspivku : 44
Reputace : 0
Body : 47
Registration date : 20. 08. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Anonymní 9/7/2010, 11:57

Zdravím všechny.

A co tohle:
Matouš 10, 37Kdo má rád otce nebo matku více než mě, není mě hoden. Kdo má rád syna nebo dceru více než mě, není mě hoden
to nepotřebuje komentář, ne? Jistě diskuze by ukázala mnoho variant, ale jak to potom je? Máme poslouchat Krista? Nebo jeho výroky máme brát jen jako doporučení a je na nás jak se s nimi vyrovnáme? Určitě mnohé takové jsou, ale výrok viz výše zapadá spíše do oblasti výroků o kterých se moc nediskutuje, ne?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  gem123 9/7/2010, 12:29

No vidíš, na JK som aj zabudol. Keby som pridal Mt 19:29 (Mk 10:29, LK 14:26, LK 18:29), v mojom preklade mám tam i manželku. Vlastne každý preklad to má, okrem NWT. Aby som to náhodou nevyužil na rozvod!

gem123

Male Poeet p?íspivku : 44
Reputace : 0
Body : 47
Registration date : 20. 08. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Styvi 9/7/2010, 13:12

yxoxs napsal:Zdravím všechny.

A co tohle:
Matouš 10, 37Kdo má rád otce nebo matku více než mě, není mě hoden. Kdo má rád syna nebo dceru více než mě, není mě hoden
to nepotřebuje komentář, ne? Jistě diskuze by ukázala mnoho variant, ale jak to potom je? Máme poslouchat Krista? Nebo jeho výroky máme brát jen jako doporučení a je na nás jak se s nimi vyrovnáme? Určitě mnohé takové jsou, ale výrok viz výše zapadá spíše do oblasti výroků o kterých se moc nediskutuje, ne?
Přeji hezký a příjemný den.
Znám ten biblický verš.Jenže já to nedokáží vidět jako nějakou konkurenci na lásku.
A taky si nedokážu představit Krista ,že chce lásce k bližním konkurovat.
Mám zato ,že láska se nedá měřit - vážit nebo nějak dělit. Já to nedokážu.
Miluji svou rodinu a miluji stejně i Boha a Krista. Mám v sobě jenom jednu lásku a
ta je nedělitelná a neměřitelná. Osobně věřím ,že Ježíš to myslel jinak než se na to
díváme dnes.
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Anonymní 9/7/2010, 14:10

Zdravím všechny.

Jistěže to je jinak nebo se pletu? Ale já jsem reagoval na konkrétní pochybnost nebo názor. Jenže když již zmiňovaný verš přiřadíme k tomuto:
1. Jan 4, 20Kdo říká „Miluji Boha“ a přitom nenávidí bratra, je lhář. Když někdo nemiluje bratra, kterého vidí, nemůže přece milovat Boha, kterého nevidí.
je to v celku jasné, že?U Matouše bych to viděl podobné když Ježíš mluvil o tom aby jsme nikoho nejmenovali otec nebo Rabbi atd.
Matouš 23, 8Vy si ale nenechte říkat ‚rabbi‘, protože máte jediného Učitele, a vy všichni jste bratři. 9A nikoho si na zemi nenazývejte ‚otcem‘, protože máte jediného Otce, který je v nebi.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Styvi 9/7/2010, 14:39

Přesně tak - nějak.
Hezký den.
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  gem123 9/7/2010, 14:46

yxoxs - ja tú prioritu chápem, iba som nedokonalý, občas sebec. V praxi to neviem uplatňovať. Možno, na tom bude troskotať môj "pohovor s Bohem". Ale organizáciu by som tam nedal.

gem123

Male Poeet p?íspivku : 44
Reputace : 0
Body : 47
Registration date : 20. 08. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  gem123 11/7/2010, 16:46

Už druhý deň sa rozmýšlam nad tými veršami, "co nepotřebujú komentář". yxoxs - prepáč za ten ping-pong s biblickými veršami. Zaujímali ma tie dve príklady z 9 kapitoly Hledání kresťanské svobody: 2. Mojžíšovy 16:29 o „sabatním dnem cesty“ a Jeremjáše 17:22, které nedovoluje „v sabatním dnu ... vynášet žádný náklad ze svých domovů“. Keď ľudia chcú nájsť vedľajšie cestičky, aj nájdu. Zdôvodnenie prečo to neplatí, sa stále nájde. Môžem napr. konfrontovať starý zákon s novým.
Mt 5:38-39 napsal:Slyšeli jste, že řečeno jest: Oko za oko, a zub za zub.
Jáť pak pravím vám: Abyste neodpírali zlému. Ale udeří-li tě kdo v pravé líce tvé, nasaď jemu i druhého.
Mt 5:38-39 napsal:Slyšeli jste, že řečeno jest: Milovati budeš bližního svého, a nenáviděti budeš nepřítele svého.

Ale jáť vám pravím: Milujte nepřátely vaše, dobrořečte těm, kteříž vás proklínají, a dobře čiňte nenávidícím vás, a modlte se za nepřátely a protivníky vaše

Kedy máme milovať svojich nepriateľov a kedy máme uplatňovať 1 Kor 5:12 o exkomunikácii ? Môžeme sa vyhovárať na Lk 16:16 "Zákon a Proroci až do Jana, a od té chvíle království Boží zvěstuje se, a každý se do něho násilně tiskne." Výsledok je, že na niektoré zákony pozeráme, že platili iba pre Židov, o iných pripustíme, že platia aj pre nás. Bolo mi zaujímavé pri inej diskúzii sledovať názory o Mt 5:28 (smilstvo vo svojom srdci). Keď poviem: môžem kradnúť, lebo to nie je medzi dvomi hlavnými prikázaniami, ktoré nám dal JK, niekto iný by mohol povedať, že nemám pravdu, lebo keby som miloval svojho blížneho, neukradol by som ho. Ja by som mohol to isté tvrdiť o 4. prikázaní (oslava sabbatu) - keď miluješ svojho Boha, mal by si ctiť aj Sabbat.

Môžeme mať vo svojom náboženstve interné vysvetlenia pre niektoré verše, a
le pre ľudí z iného náboženstva tieto vysvetlenia znejú veľmi zmätene a vidia v tom iba hľadanie vedľajších cestičiek. Kto určuje, ktorý verš nepotrebuje komentár ? Veď skoro na každý verš môžeme násť opačný, ktorý tvrdí opak. Nezostane nám nič iné, ako napísal Styvi: poslúchať naše srdce a robiť to, čo považujeme za láskavé. Opierať sa na našu intuíciu a veriť, že budeme konať tak, že sa to bude páčiť aj Bohovi. Pri vysvetlení veršov musíme byť trpezlivý, lebo nie každý ich chápe tak, ako mi. Dôležité je ale, aby naše chápanie bolo blízke i Bohovi. O láske mám dve obľúbené časti: Hymna o láske 1 Kor 13 a
Ján 13:34 napsal:Přikázání nové dávám vám, abyste se milovali vespolek; jakož já miloval jsem vás, tak abyste i vy milovali jeden druhého.

gem123

Male Poeet p?íspivku : 44
Reputace : 0
Body : 47
Registration date : 20. 08. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty HLEDÁNÍ KŘESŤANSKÉ SVOBODY

Příspěvek  Jesen 11/7/2010, 19:52

Já ve své víře stavím na těchto základech: Ve víru Boha Stvořitele. Důkazy mám ve vesmíru a přírodě kolem sebe a dále na dvou přikázáních, která dal JK. Budeš milovat Boha a svého bližního... To je nad Zákon a proroky.
Dále si uvědomuji autentičnost dopisů v NZ a skutečnost, že evangelia byla napsána nejdříve 20 let po smrti JK. Z tohoto důvodu musím na tuto skutečnost myslet, když čtu některá znění a výroky. Je to skutečně doslova, jak to řekl JK? Stačí změna slovesa, slovosledu, může jít o domýšlení vkládané do úst JK. Vše je možné. Z evangelií má vypovídající hodnotu hlavně jednání JK za určitých situací. Příběhy, kde vystupuje. Tam nám ukazuje, jak žít a chovat se prakticky k lidem. Věřím ve výkupné JK.
Již jako aktivní SJ jsem omítl hloubat např. ve SZ. Protože jsem, hlavně u knih popisujících historické události, narážel na řadu nesrovnalostí a protichůdných tvrzení. Tím jsem se zabýval jako 18 letý muž. Bohužel, jak píše pravdivě gem123, narážíme na to i v NZ.

Jesen

Male Poeet p?íspivku : 572
vztah k organizaci : odešel od lidské organizace SJ, v duchu ne od jejích obětí
Reputace : 0
Body : 563
Registration date : 06. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Hynek Aleš 19/11/2010, 23:32

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Rozhodl jsem se dát část svého času k disposici svědkům, kteří chodí v místě mého bydliště. Často se stává, že jim po první návěštěvě není dovoleno znovu přijít, ale stále se stává, že potkávám nové a nové. Potřeboval bych více informací, které bých jim mohl (nejlépe již při prvním setkání) dát poznat, aby měli dostatečný impuls k hledání svojí svobody.

Kdysi jsem našel na internetu stránky, které velmi podrobně pojednávaly o počátcích SJ, mj. i o spojitosti se zednářstvím - bylo to opravdu velmi do hloubky zpracováno. Nemůžu to už najít
(nejsem si jist, zda ty stránky byly: "www.strasnavez.cz" nebo nejak jinak. Můžete mi, prosím nějak pomoci? Děkuji. Aleš Hynek

Hynek Aleš

Male Poeet p?íspivku : 2
Reputace : 0
Body : 2
Registration date : 19. 11. 10

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Matěj Telam 21/11/2010, 01:17

Matěj Telam
Matěj Telam

Male Poeet p?íspivku : 216
Age : 57
vztah k organizaci : SJ - nyní: Fide,sed cui fidas,vide
Reputace : 1
Body : 172
Registration date : 07. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Hledání křesťanské svobody...

Příspěvek  Jesen 26/11/2010, 14:08

Hynek Aleš napsal: Potřeboval bych více informací, které bých jim mohl (nejlépe již při prvním setkání) dát poznat, aby měli dostatečný impuls k hledání svojí svobody.

Milý Hynku, moc si vážím, tvého postoje. Věř však, že to bude velmi těžké. Já sám hledám ty nejlepší argumenty a hlavně otázky k tomu, abych své bratry a sestry mazi SJ přivedl k přemýšlení, když najdou odvahu se se mnou zastavit a něc rozebrat. Je to nesmírně těžké, protože si neuvědomují svou zmanipulovatelnost a indoktrinaci. Ale máš na druhé straně možnost s nimi ztrávit čas a jako člověk, který není odpadlík, nebudou k tobě mít přestupky.

Mámli opatrně poradit. Zkus s otázkami na lásku. SJ věří, že láska je poznávacím znakem křesťanů. Můžeš se zeptat, jak jde dohromady láska k člověku, když někdo odejde od SJ, protože mu jeho svědomí dovolí například brát krev a nikdo ze SJ jej ani nepozdraví. JAk to jde s příkladem J.K., který uváděl, že šel hledat ztracenou ovečku, aby ji přivedl zpět.

Nevím, zda je to vhodný příklad pro člověka, který ale asi není seznámen s učením SJ. Možná začít s otázkami na jejich historii. Proč na nové DVD SJ zabírají náhrobek zakladatele CH.T. Rusella bez pyramidy nad ní? Proč to zakrývají? Proč nedají komentář k ústřednímu kázání na základě knihy Božský plán věků a nákresu včetně pyramid, které se několikrát na fotkách tohoto DVD vyskytují?

Jak se dívají na celou řadu nesplněných proroctví? Nejsou snad tedy falešní proroci? Kdo vám předává toto vysvětlení? Je tedy od Boha nebo od lidí? Pokud od lidí, jak to, že jejich výklad může vést až ke smrti blízkého člověka? Není to s tou krví jinak? A přečetl bych jim uvedenou kapitolu z knihy R. Franze Hledání křesťanské svobody - kapitolu o krvi.

A možná nejlepší by bylo, jim to vytisknout a dát domů přečíst, aby ti příště dali vědět odpověď. Zřejmě ti to potom vrátí a řeknou nějakou odpověď, že je to od odpadlíků ap., nevím, ale informace jsi jim již předal a kdo ví, kdy jim vyvstanou v budoucnosti na mysli, aby prohlédli.

Děkuji ještě jednou za tvůj přístup.

Jesen

Male Poeet p?íspivku : 572
vztah k organizaci : odešel od lidské organizace SJ, v duchu ne od jejích obětí
Reputace : 0
Body : 563
Registration date : 06. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Hledání křesťanské svobody.  Krev, život, zákon a láska Empty Re: Hledání křesťanské svobody. Krev, život, zákon a láska

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru