Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

+4
Melissa
kovboj
Martin Cibulka
miro
8 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 18/3/2009, 10:08

Pro Candyho, který napsal:
Dobře Martine, ale tou duší byl jakou když pak byl označen živou duší? Pokud až pak byl označen jako živá duše, je logické předpokládat, že nebyl živou duší, že? Proto jsem se ptal na neživou duši. Určitě jsi natolik solventní, že je buď duše živá nebo neživá (mrtvá nebo vůbec taková duše neexistuje), ale konstatovat že před tím byl jen duší a neoznačit jakou formou ta duše byla je z pohledu člověka tvého formátu dost odbytá odpověď.
No, popravdě, mě by stačilo, kdybys uznal, že Adam mohl být duší dřív, než se stal „živou duší“ (proto to přirovnání k motoru). Nemám problém s logikou, ale s názory, které bez jakéhokoliv důkazu tvrdí, že se Adam duší teprve stal poté, kdy Bůh „vdechl do jeho chřípí dech života“ (1.Mojžíšova 2:7). To je celé. Takže mě ani tak nebolí, zda jsem v tomto případě z pohledu svého formátu odpověď odbyl, ale bolí mě to, že stále něco bez jakýchkoliv argumentů zpochybňuješ a přitom jasně nevyjadřuješ svůj názor.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  miro 18/3/2009, 14:28

Kovboj, moc ma tá odpoveď neuspokojila. Hlavne som bol zvedavý ako mi vysvetlíš tích prokletých čo majú ísť do večného ohně, či večných muk. Bol by som rád keby si mi poslal web stranku svedkov jehovových kde sa dá s nimi o týchto veciach diskutovať, lebo ja som žiadnu takú nenašiel. Ináč je to dosť smutné, že nie som jediný, kto nedokáže vysvetlenie biblie Strážnou vežou pochopiť?!
Keďže som len jednoduchý obyčajný chlap, čo musím chodiť do roboty a živiť rodinu, nemám čas čítať stovky kníh, ktoré boli o biblii napísané. Každopádne zatiaľ ďakujem.

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 18/3/2009, 15:46

Ale proč bych uznával něco, co není až tak zřejmé ze záznamu v písmech, že Adam mohl být dřív duší, jak si ty myslíš? Napsal jsi:
Nemám problém s logikou, ale s názory, které bez jakéhokoliv důkazu
tvrdí, že se Adam duší teprve stal poté, kdy Bůh „vdechl do jeho chřípí
dech života“ (1.Mojžíšova 2:7). To je celé.
Já taky nemám problém, ale evidentně ho máš ty, jak je zřejmé z výše uvedeného. Uveď prosím kde je v bibli jasně ukázáno a prokázáno, že Adam než se stal živou duší, již před tím duší byl? Možná jsi to již vysvětloval, ale omlouvám se nemohu všechno od tebe sledovat. Pokud jsi již dříve tak učinil, prosím připomeň nám to.

P.S.
Kvůli tomuto tvému tvrzení:
Já jsem pouze tvrdil, že byl „duší“, protože ho Bůh tak stvořil.
Se ptám znovu. To je celé.

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  kovboj 18/3/2009, 17:49

ako mi vysvetlíš tích prokletých čo majú ísť do večného ohně, či večných muk.
Nesmrtelnost duše předpokládá trvalý, věčný trest v pekle a ohni.
V jakého Boha věřím, tak takový model Božího vypořádání s hříchem a hříšníky přijímám....
Podle mne je mzdou hříchu smrt(Řím 6:23), ne věčný život v mukách.Navíc mi bible ukazuje milujícího Boha(J 3:16). Těžko pak mohu věřit, že Bůh, který dal člověku svobodu jej i nepřijmout, se "pomstí" lidem, kteří na zemi žili pár desetiletí, trestem "věčného ohně" po miliony a miliony let...
V Jud 1:7 je napsáno, že Sodoma je nám příkladem věčného ohně, ale oheň ze Sodomy přece již dávno vyhasl. Důsledky Božího soudu nad Sodomou a i nad hříchem či hříšníky jsou a budou skutečně věčné. Termín "věčný" tedy nemusí znamenat "neustálý" v obecném slova smyslu.Je dobré sledovat,
jak je slovo "věčný" použito, někdy je ve spojení s Bohem, jindy je dokonce "věčnost" podmíněná(Je 7:7;25:5), hlavně tam, kde je potřeba poslušnost člověka.
Kdosi výstižně napsal, že "učení o věčném pekle odvedlo od Boha více lidí, než všichni hlasatelé ateismu dohromady".
Bol by som rád keby si mi poslal web stranku svedkov jehovových kde sa dá s nimi o týchto veciach diskutovať
www.watchtower.org/b/index.html nebo zadat do vyhledávače(Google) Oficiální stránky Svědků Jehovových.
No, Miro, se SJ si asi na webu nepodiskutuješ, ale "ak ich pozveš, nasťahujú sa Ti do obývačky" a verím, že Ti dajú toľko literatúry, koľko len znesieš čítať...a robota i rodina budú na vedľajšej kolaji.
Na závěr vážně:každý z nás měl a má něco nevyjasněného, zvláště ze začátku.Nemusíš všechno vědět, prostě si vezmi bibli a čti, modli se, aby Ti Bůh dal porozumět a uvidíš , co se bude dít.Udělej si obraz o Bohu z bible sám,můžeš se podívat na známý film Ježíš atd.Bible je dopis Boha, milujícího Otce, Tobě.Modlí se za Tebe Kovboj.
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  miro 22/3/2009, 21:04

nebol som dlhšie na PC, lebo som "budoval vlasť"...pravdu si mal na tej web stranke sa moc pokecať nedá...So SJ som v styku bol-pokým som býval na Slovensku, donca som u nich aj študoval avšak už ku mne nikto nechodí, keď chcem prísť ja tak ma "nevidia radi". Asi to bude pre moje "sprosté otázky". Povedali mi, že keď sa venujem len Novému Zákonu, že staviam dom od komína. Ale ja sa držím toho, že veľký znalec starého zákona bol Šavol-údajne študent Veľkého učiteľa Gamaliela a bolo mi povedané, že kto pochopí Pavla, pochopí všetko!!! Pavol nie je žiaden komín, ale nosný pilier učenia Krista!
Sám si neviem vysvetliť prečo by bol Boh "pomstychtivý", že by tých nehodných nechal vo večných mukách. Mám tiež 2 deti a som rád, keď ich vidím šťastné a to čo bolí ich, to bolí aj mňa. Keď voľačo zle vykonajú-som schopný im odpustiť. Keď majú za voľačo zaplatiť - dostať trest, tak radšej by som to za nich zaplatil ja. A takto si ja predstavujem Boha - ako milujúceho otca, a nie ako policajta, kt. za každé naše potknutie len čaká, aby nás mohol potrestať. A preto nemožem uveriť tomu, že spasení budú len SJ. Preto mi je bližšie učenie katolíckej cirkvi, ktorá hovorí, že súdení budeme všetci podľa vlastného svedomia. Čiže so spásy nevylučuje nikoho.
To je mojmu srdcu /nie rozumu/ milšie. Sám mám celý život problém, či mám počúvať srdce, alebo rozum. Ešte som si klikol na zaujímavú stránku Martina Cibulku, ale o tom už niekedy inokedy.

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 24/3/2009, 10:54

Pro Candyho, který položil tuto otázku:
Uveď prosím kde je v bibli jasně ukázáno a prokázáno, že Adam než se stal živou duší, již před tím duší byl?
Obávám se, že to v Bibli není nikde napsáno tak jasně, jak by sis přál. Kvůli Tvému dotazu jsem však prošel všechna místa, kde se v hebrejském textu vyskytuje výraz NEFEŠ a v řeckém textu výraz PSYCHÉ, a díky tomu našel spoustu textů, které se týkají tématu této diskuze a vyvracejí tvrzení o tom, že by člověk neměl duši nebo že by po smrti člověka jeho duše přestala existovat.

Co se týče toho, zda člověk duši měl nebo byl duší již předtím, než Bůh „vdechl do jeho chřípí dech života“ (1.Mojžíšova 2:7), mohu pouze argumentovat logickými úvahami. Člověk, který tvrdí, že duší být nemohl, by měl především vysvětlit, co duše (NEFEŠ) vlastně je, a pak se pouštět do diskuze o tomto problému.

U tvrzení, že duše (NEFEŠ) člověka vznikla teprve spojením těla utvořeného „z prachu zemské půdy“ (1.Mojžíšova 2:7) a dechu života (NIŠMAT CHAJA), který byl vdechnut samotným Bohem do „chřípí“ stvořeného těla, totiž nastává problém s vysvětlením, proč při smrti opouští tělo nejen NIŠMAT CHAJA (dech života) a RUACH (duch), ale také NEFEŠ (duše).

Svědkové Jehovovi, stejně jako někteří stoupenci judaismu, tento problém řeší nebiblickým tvrzením, že duše (NEFEŠ) přestává existovat. S tím, kdo stojí na tomto nebiblickém tvrzení, není možno pokračovat v diskuzi, protože nepřijme žádný logický argument, který by opravdu vycházel z toho, co Bible sděluje.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 24/3/2009, 11:24

Jsem rád, že mi nahráváš, tentokrát prosím kde se v bibli píše, krom ducha, že při smrti opouští i duše, tělo?

Děkuji za námahu

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 24/3/2009, 12:17

No, těch míst je samozřejmě víc. Jedno z těch míst je např. v 1.Královské 17:21, kde je psáno:

A třikrát se natáhl nad dítětem a volal k Jehovovi a říkal: "Jehovo, můj Bože, prosím, způsob, aby se duše toho dítěte do něho vrátila." Nakonec Jehova naslouchal Elijášovu hlasu, takže se duše dítěte do něho vrátila, a ono ožilo.

Také ohledně Ráchel čteme:

A proto, jak její duše vycházela (protože zemřela), dala mu jméno Ben-Oni; ale jeho otec ho nazval Benjamín." (1.Mojžíšova 35:18)
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 24/3/2009, 13:47

Dobře, ale z toho není poznat zda-li tou duší je zároveň myšlen třeba i ten duch a mohl by překladatel zaměnit ducha s duší apod. Ale je jasné, že ty jsi o své pravdě přesvědčen a proto ti děkuji za tvou námahu, ale já jsem od jisté doby opatrný vůči jakémukoliv přesvědčení o své pravdě.

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  miro 24/3/2009, 17:29

Candy,
myslím si že Martin Cibulka je kadet, čo sa týka znalosti biblie. Mňa, obyčajného človeka /bdlého rozumu/ nikto o správnosti výkladu biblie strážnou vežou ešte nepresvedčil. A čo sa týka tvojho presvedčenia, že nemáš nesmrteľnú dušu, to tu už asi nedoriešime ale uvidíme až po smrti, a som zvedavý, ktorý z nás sa bude viacej diviť!

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 24/3/2009, 18:47

Já věřím v Lásku a to mi nikdo nevymluví, že by Láska někoho věčně trápila i po tom kdy zaplatil smrtí a je shledán jako pro život nebo pro smrt. A kdyby byl Adam nebo měl nesmrtelnou duši, nechápu pak proč byli vyhnáni z Edenu?

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 25/3/2009, 10:13

Candy napsal:
Dobře, ale z toho není poznat zda-li tou duší je zároveň myšlen třeba i ten duch a mohl by překladatel zaměnit ducha s duší apod.
Ne, překladatel v uvedených případech opravdu nezaměnil „ducha s duší“, v obou případech totiž překládá slovem „duše“ hebrejský výraz NEFEŠ. Z uvedeného nemůže nic poznat jedině ten, kdo odmítá postupovat jako Berojští, které apoštol Pavel pochválil těmito slovy: „Ti zde smýšleli ušlechtileji …, neboť přijali slovo s největší dychtivostí mysli a denně pečlivě zkoumali Písma, zda je tomu tak.“ (Skutky 17:11) K čemu je někomu Písmo, když z něho nepozná ani to, zda je to tak, jak někdo vyučuje?
A kdyby byl Adam nebo měl nesmrtelnou duši, nechápu pak proč byli vyhnáni z Edenu?
No, já o nesmrtelnosti duše nic nepsal. V Písmu totiž čteme, že „duše, která hřeší – ta zemře“ (Ezekiel 18:4). To však na druhou stranu neznamená, že mrtvá duše přestává existovat.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 25/3/2009, 17:30

Martine možná jsi učitel "samozvaný", který má malý nedostatek, že nerozpozná když někdo reaguje na názor jiného a ne na ten jeho. Proto tvůj údiv nad nesmrtelností duše. Že by to bylo proto, že jsem neodpovídal na tebe, ale na mira, že?

Já na rozdíl od jiných se snažím napodobovat Berojské a proto neberu všechno to, co kdo kdy řekne o písmu nebo se snaží vyučovat "dle" písma.


Naposledy upravil candy dne 26/3/2009, 07:08, celkově upraveno 1 krát

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  miro 25/3/2009, 17:57

candy,
ja som rád, že sa do diskusie zapája aj Cibulka, jeho argumenty sa mi zdajú logické. Nechcem aby si sa urazil, ale sa snažíš chytať pisateľa biblie za slovo.
P.S Ja viem, je ťažké si priznať, že som sa nechal oklamať.

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  kovboj 25/3/2009, 19:47

U tvrzení, že duše (NEFEŠ) člověka vznikla teprve spojením těla utvořeného „z prachu zemské půdy“ (1.Mojžíšova 2:7) a dechu života (NIŠMAT CHAJA), který byl vdechnut samotným Bohem do „chřípí“ stvořeného těla, totiž nastává problém s vysvětlením, proč při smrti opouští tělo nejen NIŠMAT CHAJA (dech života) a RUACH (duch), ale také NEFEŠ (duše).
Ano, určitě jsou texty, kdy je použito při popisu smrti či zániku slovo "duše", domnívám se, že je "duše"v těchto případech synonymem slova "život".Tak to chápali i překladatelé ČEP např. v 1.Král 17:21.
Řešení vidím v prozkoumání textů, které o duši hovoří a zodpovězení otázek, jak je tam slovo "duše " použito.(život, člověk atd.)

Svědkové Jehovovi, stejně jako někteří stoupenci judaismu, tento problém řeší nebiblickým tvrzením, že duše (NEFEŠ) přestává existovat
.
Pokud se člověk "duší" živou stal díky daru od Boha(životním impulsem, dechem...), tak zaniká jeho "duše" také na základě slov Božích(v prach se obrátíš..., dech se vrátí k Bohu, který ho dal).Smrt vidím jako opačný proces při vzniku života.
Žádná "duše" se Pánu Bohu neztratí, pokud člověk zemře (tj. duše zemře), tak jednoho dne bude vzkříšení a naše indentita bude jistě zachována´, v tom případě by se dalo i souhlasit s tím, že "duše" je sice mrtvá, ale "existuje", ale toto pojetí mi osobně moc nesedí.
Snad se tedy shodneme na tom, že pojem "nesmrtelné duše" v tradičním pojetí a chápání je nebiblický.
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  zbysek 25/3/2009, 21:30

miro napsal:P.S Ja viem, je ťažké si priznať, že som sa nechal oklamať.
Praktická zkušenost: přesto, že v daný okamžik může být přiznání vlastního omylu, nebo že jsem se nechal napálit, bolestivé, v dlouhodobějším horizontu je to naopak osvobozující, protože se mi tím zároveň otevírá prostor pro něco lepšího a možnost se poučit. Proto třeba nechápu lidi, kteří zarputile lpí na svém omylu a nejsou ochotni ho sami před sebou přiznat, zbavují se tím svobody poznání a z toho plynoucí radosti. Protože nikdo nejsme neomylný - není ostuda se mýlit, ale je trapné omyl nepřiznat a setrvávat v něm.

Za sebe třeba vím, že jsem se v minulosti mnohokrát mýlil, z této zkušenosti je mi jasné, že se v mnohém mýlím i teď. Až přijde čas a pochopím, prostě to přiznám a budu vesele žít dál. Vzato kolem a kolem, jsem v podstatě spokojený člověk. Wink

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 26/3/2009, 07:14

miro, co napsal kovboj je mi bližší než to, co napsal např. Cibulka, jsem proto nutně omylný? Zbyšek to taky napsal trefně, mýliti se je lidské, a jak praví písmo, tuším ap. Pavel, zatím vidíme nejasně, že?

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 26/3/2009, 11:41

Pro Candyho:

O tom, zda je někdo učitelem, nerozhoduje ani tak názor člověka, jako spíše jeho praktické konání. To, co jsem o nesmrtelnosti duše napsal, nebyl údiv, ale připomenutí, že existují lidé, kteří smrtelnost neztotožňují s neexistencí.

Pro Kovboje, který napsal:
Ano, určitě jsou texty, kdy je použito při popisu smrti či zániku slovo "duše", domnívám se, že je "duše"v těchto případech synonymem slova "život".Tak to chápali i překladatelé ČEP např. v 1.Král 17:21.
Řešení vidím v prozkoumání textů, které o duši hovoří a zodpovězení otázek, jak je tam slovo "duše " použito.(život, člověk atd.)
Ano, vřele doporučuji toto prozkoumání textů. Jen připomínám, že „v Hebrejských písmech se hebrejské slovo NEFEŠ vyskytuje 754krát“ a „v Křesťanských řeckých písmech se řecké slovo PSYCHÉ samo o sobě vyskytuje 102krát“, jak stojí psáno ve 3. dodatku Překladu nového světa Svatých písem z roku 1991. Kolik diskutujících to již udělalo?

Co se týče myšlenky, že slovo „duše“ je synonymem pro slovo „život“, pak si myslím, že v podstatě nepřináší žádné světlo do tématu této diskuze. Znamenalo by to pouze, že když Bůh vdechl do chřípí člověka „dech života“ (1.Mojžíšova 2:7), člověk se stal živým životem, a když zemřel, stal se opět neživým životem. Takový život nepřestává existovat, ale je přechodně uložen v ŠEOLu či HÁDu, jak čteme v Písmu (např. Zjevení 20:12-13).
Pokud se člověk "duší" živou stal díky daru od Boha(životním impulsem, dechem...), tak zaniká jeho "duše" také na základě slov Božích(v prach se obrátíš..., dech se vrátí k Bohu, který ho dal).Smrt vidím jako opačný proces při vzniku života.
Žádná "duše" se Pánu Bohu neztratí, pokud člověk zemře (tj. duše zemře), tak jednoho dne bude vzkříšení a naše indentita bude jistě zachována´, v tom případě by se dalo i souhlasit s tím, že "duše" je sice mrtvá, ale "existuje", ale toto pojetí mi osobně moc nesedí.
Problém je pouze v tom, že Bible nepopisuje, že se člověk stal „duší“ živou, ale popisuje, že se stal „duší živou“, jak jsem už upozorňoval. Pokud někdo dává důraz na "duši" a ne na "živou", měl by vysvětlit proč. Nikde v Písmu totiž nečteme, že by po smrti člověka jeho duše zanikla. Naopak čteme, že se jeho duše odděluje od těla a pouze toto tělo se po smrti obrací v prach. To samo o sobě spíše poukazuje na to, že člověk se stal "duší živou" ve smyslu, že "jeho duše ožila", a ne, že se "duší" teprve stal.
Snad se tedy shodneme na tom, že pojem "nesmrtelné duše" v tradičním pojetí a chápání je nebiblický.
Ano, pojem „nesmrtelná duše“ je nebiblický, nicméně ne vždy je jeho chápání zcela nebiblické. Pokud někdo pod termínem „nesmrtelná duše“ chápe duši jako něco, co existuje z člověka i po jeho tělesné smrti, pak to nebiblické pojetí není. Naopak nebiblické pojetí je takové pojetí, které trvá na tom, že duše po tělesné smrti člověka zaniká.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  hanala 26/3/2009, 12:46

V 1 Samuela 28:7 se nechá Saul vyvolat ducha Samuela.

V tomto příběhu duše bez těla , pokud chápu dobře, existuje. Ale teprve ve spojení s tělem nabýva vědomí . Samuel má dokonce stejný vzhled a ví, co se děje ve světě živých.

Je to jen příběh, na který jsem náhodou narazila.

hanala

Poeet p?íspivku : 120
Reputace : 0
Body : 30
Registration date : 01. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 26/3/2009, 14:12

No, v hebrejském textu 1.Samuelovy 28:7 je napsáno, že Saul svým služebníkům přikázal, aby mu našli EŠET BA’ALAT-OV („ženu, které je mistrné spiritistické médium“, NS; „ženu, která vyvolává duchy zemřelých“, EP; „zaklínačku“, JB; „vyvolávačku duchů“, NBK). Hebrejské slovo OV má tyto významy: 1. měch, sud; 2. duch zemřelých, vyvolavač duchů zemřelých (Hebrejsko-český slovník ke Starému zákonu; Blahoslav Pípal). V hebrejském textu tedy není specifikováno, co ono vyvolávané OV je, zda se jedná o NEFEŠ, NEŠAMA či RUACH člověka nebo zda jde jen o vjem napodobeniny obrazu či hlasu kdysi žijícího člověka, který je někým pouze zprostředkováván, např. démony.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 26/3/2009, 14:46

Martine, nemůžu se než jen divit velikým divením. Co to je za novotvar: "neživý život"?Shocked Prosím nechejme to na Tom, který dobře ví kdo existuje a kdo neexistuje. A s tím Samuelem, to myslíte skutečně vážně? Že někdo stále cituje "a rád", jak je vidět z překladu SJ, na to jsem si už zvykl, ale abych se tu dočkal, že někdo bude obhajovat nebo jak bych to popsal - duchařinu, tak to je už vrchol.Exclamation No

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 26/3/2009, 15:09

No, kdyby ti, kdo jsou odkojeni naukami svědků Jehovových přijali to, co o NEFEŠ (duši) v Písmu opravdu čteme, nemusel by vzniknout novotvar v podobě „neživý život“, ale mohlo by klidně zůstat u „duše“ jako něčeho, co bylo stvořeno k „věčnosti“ (Kazatel 3:11, EP).

Co se týče Překladu nového světa Svatých písem, tak ten má jednu obrovskou výhodu, totiž že v některých případech je v překladu tak důsledný, že nutně vyvrací některé zakořeněné mylné představy samotných svědků Jehovových. K této zakořeněné mylné představě patří např. názor, že po smrti člověka zaniká jeho duše. Ten, kdo se této mylné představy není ochoten vzdát, raději zpochybní to, co v Písmu opravdu je a bezdůvodně kohokoliv obviní z duchařiny.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  candy 26/3/2009, 15:34

Kdyby to tedy bylo v pořádku "duchařina", tak proč tyto praktiky, které využil nebo dal příkaz král Saul aby vyhledali ženu která mluví z duchy, přesné znění si nepamatuji, tak to jen pro případ kdyby mě chtěl někdo chytat za slovíčka, Bůh zapověděl? Jsou tu dvě možnosti:

1) nechtěl abychom se dozvěděli, že o světě mrtvých lže;
2) nebo je to skutečně věc démonů;
3) nebo je to tak jak popsal Martin Cibulka.

Přes všechny možné výhrady mám na duchařinu názor, který rozhodně není svědkovskej. Jinak, ukažte mi v písmu, že skutečně ta žena viděla nebo mluvila s živým pardon s neživým živým Samuelem. Potom všechno to, co se o stavu mrtvých píše v písmech je blábol a nemá cenu se tím zabývat.

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Martin Cibulka 26/3/2009, 16:39

Candy, proč stále někoho obviňuješ z něčeho, co nedělá? Cožpak zde někdo doporučoval, aby mluvil se zemřelými? Svědkové Jehovovi tuto praktiku zavrhují a stejně tak Písmo. Jestliže však Tvůj názor na „duchařinu“ není svědkovskej, tak jakej tedy je? Píšeš o dvou možnostech, proč Bůh zapověděl „duchařinu“, a ve skutečnosti napíšeš tři. Přitom na ten hlavní důvod, který zní: „Protože si Bůh nepřeje, abychom ji praktikovali“, jsi jaksi zapomněl.


Naposledy upravil Martin Cibulka dne 26/3/2009, 18:33, celkově upraveno 1 krát
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  miro 26/3/2009, 17:07

ďakujem Hanale za typ /1.kniha Samuela/ prečítal som si to aj vašu diskusiu k tomu. Či sa žene zjavil duch Samuela alebo démon, na tom nezáleží, ale povedal Šaulovi: Ty a Tvoji synovia budete zajtra so mnou /to znamená na onom svete/ a ako čítame ďalej na druhý deň boli zabití.

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré - Stránka 2 Empty Re: SJ tvrdia že nemám dušu! Prečo mi nevedia vysvetlít niektoré

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru