Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stvoření a evoluce ... a Bible

+11
144012
jája
Jesen
Melissa
Václav
Martin Cibulka
A6zvolen
Styvi
zbysek
candy
kovboj
15 posters

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  zbysek 17/11/2009, 15:22

kovboj napsal:Podle mne má délka stvořitelských dní co dočinění s důvěrou v Boží moc a s vysvětlením existence života na Zemi.
Mícháš jabka s hruškama. Nevhodným způsobem.

Mou víru, že text v Gen 1 je doslovný a není to mýtus, to posiluje.Osobně se mi zdá, že víra v moc vědy Tě posunula někam jinam-třeba v názoru, že člověk má s opicí společného předka.
A jak to je tedy s Ježíšem-lhal?
Od počátku stvoření ‚Bůh učinil člověka jako muže a ženu Mar 10:6

Celý problém je v tom, že se snažíš číst něco, co tam není. Píše, se, že Bůh člověka udělal. Jak? Ani slovo. Nanejvýš, že z prachu země. Jenže prachem jsme i teď - Gen 3:19. Bůh nám nechal prostor na to, abychom sami zkoumali, jak je svět udělán. K tomu je vhodná věda. Bible říká proč, věda zkoumá jak. V tom není žádný rozpor, navzájem se to doplňuje.

A co po nás Bůh chce? Miluj Boha nade vše a bližního jako sebe samého. Ani slovo o tom, jak si máme vykládat stvořitelský akt, jak si máme vykládat způsob uspořádání v nebi atp.

Zato Satanovi je vhod, když lidé zaslepeně popírají fakta, když se přou o slovíčka a navzájem se mlátí Biblema po hlavách.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  kovboj 17/11/2009, 17:20

Celý problém je v tom, že se snažíš číst něco, co tam není. Píše, se, že Bůh člověka udělal. Jak? Ani slovo. Nanejvýš, že z prachu země.
Přece jenom tam něco je:
Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby v.26
Toto nevztahuji sice na morfologii, ale přece jen byl člověk "obrazem" hned ze začátku a nestal se jím vývojem ze společného předka s opicí.
Ať lidé panují nad mořskými rybami a nad nebeským ptactvem, nad zvířaty a nad celou zemí i nad každým plazem plazícím se po zemi.“ v.26
To předpokládá úžasné rozumové schopnosti, kterými byl člověk ihned vybaven.
Ploďte a množte se v.27
Sexualita, intimita,láska, schopnost vychovávat potomstvo
Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm v.29
lidé ani jiní živočichové neměli zabíjet zvířata pro svou obživu

To nám svědčí o úžasném světě, který Bůh stvořil pro člověka,světě bez smrti,s možnostmi stýkat se se Stvořitelem, poznávat stvořené věci a rozvíjet vztahy mezi mužem a ženou.
Při směsi evoluce a stvoření vidím problém, kdy se vlastně člověk stal člověkem?
A co po nás Bůh chce? Miluj Boha nade vše a bližního jako sebe samého. Ani slovo o tom, jak si máme vykládat stvořitelský akt, jak si máme vykládat způsob uspořádání v nebi atp.
S vyjádřením podstaty miluj Boha...naprosto souhlasím.Je to na prvním místě a nejdůležitější.
Ovšem v to, co věřím, na to se měním.Pokud nevěřím, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu a je to báje, jistě mne to ovlivní i v náboženské praxi.Pokud nevěřím, že lidstvo povstalo z jedné dvojice a že rasy jsou rovnocenné, ovlivní mne to(křesťané v minulosti-anglikáni či v JAR dokazovali biblí, že černoši jsou méněcenní).Pokud nebudu vidět i v zvířatech stvořené bytosti, zasluhující si dobré zacházení,nevzruší mne vybíjení zvířat a budu se cpát hamburgery.
Zato Satanovi je vhod, když lidé zaslepeně popírají fakta, když se přou o slovíčka a navzájem se mlátí Biblema po hlavách
Ano, souhlasím, doufám, že touto cestou nepůjdeme a naše diskuse bude v lásce. Very Happy
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  A6zvolen 17/11/2009, 21:46

Ano, souhlasím, doufám, že touto cestou nepůjdeme a naše diskuse bude v lásce.

To by bylo príma, doposud jsem měl pocit že jde o diskuzi hluchých a slepých lidí, nevidících fakta a bazírující na zcela nepochybně popřených nesmyslech.

Jak je zde vidět homiletické výklady Bible nefungují a jsou zcestné. Je to taková nekonečná králičí díra, ve které se dá lehko ztratit. Proč tedy na nich stavět? Není to zcestné? Jak můžeme doslovně bazírovat na verších které se odporují, které každý říká něco jiného a jen slepý a hluchý zoufalec se snaží o jejich jakoby obhájení - zpravdění, minimálně sám před sebou.

Styvi,

přeji hezký večer, taky si nemyslím že by jedno vzniklo z druhého, podle mého klíče si stejně jako ty nemyslím, že by existoval nějaký mezičlánek i když nějaký důkaz údajně existuje. Existuje kniha jmenuje se zakázaná archeologie a ta pojednává zajímavé věci. I v Bibli je psáno o králu Ogovi a jeho loži 4,5 dlouhém a 2 metry širokém. I v Bibli je psáno o Božích synech kteří sestupovali a tvořili zrůdy. Proto jsem se ptal kde je to člověk Homo sapiens a kdy zvíře.

Já rozumím že tyto debaty jsou o ničem, někomu to jen přinese další otázky a nejistotu bible - možné pohádky, někdo to pochopí hned, že Bible možná má napovědět a někdo to taky pochopí jako historickou knihu. Ta kniha byla psaná v době, kdy se nepředpokládalo, že budou možnosti na její vyvrácení a taky možná proto Bůh nám poslal v ní vzkaz, budu s Vámi do skonání tohoto věku (Ryb). To je ten správný verš inspirovaný Bohem.

jocolor

A6zvolen

Male Poeet p?íspivku : 693
vztah k organizaci : nevratný
Reputace : 0
Body : 712
Registration date : 25. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  Václav 18/11/2009, 09:52

A6zvolen napsal: Existuje kniha jmenuje se zakázaná archeologie a ta pojednává zajímavé věci.

jocolor

Nevím, kterou Zakázanou archeologii máš na mysli, já mám doma Skrytá historie lidstva ( Michael A. Cremo, Richard Thompson ) a mohu jedině doporučit. study
Václav
Václav

Male Poeet p?íspivku : 69
vztah k organizaci : kritický
Reputace : 0
Body : 57
Registration date : 15. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  Styvi 18/11/2009, 11:53

A6zvolen přeji ti hezký nerušený den.
Jak píšeš o těch rozměrech – to se stává. Může se třeba jednat o gigantizmus. Stává se to i dnes.
A nebo se narodí dítě jinak znetvořeno. Mám za to ,že se jedná o genetické poruchy.
Já Bibli beru takovou jaká je. Není to opravdu vědecká publikace a proto mnoho věcí nepopisuje do detailu. Ono by to asi stejně nebylo k ničemu – nepochopily by to stejně. Dokážeš si představit jak by to asi lide chápali v době před naším letopočtem ? Konec konců podívej se i dnes jak se lidé hádají o slovíčka a jak si je každý vykládá. Každý má na Bibli svůj názor a v drtivé většině si myslí ,že ten jeho názor je ten pravý. No co – snad se jednou dozvíme jak to vše bylo ?
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  zbysek 18/11/2009, 20:10

kovboj napsal:
Celý problém je v tom, že se snažíš číst něco, co tam není. Píše, se, že Bůh člověka udělal. Jak? Ani slovo. Nanejvýš, že z prachu země.
Přece jenom tam něco je:
Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby v.26
Toto nevztahuji sice na morfologii, ale přece jen byl člověk "obrazem" hned ze začátku a nestal se jím vývojem ze společného předka s opicí. ...
Stále ani slovo o tom jak, ale jen a pouze proč. Aby byl k našemu obrazu. Společné předky s opicemi máme, to je prokázaný FAKT, se kterým prostě nic neuděláš. Ještě zbývá najít přesnou odpověď na "jak". Klidně se lze bavit o tom, že Bůh to zmanipuloval, ale je naprosto zřejmé, že použil již existující genom.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  A6zvolen 19/11/2009, 00:15

Dobrý večer Styvi

Víš o co mi jde, záměrně jsem zde otevřel témata a čekal na jejich vysvětlení - jaké budou a reakci - reflexi, čekal jsem jaké výklady budou ke Genesis 4 a 5 a o tom že jednou nesl kříž Ježíš podruhé někdo jiný, otvíral jsem Věky, Jóba a kde co, co je skutečně úplně (snad někteří prominou) uhozené do hlavy. Čekal jsem jak budou vypadat, jak se zde bude konstruovat, na to totiž uspokojivě nikdo neumí odpovědět a jsou to jen takové domněky - pomněnky - názory toho či onoho jak on si na to odpovídá .... Tohle chceme? Kdyby to bylo tak jak zde někteří vykladači řeší, bylo by to psáno jinak - jasněji srozumitelněji a ne způsobem jak tu někteří řešili jak byl dlouhý den a noc, když bylo až 4tý den slunce, stejně jako duchovní pojetí síry, nebo chodícího Satana, který prošel nohama zemi sem a tam.... :-) Styvi, promiň, ale pro mě to jsou hřebíky do rakve těchto učení ... Prostě vidím že si každý Bibli vykládá zcela směrově, účelově, jak jemu vyhovuje a manipuluje s verši do své pravdy a k tomu používá svůj rozum, nikoli Ducha svatého. To není výklad Božího slova. To je ale strašně smutné. Jsou situace kde musíme používat fantazii nebo kroutit verše až to hlava nebere, vymýšlet si podpůrné argumenty které mají dokázat naší pravdu.... Proč? Celá tato dikuze má být jasným signálem o nejasném poselství Boha? Kde je Bůh? Kde vlastně je? On není v té králičí díře, tomu nevěřím.

Jsou to mé dráždivé otázky, které si musím neustále pokládat, protože jim nerozumím. To je strašně alibistické, tímto způsobem jak tu vidím si vykládat Bibli. Tam kde to smrdí, o tom nemluvit, nebo to zamlouvat, tamto zase vyzdvihovat, jeden staví na verši X druhý na Y a třetí za Z.

To není Bůh, to je skovávání se za něho svými konstrukčími myšlenkami.
To je to co já vidím

To je to co mě brání jakoby znovu nastartovat správný směr.

jocolor

A6zvolen

Male Poeet p?íspivku : 693
vztah k organizaci : nevratný
Reputace : 0
Body : 712
Registration date : 25. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce

Příspěvek  Melissa 19/11/2009, 07:58

Dnes se ve škole děti učí, že evoluční vývoj je prokázaný fakt. Je to v každé jejich učebnici přírodopisu či dějepisu. A tak se jim snažím ukázat i jiné názory, aby přemýšlely a nepřijímaly něco jako nezpochybnitelnou pravdu jen proto, že se tato věc jako pravda představuje. Hlavním argumentem přitom používám vědecké myšlení - na základě dnešního poznání, to vypadá, že.... pravděpodobně.... ale rozhodně vše je zatím ve stadiu teorií, tj. neprokázaných názorů. Vše lze zpochybnit. Proti každé teorii lze najít i důkazy, které ji nepodporují. Prostě nejpoctivější je říct, že jak to bylo doopravdy, to se neví. Můžeme hledat, pomocí nových zjištění bourat staré mýty. Ale měli bychom mít na paměti, že ve slvětle nových objevů se může stát, že i náš názor se časem stane bouraným mýtem. Ohánět se slovy - zjištěná skutečnost, nepopiratelná fakta ... to je cesta, která vede do slepé uličky.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  zbysek 19/11/2009, 08:28

Melissa napsal:ale rozhodně vše je zatím ve stadiu teorií, tj. neprokázaných názorů. Vše lze zpochybnit. Proti každé teorii lze najít i důkazy, které ji nepodporují. Prostě nejpoctivější je říct, že jak to bylo doopravdy, to se neví. Můžeme hledat, pomocí nových zjištění bourat staré mýty. Ale měli bychom mít na paměti, že ve slvětle nových objevů se může stát, že i náš názor se časem stane bouraným mýtem. Ohánět se slovy - zjištěná skutečnost, nepopiratelná fakta ... to je cesta, která vede do slepé uličky.
Tys tu namíchala zjištěná fakta a jejich interpretaci (teorie). To takto nelze. Zjištěná fakta zůstanou fakty i nadále, interpretace se však mění, závisle na dalších zjištěných faktech.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  A6zvolen 19/11/2009, 09:04

Zbyšek píše

Zjištěná fakta zůstanou fakty i nadále, interpretace se však mění, závisle na dalších zjištěných faktech.

Záleží co beru jako fakt. Pokud Bibli anebo vědu. Zcela je nepochybné, že učit lidi že svět je tu prakticky a lidově řečeno od včera a jen do zítřka (tisíce let) je asi vyvratitelná lež. Věda a Vývojová teorie druhů ať je jaká chce zcela jistě popírá pánaBoha jak v pondělí vstal a šel lovit z vod od vod Zeměkouli a v neděli unaven z hotového světa odpočíval. Jsou tam dny a to nesedí.

Melissa píše

Prostě nejpoctivější je říct, že jak to bylo doopravdy, to se neví. Můžeme hledat, pomocí nových zjištění bourat staré mýty. Ale měli bychom mít na paměti, že ve slvětle nových objevů se může stát, že i náš názor se časem stane bouraným mýtem.

ano to poctivé je. Pozor ovšem aby tě biblofilové nebo jiní zaručení vykladačí Písma neprohlásili za kacíře. Oni nemají rádi vyvracení Božího slova a tím boření domečku z karet, že jde o Boží slovo. Vždy to musí nějak kamuflovat a to musí být čím dál složitější. jocolor

A6zvolen

Male Poeet p?íspivku : 693
vztah k organizaci : nevratný
Reputace : 0
Body : 712
Registration date : 25. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  zbysek 19/11/2009, 10:33

A6zvolen napsal:Záleží co beru jako fakt. Pokud Bibli anebo vědu.
Ale houby. Najdu-li u člověka a opice (ale třeba i prasete) stejné geny (tedy stejným způsobem zmutované či poškozené, v porovnání se stejnými geny u jiných druhů), je to prostě fakt bez ohledu na to, jak je dále interpretován.

A když už máme takový fakt, pak musíme prověřit interpretace, které s tímto faktem nějak souvisejí. Takže nám například vyjde, že Bůh netvořil každý druh de novo - zjištěná fakta tuto teorii prostě vyvracejí.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  candy 19/11/2009, 10:56

Sice jsme jako živé bytosti všichni ze země, ale u lidí i když mají nebo mohou mít podobný genom se zvířátky, nesmíme opomenout, že v bibli je i interpretace toho, že máme něco i z té oblasti nahoře - udělejme k obrazu svému?!

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  A6zvolen 19/11/2009, 13:27

Zbyšku

to že máme společné geny jsem nevěděl.

Jen na okraj
Jedna myšlenka kterou jsem kdysi čet byla, že v zahradě eden žil mecham a něva, tento eden byl mezi řekou Eufrat a Tygris, tito dva pak ze zahrady utekli a založili vlastní rod. Tento rod se pak rozdělil mezi Sáru a nějakou otrokyni a z toho vznikl arabský a židovský národ. Tak jak jsem četl, jak pochopil tak jsem zde napsal - proto kdo to četl dokonaleji prosím netahejte mě za slova. Byl to národ - který toto popisoval, který měl v pečetidle muže a ženu a vedle seděl vyšší pán, který když se napřímil by měl asi 3,5m. Dále v pečetidle bylo slunce a asi 10 planet. to byl národ který žil v dobách, o kterých nám podle mě Bible píše jako o veškerém zrodu. Proto si myslím že celá Bible se týká židů, nikoli mongolů. To o tom startu nikdo nikdy nemohl vědět a vidět a proto jde o popis přejatý od jiných národů, nikoli že by takovou hloupost řekl Náš Bůh.

jocolor tak pěkný den

A6zvolen

Male Poeet p?íspivku : 693
vztah k organizaci : nevratný
Reputace : 0
Body : 712
Registration date : 25. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  Styvi 19/11/2009, 14:27

A6zvolen bud zdráv.
Mohu ti říct ,že v mnoha věcech s tebou souhlasím. Osobně já třeba hodně věcem nerozumím co je v Bibli. Jenže já to nějak nelámu přes koleno – prostě to neřeším. Beru to tak ,že to nejsem schopen pochopit. Jak už jsem jednou psal – Bible je kniha náboženská a ne vědecká. Proto je hlavní její věc víra a já ji chci věřit. Na tvé otázky ti asi nikdo nedá uspokojivou odpověď. Každý ti to vysvětlí – podle toho ,jak Bibli chápe a jak si to on sám vysvětluje. Někdo zase vezme za své výklad teologu nebo jiných náboženských vůdců a bude opakovat jejich slova. Někdo se bude snažit spojit vědu a Bibli dohromady a pak s toho vzejde něco jako ,že Bůh tvořil pomoci evoluce. Je to celé na nic.Ber si třeba velký třesk – bum a vesmír je vytvořen. To mi přijde asi tak pravdě podobné jako bych rozebral několik budíku – dal do pytle s C4 aodpálil – no a našel bych budíky pěkně složené v řadě.
Věda totiž nic lepšího nemá a na nic lepšího nepřišla – tak prostě máme velký třesk a tečka.
To raději beru ,že to vytvořil Bůh a já jen pouze nemohu pochopit jak to dělal. Tak též nevěřím ,že na někoho dnes působí svatý duch a nebo ,že Bůh vyslyší modlitby a dělá zázraky. Pokud se rodiče v nemocnici modlí za uzdravení dítěte a dítě se uzdraví ,tak to berou tak ,že modlitby byly vyslyšeny. No a pokud se dítě neuzdraví ,tak máme taky hned odpověď – špatně se modlí a nebo mají malou víru a tak všelijak se to zdůvodní.Prostě mě nic dostatečně nepřesvědčilo k tomu ,abych tomu věřil. Ale pokud někdo tomu věří – já mu to vyvracet nebudu. Já mám pocit ,že Bůh už do našich záležitosti nezasahuje. Možná se pletu – je to pouze má myšlenka.
Já si vyslechnu názory jiných – popřemýšlím nad tím – a to je tak asi vše. Obávám se ,že asi nikdy nedostaneš na své otázky uspokojující odpověď. Možná ,že asi ani není na to jednoduchá odpověď.V tom mám trochu výhodu před tebou. Já prostě věřím ,že Bůh stvořil vesmír – stvořil rostliny ,živočichy a člověka. Věřím ,že měl a má s lidmi nějaký plán. Věřím ,že poslal svého syna ,aby mohl svůj plán zdárně ukončit. No a v žádném případě to nebudu pitvat a rýpat se v tom jestli je to možné a jak je to možné ? Stejně bych asi na nic kloudného nepřišel a tak to beru jako fakt a i s tím vědomím ,že jsou to věci které nepochopím. Snažím se žít ,tak abych se nemusel stydět sám za sebe a nepřemýšlím nad tím – jestli mě Bůh jednou zachrání ,nebo ne. Nemyslím si ,že opravdu musím všechno chápat a všemu rozumět a ,že je to pro mě životně důležité. Je mi úplně jedno co si kdo o mně bude myslet a nebo myslí – soudit mě bude Bůh. Samozřejmě ,že mám na některé věci svůj názor. Možná je správný a možná ne – ale pro mě to není tak důležité.
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  A6zvolen 19/11/2009, 15:33

Styvi

ani nevíš jak bych ti chtěl za tvoje řádky poděkovat, dostávám se vlastně k tomu, že můj život byl jedna natažená guma jedním směrem, a když jsem se šíleně zklamal, vlastně to utrhlo přetočilo mé myšlení tak stejně v opak.

Je to bohužel tak

Tak dík

jocolor

A6zvolen

Male Poeet p?íspivku : 693
vztah k organizaci : nevratný
Reputace : 0
Body : 712
Registration date : 25. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  Styvi 19/11/2009, 15:39

Já děkuji tobě.
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  zbysek 19/11/2009, 17:20

Styvi napsal:Tak též nevěřím ,že na někoho dnes působí svatý duch a nebo ,že Bůh vyslyší modlitby a dělá zázraky. ... Já mám pocit ,že Bůh už do našich záležitosti nezasahuje.
Mám určité zkušenosti, pro které nemám jiné vysvětlení, než odpověď na modlitby. Jenže, tyto odpovědi mě někam směrují - vůbec zde nejde o to, že by mi bylo plněno to, co chci já, ale je mi ukazován směr, kterým se mám ubírat a který je podstatný. V tomto ukazovaném směru není naprosto nic o tom, co si mám myslet o zde diskutovaném tématu. Ale vždy se tam objevuje něco ze vztahů k ostatním lidem, občas i o tom, co je podstatné pro společenství (církev) a co jsou nesmysly, nabalený balast, který narušuje vztahy. Lpění na doslovném chápání stvořitelských dnů nebo způsobu stvoření je takovým balastem, kolem kterého vznikají leda tak rozpory.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  Styvi 19/11/2009, 17:44

Zbysku přejí hezký podvečer.
Pokud to tak cítíš a naplňuje tě to a věříš tomu ,tak se toho drž.
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  candy 19/11/2009, 18:22

Myslím si, že právě taková ta nejistota když jde například o modlitbu, je na tom vzrušující. Taky si nemyslím, že bychom žili v nějak vyjímečné době narozdíl od určitých období v biblických časech. Nemodlím se především proto, že si myslím že budou vyslyšený vždy a okamžitě všechny mé modlitby, ale je to do jisté míry uklidňující chvíle, čas strávený v soustředění se na něco jiného a v dnešním uspěchaném světě, to je to nejlepší pro uklidnění a vyjasnění si či vyčištění myšlenek. Kolikrát, i když za to pak Bohu děkuji, když se jakoby něco splnilo o co nebo za co jsem se modlil, stejně jsem na pochybách, že se to stalo právě díky Jeho moci a nebo to byla shoda okolností. Rozhdodně si neřežu žíly. :-)

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  kovboj 19/11/2009, 18:57

Lpění na doslovném chápání stvořitelských dnů nebo způsobu stvoření je takovým balastem, kolem kterého vznikají leda tak rozpory.
Vidím Zbyšku, že Ti stále délka stvořitelských dnů "leží v žaludku" a několikrát jsi na to v odpovědích narazil, i když jsem nabídl ukončení diskuse
na toto téma.
Častým problém polemik i na tomto webu vidím v neporozumění, jak se vykládá bible.Jsou pro to určitá pravidla, podobně jako při silničním provozu
nebo při stavbě domu. Protože toto téma vyžaduje asi samostatnou diskusi, založím ji.
Podle mne je to s rozpory naopak.Tím, že někdo odmítá věřit napsanému textu,který zcela jistě souvisí s jinými texty, musí nutně hledat krkolomná řešení při výkladu jiných veršů.
Nikdo netvrdil,že nejsou důležitější věci, než zmiňovaná délka dnů při stvoření. Také jsem ale upozornil, že nás Písmo vede k tomu, abychom věci promýšleli pečlivě a přesně konali Boží pokyny. Ježíš neříkal svým učedníkům, že je jedno, jestli je či není vzkříšení(jak tvrdili saduceové),Noe udělal archu přesně podle Božích pokynů,nevymýšlel si vlastní konstrukci,Mojžíš dohlédl, aby svatyně byla udělána do nejmenších podrobností.V historii křesťanství Luther nevedl lidi, aby jim bylo jedno, či mají či nemají dávat peníze za odpustky,mnoho křesťanů zemřelo jen proto, že nechtělo obětovat před sochou císaře pár zrnek tymiánu...
Takže, máš-li co říci k délce stvoření biblicky, můžeš napsat, uvedl jsem 7bodů, reagoval jsi víceméně na dva z nich.Novotného biblický slovník mne navíc včera potvrdil, že jeho autor také viděl v Boží tvůrčí moci "stalo se" krátký okamžik.
Jestli chceš věřit v společného předka člověka a opice, je to Tvoje věc, stejně jako v teistickou evoluci či miliony let trvající dny stvoření. Já věřím zapsanému biblickému textu, Boží moci, i když Ti to může připadat "lpění" na doslovném chápaní.Mám také mnoho přátel, kteří sdílí podobný názor na tuto věc jako já.Zdraví Tě Kovboj. Laughing
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Stvoření a evoluce

Příspěvek  Jesen 19/11/2009, 19:04

Mám velmi podobný názor jako Stevi. Budeme-li poctiví sami k sobě, najdeme v Bibli - v obou jeho částech, rozpory a někdy nepochopitelné popisy událostí a jednání. Z toho plyne, že nemůžeme mít jednotný výklad Bible. Pokud to někdo tvrdí, musí vymýšlet krkolomné důkazy a pseudologická vysvětlení. Důkazem je řada křesťanských církví a denominací. Situaci ještě komplikuje řada překladů Bible, které problém doslovného pochopení dané problematiky ještě zesložiťuje.
Když se tedy podíváme na celou situaci z faktů, které jsou nepopiratelné, zjišťujeme, že žijeme na planetě, která je ve vedlejším chvostu galaxie Mléčná dráha a naše slunce je drobnou tečkou v mnoha podobných hvězd stejné galaxie. Galaxií jsou 100 000ce možná více, jsou složeny v kupách a ty zase nadkupách a ...
Co je naše planeta v tom všem? Jedno smítko prachu. Proč si právě tuto planetu zvolil stvořitel k obývání živými tvory a rostlinstvem? Je ještě jiná taková obydlená planeta v obrovském vesmíru? NEVÍME! Kdo tvrdí, že ano - musí věřit nezjistitelnému, kdo tvrdí, že ne , musí věřit nezjistitelnému. Co je tedy zjistitelné?
Vidíme kolem sebe velmi složité živé tvory a floru. Vznikli vývojem z organické hmoty? Byli vytvořeni Tvůrcem? Byli přeneseni předkové z vesmíru a zde se vyvíjeli? NEVÍME! Zde je na místě opět víra. Existují argumenty pro a proti.
Pokud jsme byli vytvořeni, má náš život jiný smysl než si prožít svůj stanovený věk, zplodit potomky a zemřít bez další naděje na život? Nevíme, protože ještě nikdo se ze smrti nevrátil, aby nám řekl, co je po smrti.
Ze základních otázek je tedy zřejmé, že se jedná o víru. Věřím, že Bůh - tedy tvůrce existuje. Stvoření je složité a délka času ani mutace mě nepřesvědčují o evoluci. Dal nám Bůh vědět, co máme dělat? Neexistuje jasná cesta pro všechny i prosté lidi, aby věděli, jak přesně. Jestliže tedy Bůh existuje, pak se na své tvorstvo nemůže zlobit, když jednají nejednotně, protože jednotné vedení od Boha tu prostě není.
Osobně se přikláním k myšlence, že Stvořitel existuje, ale nezajímá se o lidstvo. Na druhé straně pokud se o lidstvo zajímá a existuje nějaká naděje po smrti, pak cesta ukázaná na příkladech Ježíše Krista, ať to byl boží syn nebo prostě laskavý dobrý člověk, je tou nejlepší životní cestou, tj. cesta laskavého chování k lidem kolem sebe.
Bude existovat plno šedivých míst, na které nebude možné nalézt odpověď. V čem ale můžeme nalézt odpověď je způsob života v našem současném žití. Nic špatného nevykonáváme, když konáme dobro druhým a sami pracujeme na sobě, abychom byli pro druhé příjemnými druhy v životě. Bez ohledu na různé typy lidí, se kterými se v životě setkáme.

Jesen

Male Poeet p?íspivku : 572
vztah k organizaci : odešel od lidské organizace SJ, v duchu ne od jejích obětí
Reputace : 0
Body : 563
Registration date : 06. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  candy 19/11/2009, 20:13

Já jsem si ale nevšiml, že tu vedeme diskuzi s cílem "dostát svého" za každou cenu? affraid Ale tento poslední komentář kovboje mi tak připadá. Jistě každý můžeme a máme určitý úhel na danou věc v bibli a tak to má být, protože nejsme roboti, kteří by dělali všechno stejně-nalinkovaný. Kovboji vytýkáš Zbyškovi, že mu to asi leží v žaludku, ale stejný pocit můžu a mám i z tvé reakce. Proč se skutečně dovedeme někteří držet nebo vést nekončící spory kvůli nepodstatným věcem, jak jste se na tom vlastně shodli? Jistě určitou roli v tom má naše vrozená sobeckost a touha mít poslední slovo, ale to přece víme a jsme na takových diskuzních fórech, nebo bychom měli být právě proto, že se těmto nešvarům chceme vyhnout, odnaučit. Vím, že u SJ se tento způsob uvažování a jednání vrývá časem silně pod kůži, ale je zajímavé, že se to objevuje i u těch, kteří se SJ nic neměli. Zřejmě to není problém jen SJ, ale je to obecný problém nás hříšníků.

to Jesen

děkuji, pocítil jsem po přečtení tvého příspěvku, závan laskavého a o pokoj toužícího vánku. Za poslední dny jeden z mála komentářů, kterých kdyby bylo víc, tak budu rád na tomto světě a zase budu mít více optimismu v lidi, protože i to potřebujeme, ne se shazovat, ale podpírat, opečovávat a být k sobě jak nám náš Pán ukázal za svého života na zemi, laskavými a s láskou přistupovat k bližním kolem nás. flower

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  jája 20/11/2009, 08:30

Jesene,možná už jsi mi to někdy psal,ale po tvym posledním příspěvku si zase kladu otázku,proč jsi SJ. Pozoruju,co se děje s SJ nebo exSJ. Připomíná mi to trochu komunismus. Měl spoustu vad,ale lidi byli určitým způsobem jednotný.Z důvodu,že měli strach projevit odlišný názor.Pak postupně disidenti dovedli zemi ke změně režimu a každej může myslet a říkat co chce. Ale je lidem líp? Měl jsem výhrady k SJ, ale už dva roky přemejšlím,jestli je mi líp.

jája

Poeet p?íspivku : 680
vztah k organizaci : odejitý
Reputace : 6
Body : 596
Registration date : 23. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  144012 20/11/2009, 11:29

Mé postřehy:

Jesen napsal:

Osobně se přikláním k myšlence, že Stvořitel existuje, ale nezajímá se o lidstvo.

Ano, Stvořitel existuje a zajímá se o lidstvo. Slovo nezajímá bych spíše nahradil - nevměšuje se - do ustanoveného času. Proč by dával svobodnou vůli, aby pak řídil každý náš krok - dedukce nehodná Boha. Myslíš, že neví co každý člověk dělá? Neříká Bible, že má spočtené všechny tvé vlasy? Myslíš, že není schopen monitorovat vše co se děje na Zemi, když to dnes dokážou se svými technologiemi ničemní lidé?

Jája napsal:

Měl jsem výhrady k SJ, ale už dva roky přemejšlím,jestli je mi líp.

Mnozí říkají, že za komunismu bylo líp. A že tento "kapitalismus" je horší. Podle mého názoru, ani komunismus, ani kapitalismus není vpořádku. Nebo, že být u SJ bylo lepší než nebýt. Nejde o to, jest-li je mně lépe nebo není. Jde o to, kde se nacházím na cestě k pravdě a poznání blíže k cíli. Když přišla reformace, kdo stalilizoval reformátory? Kdo jim dával dopředu záruky? Měli se Martin Luther či Jan Hus lépe? Ne, a většinou takoví lidé končili mučednickou smrtí. Žijeme v době, kdy se rodí něco nového, takže vše se musí otřásat. A navíc, Bible dopředu předpověděla, že podmínky budou stále těžší a lidé nemorálnější.

Také jsem zde četl myšlenku, že nežijeme ve vyjímečné době. Nesouhlasím. Žijeme ve vyjímečné době a těšme se z každé sekundy našeho života a každého zrnka poznání, které je nám otvíráno. Takovou rychlost poznávání globálně i individuálně neměli lidé nikdy před námi.
144012
144012

Male Poeet p?íspivku : 56
Reputace : 0
Body : 25
Registration date : 24. 06. 08

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Stvoření a evoluce

Příspěvek  Abbaddon 20/11/2009, 12:22

Ahoj 144012!

Také si myslím, že tato doba je vyjímečná, vše je v běhu, jen člověk žije velmi krátce, aby mohl vše souvisle sledovat, proto musí studovat vše, co prožili druzí v minulosti, aby si byl schopen učinit obraz o současnosti, kdy změny probíhají, a také si to vše dal do souvislosti s tím, co nás učí Adonai JHVH v jeho zapsané vůli. Byl to ON, kdo rozběhl stroj inteligentního života, a protože člověk v podobě Adama selhal, muselo vše odvíjet jinak, než to bylo v původním plánu. Historie náboženství a uctívání Boha učí, že cesty víry se roztříštily a vytvořily chaos, který uvedl ve zmatek celé národy. chytří a vypočítaví lidé si z toho udělali byznys jaký nemá obdoby. Toto vše musí být jednou provždy vyřešeno a písmo učí, že to tak nastane, jen je třeba z naší strany být trpělivými lidmi, kteří se účastní jim svěřeného díla a snaží se ze všech sil ve svém životě Boží vůli praktikovat. Co se týče názorů na evoluci a stvoření, to není tak směrodatné, JHVH má v úmyslu ve svém stanoveném čase vše uvést na pravou cestu, i to písma učí. Faktem je, že lidská zvídavá mysl chce vše hned vědět, a proto vznikají obory, které chtějí pomocí vědecké informatiky vše objasnit, díky tomu pak vznikaji "zaručeně" vždy pravdivé "théze" a na nich se pak staví "zaručeně" intelektuální pravdivé stavby "neomylných teorií" o tom, jak to všechno bylo, o tom, jak to zaručeně je, a o tom, že to tak jistě, neomylně bude. Co tím opět vzniká v lidské mysli? Nic víc než chaos a nejednota. Náboženství se také dostalo do situace, kdy rozumuje nad tím, co je v písmech jen v náznacích, ale hned okamžitě vyrukuje s "neomylnou pravdou", čas posléze ukáže, že spousta věcí je úplně jinak, než se to celá léta vyučovalo, jako "neomylná pravda". V lidských duších je pak zanechána hluboká rýha, která vede důvěřivé ovce ke ztrátě důvěry, protože nezodpovědný "pastýř" si "myslel", že určitě to vše půjde dobře podle předem připraveného scénáře lidské mysli, která se "domnívala". Takže, můj závěr je takový, který je uveden v písmech.

Ozeáš 12:7(21)
"Navrať se proto ke svému Bohu, pečuj o právo a o lásku a svému Bohu stále důvěřuj."

Abbaddon
Abbaddon
Abbaddon

Male Poeet p?íspivku : 80
Age : 84
vztah k organizaci : bývalý CD
Reputace : 0
Body : 80
Registration date : 08. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Stvoření a evoluce ... a Bible - Stránka 2 Empty Re: Stvoření a evoluce ... a Bible

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru