Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Problém s uplatňováním autority u CB

5 posters

Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  frodobagin 28/1/2013, 16:23

Ahoj Zbyšku.
Četl jsem články na Grano Salis (viz ZDE), týkající se charismatické vlny ve sborech CB, JB a KS.
Pokud se pamatuji, tak navštěvuješ shromáždění CB. Je to tak?
Fakticky uplatňuje jeden řečník "absolutní" autoritu nad celým sborem?
V těch článcích na Grano Salis to vypadá jako upřímné sdělení skutečností, které poznamenaly dotyčné pisatele.
Koresponduje to, co je uvedené na Grano Salis v odkazu víše, se skutečností?
Děkuji za odpověď.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  zbysek 28/1/2013, 18:01

frodobagin napsal:Ahoj Zbyšku.
Četl jsem články na Grano Salis (viz ZDE), týkající se charismatické vlny ve sborech CB, JB a KS.
Pokud se pamatuji, tak navštěvuješ shromáždění CB. Je to tak?
Není to tak, chodím do Pražského společenství Kristova, nejsme charismatická církev (avšak charismata a priori nezavrhujeme), řečník u nás nemá takovou autoritu nad sborem.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  gari 29/1/2013, 09:04

Ahoj Frodobagine,
já už nějaký čas navštěvuji sbor CB. Tato církev se rozhodně neřadí mezi charismatické církve. O chod sboru se stará kazatel ( u větších sborů i více kazatelů) a rada starších. (něco podobného jako u SJ) Nikdo z nich nemá absolutní autoritu nad sborem.

Z některých sborů CB si můžeš poslechnout jejich programy v přímém přenosu na http://portal.cb.cz/sbory/live a udělat si svůj vlastní obrázek o této církvi.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  frodobagin 29/1/2013, 09:27

gari napsal:Ahoj Frodobagine,
já už nějaký čas navštěvuji sbor CB. Tato církev se rozhodně neřadí mezi charismatické církve. O chod sboru se stará kazatel ( u větších sborů i více kazatelů) a rada starších. (něco podobného jako u SJ) Nikdo z nich nemá absolutní autoritu nad sborem.

Z některých sborů CB si můžeš poslechnout jejich programy v přímém přenosu na http://portal.cb.cz/sbory/live a udělat si svůj vlastní obrázek o této církvi.

Ahoj gari.
A proč je to jenom jeden člověk a ještě k tomu kazatel? Má to nějaký význam?
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  gari 29/1/2013, 09:51

frodobagin napsal:
Ahoj gari.
A proč je to jenom jeden člověk a ještě k tomu kazatel? Má to nějaký význam?

Není to jenom jeden člověk. Psal jsem, že je to kazatel (nebo několik kazatelů) a rada starších Tito všichni se společně starají a rozhodují o chodu sboru. Nikdo z nich nemá absolutní autoritu. Dále je tam mnoho jiných dobrovolníků, kteří např vedou společenství mládeže, dorostu atd. atd.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  frodobagin 1/2/2013, 15:36

gari napsal:
frodobagin napsal:
Ahoj gari.
A proč je to jenom jeden člověk a ještě k tomu kazatel? Má to nějaký význam?

Není to jenom jeden člověk. Psal jsem, že je to kazatel (nebo několik kazatelů) a rada starších Tito všichni se společně starají a rozhodují o chodu sboru. Nikdo z nich nemá absolutní autoritu. Dále je tam mnoho jiných dobrovolníků, kteří např vedou společenství mládeže, dorostu atd. atd.

Ahoj gari. Děkuji za odpověď.
A jak se v tvém sboru řeší situace, že někdo má jiný názor na význam biblických textů, než má kazatel nebo staršovstvo?
Děkuji.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  gari 1/2/2013, 22:13

frodobagin napsal:
Ahoj gari. Děkuji za odpověď.
A jak se v tvém sboru řeší situace, že někdo má jiný názor na význam biblických textů, než má kazatel nebo staršovstvo?
Děkuji.

Ahoj frodobagine.
předpokládám, že nemáš na mysli různost názoru na texty, které jsou zcela jasné, jako je např. "desatero". Tam není o čem diskutovat.

Pokud jde o odlišnost názorů na ostatní biblické věci, které nejsou tak jednoznačné, funguje to tak, že autoritou je pouze Boží slovo. Jakýkoli výklad tohoto Slova je jen lidskou, tedy nedokonalou snahou o porozumění. Neměla by se z toho dělat pravidla. Kazatel proto ve svých přednáškách velice často používá obraty jako např: domnívám se...., působí to na mě.... atd., atd. Dává dostatečně najevo, že předkládá svůj názor a své poznání, ke kterému studiem písma došel. Nikomu ale svůj názor nevnucuje.

Při Biblických hodinách, kdy v kruhu volně diskutujeme nad slovem písma často zaznívá mnoho názorů, jak daný text na koho působí a jak ho vnímá. I když jsou názory a pohledy různé, nikdo v tom nevidí žádný problém. Naopak, pohled druhého nás může často obohatit o jiný úhel pohledu.

Je to tak, jak popisuje jeden komentář o rozdělení věcí v církvi na věci podstatné, případné a služebné. Mimo jiné se tam píše:
"Pokud se shodnu s druhými v církvi na tom, co je pro nás skutečně podstatné, tak ve všem ostatním si můžeme nechat svobodu. Svobodu pro odlišný způsob práce ve sborech, pro odlišné formy evangelizace, odlišné výklady na různá místa v Písmu, odlišné názory na chod společnosti, politiku atd. Nebudu cítit nutkání přesvědčovat druhé, že jen já a pouze já (nebo my) mám pravdu, že jen můj (náš) způsob práce je ten správný, protože budu vědět, že zde jde o věci případné, tedy dobou a místem proměnlivé. A už vůbec mě nenapadne se kvůli těmto věcem rozhádat natolik, že to povede k rozpadu sboru či celé církve. Budu schopen být otevřen vůči všem bratrům a sestrám, sborům a církvím, kteří jsou jiní než já, než můj sbor, má církev. Pestrost ve věcech případných ve mně nepovede k pocitu ohrožení vlastní identity, ale bude možným zdrojem obohacení. A hlavně, nebude to se skřípěním zubů, ale s láskou."
Konec citátu.


Je to velký rozdíl oproti svázanosti učení SJ, kde je výklad písma nadřazen samotnému Písmu a všichni se musí tomuto výkladu podřídit. Řadový SJ pak v sobě musí zahlušit hlas Božího ducha, který ho při čtení Bible mnohdy oslovuje jinak, než vykládá učení SJ. Svědkové jsou tak odváděni od samotného Boha k lidským autoritám. Je to velmi záludná past, kterou VRO vysvětluje tak, že musí být zachována jednota - a tím se myslí uniformita.

V CB jsem poznal jinou jednotu, jednotu, která se zakládá pouze a jen na Ježíši Kristu. Této jednotě nebrání různost názorů v nepodstatných věcech, ale naopak, odráží se v tom láska k bližnímu a respekt k jeho víře a svědomí.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty CB

Příspěvek  Jesen 2/3/2013, 23:38

Potvrzuji slova Gariho. Je potěšující číst stejné zkušenosti i z jiného sboru CB.

Jesen

Male Poeet p?íspivku : 572
vztah k organizaci : odešel od lidské organizace SJ, v duchu ne od jejích obětí
Reputace : 0
Body : 563
Registration date : 06. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  frodobagin 7/3/2013, 11:38

Tak ať se vám daří. Snad bude někdy příležitost poslechnout si vyučování a nechat na sebe zapůsobit atmosféru sboru Církve bratrské.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  petr stanislav 21/8/2014, 11:18

Zdravím tě, frodobagine.

sice reaguji po velmi dlouhé době, teprve v poslední době se dostávám k pročítání jednotlivých témat, ale i já se chci připojit ke garimu a potvrdit jeho zkušenost. Za sebe mohu říci, že já osobně jsem žádnou charismatickou vlnu v CB nepozoroval, ale je to zkušenost z jednoho sboru. Jak je to jinde, nemohu posoudit.

Ale jednu zkušenost jsem přeci jen získal a rád bych se o ni podělil. Omlouvám se, že nebudu zcela konkrétní, ale má zkušenost je velmi zlá.
Na jiných místech tohoto fóra jsem mj. uvedl, že po svém odchodu od SJ před cca dvaceti lety, že na své pouti za Kristem jsem prošel mnoho církví i sekt. Těsně před svým "hostováním" v CB jsem několik měsíců navštěvoval jistou sektu, která se deklarovala jako církev charismaticko letničního typu. Mohu nejen tebe ale i všechny případné čtenáře mého příspěvku ujistit, že vedení SJ je ve srovnání s onou sektou učiněným beránkem. Nebudu psát o motivech toho, proč jsem ji navštěvoval delší dobu, stejně tak nebudu zabíhat do podrobností, pro ilustraci uvedu jen něco málo z nabídky "charismatických dovedností" pastora, který je skutečným vládcem nad vírou svých oveček:
Všechna kázání jsou orientována na finanční podporu pastora, oficiálně se vybírá na stavbu vlastního místa pro shromažďování a i když věřící jsou velmi štědří, na stavbu se vybírá již 18 let, aniž by existovala jakákoli výroční zpráva o hospodaření. Výběr probíhá tak, že během kázání se rozezní podmanivá hudba, která většinu věřících uvede do tranzu a pak každý vhodí určitou částku do bedny z průhledného skla. Při vhazování bankovek je nezbytné, aby aktéři vhazovali bankovky hezky jednotlivě, nikoli v balíčku, aby bylo vidět, kdo kolik vhodil. Poté jsou věřící buď veřejně pochváleni nebo naopak veřejně pokáráni. Jednotlivá kázání vždy zdůrazňují, že každý člověk je schopen svůj život ovlivnit, muže být zdravý, bohatý a úspěšný ale jen do té míry, do jaké je ochoten přispívat na stavbu kostela. Jsi snad nemocný, chudý a neúspěšný? Je to jen tvůj problém! Málo dáváš a proto ti bůh nežehná!. Dávej více a Bůh svůj vztah k tobě změní, ale musíš dávat, dávat a zase dávat! A pokud nemáš, tak si nestěžuj. Jsi chronicky nemocný či jen momentálně indisponován a potřebuješ, aby na tebe pastor vložil své uzdravující ruce? Není problém, ale zaplať! A i když jsi zaplatil a po vložení rukou se ti neuleví či dokonce přitíži nebo jsi snad dokonce upadl do bezvědomí, nestěžuj si, Bůh ti dává jasně najevo, že jsi zaplatil málo! Při takovém hospodaření se nelze moc divit, že vyhlídka na vlastní kostel je v nedohlednu, avšak pastor, který je na internetu těmi, kteří s ním přišli do styku a znají jeho špinavé praktiky, označován jako "obchodník s evangeliem" na bohoslužby dojíždí v BMW. Nemusím asi zdůrazňovat, že podobně jako u SJ jsou věřící této sekty důrazně varováni, aby se vyhýbali jakýmkoli stykům se "světáky", kteří by je mohli nakazit svými bezbožnými myšlenkami.
Ve výčtu praktik bych mohl pokračovat, ale to by vydalo na celou knihu.
P.

petr stanislav

Male Poeet p?íspivku : 28
Reputace : 0
Body : 36
Registration date : 21. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Problém s uplatňováním autority u CB Empty Re: Problém s uplatňováním autority u CB

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru