Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

+25
drobeček
Petr W.
Vavřín
Doktorka White
Arago
Akatombo
Nikola Tyrpak
Luboš Kolafa - absolvo
Věra Kolafová - quaero
Old.Stloukal
Hvězdlický
Zdeněk Bláha
hihihi
Jiří Brei
oskar
Martin Cibulka
Černá ovce sboru
Petr V.
myšák
petra
Petr Štefek
Foreign girl
Vladislav Kulda
Jirka z P. (queens)
Michal
29 posters

Strana 3 z 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 28/8/2007, 19:16

A proč překladatelé vyvozují z latinského výrazu pro tělo, že to tělo vrhá stín? Když začátek verše popisuje srozumitelně, že ty věci, které byly popisovány v předcházejících verších, patřili k Moj. zákonu a jsou označeny jako stín budoucích věcí. Potom už i samotní překladatelé nám se snaží vkládat do mysli něco, co bylo jejich představou nebo chápáním. Jak říkám, Písmem když jsi šikovný můžeš dokázat cokoli, ale je otázka jestli vždy to cokoli se shoduje s pravdou, že? Ale já ti tvou pravdu neberu, že jsi vždy dotčený mým výkladem, za to já nemůžu. Já i ty budeme za své názory souzeni, ale v čem mám jistotu je, že před tou dobou nemáme jistotu nikdo a proto se taky tomu stavu říká víra, protože kdyby jsi měl jistotu, tak už tomu nemusíš věřit, ne? Víru potřebujeme pro něco, v co doufáme a ne pro něco, co víme.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Martin Cibulka 28/8/2007, 19:26

Pavle, já nemohu být dotčený Tvými výklady, a to jednoduše proto, že Ty obvykle žádné výklady nepředkládáš. Ty zatím pouze nabízíš jen samé pochybnosti a tyto pochybnosti nazýváš vírou.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 28/8/2007, 19:27

sunny Jo posluš si Martine. king

No asi používáš jiný druh víry, ale to je tvá věc, ne moje, naštěstí.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Martin Cibulka 28/8/2007, 19:59

Tak co kdybys konečně odpověděl na otázku, kterou jsem položil: Jestliže mnou vykonstruovaný výklad není pravdivý, co nebo kdo tedy vrhá stín, o němž psal apoštol Pavel v Kolosanům 2:17?

Z překladu NS je možné usoudit, že stín vrhají budoucí věci. Nicméně jiný překlad zní: "to je stín budoucích věcí, tělo však je Kristovo" (Pavlík). V řeckém textu je totiž opravdu použito slovo SÓMA (tělo), což z překladu NS není zřejmé. Proto např. v překladu KMS je k tomuto verši poznámka: "ř.: tělo (= protiklad stínu) je Kristovo", i když verš překládá takto: "To všechno je stín budoucích věcí, ale skutečnost je Kristus."

Můj výklad tedy dáva do souvislosti dvě věci, o nichž je zmínka: budoucí věci a Krista. Protože Kristus je skutečnost, je zároveň zárukou věcí budoucích. Věci budoucí i Kristus tedy vrhají stín a k tomuto stínu patří rozlišování pokrmů a vyhlašování svátků, novoluní a sobot. Kdo pohrdá psanou Tórou, ve skutečnosti nemůže směřovat ke Kristu, protože pohrdá životem v jeho stínu.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 28/8/2007, 20:19

Hlavně, že si to umíš vysvětlit. Je zvláštní, že jenom ty odpovídáš a já a jiní ne, co?
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Začali ...

Příspěvek  Petr V. 29/8/2007, 09:39

Buďte zdrávi.

Být ve stínu Ježíše Krista je jako být ve stínu peněz. Není to k užitku. Tórou snad tady nikdo nepohrdá. Pohrdat se může jen lidskou moudrostí, která si zakládá na něčem zvláštním.

Kdo má Ducha Kristova, má nové svědomí. Nové svědomí je napsaný zákon v mysli a v srdci prstem Božím. Je to nově narozená bytost v nás, která roste když se novým svědomím necháme vézt, nebo krní až umírá když mu odporujeme.

Žijeme-li v souladu s novým svědomím nemusíme se obávat soudu. A naopak.

Tóra byla lidem dána skrze Mojžíše. Život skrze Ježíše Krista.

Kdo nechápe tyto jednoduché věci, musí počkat až mu budou odhaleny.

Tou novou bytostí v nás je láska. Tedy Bůh. Nemůžeme jít proti Bohu, jestliže v nás Bůh přebývá. Nepřebývá-li v nás nejsme jeho.

Je zbytečné se dohadovat. Buď v nás Bůh je nebo není.

Jednou ale bude Bůh ve všech lidech. A to je Božím cílem. Napřed ale musí vejít prvotiny Boží sklizně.

Kdo si myslí že patří k prvotinám tak mi jistě rozumí.
Petr V.
Petr V.

Poeet p?íspivku : 363
vztah k organizaci : bývalý SJ
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 08. 02. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 29/8/2007, 10:21

Bohatýre, pěkně jsi to napsal. Vždycky mě potěší, když vidím jak jiní umí vyjádřit lépe myšlenky, které mám i já, ale mě se nedaří to tak pěkně zformulovat. Ještě jednou díky. Myslím si, že tento výrok nebo by se to dalo považovat i za zásadu je výmluvný:
1. Korintským 7, 17 Každý by měl zůstat v tom postavení, v jakém ho zastihlo Boží povolání. Tak to vykládám ve všech křesťanských obcích. 18 Kdo se například nechal po židovském způsobu obřezat, nemusí si z toho dělat těžkou hlavu, když se stal křesťanem. A kdo nebyl obřezán, nemusí ten obřad podstupovat ani nyní. 19 Pro křesťana není důležité, zda podstoupil obřad obřízky či nikoliv. Důležité je, aby vyplnil Boží příkazy. 20 Zůstaň tedy tím, čím jsi byl, když jsi uslyšel Boží hlas.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Martin Cibulka 29/8/2007, 16:21

Bohatýr napsal:
Být ve stínu Ježíše Krista je jako být ve stínu peněz.
Je neuvěřitelné, že něco takového dokáže napsat ten, kdo o sobě prohlašuje, že v něm přebývá Bůh a má „napsaný zákon v mysli a v srdci prstem Božím“. Zřejmě takovému člověku není známo, že se ještě „neukázalo, co budeme“ a že v tomto těle zkrátka ještě nemůžeme vidět Pána Ježíše Krista „takového, jaký je“ (1.Jana 3:2, KMS). Jsou mu zřejmě úplně cizí výpovědi Písma:

Žalmy 17:8 Chovej mě jako zřítelnici oční bulvy, kéž mě ukryješ ve stínu svých křídel

Žalmy 63:7 Vždyť ty ses mi prokázal ku pomoci a ve stínu tvých křídel radostně volám.

Žalmy 91:1 Kdokoli bydlí na tajném místě Nejvyššího, opatří si nocleh přímo ve stínu Všemohoucího.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  hihihi 29/8/2007, 16:55

Jaj vies co Martin, vsimol som si, ze ked ktokolvek odpove dobre trebas zo Pisma alebo inac tak vobec nereagujes. To som si vsimol aj teras. Reagujes, ale ako by si nezaregistroval CEPa, celkom by ma zaujimalo co povies na ten text ktory tu CEP uviedol. Ale asi nie, lebo ty si taky chytrolin a ty to nerobia.
hihihi
hihihi

Poeet p?íspivku : 77
Reputace : 0
Body : -2
Registration date : 29. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Martin Cibulka 29/8/2007, 17:05

Pro hihihi:

SKOTUV CEP sice cituje, ale necituje Písmo, pouze parafrázovaný text Nového Zákona, což v lidštině znamená, že se jedná o volný výklad Písma. Kromě toho SKOTUV CEP neupřesňuje, co tou citací má na mysli, takže nekonkretizoval ani jakou zásadu má na mysli ani v čem se ta zásada liší od toho, co jsem zde zatím prezentoval.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Petr V. 29/8/2007, 20:51

citace:

Mě osobně je příjemné, když lidé svobodně zkoumají Bibli a svobodně o ní debatují. Je to příjemné, protože jsem ve svém životě potkal asi více lidí, které Bible nezajímala, než těch, co je skutečně zajímala. Přesto bych se rád zeptal, kam až by mělo kritické zkoumání jít? Mělo by se zastavit u kritiky církevních dogmat? Mělo by kriticky zkoumat i Bibli, její prameny, pisatele, věrohodnost …? Mělo by kriticky zkoumat myšlenku Boží existence? A mělo by se to všechno rozebírat na shromáždění? A pokud ano, bude to vůbec ještě shromáždění v biblickém smyslu?

Možná, že současná svoboda vyznání může přinést něco zcela nového. Mám za to, že křesťanství bylo někdy po prvním století rozptýleno do množství sekt a sektiček a nakonec do Římem uznaného náboženství. Prostě začalo platit to známé: Kde se sejdou dva nebo tři...Také Ježíš Kristus nepřišel dát zemi pokoj, ale rozdělení(L 12,49-53). Jen v takzv. křesťanstvu vznikl Veliký Babylon učení už před Reformací natož po. Jak to skutečně s tím pravým křesťanstvím je, ví jen Bůh.

Něco však vědět můžeme. V první Korintským 3,11-15 je myšlenka, která může lecco vysvětlit. Pokud někdo pochopil v té době rozptýlení evangelium, nemusel nutně sdílet stejný názor s jinými křesťany v jiných sektách či náboženstvích. Důležité bylo postavit se vírou na základ. Pak již tolik nevadilo co kdo na něm staví-zda z materiálu hořlavého či ze zlata. A to by mohlo v současnosti, kdy je možno svobodně bádat, sjednotit všechny kdo stojí na základě v jednotném výkladu Písma. Je to možnost, která by se mi líbila.
Petr V.
Petr V.

Poeet p?íspivku : 363
vztah k organizaci : bývalý SJ
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 08. 02. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jiří Brei 29/8/2007, 21:18

Ahoj Vlaďo, napsal jsi:

Však časem dojdeš sám k určitým důkazům, že "není všechno zlato, co třpytí."

V tom, co píšeš máš určitě pravdu. Byl to ostatně jeden z důvodů, proč jsem byl vyloučen (Ondřejem Kadlecem osobně). Možná je to naivní, ale přesto považuji SJ stejně jako křesťany z jiných církví za svoje bratry a sestry. Až Kristus si je vytřídí, mně to napřísluší. Jako svědek jsem si zkusil (a asi máš tu zkušenost i ty), jak těžko se něčí víra buduje a jak snadno o ní člověk naopak může přijít. A o to mi jde. Někteří křesťané jsou v duchovním ohledu jako malé děti. Když jim vezmeš to, na čem lpí (organizaci, mylné představy ...), zhroutí se jim celý svět, i když se to dospělým zdá směšné. Přiznám se, že jsem zatím nepřišel na to, jak věci navléct tak, aby pouze nebořily, ale budovaly. Baví mě poznávat Bibli a debatovat o ni, ale zároveň jsem zjistil, že není snadné si při tom udržet víru. Jedna otázka vyvolává spoustu dalších a někdy se mi zdá, že nemají konec. Často zjistíš, že jsi něčemu prostě jen naivně věřil a že to teď nemáš čím nahradit. Mě osobně se takových představ zhroutilo docela dost a někdy bych byl radši, kdybych zůstal katolíkem, který chodil do kostela o kritické otázky si moc nekladl. Asi bych měl dnes jednodušší a šťastnější život. Někdo kdysi napsal, že "pro toho, kdo jednou okusil ze stromu kritického myšlení, už není místo v ráji víry (důvěry)". Některé věřící kritické myšlení dovedlo až k rozchodu s křesťanstvím a to je škoda. V takovém případě by podle mne bylo lepší, kdyby dotyčný raději zůstal naivním katolíkem či svědkem. Prostě nevím, za který konec reformu té které církve vlastně vzít, ale asi na to neexistuje nějaký obecný recept.
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jiří Brei 29/8/2007, 21:39

Ahoj bohatýre,

ta myšlenka z 1 Kor 3:11-15 se mi také líbí. Problém je, že člověku musí zůstat alespoň základ (Ježíš Kristus), aby mohl být zachráněn. A v tom je ten problém. Znám několik bývalých SJ, kteří začali zkoumáním Bible a nakonec jim nezůstal ani ten základ. Nechtěl bych, abych zde byl chápán jako nějaký odpůrce svobodného zkoumání Písma, jen mě někdy děsí konce, které sebou může přinést. Tím koncem je právě ztráta základu, nevíra v Boha, nezájem o druhé, nezájem o cokoli jiného než o sebe. Jak chceš při kritickém myšlení uhájit základ - víru ve Spasitele, Božího Syna, Ježíše Krista?
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  hihihi 29/8/2007, 23:41

Takto je to lepšie?
1. Korintským 7, 17 ει μη εκαστω ως εμερισεν ο κυριος εκαστον ως κεκληκεν ο θεος ουτως περιπατειτω και ουτως εν ταις εκκλησιαις πασαις διατασσομαι 18 περιτετμημενος τις εκληθη μη επισπασθω εν ακροβυστια κεκληται τις μη περιτεμνεσθω 19 η περιτομη ουδεν εστιν και η ακροβυστια ουδεν εστιν αλλα τηρησις εντολων θεου 20 εκαστος εν τη κλησει η εκληθη εν ταυτη μενετω
Stale to je nie citovanie Biblie?

Aj som si vsimol, ze Martin sa moc nevijadruje k teme, kdyz by mal uznat, ze sa to tyka jeho sameho a ze by musel uznat ze sa mylil. Lebo to co uviedol CEP s tym citovanim Pisma (1.Kor. 7, 17), tak sa dotkol presne toho, co nam tu chce stale Martin vnutit, ze potrebujeme Toru k tomu aby sme sa mohli stat znovuzrodenymi, ale to ci sa staneme znovuzrodenymi nieie len na nas ale predovsetkym nas musi Boh k takovemu konanu stvorit.

List Galaťanom 6, 15 Lebo pred Bohom nič nezaváži, či som obrezaný, alebo nie. Dôležité je iba to, či som sa stal v Kristu novým človekom, či žijem novým životom.

List Galaťanom 6, 15 ουτε γαρ περιτομη τι εστιν ουτε ακροβυστια αλλα καινη κτισις

List Efezanom 2, 10 Boh sám urobil z nás to, čím sme, daroval nám nový život prameniaci z Krista, a tým aj schopnosť konať dobro, ktoré od nás právom očakáva.

List Efezanom 2, 10 αυτου γαρ εσμεν ποιημα κτισθεντες εν χριστω ιησου επι εργοις αγαθοις οις προητοιμασεν ο θεος ινα εν αυτοις περιπατησωμεν
hihihi
hihihi

Poeet p?íspivku : 77
Reputace : 0
Body : -2
Registration date : 29. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jiří Brei 30/8/2007, 07:27

Ahoj Martine, musím řict, že mě udivuje, s jakou vehemencí se snažíš i pomocí Pavla dokázat, že křesťan je nějakým způsobem vázán k Zákonu. Asi by to šlo pomocí synoptických evangelií (Mt, Mk, Lk) nebo Jakuba, ale rozhodně ne pomocí Pavla. Proč ne? Protože proti takovému výkladu se staví celá Pavlova křesťanská část života. Jedno ze základních pravidel biblického výkladu zní, že text nemůže znamenat něco, co neznamenal pro svého pisatele a jeho adresáty. A Pavlovy texty a listy prostě nelze vytrhnout z kontextu jeho života. Asi nejpregnatněji (a také nejvulgárněji) svůj předkřesťanský (judaistický) přístup k Zákonu a židovství formuloval v listě do Filip 3:8:

A opravdu také pokládám všechno za ztrátu pro nesmírnou vzácnost poznání Krista Ježíše, svého Pána. Pro něho jsem se všeho zřekl a pokládám to za hnůj, abych získal Krista. (Nová smlouva) (Překladatelé Nové smlouvy se tu ještě mírnili, přesnější by bylo přeložit "pokládám to za sračky"

Co Pavla přimělo k tak expresivnímu vyjádření? Neustálý tlak židovského okolí na to, aby se křesťané z pohanů dali obřezat a přijali s Kristem i Zákon. Pro Pavla to však byly dvě naprosto neslučitelné věci. Proč? Protože na své vlastní zkušenosti poznal, že Bůh přijímá člověka a ospravedlňuje ho ne na základě skutků, ale na základě pouhé milosti:

ačkoli jsem byl předtím rouhač, pronásledovatel a násilník. Došel jsem však milosrdenství, protože jsem to činil z nevědomosti v nevěře. (1 Timoteovi 1:13 Nová smlouva)

Bylo to možná domýšlení damašské zkušenosti, co Pavla přivedlo k tomu, co napsal v Galatským 5:1-6:

K té svobodě nás Kristus osvobodil. Stůjte tedy a nenechte se opět podrobit pod jho otroctví. Hle, já Pavel vám pravím, že dáváte-li se obřezat, Kristus vám nic neprospěje. A znova dosvědčuji každému člověku, který se dává obřezat, že je povinen zachovat celý Zákon. Zbavili jste se Krista, vy, kteří hledáte ospravedlnění v Zákoně; vypadli jste z milosti. Neboť my v Duchu na základě víry očekáváme naději spravedlnosti. Neboť v Kristu Ježíši nic znamená obřízka ani neobřízka, ale víra působící skrze lásku. (Nová smlouva)

Na podporu negatvního Pavlova pohledu na Zákon, by se dalo uvást ještě mnoho dalších textů, ale myslím, že tyto pro ilustraci stačí. Myslí, že Pavel sám i skutečnost, jak hluboce byl Židy pro svůj postoj k Zákonu nenáviděn (což ho nakonec stálo život), jsou nutnou výchozí podmínkou ke správnému pochopení Pavlových textů. Pokud si předem stanovíš, že Pavel, byť skrytě, prosazuje židovství, nikdo ho správně nevyložíš.
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 30/8/2007, 12:00

text


Naposledy upravil Zdeněk Bláha dne 15/4/2009, 07:53, celkově upraveno 1 krát

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  hihihi 30/8/2007, 12:57

No preco nie, ale Pavol bol jeden mozno ta zujimaju jeho pohlady, ale pisal pod ispiraciou a tu pohladmi niemozes vysvetlit.
hihihi
hihihi

Poeet p?íspivku : 77
Reputace : 0
Body : -2
Registration date : 29. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Petr V. 30/8/2007, 13:26

citace:

Tím koncem je právě ztráta základu, nevíra v Boha, nezájem o druhé, nezájem o cokoli jiného než o sebe. Jak chceš při kritickém myšlení uhájit základ - víru ve Spasitele, Božího Syna, Ježíše Krista?


Ahoj Jiří,

nedovedu si dost dobře představit, že by bylo možné nějakým jednoduchým způsobem přijít o základ. V Ježíšových podobenstvích je např. taková možnost zobrazena vysetím semene do trní,nebo plevele. Jsou to starosti o tento svět, co mohou udusit zaseté slovo a zbavit nás víry v moc Ježíše Krista.

My se podle písem můžeme bránit. Máme si zorat úhor, nesít do trní. To vše je v naší moci. Uvrhnout všechny starosti na bedra Boží. Prodat všechno co mám. Včetně představ, kterým věřím, že jsou správné. Čas může ukázat, že jsem věřil bludům a postavil-li jsem na nich jako na základě tak na soudu shořím i s ním.

Já mohu sice věřit, že mám ucelené učení o tom jak to všechno je. ale to není základ.

Základem může být jen Duch svatý, kterého dostanu za víru v evangelium. Ten Duch se projevuje intenzivním rozléváním milosti v našem srdci. V žádném případě nemůže jít o autosugesci, jak by mohlo někoho napadnout. Ruku v ruce s touto milostí se totiž dostavuje mimořádná víra a přítomnost nového já.

Když učedníci Ježíše Krista prosili aby jim dal více víry, tak jim řekl, že kdyby měli víru jen jako zrnko hořčice tak by řekli této hoře...Tím chci říci, že na každém počátku učednictví je víra lidská, která ač se Bohu líbí, nemá velké hodnoty jak bylo vidět na počáteční víře prvních učedníků. Tou vírou přijímáme evangelium a teprve potom se dostavuje skutečná víra, která hory přenáší.

Přiznám se, že horu přemístit nedokážu, vidím to spíš v té obrazné rovině, protože kdyby to měla být skutečnost tak by víra nemohla být vyzkoušena. Mám ale osobní zkušenost o kterou mne nikdo z lidí nemůže připravit. Nikdo z lidí mi nemůže vzít víru v moc Ježíše Krista ani kdyby se ukázalo, že všechno ostatní učení, které na tom základě stavím bylo falešné.

Jsem kdykoli připraven odvrhnout takovou nadstavbu a těm kteří mi naslouchají to také od samého počátku vštěpuji.

V tom je zásadní rozdíl mezi mou vírou a vírou mnohých svědků Jehovových, kterým když vemeš víru v jejich výlučnost, tak je připravíš vlastně o všechno.

Mou víru mi dal Bůh, a také jedině On mi ji může zase vzít, když se mu nebudou líbit mé cesty.
Petr V.
Petr V.

Poeet p?íspivku : 363
vztah k organizaci : bývalý SJ
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 08. 02. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  hihihi 30/8/2007, 13:43

A co toto? Zaujimavy uryvok, ktory si dovolujem tuna uviest:

Kumránské svitky obsahují řadu tehdejších dokumentů, které nám slouží jako okno do neklidného a kritického období historie judaismu. Kromě tří skupin, o nichž psal Josef (Farizejové, Sadducejové a Esejci), se judaismus dále dělil na četné náboženské sekty a politické strany. Se zničením Jeruzalémského chrámu v roce 70 však byl tento bohatý náboženský a politický život násilně ukončen. Přetrval judaismus Farizejů a rabínský judaismus. V kumránských svitcích je dobře zachycen přechod od náboženství Izraele, jak je popsáno v Bibli, k judaismu rabínů. Ve 3. století se židovské zákony staly základem současných židovských náboženských praktik.

Kumránské svitky, které se datují až k událostem popsaným v Novém zákoně, významně přispěly k našemu pochopení židovského pozadí křesťanské víry. Badatelé poukázali na podobnosti mezi vírou a praktikami popsanými v kumránských svitcích a praktikami prvních křesťanů. Mezi tyto podobnosti patří srovnatelné rituály křtu, společné jídlo a vlastnictví. Nejzajímavější souvislosti jsou však v organizačních strukturách církví a společnosti. Sektáři se sami dělili do dvanácti kmenů, v jejichž čele stálo dvanáct vůdců. Podobně struktura prvotní křesťanské církve měla dvanáct apoštolů, kteří zastupovali dvanáct kmenů Izraele. Mnoho badatelů je přesvědčeno, že kumránské svitky a učení prvotních křesťanů vycházelo ze stejného proudu uvnitř judaismu, avšak současně mezi kumránskou komunitou a prvními křesťany nebyla žádná přímá souvislost.

Dnešní badatelé se shodují na významu kumránských svitků, avšak neshodují se na tom, kdo je vytvořil. Debatují o určitých částech jednotlivých svitků a ještě vyhodnocují jejich dopad na základy judaismu a křesťanství. Pro část veřejnosti v Izraeli a v celém světě kumránské svitky mají auru vážnosti a záhadnosti, která je opakovaně probouzena sdělovacími prostředky. Bohužel, sdělovací prostředky kromě hodnotných zpráv o sporech badatelů někdy přinášejí naprosté nesmysly, jako že svitky předpovídají budoucnost nebo obsahují odpovědi na tajemství života.

Závěrem je třeba uvést, že to, co dnes věřící uctívají ve formě Bible jako "Slovo Boží", je vlastně zcela neautentická sbírka záznamů ústních podání až ze 4. století n.l. Roku 331 na objednávku císaře Konstantina měla být sestavena Bible z útržků a vzpomínek pamětníků, protože jeho pohanský předchůdce císař Dioklecián v roce 303 nařídil zničit všechny křesťanské spisy, které se daly najít. Toto ničení bylo úspěšné zejména v Římě. Konstantinova objednávka umožnila "novým autorům" sestavit účelovou Bibli podle tehdejších politických a mocenských potřeb věrouky. Je doloženou historickou skutečností, že evangelia a listy apoštolů byly zapsány nejprve z ústního podání a následně byly účelově redigovány a přepsány. Například v roce 367 biskup Athanasius z Alexandrie určil, které práce mohou a mají být zařazené do Bible. Jeho seznam schválil náboženský koncil v Hippu v roce 393.

V roce 1958 profesor Morton Smith z Kolumbijské univerzity v New Yorku objevil v jednom klášteře u Jeruzaléma list, který obsahoval chybějící fragment z Evangelia podle Marka. Nebyl však ztracen, nýbrž záměrně vypuštěn na žádost biskupa Klementa z Alexandrie. Podle Klementa tuto část Markova evangelia "je nutno co nejpečlivěji uschovat, aby ji mohli číst pouze zasvěcenci do největších tajemství". V nalezené listině biskup Klement svému žákovi Theodorovi nařizuje zamlčet tuto část Evangelia podle Marka, protože "ne všechny pravdivé věci se mají povědět všem lidem." (Morton Smith: Secret Gospel, str. 14 a další).

Pozorný čtenář Evangelia podle Marka ve 14. kapitole v části o zajetí Ježíše narazí na věty o mládenci jen s plachtou na holém těle, který byl spolu s učedníky v zahradě Getsemanské u Ježíše, když ho po Jidášově zradě zatýkali. Mládenec pustil plachtu a nahý odešel, uvádí se doslova.

Kdo byl onen zmíněný mládenec? Právě to se rozhodl biskup Klement vypustit z Markova evangelia. Z evangelií jiných apoštolů (zejména Jana) víme, že to byl Lazar. Avšak Marek nehovoří o vzkříšení z mrtvých, ale popisuje událost doslova takto: "A rozhněvaný Ježíš vyšel spolu se ženou, kterou k němu učedníci nechtěli pustit, do zahrady, kde byl hrob, ze kterého byl slyšet křik. Ježíš odvalil kámen od vchodu hrobu a šel k mládenci, zdvihl k němu ruce a chytil ho za ruku. Ale mládenec, když ho viděl, ho miloval a úpěnlivě prosil, že by chtěl s ním být. Vyšli z hrobu, šli do domu mládence, který byl bohatý. Po šesti dnech Ježíš mu řekl, co má dělat a večer mládence přišel k němu, majíce na nahém těle ovinutou plachtu. A tu noc zůstal s ním, neboť Ježíš ho učil tajemství království božího. A potom vstal a vrátil se na druhou stranu Jordánu." (The Holy Blood..., str.336).
zdroj: http://natura.baf.cz/natura/2004/8/.html
hihihi
hihihi

Poeet p?íspivku : 77
Reputace : 0
Body : -2
Registration date : 29. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Martin Cibulka 30/8/2007, 14:07

Jiří Brei napsal (Yesterday at 21:18):
Přiznám se, že jsem zatím nepřišel na to, jak věci navléct tak, aby pouze nebořily, ale budovaly.
No, v některých případech nelze dále budovat, pokud se také něco nezboří, a to je problém i toho, jak píšeš dále o apoštolu Pavlovi. Ve skutečnosti je tomu totiž tak, že ti, kdo pomocí Pavlových listů dokazují, že křesťan již není vázán k Zákonu, vytrhuje to, co napsal apoštol Pavel, z kontextu a snaží se dokázat něco jiného, než co tyto listy znamenaly „pro svého pisatele a jeho adresáty“.

Apoštol Pavel totiž nepovažoval „za množství smetí“ (Filipanům 3:8) to, co četl v Zákoně, ale považoval „za množství smetí“ či „za sračky“ všecku tu povýšenost, která z toho v jeho případě plynula. Zákon přece nikoho nenaváděl k tomu, aby byl „rouhač a pronásledovatel a nestoudný muž“ (1.Timoteovi 1:13).

Stejně tak v Galatským 5:1-6 není zaznamenán Pavlův negativní pohled na Zákon, jak se to tady někteří snažíte interpretovat, ale pouze varování před zákonictvím a unáhlenou konverzi k judaismu.

Pro hihihi:

Kdybys četl to, co píšu, pozorněji, nevyvozoval bys, že chci, aby ostatní citovali Písmo z řecké předlohy. Vždy jsem chtěl pouze to, aby ten, kdo cituje Písmo ve svém národním jazyce, bral v úvahu, že používá překlad, který se od řecké předlohy může odchylovat. Jinými slovy, aby se takový člověk nechal poučit, když k odchylce došlo, a ověřil si, že tomu tak je. Ten, kdo argumentuje parafrázovaným textem (např. Slovo na cestu), dává najevo, že mu je jakákoliv přesnost šuma fuk a že se mu vlastně pouze líbí určité vysvětlení toho kterého textu bez ohledu na to, zda toto vysvětlení je správné či ne.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 30/8/2007, 14:19

Jistota, ale v co? Zajímavé, že někteří mají jistotu v to své, ale u jiných tu jejich jistotu v to jejich popírají. Zvláštní přístup, takový velkorysý až královský nebo kněžský. king
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  hihihi 30/8/2007, 14:45

To sa mi paci, predovsetkym ta pasaz o farizeoch:



Petr Pokorný, profesor z UK:
Tak v Izraeli určitě měla klasickou autoritu od dávných dob skupina kněží, z nichž se rekrutoval velekněz, kteří byli podle tradice potom tý Árónovi byli to tzv. sádochovští veleknězi a spolu se svými stoupenci tvořili jakousi tehdejší židovskou aristokracii. Byli velmi významnou stranou ve veleradě, v syderii, řekli bychom v jakémsi parlamentu, je to nepřesné, protože ten parlament se řídil v podstatě výkladem písma, nicméně to byla strana velmi vlivná, která hrála výraznou roli i v těch obdobích, kdy židé byli okupováni, Palestina byla okupována, což teda byla potom už velká část 1. století po Kristu, jakožto reprezentanti jakési vnitřní chrámové autonomie. Takže to byla jedna strana. Druhá velmi vlivná skupina byli farizeové, což byli potomci pravděpodobně jakéhosi hnutí zbožných, které je doloženo už z druhého století před Kristem. To byla reformní strana. Ti usilovali o adaptaci té klasické židovské společnosti a zejména židovského práva tak, jak je zachyceno v bibli, v knize druhé a třetí Mojžíšově do tehdejší proměněné městské společnosti, takže proti takovému obrazu farizea jako člověka, který se přetvařuje nebo tak, musím říct, že to byla reformní strana. Šla na to trochu pravděpodobně nešikovně tím, že vypracovala spoustu jakýchsi novel těch starých zákonů, takže nakonec se traduje z doby už dávno pobiblické, že vytvořili 365 příkazů a zákazů, kterými jakoby přizpůsobili ty staré normy současnému městskému životu. Tak to byli farizeové.

Martin, takym farizeom, co to by bolo, skoda ze neie 1. storocie?
hihihi
hihihi

Poeet p?íspivku : 77
Reputace : 0
Body : -2
Registration date : 29. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 30/8/2007, 20:18

Nediv se my lidi obecně nepřiznáváme rádi když nám někdo ukáže pravdu nebo v čem se mýlíme, tak klídek nech to být, čas to vyřeší. Když se zadíváš na podobiznu Martina tak on je vcelku upřímnej člověk. king
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Martin Cibulka 30/8/2007, 21:42

A jak víš, Pavle, že je to moje podobizna? Jak to, že něčemu věříš i bez důkazu, a jiným věcem nevěříš ani když si je můžeš ověřit?
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Jiří Brei 30/8/2007, 21:44

Apoštol Pavel totiž nepovažoval „za množství smetí“ (Filipanům 3:8 to, co četl v Zákoně, ale považoval „za množství smetí“ či „za sračky“ všecku tu povýšenost, která z toho v jeho případě plynula. Zákon přece nikoho nenaváděl k tomu, aby byl „rouhač a pronásledovatel a nestoudný muž“ (1.Timoteovi 1:13).

Ahoj Martine, jsem rád, že se v tomto bodě shodneme (alespoň doufám). Jenom maličkost - Pavel svůj předkřesťanský život a své rouhání nepoměřuje Zákonem, ale Kristem. Měřeno Zákonem žádný „rouhač a pronásledovatel a nestoudný muž“ nebyl. Sám to o sobě říká ve Filipským 3:6: jde-li o spravedlnost v Zákoně, byl jsem bez úhony (Nová smlouva) Měřeno Kristem jím však byl, jak si později sám uvědomil. Pochopil, že jeho "horlení pro židovství" (Gal 1:14) bylo pouze hledánín jeho vlastní spravedlnosti, která je ze Zákona a ne té, která je z viry v Krista (Filipským 3:9). Tohle nepochopil na základě "obřízky která je zjevná na těle" (Římanům 2:28, ale na základě "obřízky srdce Duchem, nikoli literou (Římanům 2:29). Ten, kdo byl takto obřezán, se již nepotřebuje vracet k Zákonu, protože pokládá "všechno za ztrátu pro nesmírnou vzácnost poznání Krista Ježíše, svého Pána" (Filipanům 3:8

Stejně tak v Galatským 5:1-6 není zaznamenán Pavlův negativní pohled na Zákon, jak se to tady někteří snažíte interpretovat, ale pouze varování před zákonictvím a unáhlenou konverzi k judaismu.

K tomu snad stačí jen zopakovat Galatským 5:4 Zbavili jste se Krista, vy, kteří hledáte ospravedlnění v Zákoně; vypadli jste z milosti.
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují? - Stránka 3 Empty Re: Začali jako badatelé Bible, nyní Bibli zakazují?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru