Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SJ a studium Bible

+4
rals
dajti
zbysek
petr stanislav
8 posters

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Goto down

SJ a studium Bible Empty SJ a studium Bible

Příspěvek  petr stanislav 13/8/2014, 12:03

Rozhodl jsem se založit toto nové téma (pokud již existuje a já jsem jej jen přehlédl, prosím admina o upozornění), protože bych rád znal zkušenosti ostatních diskutujících, jaké jsou jejich osobní zkušenosti s tím, jak začali studovat Bibli, případně jak se na jejich studiu Bible odrazila skutečnost, že již byli dříve věřící a ke svědkům "jen" konvertovali.

Pro pochopení, o co mi vlastně jde a co by mě zajímalo, uvedu něco z vlastní zkušenosti.

Sám sebe bych na počátku hodnotil jako agnostika a k Bibli a k víře v Boha jako Stvořitele mě přivedli až právě SJ. Za to jsem jim opravdu vděčný (důvody, proč jsme se po letech rozešli, nejsou důležité a nepatří do tohoto tématu). Zpětně hodnotím snahu SJ o povzbuzování mé maličkosti, abych Bibli pravidelně četl a studoval, jako opravdu kladnou. Skutečně jsem byl veden k samostatnému studiu Bible (samozřejmě na počátku za paralelního, nezbytného studia knihy z produkce SV) až do určitého momentu, který znamenal v mém životě coby SJ naprostý zlom. Bylo to ještě v druhé půli osmdesátých let. Po cca dvou letech přátelského povzbuzování k samostatnému studiu Bible se zlom projevil v tom, že ze dne na den jsem začal být přesvědčován o tom, že Bibli nemohu plně pochopit bez pomoci nástrojů, které nám předkládá VRO. Byl jsem dokonce několikrát pokárán za to, že jsme se s jedním bratrem scházeli za účelem soukromého studia Bible. A navíc jsme se s výsledky svých bádání nijak zvlášť netajili. Ale v atmosféře domácích skupinek nám to nějak samovolně procházelo.
Ke druhému zlomu došlo po revoluci, kdy jsme se začali scházet ve velkém. Po pár měsících, kdy se naše praxe soukromého studia stala všeobecně známou po celém sboru, jsme dostali "nůž na krk". Domnívám se, že i tato atmosféra spolupřispěla k mému rozchodu se SJ v roce 1994.
Když jsem výše napsal, že jsem byl povzbuzován k samostatnému studiu Bible po dobu cca dvou let, rád bych doplnil jednu zajímavost, která se potažmo také váže k revoluci 1989, resp. ke scházení se ve velkých sálech, kde začal být každý každému až příliš na očích. Já sám jsem k víře SJ přivedl dva muže, se kterými jsem vedl studium. Bylo to po roce 1989 a oba byli pokřtěni po jednom roce studia a oba potvrzovali skutečnost, že povzbuzování k samostatnosti co se týká studia Bible, přestalo jako když utne, téměř ihned po křtu, tedy po jednom roce. Mě byly dopřány dva roky, jeden rok před křtem, jeden po něm.
Takže se ptám na příčinu onoho předělu. Může za mnohé změny opravdu skutečnost, že jsme se začali scházet ve velkých sálech? Nebo jsem něco důležitého přehlédl? Nerad bych byl osočen ze zpátečnictví, nebo z toho, že jsem stará struktura, ale mohu-li mluvit sám za sebe, mezi SJ jsem se cítil nesrovnatelně příjemněji, svobodněji a svým způsobem naprosto spokojeně, když jsem se scházeli za totáče.
Dané téma mě opravdu zajímá, proto uvítám Vaše postřehy a zkušenosti.

Petr

petr stanislav

Male Poeet p?íspivku : 28
Reputace : 0
Body : 36
Registration date : 21. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  zbysek 13/8/2014, 15:06

Podle toho, co jsem se dočetl o fungování WT jinde ve světě v Krizi svědomí od Franze, byla u nás do roku 1990 určitá "úleva" kvůli tehdejšímu režimu. Po tomto roce se i zde prosadila oficiální politika společnosti Watch Tower, protože už bylo možné plně kontrolovat chod sborů. Za mnohé změny tedy může změna režimu. Smile

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 13/8/2014, 17:00

Já myslím, že SJ dají lidem znalost Bible, už jen to, že nejen SJ, ale i kdejaký zájemce se dokáže
v Bibli orientovat a při přednášce dokáže v Bibli hledat biblické texty - i starozákonní, přičemž v jiných náboženstvích se mnohdy neorintují ani v těch novozákonních. Dále SJ i mnozí zájemci pěvně v Boha věří, zatímco v jiných církvích je víra pouze , Něco nade mnou ´.

Tím nechci propagovat SJ, ale je to tak. Když jsem jako SJ kázal ve službě, tak znalost Bible u věřících lidí v obvodech byla téměř nulová a Bůh pro ně nebyl osobní, ale , Ten nahoře ´.


dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  petr stanislav 13/8/2014, 17:32

Bratře dajti,
vystihl jsi to úplně přesně, jsou to i mé zkušenosti. Víra SJ rozhodně není formální. Znovu zdůrazňuji, nemám proč se jich zastávat, ale je to tak. Tím smutněji působí obecně známá fakta, která jsou příčinou odlivu z Organizace (některé nebiblické nauky, psychologická manipulace, zacházení s těmi, kdo mají odlišný názor a ve výčtu bych mohl pokračovat, ale bylo by to nošení dříví do lesa).

petr stanislav

Male Poeet p?íspivku : 28
Reputace : 0
Body : 36
Registration date : 21. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 13/8/2014, 20:39

petr stanislav napsal: Víra SJ rozhodně není formální. Znovu zdůrazňuji, nemám proč se jich zastávat, ale je to tak. Tím smutněji působí obecně známá fakta, která jsou příčinou odlivu z Organizace.

Líbí se mi, když se tu objektivně a bez zaujatosti hodnotí SJ i z té dobré stránky, kterých u SJ
je dost. Chválit za něco SJ přece ani pro , odpadlíka ´není ostuda.
Petře Stanislave, díky za tvůj postoj, pak i toto forum má smysl.

A ty obecně známá fakta, o kterých píšeš, jsou také pravdivá, a pokud SJ kvůli nim z organizace odejde, stejně si odnáší biblické znalosti a pokud případně přejde do jiného náboženství, biblickou znalostí tam exceluje. Byl jsem se podívat na shromáždění jedné církve
( nebyla to katolická ), řečník z podia mluvil celkem dobře, Bibli používal a zdálo se, že ji zná, avšak . obecenstvo ´ Bibli nemělo a už vůbec v ní tedy při té přednášce nelistovalo.
Mezi , běžnými ´členy u SJ a , běžnými ´členy v jiných církvích je si myslím ve znalostech a
používání Bible obrovský rozdíl ve prospěch SJ.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  rals 14/8/2014, 01:17

Já tady s tím chválením věcí u SJ naprosto nemůžu souhlasit. Přijde mi to jako chválit minulý režim za to jak postavil tisíce bytů, dal lidem práci a udělal další záslužné věci ale za cenu zbídačení země, lidské morálky, svobody atd atd. V obou případech negativa daleko převažují za pozitivy. Toť můj názor.

rals

Male Poeet p?íspivku : 132
vztah k organizaci : bývalý 11let
Reputace : 3
Body : 133
Registration date : 29. 03. 10

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  petr stanislav 14/8/2014, 11:16

Zdravím tě, ralsi,



je mi opravdu líto, že jsi mnou založené téma a dajtiho reakci vnímal jako chválu SJ. Rozhodně to tak nebylo myšleno. Opravdu nemám nejmenší důvod se SJ zastávat, natož je pak chválit. Ale mince má dvě strany. A i když následující řádky budou poněkud přesahovat rámec původního námětu, pokusím se uvést některá z těch negativ, která mě nakonec přiměla k rozchodu z organizací, i když jsem si vědom, že to bude nošení dříví do lesa a že většina diskutujících by pravděpodobně souhlasila.



1) Na prvním místě je potřeba zmínit některé naprosto nebiblické nauky, kterým SJ vyučuje, nebudu je tady vyjmenovávat, protože to opravdu patří do jiného, nového (či snad staronového) tématu. Není to moje omluva, ale já to fakt z počátku neviděl. Musel jsem k jinému pohledu dozrát. Samozřejmě naprosto jinou věcí je, jak SJ zacházeli a zacházejí s těmi, kdo vyjádří pochybnost s tím, co SJ vyučuje, nebo si naprosto drze dovolí používat svůj vlastní mozek.

2) Sektářská psychologická manipulace a touha ovládat životy lidí jsou také velmi závažnými problémy. Jsem si vědom toho, že cesta ze sekty může být velmi bolestivá, může člověka poznamenat na celý život, může člověka zničit a to nejen psychicky. Na tomto fóru jsem před časem narazil na přirovnání, nepamatuji si kde, ale doslova znělo takto: "...bývalý SJ je něco takového, jako kdyby se řeklo bývalý černoch". I tak může členství u SJ člověka poznamenat. Není to jednoduché. A už vůbec nemluvím o tom, že většina bývalých SJ nemají chuť hledat správnou cestu k Bohu. A to je velká škoda.

3) Nezanedbatelným faktorem, který pomáhá lidem otvírat oči, jsou informace. Skutečností je, že v dobách minulých byl informací fatální nedostatek. V nové době je situace na tomto poli diametrálně odlišná. A tak člověk stojí před rozhodnutím, jakým způsobem informace vyhodnotí. Takže se dozvídáme o lživých odpovědích na otázky ministerstva ve věci registrace SJ v ČR, o praní špinavých peněz, daňových únicích, civilní službě, sexuálních skandálech a mnohém dalším. Můžeme si i přečíst knihy R. Franze a dozvědět se něco ze zákulisí SJ. První možností je předkládané informace vyhodnotit nezaujatě jako relevantní a učinit si závěr a tou druhou cestou může být informace zamitnout jako satanský pokus poškodit SJ v očích veřejnosti a v důsledku podrobení se příkazu VRO.

4) A na závěr tím nejdůležitějším bodem je zvážit, jaké ovoce Organizace přináší. Dobré nebo zkažené? I rozhodnutí v této věci závisí na každém jednotlivci.



Ve svém původním příspěvku jsem, ralsi, psal zhruba o tom, že mě SJ přivedli k Bohu (a opět, jiná věc je, že jsem časem poznal, že vše je trochu jinak) a že jsem dostal cca dva roky na to, abych samostatně studoval Bibli. A navíc jsem vybídl diskutující k tomu, aby napsali své osobní zkušenosti v této věci. Nic víc, nic méně. A pokud jsem souhlasil s dajtim, že v tradičních církvích (samozřejmě to nelze zevšeobecňovat) používá při kázáních Bibli málokdo, pokud vůbec někdo, tak to ještě neznamená, že já s dajtim SJ vychvalujeme. Proto vnímám tvé přirovnání k minulému režimu jako zvláštní, přesto je to tvůj názor a já bych si nedovolil ti jej upírat. Ale poprosil bych tě o podobný přístup k druhým a máš-li k původnímu námětu co napsat, rád si přečtu tvé osobní zkušenosti.



Závěrem bych chtěl dodat, že ani svou fornulaci o tom, že za totáče jsem u SJ cítil přívětivější a přátelštější atmosféru, nepovažuji za vychvalování SJ. Jen jsem se podělil o svůj soukromý pocit. A k odchodu mě přimělo právě převažování negativ nad pozitivy.




petr stanislav

Male Poeet p?íspivku : 28
Reputace : 0
Body : 36
Registration date : 21. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 11:24

rals napsal:Já tady s tím chválením věcí u SJ naprosto nemůžu souhlasit. Přijde mi to jako chválit minulý režim za to jak postavil tisíce bytů, dal lidem práci a udělal další záslužné věci ale za cenu zbídačení země, lidské morálky, svobody atd atd. V obou případech negativa daleko převažují za pozitivy. Toť můj názor.

Já tvůj názor respektuji, nemusíš chválit, stačí jen konstatovat, že 1. Samuelovu v Bibli najde odpadlý SJ v nějaké církvi daleko dřív než někdo z té církve, pokud ji vůbec někdo najde - z bídou najdou evangelia.

U SJ jsou samozřejmě negativa, to máš pravdu, ale neznalost Bible v jiných církvích a povrchní víra a hlavně důvěra v Boha jsou zase obrovská negativa těch církví, a co je horší ?

Znovu opakuji, nechci hájit SJ, naopak jsem ve stádiu, kdybych rád v nějaké jiné církvi zakotvil, ale zatím to nejde, v církvích je ve velké míře neznalost Písma i v těch základech,
důvěra v Boha minimální, jen nějaká víra a život běžných členů se téměř neliší od světských lidí. A to je to zbídačení ( ale duchovní ), špatná morálka,no a svobody sice v církvích dost, ale za cenu téměř nebo úplně světského života.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  witness 14/8/2014, 11:51

K tomuto tématu bych dodal jeden podnět k přemýšlení, který mě v takovýchto
souvislostech přijde vhodný, a to příklad apoštola Pavla.

Pavel byl velmi zběhlý v Písmech, možná nejlépe ze všech tehdy žijících křesťanů.
Dokázal mistrně z Písem argumentovat jak židům, tak pohanům.

Kde získal obsahovou znalost Písma? U farizeů, dokonce u nohou uznávaného Gamaliela.
Jistě bylo možno o farizejích jako celku říci mnoho pozitivního a jistě sám Pavel
si také byl vědom toho, jak i sám přiznal, že biblické vzdělání načerpal tam.

Tvrdil však, že díky farizeům je tam, kde je?
Ne, díky farizeům a jejich pojetí Písma pronásledoval křesťany, a to přes všechnu znalost
obsahu Písem, kterou měl a jistě jí nebylo málo.

Ale jen díky Bohu a Kristu Pavel pochopil hloubku obsahu Písem a onen u farizeů naučený
obsah se mu zjevil v jiném světle a v jiných souvislostech.
Ano, Pavel měl výhodu, že se jako křesťan nemusel s obsahem Písem nově seznamovat,
ale ,,pouze´´ si musel přehodnotit již získané znalosti.
Fakt, že ten obsahový základ získal u farizeů, Pavel nikdy netajil, zároveň ho ale nijak
cíleně nevyzdvihoval a vždy poukazoval jen na to, že za vše, čím je a co dokázal,
vděčí Kristově milosti.

Také musíme vzít v úvahu, že farizeové Písmo ani nezapsali ani o něm neuvažovali jako první,
také prostě jen mnohé převzali a po svém upravili, takže nakonec by i oni sami museli ve
své vděčnosti za Písma dojít až k původu, a to, že Bůh nechal Písmo zapsat a dal lidem k dispozici.

Jak je to s SJ ?

Je nezpochybnitelným faktem, že SJ mnohé (včetně mě) naučili mít vztah k Bibli, seznámili
s jejím obsahem a pomohli se v ní orientovat.
Je nezpochybnitelným faktem, že SJ mnohé (včetně mě) podnítili k pravidelnému
čtení Bible a věnovali mnohé užitečné pomůcky k seznámení se biblickými ,,příběhy´´.

To je samozřejmě dobré, ale i dobré věci, jsou li zasazeny ve špatném konceptu
se špatným cílem, nakonec svůj význam v mnohém (a někdy i docela) ztratí.

K čemu bylo Štěpánovi, když ho kamenovali, že Pavel (tehdy Saul) již tehdy
jistě velmi dobře znal Písma.
K čemu je těhotné SJ, která u porodu vykrvácí, protože nepřijala transfuzi,
že umí hledat jednotlivé biblické knihy?
K čemu je mnohým dětem SJ fakt, že na rozdíl od svých spolužáků umějí hledat verše v Bibli,
když na straně druhé jsou vyloučené z kolektivu, protože prostě nic nesmějí
(dávat dárky, vstávat při hymně, prostě normálně se kamarádit a přirozeně a rozumně zapadnout)
ale zato musí (do kravaty a dům od domu, na nudná shromáždění, potýkat se s pocitem viny, že ještě všem spolužákům nevydali svědectví a to kvůli nim zemřou, skrývat před rodiči dvojí život, který jim byl vnucen apod. apod.), což u mnohých dětí SJ s těmito zážitky vede k tomu, že mají frustrovanou a nevyrovnanou osobnost nebo jsou jenom tím vším tak za celé dětství znechuceni, že opustí nejen SJ,
ale i Bůh a Bible pro ně zůstává již jen vzpomínka z minulosti, ke které se už nechtějí vracet.

Asi jako k čemu bylo mladým německým hochům, kteří se jako členové Hitlerjugend
dostali poprvé na výlety do přírody a zažili mnoho hezkých chvil s kamarády,
když pak společně později padli u Stalingradu.

Ano, buďme spravedliví a uznejme, že SJ nám v mnohém život obohatili, ale nemohu
se nevzpomenout na slova R. Franze, který v této souvislosti napsal asi toto:
,,Nabízí li ti někdo něco dobrého, dej si pozor, jakou cenu za to dobré
nakonec budeš muset zaplatit´´.


A Svědkové Jehovovi za to dobré (a ono toho zase v součtu není tolik a navíc to není nic,
co by nebylo k dostání také jinde) platí opravdu často velmi krutě.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  Melissa 14/8/2014, 12:12

dajti napsal:

U SJ jsou samozřejmě negativa, to máš pravdu, ale neznalost Bible v jiných církvích a povrchní víra a hlavně důvěra v Boha jsou zase obrovská negativa těch církví, a co je horší ?

Znovu opakuji, nechci hájit SJ, naopak jsem ve stádiu, kdybych rád v nějaké jiné církvi zakotvil, ale zatím to nejde, v církvích je ve velké míře neznalost Písma i v těch základech,
důvěra v Boha minimální, jen nějaká víra a život běžných členů se téměř neliší od světských lidí. A to je to zbídačení ( ale duchovní ), špatná morálka,no a svobody sice v církvích dost, ale za cenu téměř nebo úplně světského života.
Kolik věřících z jiných církví znáš, že je tak krutě soudíš? Můžu tě ujistit, že mezi babtisty, apoštolskými, katolíky, kalvinisty, v bratrské církvi a jiných je mnoho úžasných křesťanů, znalých písma, a s velkou důvěrou v Boha. Mám je ráda, všechny ty, kteří jsou mými bratry a sestrami v Kristu, kteří patří do té jeho (Kristovy) církve a jsou součástí jeho těla.
Ještě pro přesnost : do žádné z těchto církví nepatřím jako člen, ale vím, že mohu do každé přijít, srdečně vítána. Bývám občas hostem pouze v jednom malém sborečku a teď si ani nevzpomenu, do jaké větší církve patří - to je fuk, to není důležité, hledat to teď nebudu...

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  zbysek 14/8/2014, 12:13

dajti napsal:v církvích je ve velké míře neznalost Písma i v těch základech
Tak u nás se mi stává, například když mám nějakou řeč a zmíním se z hlavy, že kdesi v Bibli je napsané to a ono, že mi často někdo řekne kde přesně to je, případně chvilku hledá a najde. Smile A nikdo jiný kromě mě tam se svědky neměl nikdy nic společného.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 12:25

Witnessi, souhlasím s mnohým cos napsal, apoštol Pavel však šel do , lepšího ´duchovního prostředí - takže být farizeus a pak křestan v prvotní křestanské církvi je jiné než přechod SJ do jiné církve.......

Je pravda že SJ to mají ve škole i v práci a jinde těžké - sám jsem to také zažil ( nepopřát k
narozeninám atd.... také jsem odmítl transfusi krve... ) , avšak i ranní křestané se na spoustě věcí nepodíleli - např. při obchodních jednáních se neodvolávali na falešné Bohy, neuctívali císaře - což jim také přivodilo spousty problémů a těžkostí - není snad ale toto pro následovníky Krista charakteristické ?

Vím, u SJ je to v mnohém těžké, ale není to snad v něčem lepší než splynout se světem jako se to děje mnohým členům v jiných církvích, kdy se neřeší ani tak základní věci jako smilstvo, cizoložství, rozvod atd..........o chabých znalostech Bible ani nemluvě ?

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 12:35

Melissa napsal:

Kolik věřících z jiných církví znáš, že je tak krutě soudíš? Můžu tě ujistit, že mezi babtisty, apoštolskými, katolíky, kalvinisty, v bratrské církvi a jiných je mnoho úžasných křesťanů, znalých písma, a s velkou důvěrou v Boha.

Kromě kalvinistů mám zkušenost se všemi, cos jmenovala.
Např. nástěnka u apoštolských byla taková : Když jsou povodně, tak to často nezasahuje
Centra drogově závislých, nebot tam jsou lidé, co chtějí změnit svůj život.

Tedy rada : Budte feťáky v léčení a nic se vám nestane.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 12:38

zbysek napsal:
Tak u nás se mi stává, například když mám nějakou řeč a zmíním se z hlavy, že kdesi v Bibli je napsané to a ono, že mi často někdo řekne kde přesně to je, případně chvilku hledá a najde. Smile A nikdo jiný kromě mě tam se svědky neměl nikdy nic společného.

Zkus to jinak, řekni : Najděte Soudců tu a tu kapitolu a ten a ten verš, nebo list Jakubův atd..
Pokud vůbec budou mít Bibli, ten kdo to najde bys spočítal na prstech jedné ruky.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  Melissa 14/8/2014, 12:46

dajti napsal:
Melissa napsal:

Kolik věřících z jiných církví znáš, že je tak krutě soudíš? Můžu tě ujistit, že mezi babtisty, apoštolskými, katolíky, kalvinisty, v bratrské církvi a jiných je mnoho úžasných křesťanů, znalých písma, a s velkou důvěrou v Boha.

Kromě kalvinistů mám zkušenost se všemi, cos jmenovala.
Např. nástěnka u apoštolských byla taková : Když jsou povodně, tak to často nezasahuje
Centra drogově závislých, nebot tam jsou lidé, co chtějí změnit svůj život.

Tedy rada : Budte feťáky v léčení a nic se vám nestane.
Nemluvila jsem o úžasné církvi, ale o jednotlivcích, křesťanech, kteří v těch církvích jsou.
Dobré je, že nemusí každý člen apoštolské církve s nástěnkou souhlasit - může se zasmát, říct, to je ale blbost - a může to říct přímo vedení sboru.  Very Happy 

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  zbysek 14/8/2014, 12:50

dajti napsal:Zkus to jinak, řekni : Najděte Soudců tu a tu kapitolu a ten a ten verš, nebo list Jakubův atd..
Naprosto bez problémů. To, co jsem napsal, je ještě vyšší level než tvůj požadavek.

Pokud vůbec budou mít Bibli, ten kdo to najde bys spočítal na prstech jedné ruky.
Ty jsi dobrý chytrolín. Byl jsi u nás někdy? Nebyl. Kdo si nenosí na bohoslužbu Bibli, jsem v podstatě jen já. No, ale na druhou stranu, pořídil jsem si jí do mobilu, takže ji vlastně už nosím taky, a vlastně jí tak mám po ruce kdykoliv. Smile

Takže buď té dobroty a nesuď jiné církve, když vlastně o nich nic nevíš.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty SJ a studium Bible

Příspěvek  annakonyk 14/8/2014, 12:58

Ano, je to pravda, že SJ se umí orientovat v Bibli lepe než lidi, které patří k ostatním náboženstvím. Lehce najdou jak knihu Samuela tak knihu Daniela, ale problém je v tom, že jsou naučení z hlavy (knížky, publikaci) VRO který z Božím slovem manipuluje podle své libosti. Každí verš jim zařadí tam, kam chce on, a když se jemu nehodí celí verš tak si vezme jenom to, co jemu pasuje na jeho výklad.

Když člověk chce Bibli porozumět musí ji čist sám s modlitbou, vybrat si téma, a vyhledat na to téma co nejvíc Biblických veršů, pochopit děj cele Bible. Snažit se k Božím slovům nic nepřidávat a ani nic neubírat, a ani nepřekrucovat, potom ji člověk pochopí.

V dnešní době nenajdeme "jediné pravé náboženství" jak nás učily u SJ, protože žádné není. Dnes běžíme každí sám za sebe, a ten kdo upřímně hledá Boží pravdu ji určitě najde, sám Ježíš slíbil, že bude s námi až do konce.

annakonyk

Female Poeet p?íspivku : 327
Reputace : -2
Body : 333
Registration date : 02. 11. 13

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  witness 14/8/2014, 13:22

dajti napsal:
takže být farizeus a pak křestan v prvotní křestanské církvi je jiné než přechod SJ do jiné církve.......
To se samozřejmě může stát, že SJ odejde od SJ, jde do jiné církve a nijak si nepolepší.
Já jsem ale spíše psal o přechodu z nesprávného pochopení Písma ke správnému.
avšak i ranní křestané se na spoustě věcí nepodíleli - např. při obchodních jednáních se neodvolávali na falešné Bohy, neuctívali císaře - což jim také přivodilo spousty problémů a těžkostí - není snad ale toto pro následovníky Krista charakteristické ?
Je to charakteristické, jen je rozdíl, trpím li pro dobrou věc nebo pro nesmysl.
Vím, u SJ je to v mnohém těžké, ale není to snad v něčem lepší než splynout se světem

V mnohém je to určitě lepší, byť by to mělo být třeba jen v dodržování morálních hledisek Bible.
o chabých znalostech Bible ani nemluvě ?
Nemohu obecně posoudit úroveň biblického vzdělání v řadách různých církví.
Jistě jsou mnozí takoví, co do nějaké církve chodí (třeba mnozí návštěvníci kostela) a Bibli moc
neznají, ale ve svém životě jsem se setkal s mnoha jednotlivci z jiných církví (a nikdy SJ nebyli)
a Bibli znali velmi kvalitně a co víc, měli k ní i upřímný vztah i touhu v ní bádat.

U SJ má mince také ale 2 strany:
Je pravda, že u SJ se v Bibli orientují vesměs všichni a najít biblický verš nebo znát
příběhy biblických postav není ani pro děti nic těžkého.
Druhá strana mince ale vypadá tak, že je mezi SJ obrovské množství lidí, kteří by bez ,,pomoci literatury´´ vůbec nebyli schopni své přesvědčení jen s Biblí v ruce obhájit a o nějaké kvalitní protiargumentaci proti někomu znalému Bible nemůže být často ani řeči.

U SJ se často objevují v literatuře např. zkušenosti, jak se nějaký člen církve seznámil s SJ
a když zjistil, že pastor (nebo kněz) v jeho církvi nebyl schopen nijak učení SJ vyvrátit,
tak onen člověk přešel k SJ.
Tyto zkušenosti jsou ale často zkreslené, nadsazené a jistě i v mnohém vymyšlené.
V praxi se něco takového běžně nestává.

U SJ se o Bibli hodně mluví, ale realita je taková, že zdaleka a zdaleka a zdaleka ne každý SJ
je ten, kdo si v Bibli rád čte, studuje v ní a rozjímá nad ní.
Případy, kdy SJ Bibli třeba i za celý měsíc vůbec neotevře (nepočítám při shromáždění,
kde je to jakási nepsaná povinnost) a pokud ano, pak jen z povinnosti nebo z pocitu viny,
nejsou vůbec vzácné.

SJ většinou Bibli používá při přípravě na shromáždění (a také zdaleka ne všichni SJ
poslouchají výzvy k nutnosti příprav a připravují se), kdy si čte třeba studijní článek
a vyhledává si nevypsané biblické texty, které mu VRO doporučuje a samozřejmě se v těch textech snaží najít to, co podporuje výklad v odstavci.

Setkal jsem se s několika případy, kdy zvěstovatelé SJ vyšli do služby s mylnou
od VRO vštípenou představou, že v církvích mimo SJ je to samý neznalec Bible
a byli pak silně zaskočeni, když je nějaký příslušník jiné církve vlídně přijal, pozval dál
a jal se s nimi kvalifikovaně biblicky diskutovat.
Pak opravdu ,,padla kosa na kámen´´ a takoví zvěstovatelé šli na případnou příští
návštěvu nejlépe v doprovodu nějakého staršího sboru, kterému jeho ,,kosa´´
dopadla úplně stejně.

Slyšel jsem kdysi jednu sestru (SJ), která si postěžovala, že chtěla poučit nějakou katoličku,
a nakonec ta katolička poučovala ji.

Tím nechci říci, že SJ nemají nic, co by biblicky předali, mnohdy podnítí kvalitně zájem
o duchovní věci, jen tím chci říci, že představa, kterou cíleně vytváří VRO, že každý SJ má
v biblických znalostech jednoznačně navrch nad členy jiných církví, je představa velmi
nesprávná a zkreslená.

Pamatuji si jednoho staršího sboru SJ, který nám vyprávěl, jak diskutoval
s jedním adventistou o otázce Kristova Božství a nakonec nám řekl:
,, Nebyl jsem připraven, odešel jsem poražen´´.

On tím samozřejmě možná myslel, že kdyby se mohl připravit
(neboli načíst si to v publikacích SJ), tak by adventistu svými SJ argumenty smetl.....
no, nesmetl Very Happy 
Jen to byl další doklad, že SJ, pokud nenabízí literaturu nebo nestuduje nějakou SJ knihu
s někým, kdo Bibli dobře nezná nebo neoponuje, tak mu brzy dojde dech tam, kde narazí
na biblicky vzdělaného, upřímného křesťana...a že mnozí SJ tuto pro ně překvapivou zkušenost
zažívají, bývá běžnou realitou a s údivem pak zjišťují, že ona biblická vzdělanost se docela
často vyskytuje i mimo SJ.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 13:35

zbysek napsal:

Takže buď té dobroty a nesuď jiné církve, když vlastně o nich nic nevíš.

Dnes není těžké přes internet, televizi, tisk se seznámit s církvemi aspon do té míry, že rychle zjistím, že to není to správné - přednášky baptistů, Adventistů, nauky mormonů, bratrských církví jsou tak lehce dostupné jako koupit si rohlík.

Jsem překvapen, že ve Vaší církvi mají všichni Bibli, věřím ti, avšak pochybuji, že by se v ní všichni bez problémů orientovali, pece nechodíš od lavice k lavici ( nebo židle k židli ) abys to
kontroloval.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  zbysek 14/8/2014, 13:39

dajti napsal:Jsem překvapen, že ve Vaší církvi mají všichni Bibli, věřím ti, avšak pochybuji, že by se v ní všichni bez problémů orientovali, pece nechodíš od lavice k lavici ( nebo židle k židli ) abys to kontroloval.
Pro Boha živého na nebesích, proč bych měl něco takového kontrolovat? Jen jsem ti chtěl na konkrétním příkladu ukázat, že si vymýšlíš, protože znalost Bible a orientace v ní je v některých církvích stejná, nebo i lepší než u SJ.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 13:39

Witnessi, kosa na kámen určitě padne, já jsem na jedné vesnické faře ve službě jako SJ mluvil s farářem, nedokázal jsem mu argumentovat a odešel jsem povzbuzen jeho vírou.

Ovšem kosa na kámen je často obrácená ve prospěch SJ a to i v moravských katolických obvodech.

Jinak ocenuji tvé komentáře, jsou nestranné, logické, promyšlené............

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 13:54

zbysek napsal:

znalost Bible a orientace v ní je v některých církvích stejná, nebo i lepší než u SJ.

Jako vtip dobrý.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  dajti 14/8/2014, 14:03

Melissa napsal:

Dobré je, že nemusí každý člen apoštolské církve s nástěnkou souhlasit - může se zasmát, říct, to je ale blbost - a může to říct přímo vedení sboru.  Very Happy 

Opravdu lákavá představa být v Církvi, kde mohu svobodně upozornovat na totální blbost.
Jako bych se radoval, že jsem ve fotbalovém týmu, kde mohu svobodně upozornit trenéra, že se nekope do tenisáku, ale do fotbalového míče.

dajti

Male Poeet p?íspivku : 137
Reputace : 0
Body : 137
Registration date : 11. 12. 12

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  witness 14/8/2014, 16:23

dajti napsal:Witnessi, kosa na kámen určitě padne, já jsem na jedné vesnické faře ve službě jako SJ mluvil s farářem, nedokázal jsem mu argumentovat a odešel jsem povzbuzen jeho vírou.
To se stává, já jsem kdysi mluvil zase s jedním adventistou, který byl dokonce velmi příznivě
svědkům jako lidem nakloněn, o otázce krve.

Samozřejmě jsem hájil zákaz transfuzí s přesvědčením, že hájím Boží pravdu, ale
když jsem slyšel jeho oponenturu, někde uvnitř jsem přirozeně vnímal, že jeho argumenty
proti zákazu transfuzí jsou správné a poctivé.
Žel, v té době byl můj mozek natolik vypláchnutý a zmanipulovaný, že jsem
tento signál, že u SJ něco není v pořádku, přešel bez hlubšího vyhodnocení.

Ovšem kosa na kámen je často obrácená ve prospěch SJ
a to i v moravských katolických obvodech.
Nepochybuji, u SJ je přece mnoho šikovných lidí, kteří umí dobře obhajovat Bibli a pokud
nezabrousí do dogmat typu jediná pravá organizace (atd.) a drží se správných dílčích nauk jako
je Boží existence, nutnost výkupného, prospěšnost čtení Bible, morálka (atd.), tak dokáží předat
mnoho povzbudivého k zamyšlení nejen pro ateisty, ale též pro lidi různých vyznání.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty SJ a studium Bible

Příspěvek  Melissa 14/8/2014, 18:08

dajti napsal:[
Opravdu lákavá představa být v Církvi, kde mohu svobodně upozornovat na totální blbost.
Jako bych se radoval, že jsem ve fotbalovém týmu, kde mohu svobodně upozornit trenéra, že se nekope do tenisáku, ale do fotbalového míče.
Ta svoboda říct co si opravdu myslíš je důležitá, svobodně číst a přemýšlet. Je důležité jestli jsi ve společnosti lidí, co všichni spolu jednají jako rovný s rovným, to je něco, co u SJ není.
U SJ spolknou řadoví členové takovou hromadu totálních blbostí!!!

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ a studium Bible Empty Re: SJ a studium Bible

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru