Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Články k zamyšlení a povzbuzení

+13
Styvi
Melissa
JAREKzRybenu
zbysek
pavel port
iofka
witness
daniely
sazeč
noname
Mezek
gari
Alea
17 posters

Strana 3 z 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 31/1/2013, 16:16

Bráškové a sestřičky.

Pomáhá taktéž uvěřit tomu, že existuje pouze jedna síla, energie - LÁSKA = BŮH. Když na místo iluze zla (v našich myslích) dáme lásku, tak iluze zla zmizí. Dokonce jsem četl názor, že nenávist-zlo je jen opačný směr lásky, když jej správně nasměrujeme, zlo-nenávist vymizí a nahradí jej láska. Kdo miluje nemůže být nenávistný, proto je skutečně pravdivé: "kdo nemiluje svého bližního nemůže milovat svého Boha". Tedy tam kde není láska vítězí iluze nenávisti. Proto máme v Písmu tolik vybídek k tomu abychom milovali Boha a sebe sama i své bližní. :-)

Proč zlo-nenávist je jen naše iluze? Jestliže skutečně věříme tomu, že je jenom jedna síla-LÁSKA, pak ten kdo nenávidí, nenávidí protože se cítí že je nenáviděn, kdo nemiluje, nemiluje sebe sama nebo není milován. Když se toto otočí, tedy iluze zla, zlo se vytratí, protože je jenom LÁSKA.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Mezek 31/1/2013, 16:23

Je to tak.Kdyby to bylo obráceně,tak by bylo ouvej.Ale naštěstí pro nás,má láska větší sílu než-li zlo. amen
Mezek
Mezek

Male Poeet p?íspivku : 526
Age : 67
vztah k organizaci : vlastním jménem Zdeněk Nygrýn
Reputace : 0
Body : 507
Registration date : 15. 08. 08

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Alea 1/2/2013, 22:13

yxoxs napsal:existuje pouze jedna síla, energie - LÁSKA = BŮH. Když na místo iluze zla (v našich myslích) dáme lásku, tak iluze zla zmizí. ....Když se toto otočí, tedy iluze zla, zlo se vytratí, protože je jenom LÁSKA.

V našich myslích jsou možné různé iluze, ale skutečné zlo bohužel není jen iluze. Bůh není energie, ale skutečná osoba. Stejně tak Ďábel je skutečná duchovní osoba. Kdyby to bylo tak snadné - a my si mohli vlastními silami zvolit pouze zlo či dobro, neexistoval by hřích a většina lidí by byla dávno svatá. To ďábel nás pokouší a svým pokušením se snaží zvrátit Boží lásku, kterou máme jako křesťané nést a jeho působení na nás omezit. Staví nám před oči "důležitější věci" než duchovní (např. moc práce, stres) a rozvíjí v nás negativní vlastnosti a svádí k hříchu.

Pán Bůh je silnější, jistě, ale myslím že nestačí pouze naše "rozhodnutí pro dobro", je to neustálý duchovní boj - Bůh x Ďábel. Abychom ďáblu odolali nestačí "iluze dobra", ale stáletrvající a vědomé spojení s Bohem, to, co Bible nazývá "chodit s pravým Bohem". I love you
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  gari 1/2/2013, 22:33

Ahoj,
abych řekl pravdu, tak moc tomu, co napsal yxoxs, nerozumím.
Zlo ale vnímám stejně jako Alea:
Alea napsala:
V našich myslích jsou možné různé iluze, ale skutečné zlo bohužel není jen iluze. Bůh není energie, ale skutečná osoba. Stejně tak Ďábel je skutečná duchovní osoba. Kdyby to bylo tak snadné - a my si mohli vlastními silami zvolit pouze zlo či dobro, neexistoval by hřích a většina lidí by byla dávno svatá.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 8/2/2013, 18:44

Bráškové a sestřičky.

Jistě, všechno je o výkladu a o zkušenosti. Ale když se nad tím zamyslíte, můžete být ovlivněni zlem, když máte jen dobré myšlenky? Proto si myslím, že zase to není od věci, že když se zaobíráš jenom zlem buď vůči své osobě nebo ve svém okolí, že se setkáváte se zlem. Ale když funguje, že když se na někoho usměji a on ten úsměv opětuje, proč by to nemohlo fungovat i s tím zlem de facto dobrem, co?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 9/2/2013, 21:59

Bráškové a sestřičky.

nestačí "iluze dobra", ale stáletrvající a vědomé spojení s Bohem, to, co Bible nazývá "chodit s pravým Bohem"
Je zvláštní, já jsem se vůbec nezmínil o tom, že vnímám dobro jako iluzi, ale zlo. Ano, máš pravdu, ale to, co zde popisuješ je LÁSKA a ta není iluzí, proto když milujeme nemůžeme konat zlo. Proto kdo tak činí tedy koná zlo, není ve spojení s Bohem-LÁSKOU, takže když miluji jsem s Bohem a tedy i my jsme Bohem v ten okamžik (stvořeni k obrazu Božímu), nebo Aleo nevěříš tomu, že my jsme chrámem Božím? :-) (1K 3, 16-17) Když nahradíš zlou myšlenku dobrou tedy láskou a pokojem, co se stane se zlou myšlenkou, nezmizí?!

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 11/2/2013, 00:42

Alea napsal:V našich myslích jsou možné různé iluze, ale skutečné zlo bohužel není jen iluze. Bůh není energie, ale skutečná osoba. Stejně tak Ďábel je skutečná duchovní osoba. Kdyby to bylo tak snadné - a my si mohli vlastními silami zvolit pouze zlo či dobro, neexistoval by hřích a většina lidí by byla dávno svatá. To ďábel nás pokouší a svým pokušením se snaží zvrátit Boží lásku, kterou máme jako křesťané nést a jeho působení na nás omezit. Staví nám před oči "důležitější věci" než duchovní (např. moc práce, stres) a rozvíjí v nás negativní vlastnosti a svádí k hříchu.

Pán Bůh je silnější, jistě, ale myslím že nestačí pouze naše "rozhodnutí pro dobro", je to neustálý duchovní boj - Bůh x Ďábel. Abychom ďáblu odolali nestačí "iluze dobra", ale stáletrvající a vědomé spojení s Bohem, to, co Bible nazývá "chodit s pravým Bohem". I love you

Naprostý souhlas.

Ďábel a démoni jsou naprosto reálné, velmi zlé, nenávidící, ubližující bytosti, které vědomě opustily Boží lásku a které se každodenně snaží destruktivně zasahovat do našich životů - a ubránit se jim vlastními silami je nemožné - viz synové Skévy (Skutky19:14) a vymítání démonů Ježíšm i jeho učedníky

Rovněž Kristus nezemřel za ilulzi zla - hříchu - ale za skutečný hřích - který působí skutečné zlo se skutečným následkem skutečné věčné smrti - za něco, z čehož jsme neměli a nemáme šanci dostat se sami - ani tím, že se rozhodneme milovat místo nenávidět.

Nutně potřebujeme Kristovu oběť za naše minulé, současné i budoucí hříchy,
a nutně potřebujeme působení a moc Ducha svatého, abychom oblékli novou osobnost a přinášeli ovoce lásky, radosti, pokoje, trpělivosti, laskavosti, dobroty, věrnosti, mírnosti a sebeovládání.

Být křesťanem neznamená jen milovat Boha, Krista a bližní, ale také "bojovat proti vládám, proti autoritám, proti světovládcům této temnoty, proti duchovním mocnostem zla v nebeských oblastech."
A proto křesťan musí vzít na sebe celou Boží zbroj, aby se mohl v den zlý vzepřít, všechno vykonat a zůstat stát. 14Musí tedy stát opásán na bedrech pravdou, oblečen v pancíř spravedlnosti, 15mít nohy obuté v připravenosti k službě evangelia pokoje; 16k tomu všemu musí vzít štít víry, jímž bude moci uhasit všechny hořící šípy toho Zlého. 17A musí vzít přilbu záchrany a meč Ducha, jímž je Boží slovo. 18Každou modlitbou a prosbou se v každý čas se modlit duchem a k tomu bdít s veškerou vytrvalostí a prosbou za všechny svaté (Efezským6:12-18)



Židům1:9
Miloval jsi spravedlnost a nenáviděl nepravost; proto pomazal tě, Bože, Bůh tvůj olejem veselí nad tvé společníky.‘




JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 11/2/2013, 00:52

Bráškové a sestřičky.

Ale skutečně věříte tomu, že není možné dobrem vymazat zlo? Řeší snad věřící, skutečně věřící, zlo? Nemyslím si, protože kdo věří v Boha - LÁSKU, tak se nemusí obávat zla, protože on jej necítí ani neprojevuje, s ním je Bůh, proč, protože jej miluje a kdo miluje nemůže nenávidět, a kde není nenávist není ani zlo!

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 11/2/2013, 01:21

yxoxs napsal:Ale když se nad tím zamyslíte, můžete být ovlivněni zlem, když máte jen dobré myšlenky?
1Petra2:22 On ‚se nedopustil hříchu, ani lest nebyla nalezena v jeho ústech‘.

Lukáš4:1 Ježíš pak plný Ducha Svatého se vrátil od Jordánu. Duch ho vodil pustinou 2čtyřicet dní a Ďábel ho pokoušel.

Proto si myslím, že zase to není od věci, že když se zaobíráš jenom zlem buď vůči své osobě nebo ve svém okolí, že se setkáváte se zlem. Ale když funguje, že když se na někoho usměji a on ten úsměv opětuje, proč by to nemohlo fungovat i s tím zlem de facto dobrem, co?
Ne, bráško yxoxsku, křesťanství takhle nefunguje. V pravém křesťanství je dobro "odměňováno" i zlem (nakonec to mnozí zde známe i z prostředí, z něhož jsme vyšli):

Matouš10:16-18
16„Hle, já vás posílám jako ovce mezi vlky; buďte tedy obezřetní jako hadi a prostí jako holubice. 17Mějte se na pozoru před lidmi, neboť vás budou vydávat soudům, budou vás bičovat ve svých synagogách, 18dokonce před vladaře a krále vás budou vodit kvůli mně, jim i pohanům na svědectví.

Matouš24:9
Pak vás budou vydávat do soužení a budou vás zabíjet; a všechny národy vás budou nenávidět pro mé jméno.

Jan15:20,21
20Pamatujte na slovo, které jsem vám řekl: ‚Otrok není větší než jeho pán.‘ Jestliže pronásledovali mne, i vás budou pronásledovat; jestliže zachovali mé slovo, i vaše zachovají. 21Ale to všechno vám učiní kvůli mému jménu, protože neznají toho, který mě poslal.
Jan15:25
To proto, aby se naplnilo slovo, které je napsáno v jejich Zákoně: ‚Nenáviděli mne bez příčiny.‘“

Jan7:7
Vás nemůže svět nenávidět, mne však nenávidí, protože já o něm svědčím, že jeho skutky jsou zlé.


JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 11/2/2013, 02:17

yxoxs napsal:Bráškové a sestřičky.

Ale skutečně věříte tomu, že není možné dobrem vymazat zlo? Řeší snad věřící, skutečně věřící, zlo? Nemyslím si, protože kdo věří v Boha - LÁSKU, tak se nemusí obávat zla, protože on jej necítí ani neprojevuje, s ním je Bůh, proč, protože jej miluje a kdo miluje nemůže nenávidět, a kde není nenávist není ani zlo!

yxoxsku, bráško,

kdybychom nepocítili bezdůvodné zlo, nebylo by nutno ani odpouštět.

Já osobně jsem za dobro - mluvení o životadárné pravdě z Písma (ale také mnohokrát v životě) - zlo pocítil, a byl jsem nucen ho řešit - mimo jiné i odpuštěním, bez něhož zlu čelit nelze. To se týká lidí.

Kromě toho ve jménu Ježíše Krista čelím zlu, svodu a útokům z duchovního světa - a to zejména od té doby, co jsem svůj život zcela vydal Bohu a Kristu a co mi Oni dali tyto útoky odhalit. A nemám na mysli útoky "všeobecné" a "pasívní" (čekání až se snad chytím do již položené pasti), ale osobní - namířené v konkrétní situaci proti mě osobně a aktivní - zásahy do mého života.

Tedy zlo řešit musím. I bez toho, že bych je působil.

Bráško, yxoxsku, napíšu upřímně, že se o Tebe upřímně bojím a už i modlím, a to ze dvou důvodů:

1) mám uloženo několik Tvých pro mě opravdu hodnotných komentářů, které mě velmi obohatily, protože jsem z nich cítil a cítím Božího Ducha (právě jsem do nich nahlédl)

2) nejsem zde na fóru poslední dobou moc často, ale při mých dvou posledních návštěvách jsem u Tvého nicku narazil na myšlenky, které jsou ne nepodobné těm, které vídám na stránkách léčitelů a esoteriků... (odkaz na jeden článeček: http://odkrytelzi.cz/odkryte-lzi-v-okultizmu/lide-hledaji-unik-v-prijemnych-emocich-druhe-moralky/ )

Tedy vnímám jakousi změnu. Odtud má upřímná nemaskovaná obava. Nejsem rád, když se mýlím, ale teď bych byl opravdu rád, kdybych se já, ano já mýlil a byl vedle jak ta jedle, ano, abych se já ukázal jako nepozorný osel, který nepochopil, co můj drahocenný bráška píše. ... Protže už trošku vím, co jsou neviditelní duchovní "autoři" určitých myšlenek zač, a mě by vážně moc bolelo Sad kdyby můj bráška padl za oběť jejich svodům.


Zajímavá knížka...:
http://spiritlessons.com/czech/Prisel_osvobodit_zajate_R_Brown.pdf


JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 11/2/2013, 02:30

Jeden z mých uložených pokladů od brášky yxoxse:

bráška yxoxs kdysi napsal:Bráškové, milovaní v Pánu, jak krásně a laskavě čteme v Písmu, děťátka. Připomeňme si, co se stalo, když Pán visel na dřevě, kříži ... . Co se mě velice dotklo, byl příměr nebo rozbor toho, co zažíval a co se odehrávalo při tom, když Abraham šel s Izákem na horu, aby ho obětoval. Když byl zastaven a Izáka nahradil beran v křoví, byl to konec? Kdy to byl konec? Až na Golgotě!
Proč Pán volal k Otci:

Mt 27, 46A při hodině deváté zvolal Ježíš hlasem velikým, řka: Eli, Eli, lama zabachtani? To jest: Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil?

Uvědomili jste si někdy, co se tam stalo, co Pán prožíval? Přece on na sebe vzal kletbu za nás všechny, protože ten kdo není schopen dodržet zákon je v kletbě. Otec ho opustil, protože on se na něj nedíval jako na svého Syna, ale jako na takového, jako jsme my všichni, jako na hříšníka, který si nezaslouží nic jiného než Boží hněv. Proto, Pán to musel zažít, že ho Otec, jeho milovaný, opustil. Kdyby se to nestalo, tak my bychom nemohli věřit v Otcovu lásku a jeho milosrdenství, díky němuž jsme zachraňováni.

A písnička o tom...
https://www.youtube.com/watch?v=LlYWw6MGO8Y




a ještě slovo, které není určeno žádnému člověku: vy nečistí duchové, kteří útočíte na věčný život mého brášky yxoxse, ve jménu Ježíše Krista vás svazuji, a zakazuji vám působit na mého brata yxoxse


JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 00:42

Bráškové a sestřičky.

Určitě Jarečku, bráško, si velice vážím a oceňuji tvoji bratrskou lásku a snahu pomoci. :-)

Když jsi citoval moji maličkost, povšimni si, kdy jsme v područí zla

Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil?

Když jsme s Bohem, jsme v LÁSCE, milujeme Boha a On nás, může snad v takovém vztahu a okamžiku, mít zlo nějakou moc??? Když se odpoutáme od Boha-LÁSKY, nebo On nás opustí, je přesně ten okamžik o kterém jsem dříve psal. Jsme-li s Bohem, kdo je proti nám, jiná myšlenka, pořád je to o tom spojení, když není, dostává místo zlo. Ale taky nezapomínejme, že jsou tu jisté zákonitosti, které mj. v poslední době obšírněji popisuje kvantová fyzika a ta jasně poukazuje na skutečnost, že naše vědomí si může vybrat, jakou realitu budu žít. Pěkným znázorněním jsou obrázky, kdy jsou např. proti sobě dvě tváře, ale když se člověk zadívá může to také být viděno jako pohár. Tedy realitu vidím takovou jakou chci vidět. Proto také můžeme vidět jak v běžném životě, ale také i v Písmu, například evangelia, kdy tatáž situace je viděna či popsána jinak, a mohlo by se zdát, že sice stejná situace, ale jinak uváděná zpráva. Protože také funguje filtrace našeho mozku, kdy každý vypouštíme, tedy ne my ale náš mozek, důležité a nedůležité věci, které za den vnímáme. Někdo stejnou situaci díky filtrům v mozku vnímá tak, a jiný zase onak. Realita nebo čas je relativní, nebo ne?! :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 01:09

Bráškové a sestřičky.

http://odkrytelzi.cz/odkryte-lzi-v-okultizmu/lide-hledaji-unik-v-prijemnych-emocich-druhe-moralky/ )

Nevím, ale kvantová fyzika, asi nebude "druhou morálkou"? Ale díky za link, do té doby jsem vůbec nevěděl, že existuje něco jako druhá morálka. Popisované videa a podmanivá hudba, jsou mi silně protivné, takže moji "údajnou změnu" nic takového neovlivňuje, protože nic takového ani nesleduji, právě z již zmiňovaného důvodu. :-)

Cílem knihy je ukázat, jak různými způsoby Satan a jeho démoni působí dnes ve světě, jak proti nim účinně
bojovat a také, jak můžete být z područí Satana osvobozeni. Satan učiní vše, co je v jeho moci, aby ti v četbě této knihy
zabránil. Bude tě sužovat nepřekonatelnou ospalostí, zmateností, neustálým přerušováním a mnohým jiným. Jednou z
hlavních Satanovou zbraní je strach. Bude tě zastrašovat. Musíš prostě strach ve jménu Ježíše Krista důrazně odmítnout
a nad ním zvítězit.
Citace z úvodu (http://spiritlessons.com/czech/Prisel_osvobodit_zajate_R_Brown.pdf), ale o tom to přesně je, máš snad Jarku strach když jsi s Bohem, já tedy ne. Jen si připomeň tu pasáž v NZ o lásce, a bude ti jasné o čem píši. :-) To je právě ten omyl mnohých věřících, že si myslí, že jsou ve spojení s Bohem, ale mají strach, pociťují nenávist, žárlí apod., ale tím ukazují že nejsou s Bohem, jen si to myslí. Protože když by tomu tak bylo, tak by nemohli mít strach, necítili by nenávist a nežárlili, ne?! Proto ta vybídka k lásce a pokoji v Kristu. Jo silná káva, poznáte pravdu a ta vás osvobodí. Když poznáme mj. pravdu i o tom, jak to je s námi a s Bohem, pak nebudeme věřit ani v druhou morálku, například, nemyslíš Jarku? Jinak kdo je to ta Rebecca Brown?
Díky

yxoxs

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 01:12


a ještě slovo, které není určeno žádnému člověku: vy nečistí duchové, kteří útočíte na věčný život mého brášky yxoxse, ve jménu Ježíše Krista vás svazuji, a zakazuji vám působit na mého brata yxoxse
Co to je???


Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 12/2/2013, 03:06

Bráško, yxoxsku, já vidím realitu takto:

Totiž, že realita je pouze jedna.

Tu tvoří Bůh.

A také ji svým dílem spolutvoří tvorové se svobodnou vůlí:

např. rozhodnu se jít do práce = realita je pak taková, že pracuju. Pokud bych se rozhodl do práce nejít, byla by realita jiná - nepracoval bych. Tedy svou svobodnou volbou spolutvořím realitu.

To, že nějakou událost nebo věc vidím jinak, již existující realitu (proběhlou událost, existující věc) nijak nemění - je to pouze otázka mého vnímání - někdy prostě jen odlišného, jindy chybného (třeba vadou zraku, sluchu, paměti).

Např. odlišnosti v evangeliích - třeba to, zda mezi hroby, pobíhali dva nazí posedlí muži nebo jen jeden - realita je i v tomto případě jen jedna - a odlišné vnímání či podání pisatelů evangelií ji nemůže nijak změnit.

V případě toho obrázku je realita zkrátka taková, že je namalován tak, aby bylo možno vidět dvě tváře proti sobě, ale také aby mohl být viděn pohár - tedy opět žádná individuální realita.

S realitou se člověk navíc seznamuje postupně - jako dítě jsem měl řadu technických a fyzikálních představ, které se ukázaly v průběhu růstu a poznávání jako mylné - např. skutečnou parní lokomotivu jsem si představoval jako svou plastikovou hračku, a myslel si, že pára otáčí těmi osičkami s kolečky podobně, jako by byl někdo uvnitř a otáčel jimi rukama Very Happy - ale realitu principu fungování parního stroje to nezměnilo. Ano, pokud špatně pochopíme princip fungování něčeho, nijak ten princip nezměníme.

Tedy: realita relativní není - relativní je pouze naše vnímání reality. V určitých případech nám to škodu nezpůsobí (dětská představa lokomotivy), v jiných ano (třaba při neodborné opravě brzd).

V duchovních otázkách je to samozřejmě - jak píšeš - otázka především lásky k Bohu, také Kristu a bližním, a jak píše Jan také k zachovávání Božích přikázání, a jak píše Pavel ve 2Tes2:10 také otázka lásky k pravdě - neboli realitě.

Pravdu = realitu sice neznáme celou (mě nevyjímaje Wink ) a poznáváme ji postupně - ale věřím, že pokud ji - pravdu = realitu - prostě nic než pravdu = realitu, ať je jakákoli - usilovně hledáme, dá nám ji Otec ve své lásce najít.

Avšak obávám se, že jakmile si začnu pohrávat s myšlenkou, že svým osobním pohledem můžu realitu měnit (třeba jako ji na některých fórech mění "křesťané" obhajující homosexualitu - zkouší měnit realitu toho, co je nebo není hřích - jak se o to také pokoušel lhář Satan v zahradě Eden "nikoli nezemřete"), pak věřím, že se dostávám do vážných problémů.

Jsem ovšem přesvědčen, že jediným spolehlivým Zjevovatelem pravdy = reality je Bůh a jeho Syn. Tedy jedině Oni mohou Duchem svatým a Písmem uvést do pravdy mě, Tebe a kohokoli jiného. Tedy já nejsem zdrojem pravdy pro Tebe ani ty pro mě ani my pro nikoho.

I tak ale díky svým omezením, hříchům a působení Ďábla občas upadáme do omylu - podobně jako spravedlivý Jób, který se mylně domníval - neznal realitu = pravdu - ale necháme nad svými životy bdít Je - pak nás z těch omylů vyvedou. Nebo proč máme "zkumat duchy"? "Protože do světa vyšlo mnoho falešných proroků" (hlásajících odlišnou "pravdu = realitu") 1Janův4:1

Ano, mám s tím osobní zkušenost: 2x ke mě promluvil Bůh (myslím konkrétní slova vložená do mysli, nepočítám jiné způsoby). Ale také ke mě promluvil démon - tak, aby to vypadalo jako od Boha, což jsem si i chvíli myslel - napověděl mi duchovně odporný obsah: totiž proroctví, "že se znovu ožením" a dokonce s konkrétní celkem atraktivní osobou (asi abych na ni myslel). Já ale ženatý jsem a svoji manželku miluji, tudíž jsem nevěřil, že by Bůh chtěl, abych se něčím takovým zaobíral (a to i vpřípadě, že by to byla Jeho vůle). Nahlas jsem toto falešné démonské proroctví odmítl - a následoval přímý, neskrývaný démonský útok - ve vlnách trval asi dvě nebo tři hodiny, odrážel jsem jej v Ježíšově jménu, ke konci jsem sotva stál na nohou. Proč? Proč démon - zlo - útočil? Nejprve falešným proroctvím a pak přímým útokem. Proč? Protože jsem nebyl v Boží lásce? Protože Bůh nemiloval mě (kvůli mému nedostatku lásky)? Ne, myslím, že to bylo právě a přesně naopak: protože v Boží lásce jsem a Bůh mě miluje a "někomu" je to prostě trnem v oku.

Tedy o tomhle mluvím: o démonském klamu (nikoli o Tvém nedostatku lásky - by nedošlo k omylu) s cílem člověka duchovně zničit

Podotýkám, že jsem mu chvíli věřil (a před tím o něm uvažoval - to prorctví bylo opakované (a nedávno zas) jen ne poprvé tak zřetelné). Mohl jsem věřit déle, a mohl se tím zaobírat - cíl démonů je jasný: zničit mou víru, manželství, vztah k Bohu a Kristu (jako u Jóba, JK a mnoha dalších). A nezkouší to proto, že to nefunguje, ale naopak proto, že to u mnohých funguje - pozorují a využívají naše hříšné sklony. Mnozí se také z toho vzpamatují, ale utrpí při tom větší či menší škodu Sad

Odtud má obava o Tebe, bráško yxoxsku I love you budu jen rád, jestliže bezpředmětná (tedy rozhodně ne nějaká žárlivost či co - né, nemyslím, že si to myslíš).

Ne, nebojím se démonů (protože se mnou je Někdo strašně Silný a milující), spíše občas o druhé brášky a sestřičky (to se bál i Pavel, tak si říkám, ne, není to nenormální), protože těch svodů je mraky a mraky (a jedním z nich je tvoření individuální reality myšlenkou).

Nu, to jsem Ti chtěl v lásce napsat, bráško, jak stím naložíš, je už na Tobě (třeba můžeš: "Ó Bože, ten Jarek je nějak mimo... nebo snad ne? Ukaž mi, jaká je pravda, já vím, že se mýlí, ale kdyby náhodou..." Wink )

Snad jsem tě tím "románem" moc neunavil, ale šlo to nějak zvláštně samo... Smile

S přáním pokoje, milosti a požehnání Duchem svatým našeho Otce a našeho Pána Ježíše,

Jareček Wink


JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 12/2/2013, 03:16

yxoxs napsal: Jinak kdo je to ta Rebecca Brown?
Díky

yxoxs

Přečti víc než úvod, a uvidíš. Zejména od druhé kapitoly je to mazec.

Ne ve všem s autorkou souhlasím (sama píše, že všechno neví, že se učí...). Přirozeně jsem si kladl otázku, zda je to vše pravda. No, nebyl jsem u toho, ale zcela neplánovaně jsem se přesvědčil, že uvedené principy fungují.

Napsala toho víc, v češtině jsou 4 knížky v pdf.

Jinak:

https://www.facebook.com/pages/Official-Rebecca-Brown-Page/131827026858516

https://www.facebook.com/pages/Rebecca-Brown/214045405294195

http://www.harvestwarriors.com/


JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  JAREKzRybenu 12/2/2013, 04:00

yxoxs napsal:
a ještě slovo, které není určeno žádnému člověku: vy nečistí duchové, kteří útočíte na věčný život mého brášky yxoxse, ve jménu Ježíše Krista vás svazuji, a zakazuji vám působit na mého brata yxoxse
Co to je???


právě jsem to napsal a text se mi smazal No


Bráško, určitě jsem neměl v úmyslu se tě tím jakkoli dotknout, to by mě vůči Tobě mrzelo (ale vůči "nim" nikoli!)

Používám podobné věty i u sebe, a používali je Ježíš a apoštolové - a fungují!
Satan a démoni mají obrovskou moc a schopnosti, jsou hrozně zlí a šíleně lžou, ale spaseného křesťana musí poslechnout (pokud svévolně nehřeší, pak má smůlu)

Str. 65, 66 té knihy obsahuje takový komix, přesně tak mi to funguje (no co si o tom mám myslet? Dřív jsem léta marně bojoval s "depresemi"...).

Platí při tom, že když nařizuješ někomu, kdo tam není, nic tím nezkazíš (jako když voláš do prázdné místnosti)


jsem grogy, jdu spát


JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 17:43

Bráškové a sestřičky.

Ahoj Jarku, všechno je OK, to s tou žárlivostí apod. jsem psal obecně, ne na tebe, moje chyba že jsem to tam neuvedl přesněji. :-)

Jinak kvantová fyzika jasně ukazuje, že v momentě když je něco pozorováno konkrétně nějaké částice, tak se ty částice chovají jinak než jak před tím, než se do toho vložil pozorovatel, v tomto případě člověk. Tak prosím nevěř všemu, co si myslíš že je neoddiskutovatelná realita, třeba na tomto zjištění jsem dostal díky vědě odpověď na to biblické, že člověk nikdy nepozná nebo neobsáhne stvoření či stvořitele, jestli je pravda, že v momentě když by se o to kdokoliv snažil, se vše mění, tedy nikdy nezjistíme jako pozorovatelé, jaký byl stav před tím, tak co je dnes stoprocentně realita??? Ano, tvá a moje a Boží, ale my, jestli tedy je biblický záznam správný, neznáme Boží mysl, jen tu Kristovu. Tedy nevíme jaké jsou Boží cesty a asi se to skutečně nedozvíme (viz kvantová fyzika), tedy poznáváme jen to, co je nám umožněno poznat, buď takto přímo, nebo jak dosvědčuje kvantová fyzika, má to i formu zákona.

Když mi tady dáváš různé odkazy, tak taky jeden, podívej se na video "Duchovní molekula".

https://www.youtube.com/watch?v=3h-qZYunDuE

yxoxs

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  gari 12/2/2013, 19:26

Ahoj Yxoxsi,
v biblické knize Židům v 11. kapitole je seznam mužů a žen víry, ke kterým se Bůh přiznal: Židům 11:2  K takové víře předků se Bůh přiznal svým svědectvím.

Někteří z těchto věrných mužů a žen zavíralo tlamy lvům, unikali ostřím meče, jiní ale byli kamenováni a rozřezáváni pilou.

Židům 11:34  zavírali tlamy lvům, krotili plameny ohně, unikali ostří meče, v slabosti nabývali síly, vedli si hrdinsky v boji, zaháněli na útěk vojska cizinců; 35  ženám se jejich mrtví vraceli vzkříšení. Jiní byli mučeni a odmítli se zachránit, protože chtěli dosáhnout něčeho lepšího, totiž vzkříšení. 36  Jiní zakusili výsměch a bičování, ba i okovy a žalář. 37  Byli kamenováni, mučeni, řezáni pilou, umírali pod ostřím meče. Chodili v ovčích a kozích kůžích, trpěli nouzi, zakoušeli útisk a soužení. 38  Svět jich nebyl hoden, bloudili po pouštích a horách, skrývali se v jeskyních a roklinách země.

Když na situaci těchto lidí víry vztáhnu tvou teorii o iluzi zla, jak je možné že někteří z nich byli před zlem ochráněni a druzí ne. Jejich věrnost Bohu a důvěra v něho byla přece totožná. Proto jsou všichni na jednom společném seznamu lidí víry a Bůh se k nim přiznává. Proč někteří z nich iluzi zla neuměli překonat a zlo se na nich projevilo v plné síle a jiným se vyhnulo? Uměl bys to na základě své teorie nějak vysvětlit?

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 19:31

Bráškové a sestřičky.

To není teorie, ale realita. Je to realita Boží, a konání Boží je vždy jen dobré, LÁSKA není ZLO!?

Ti, kteří přemáhali zlo i ti, kteří mu podléhali, vždy vítězili, jedni v moci druzí ve věrnosti, obé je odměněno dobrem, jsou s Bohem. Ale nejsme schopni dnes doložit, co by se stalo, kdyby oni sami díky své víře, nechtěli být silní a druzí zase se poddávat zlu, jak by to dopadlo. Možná by to bylo opačně. Tedy každá situace je ovlivnitelná. Nebo gari nevěříš tomu, že čemu nebo v co věříš, tak jednáš? :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  gari 12/2/2013, 20:22

Ahoj Yxoxsi
yxoxs napsal:To není teorie, ale realita. Je to realita Boží, a konání Boží je vždy jen dobré, LÁSKA není ZLO!?
Já ale v Bibli nečtu nic o tom, že zlo je jen nějaká iluze. Zlo je tu popsáno jako realita, ktrá je součástí našeho života, a my sami s tím nejsme schopni nic udělat. Efezským 6:12  Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla.

yxoxs napsal: Nebo gari nevěříš tomu, že čemu nebo v co věříš, tak jednáš? :-)

Nemohu říct, že tak jednám, ale ze všech sil se o to snažím. Nikdo z nás ale není bez hříchu, ani jeden - říká písmo. A kolik zla už bylo napácháno ve jménu lásky, v dobrém úmyslu a v dobré víře?
Zlo není jen naší iluzí. Zlo je realita, která ovládá tento věk tmy. Není to něco, co se odehrává jen v naší mysli, ale nositelé zla jsou nadzemští duchové zla.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 20:57

Bráškové a sestřičky.

Já ale v Bibli nečtu nic o tom, že zlo je jen nějaká iluze. Zlo je tu popsáno jako realita, ktrá je součástí našeho života, a my sami s tím nejsme schopni nic udělat. Efezským 6:12 Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla.
Gari, ale vždy je to o tom připuštění, když by Ježíš nepřipustil, tak by zlo nemělo nad ním moc, tedy realita je taková, jak se budeme chovat. Jestli nás Pán vybízí, že máme být jedno jako je Kristus jedno s Otcem, pak nevidím problém, že když věřím v Pána a jsem s ním ve spojení, nemůže zlo mít nade mnou žádnou moc. Právě že můžeme s tím udělat, nevést boj, protože když bojuješ, tak nic jiného tě nečeká než boj, a je jedno proti nebo za co bojuješ, vždy bude výsledkem boj. Ale když jsi přijal lásku a pokoj Krista, jak potom můžeš bojovat? Bojoval snad Pán?, ne, přesto zvítězil - přemohl zlo, aniž by bojoval!!! Co je to: "přemáhejte zlo dobrem?!" Jak se to děje?, tím že bojujeme, ne, přeci pak musí přijít zákonitá odezva, boj. Pokoj je jednou z vlastností křesťanů, ne boj. Láska vše přikrývá!

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 21:18

Bráškové a sestřičky.

Uvažujte!

Přeci když by satana nikdo neposlouchal, jakou by měl moc???

Co by se stalo hned v Edenu? Eva by neposlechla, přidržela by se Boha, zlo by se neuskutečnilo, tedy by se de facto ani neprojevilo, tedy to je iluze. Kdy se projevuje zlo, když připouštíme, že uvěříme tomu, že je toho schopné, ale není, ano, jen v případě když tomu uvěříme, že je. Ale neuvěříme-li, tedy přidržíme se Boha, který je LÁSKA, a věříme mu, že u něj není zlo, ale jen a jen dobro a pokoj, jak potom když uvěříme můžeme uvěřit zlu??? Tedy zlo je iluze, když v ní uvěříme, tak se projeví. To ale nepotvrzuje, že existuje reálně. Vlastně jsem si odpověděl sám, když si vzpomenete na dlouhou debatu o zlu i se Zbyškem. :-) Teď je to jasné, je jen láska, zlo existuje jen tehdy když není láska. Takže čí je to problém, že existuje zlo, nebo že my připouštíme a odpojujeme se od Boha a pak zlo se projevuje? Kristus přišel aby nám to připomenul, proto když jej přijímáme, navrací se nám pokoj v Kristu, tedy díky víře v Krista se nám obnovuje spojení s Bohem. Teď si představte, že by se nikdy nikomu nestalo aby se odpojil od Boha, protože se tak děje, protože jsme stvořeni k obrazu Boha, tedy ve spojení s Bohem, co by se stalo, mohlo by existovat zlo? Je tedy reálné zlo nebo iluze? My vychází, že zlo je iluze, která se stává reálnou, když ji připustíme. Kdyby tomu bylo jinak, tak by bylo jedno jestli věříme či nikoli, zlo by tu bylo i tak. Ale kde je LÁSKA, není zlo, kde tedy je zlo? Nikde, ono se objevuje v okamžiku když se odpojujeme od LÁSKY, viz Eden atd. S Pánem to byla nutnost, protože on přeci není nikdy odpojený od Otce, proto se od něj musel odpojit Otec sám, proto máme tu zprávu, kdy Kristus zažívá srdcervoucí životní situaci, kdy je spojení s Otcem přerušeno. Uvědomme si, že když by k tomu nedošlo, Kristus by nemohl být přemožen zlem. Tedy tady jasný důkaz o tom, že zlo je jen iluze. Láska nikdy nepřestane existovat, protože LÁSKA je Bůh, ale v okamžiku když se odpojíme od Boha, pak se objevuje - iluze - zlo. To celé, co je spojeno s biblickým záznamem je jen a jen o tom, že se spojení obnovuje přes Krista a my si to musíme připomenout, protože přeci spojení s Bohem je naše přirozenost - byli jsme tak stvořeni - k obrazu Boha!

Chápete!!! bráškové a sestřičky :-)

Váš milující yxoxs

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Melissa 12/2/2013, 21:36

yxoxs napsal:Bráškové a sestřičky.

[Gari, ale vždy je to o tom připuštění, když by Ježíš nepřipustil, tak by zlo nemělo nad ním moc, tedy realita je taková, jak se budeme chovat. Jestli nás Pán vybízí, že máme být jedno jako je Kristus jedno s Otcem, pak nevidím problém, že když věřím v Pána a jsem s ním ve spojení, nemůže zlo mít nade mnou žádnou moc. Právě že můžeme s tím udělat, nevést boj, protože když bojuješ, tak nic jiného tě nečeká než boj, a je jedno proti nebo za co bojuješ, vždy bude výsledkem boj. Ale když jsi přijal lásku a pokoj Krista, jak potom můžeš bojovat? Bojoval snad Pán?, ne, přesto zvítězil - přemohl zlo, aniž by bojoval!!! Co je to: "přemáhejte zlo dobrem?!" Jak se to děje?, tím že bojujeme, ne, přeci pak musí přijít zákonitá odezva, boj. Pokoj je jednou z vlastností křesťanů, ne boj. Láska vše přikrývá!
Ta úvaha o boji je zajímavá. Trochu mi to připomíná slova,která se dříve používala - "boj za mír.." Už tehdy mi připadalo absurdní to spojení míru a boje.
Má smysl konkrétní boj proti duchovním tvorům?- těžko, naše síly a jejich jsou nesrovnatelné. Takže máme jedinou šanci - rozpoznat včas jejich ovoce a nevpustit je do života ani do myšlenek. Ale upřímně , neumím si představit umět ovládat myšlenky natolik, aby do nich nikdy nevstoupilo něco co s láskou nemá mnoho společného. Lze opravdu naplňovat mysl jen láskou a dobrem dokonale?

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Anonymní 12/2/2013, 21:50

Bráškové a sestřičky.

to Melissa
Přesně, o tom to je! :-)

Jistě, proč je jinak v bibli tolikrát vybízeno přímo nebo nepřímo abychom byli dokonalí-svatí, ne?:-)
Protože jsme toho schopni, kdybychom nebyli, pak každá taková vybídka je zbytečná.

Uvědomme si, LÁSKA je, ale zlo se projevuje, zlo není, to se objeví když se někdo odpojí od LÁSKY. Proto taky máme mj. dobrou zprávu v tom, že ten a ti, kteří nejsou ochotni se navrátit k LÁSCE, nebudou, a tehdy bude opět Bůh všechno ve všem, rozumíte tomu drazí bráškové a drahé sestřičky! :-) To je také poselství Písma. Může neexistovat LÁSKA, to je nemožné, protože LÁSKA je Bůh. Ale zlo může neexistovat, protože vlastně není (iluze) projevuje se jenom v případě, když se někdo odpojí od LÁSKY, což se stalo jako prvnímu pyšnému duchovnímu tvorovi. Proto také LÁSKA není nositelkou zla, tudíž ani Bůh nečiní zlo, proto je zlo jen iluze neboli námi vytvořená realita, když je realita spojena s nepřítomností Boha. Je-li realita taková, že jsme spojeni s LÁSKO, kde je zlo??? :-)

Ano, pochopili jsme to, tato realita nastane když Bůh bude všechno ve všem, tak jako na počátku.

Díky Bohu

Chvalme za to Pána, že nám v lásce umožňuje se navracet k Otci.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Články k zamyšlení a povzbuzení - Stránka 3 Empty Re: Články k zamyšlení a povzbuzení

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru