Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

+6
Jirka z P. (queens)
Hvězdlický
admin pavel
Karel
Martin Cibulka
Arago
10 posters

Strana 2 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  haid 6/10/2006, 22:25

Pokoj Vám, Jonáši.

já jsem si to prohlédnul (tj. debatu na vedlejším fóru) a moc z toho nechápu. Znamená to, že na tomto verši stavíte "obvinění", že Ježíš byl falešný prorok, což v důsledku znamená, že NZ je co se týče víry křesťanů nesmysl?
Je-li to tak, tak Vám nabízím i přesvedčivější důkazy Cool ...

pokud pominu možná vysvětlení, která tu už zazněla (výklad: toto pokolní=tato rasa-což je v řečtině možné; nebo dobu zničení chrámu) tak nabízím ještě jedno. Ježíš se neprohlašoval za proroka, ale Syna Božího (takže pravidla pro proroky nejsou tak úplně na místě) a vzhledem k tomu, že sám prohlásil, že ani Syn nezná tento čas, ale jen Otec (Mt 24:36) co takhle vysvětlení, že jak je to zapsáno, tak si to lidé zapamatovali (a zapamatovali si to špatně). Anebo Ježíš to opravdu prohlásil, ale šlo o Jeho doufání a to se nenaplnilo.
Question

Nědělejme si to s biblí tak jednoduché, není to Boží jízdní řád, ani Země-Dokumentační projek.

V úctě a lásce Jan
haid
haid

Male Poeet p?íspivku : 212
Age : 45
vztah k organizaci : odpadlíci jsou povětšinou sympaťáci
Reputace : 0
Body : -4
Registration date : 02. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 6/10/2006, 23:47

[quote="haid"]Pokoj Vám, Jonáši.

já jsem si to prohlédnul (tj. debatu na vedlejším fóru) a moc z toho nechápu. Znamená to, že na tomto verši stavíte "obvinění", že Ježíš byl falešný prorok, což v důsledku znamená, že NZ je co se týče víry křesťanů nesmysl?


nejedná se jen o jeden nějaký verš ale o celkové klamné chápání příchodu království - tak jak vyplývá z epištol

Je-li to tak, tak Vám nabízím i přesvedčivější důkazy Cool ...

pokud pominu možná vysvětlení, která tu už zazněla (výklad: toto pokolní=tato rasa-což je v řečtině možné;

možné je vše, podstatné je jak tomu pod vlivem Krista a duch rozuměli prvotní křesřané - tj. že nezemřou

nebo dobu zničení chrámu) tak nabízím ještě jedno. Ježíš se neprohlašoval za proroka, ale Syna Božího (takže pravidla pro proroky nejsou tak úplně na místě) a vzhledem k tomu, že sám prohlásil, že ani Syn nezná tento čas, ale jen Otec (Mt 24:36) co takhle vysvětlení, že jak je to zapsáno, tak si to lidé zapamatovali (a zapamatovali si to špatně). Anebo Ježíš to opravdu prohlásil, ale šlo o Jeho doufání a to se nenaplnilo.

to si lehce protiřečíš: boží syn jehož doufání se nenaplnilo?

Nědělejme si to s biblí tak jednoduché, není to Boží jízdní řád, ani Země-Dokumentační projek.

Nědělejme si to s biblí tak jednoduché, není to Boží slovo ale slovo o víře v Boha

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  haid 7/10/2006, 00:13

Pokoj Vám!


jonas napsal:

nejedná se jen o jeden nějaký verš ale o celkové klamné chápání příchodu království - tak jak vyplývá z epištol

Po revizi toho, co znám z epištol a historie prvotní církve, zjevně ne všichni. Pokud se domníváte o opaku a máte zájem o konfrontaci názorů se mnou, prosím, buďte konkrétnější.

možné je vše, podstatné je jak tomu pod vlivem Krista a duch rozuměli prvotní křesřané - tj. že nezemřou

podle písma byli i tací, co věřili, že vzkříšení již nastalo a Pavel to usměrňoval.

nebo dobu zničení chrámu) tak nabízím ještě jedno. Ježíš se neprohlašoval za proroka, ale Syna Božího (takže pravidla pro proroky nejsou tak úplně na místě) a vzhledem k tomu, že sám prohlásil, že ani Syn nezná tento čas, ale jen Otec (Mt 24:36) co takhle vysvětlení, že jak je to zapsáno, tak si to lidé zapamatovali (a zapamatovali si to špatně). Anebo Ježíš to opravdu prohlásil, ale šlo o Jeho doufání a to se nenaplnilo.

to si lehce protiřečíš: boží syn jehož doufání se nenaplnilo?

Možná si zkuste více všimnout verše Mt 24:36

Nědělejme si to s biblí tak jednoduché, není to Boží jízdní řád, ani Země-Dokumentační projek.

Nědělejme si to s biblí tak jednoduché, není to Boží slovo ale slovo o víře v Boha

To je Vaše víra, máte na ni právo. Ale pak Vám zůstává jen historický pramen. To, čemu říkáte svědectví o víře a mám obavu, že v něm tu "dobrou zprávu", podstatu Ježíšova života a Jeho smrti na kříži snadno minete.

V úctě k Vám Jan
haid
haid

Male Poeet p?íspivku : 212
Age : 45
vztah k organizaci : odpadlíci jsou povětšinou sympaťáci
Reputace : 0
Body : -4
Registration date : 02. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 7/10/2006, 00:35

.


Naposledy upravil dne 31/7/2007, 11:13, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  haid 7/10/2006, 06:16

Bratře,
klobouk dolů. Dokázat se kouknout do sebe a pak to ještě sebekriticky vyznat právě v anonimitě netu Very Happy

Jakjsem ten pocit při svém vstupu do této diskuze neměl, tak ho získávám: MÁ TO SMYSL. PŘES ROZDÍLNOST SE MůŽEME OBOHATIT.

V lásce a úctě k Vám Váš Jan
haid
haid

Male Poeet p?íspivku : 212
Age : 45
vztah k organizaci : odpadlíci jsou povětšinou sympaťáci
Reputace : 0
Body : -4
Registration date : 02. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Hvězdlický 7/10/2006, 10:00

Žalmy 139:21 Nemám nenávidět, Hospodine, ty, kdo nenávidí tebe? S odporem pohlížet na ty, kdo se proti tobě zvedli?

Matouš 5:43 (o lásce k nepřátelům) Slyšeli jste, že bylo řečeno: 'Milovati budeš bližního svého a nenávidět nepřítele svého.'

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Doktorka White 7/10/2006, 10:41

Dobré ráno pane Slavíku !
Opět Vás budu muset citovat : "Nedíval bych se na přísloví. To nebyl zákon, ale jen praktická přísloví.."

Bavíme se zde o Božím přikázání či ustanovení "nenávidět nepřítele".
Jak jste uvedl, přísloví, není zákon a tak já doplním že kniha Žalmů také nepatří mezi Zákon.

Citovala bych aspoń kousek s knihy C.S. Lewise, Úvahy nad Žalmy:
Zcela jednoznačně je třeba číst žalmy jako básně, jako lyriku, se všemi licencemi a formálnostmi, se všemi hyperbolami, s emocionálními spíše než logickými návaznostmi, což vše je charakteristické pro lyrickou poezii.


Vás také zdravím milý Queensi !
A ujišťuji Vás, že teď jste mi to konečně nandal. Takový výraz pokory před Bohem-láskou, bych od Vás nečekala. Takže v tomto smyslu také zpytuji svědomí.
P.S. Na důkaz bratrství jsem se nechala přejmenovat. I love you
Doktorka White
Doktorka White

Female Poeet p?íspivku : 721
vztah k organizaci : bez vztahu
Reputace : 0
Body : -44
Registration date : 30. 08. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 7/10/2006, 10:54

.


Naposledy upravil dne 31/7/2007, 11:14, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Doktorka White 7/10/2006, 11:15

Milý Queensi !
Otázka proč máme vnitřní radost když máme navrch je velice složitá. Těch hledisek je víc. Ale počkejte si na mou odpověď do večera .
Teď jedu se synkem na hokejový zápas.

Zatím tedy všem účastníkům Boží požehnání

přeje Doktor Whiteová flower
Doktorka White
Doktorka White

Female Poeet p?íspivku : 721
vztah k organizaci : bez vztahu
Reputace : 0
Body : -44
Registration date : 30. 08. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 7/10/2006, 13:03

haid napsal:

nejedná se jen o jeden nějaký verš ale o celkové klamné chápání příchodu království - tak jak vyplývá z epištol

Po revizi toho, co znám z epištol a historie prvotní církve, zjevně ne všichni. Pokud se domníváte o opaku a máte zájem o konfrontaci názorů se mnou, prosím, buďte konkrétnější.


j: já nevím proč se to každý bojí si přiznat že to prostě byla nesplněná proroctví směerovaná současným posluchačům...

např. zde:

živi pozůstaneme do příchodu Páně - Tesal.

Toto pak věz, aže v posledních dnech nastanou časové nebezpeční. .. takových (ty a teď) se straň - Tim.

a konečně obligátní

Takéž i vy, když uzřeli byste toto všecko, vězte, žeť eblízko jest a ve dveřích království Boží.
[eJk 5,9]
34 Amen pravím vám, že nepomine věk atento, až se tyto všecky věci stanou.


zdůraznil jsem ti slůvko vy, aby bylo jasné, že to říkal těm kteří ho poslouchají, že neřekl - vám po mnoha a mnoha staletích... Smile

jasný?

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Aleš 7/10/2006, 13:15

jonas napsal:
j: já nevím proč se to každý bojí si přiznat že to prostě byla nesplněná proroctví směerovaná současným posluchačům...
Milý Jonáši, jsi zde mezi bývalými nebo současnými Svědky Jehovovými. Léta nám vtloukali do hlav neomylnost Bible. A tak jako hodně Němců dodnes věří, že Slované a Židé jsou trochu míňlidi, tak i po opuštění organizace SJ zůstává většina z nás biblickými fundamentalisty (viz forum o fundamentalismu) a nepovažuje to za špatné. Přestže tento fundamentalismus vede k nekončícím dohadům o slova a Bůh je vedlejší neboť i jemu SJ přisoudili povinnost řídit se Biblí.
Tvůj postoj, kdy si Bible ceníš a nesnižuješ její hodnotu, ale považuješ ji za knihu o víře druhých je velmi vhodný protipól do této diskuze.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Doktorka White 7/10/2006, 21:00

Milý Jonasi !
Můžete přesně vypsat ty "proroctví ", která se nevyplnila ?
Kapitoly a verše.
Ráda bych se na to podívala. Mám totiž pocit, že jde pouze o mylné chápání výrazů a smyslu ( království nebeské, věky, smrt .....atd )

Děkuji a promiňte, že jsem tomu nevěnovala patřičnou pozornost.
Doktorka White
Doktorka White

Female Poeet p?íspivku : 721
vztah k organizaci : bez vztahu
Reputace : 0
Body : -44
Registration date : 30. 08. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 7/10/2006, 23:39

Aleš napsal:
jonas napsal:
j: já nevím proč se to každý bojí si přiznat že to prostě byla nesplněná proroctví směerovaná současným posluchačům...
Milý Jonáši, jsi zde mezi bývalými nebo současnými Svědky Jehovovými. Léta nám vtloukali do hlav neomylnost Bible. A tak jako hodně Němců dodnes věří, že Slované a Židé jsou trochu míňlidi, tak i po opuštění organizace SJ zůstává většina z nás biblickými fundamentalisty (viz forum o fundamentalismu) a nepovažuje to za špatné. Přestže tento fundamentalismus vede k nekončícím dohadům o slova a Bůh je vedlejší neboť i jemu SJ přisoudili povinnost řídit se Biblí.
Tvůj postoj, kdy si Bible ceníš a nesnižuješ její hodnotu, ale považuješ ji za knihu o víře druhých je velmi vhodný protipól do této diskuze.

j: no je třeba uznat že odhodit tkzv. jistoty není snadné, ale přijde mi škoda se vymanit z vlivu SJ a SV za cenu jistých obětí a pak zůstat na půl cesty u nějaké podobné byť tkzv. křestanské ideologie a opět věřit v neuvěřitelné a omlouvat si rozpory

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 8/10/2006, 00:12

Doktorka White napsal:Milý Jonasi !
Můžete přesně vypsat ty "proroctví ", která se nevyplnila ?
Kapitoly a verše.
Ráda bych se na to podívala. Mám totiž pocit, že jde pouze o mylné chápání výrazů a smyslu ( království nebeské, věky, smrt .....atd )

Děkuji a promiňte, že jsem tomu nevěnovala patřičnou pozornost.

j: něco jsem citoval na vedlejším foru "Záleží na překladu bible?"

nejedná se pouze o jednotlivé verše, ale zejména o celkového ducha Kristova prorokování a to, jak to bezprostředně chápaly a žily sbory v 1 stol. - jejich etika a doufání byli jasně etikou "bezprostředního konce a příchodu Pána"

následující slova byla tedy určena přímo jim a přímo pro jejich situaci - nikoliv jakýmsi imaginárním čtenářům za 2000 let:


živi pozůstaneme do příchodu Páně - 2.Tesal. 4.13-18

Toto pak věz, aže v posledních dnech nastanou časové nebezpeční. .. takových (ty a teď) se straň - 2Tim.3.1-6

a konečně obligátní Mat 24

Takéž i vy, když uzřeli byste toto všecko, vězte, žeť eblízko jest a ve dveřích království Boží.
[eJk 5,9]
34 Amen pravím vám, že nepomine věk atento, až se tyto všecky věci stanou.

a ještě třeba 1.Petra 4.7 a 2.Petra 3.Kap zejména v. 5, (nyní tj. v 1. stol.) a 14 či 17

Myslím že zhodnocení těchto proroctví ve smyslu Mojžíšova pravidla o rozpoznání falešných proroků přinese opět další kousek osvobození od zkostnatělého fundamentalistického pohledu na Bibli a posunu k pohledu že písmo je především vyznáním víry našich předků

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Hvězdlický 8/10/2006, 10:03

Já bych to chápal trošku jinak.

Ježíš mluvil k svým učedníkům, a ti byli všichni jeho spoluvládci. Mluvil o znovuzrození a dalších záležitostech, které jsou tohoto společenství podmínkou. (spolukrálové a kněží v nebi)

Tato skupina měla své počátky v prvním století, ale narůstá až do naší doby.

Slova Kristova tedy náleží celé této skupině a jsou platná dodnes. Splnění jeho slov, tedy musí postihnout celou tuto skupinu a protože zatím se vše nesplnilo, musí zákonnitě závěr všech jeho proroctví se naplnit v dnešní době...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Aleš 8/10/2006, 10:12

Hvězdlický napsal:Já bych to chápal trošku jinak.

Ježíš mluvil k svým učedníkům, .....................
Slova Kristova tedy náleží celé této skupině a jsou platná dodnes. ...
Mluvil k učedníkům. Skupiny a třídy si nadto vymysleli lidé při sestavování "neprůstřelných" teorií.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Hvězdlický 8/10/2006, 10:30

V podstatě je to tak, jak uvažuješ.

Zjevení sice píše o "velkém zástupu" který přežije velké soužení, ale pouze SJ rozdělili "ovečky" na členy spoluvládců-pomazaných a velký zástup, již teď.

Ty dvě skupiny, tady skutečně budou a jsou. Dnes jsou v podobě "pšenice a koukolu" který roste pohromadě a nikdo v podstatě neví, kdo je kdo, (mnozí se jen o své příslušnosti něco mylně domnívají, protože výběr dělá Pán) a v budoucnosti. to znamená "v den o hodinu, kterou nikdo z lidí nezná" v době žně, bude závěrečné a konkrétní dělení lidstava na tyto dvě skupiny, prováděné anděli pod vedením krále Krista.
Skupina pro přežití velkého soužení a skupina k zániku.

Spoluvládců s Kristem, se toto dělení netýká, protože ještě před tím budou "proměněni a vzati do oblak vstříc Pánu".

Tak nějak to chápu já. Zdá se mi, že to má i svoji logiku.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 8/10/2006, 10:55

Hvězdlický napsal:Já bych to chápal trošku jinak.

Ježíš mluvil k svým učedníkům, a ti byli všichni jeho spoluvládci. Mluvil o znovuzrození a dalších záležitostech, které jsou tohoto společenství podmínkou. (spolukrálové a kněží v nebi)

Tato skupina měla své počátky v prvním století, ale narůstá až do naší doby.

Slova Kristova tedy náleží celé této skupině a jsou platná dodnes. Splnění jeho slov, tedy musí postihnout celou tuto skupinu a protože zatím se vše nesplnilo, musí zákonnitě závěr všech jeho proroctví se naplnit v dnešní době...

J:

to je ovšem typické natahování písma - nebojíš se že na tebe budou padat z nebe kameny? ... Smile

jinak jsem rád že uznáváš že se "vše nesplnilo" /přesněji řečeno nesplnilo se nic/

závěr že "protože zatím se to vše nesplnilo musí se to zákonitě" splnit v dnešní době je vskutku žertovný - takové zákonitosti fungují pouze na poli slepých ideologií

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 8/10/2006, 11:00

Aleš napsal:
Hvězdlický napsal:Já bych to chápal trošku jinak.

Ježíš mluvil k svým učedníkům, .....................
Slova Kristova tedy náleží celé této skupině a jsou platná dodnes. ...
Mluvil k učedníkům. Skupiny a třídy si nadto vymysleli lidé při sestavování "neprůstřelných" teorií.

j:

ještě bych doplnil ke svým učeníkům, ve své době o věcech které se jim tehdy měli přihodit /ale nepřihodili jak již dnes víme... No /

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Hvězdlický 8/10/2006, 11:12

No, vem si, že spoustu věcí učedníci nechápali a nebyli schopni pochopit.

Těžko tedy by jm Ježíš oznamoval nějaké budoucí záležitosti a rozdělil by jejich plnění postupně po týdnech, rocích atd. To by byl dlouhý a podrobný a také zbytečný seznam.

Splňování se tedy týkalo celku, všech učedníků, po celou dobu jejich života. Tehdy až dodnes. Jinak to asi vysvětlit nejde.

Například z textu (který jsme si již uváděli) "není vaše věc znát" atd. Vyplývá jasně, že jim jakoby řekl "o to se nestarejtem, to se vás netýká, to je daleká budoucnost"

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 8/10/2006, 11:27

J: reakce vkládám

HvězdlickýNo, vem si, že spoustu věcí učedníci nechápali a nebyli schopni pochopit.

j- aha vyučováni Kristem, politi duchem - ale Hvězdický dnes to chápe lépe!

Těžko tedy by jm Ježíš oznamoval nějaké budoucí záležitosti a rozdělil by jejich plnění postupně po týdnech, rocích atd. To by byl dlouhý a podrobný a také zbytečný seznam.

j - a naopak mlhavost je dobrým podkladem pro práci pozdějších ideologů...

Splňování se tedy týkalo celku, všech učedníků, po celou dobu jejich života. Tehdy až dodnes. Jinak to asi vysvětlit nejde.

j - ale jde, ale to se ti moc nechce viď?

Například z textu (který jsme si již uváděli) "není vaše věc znát" atd. Vyplývá jasně, že jim jakoby řekl "o to se nestarejtem, to se vás netýká, to je daleká budoucnost

j - ale kdepak i když neměli znát den a hodinu očekávali to oprávněně za svého života - jak vyplývá z epištol

to očekávání vyplývalo z prorokování Krista

A postoj Pavla a Petra byl učením církve

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Hvězdlický 8/10/2006, 12:47

ale kdepak i když neměli znát den a hodinu očekávali to oprávněně za svého života - jak vyplývá z epištol

Že to očekávali "oprávněně" to jim nikdo nebere a nemá za zlé. Tehdy se tak dalo usuzovat.

Vzájemná nedorozumnění jsou u lidí běžná.
Co se týká toho, že dnes řadu věcí chápemě lépe, je opět normální.
První století bylo na úrovní školáka v první třídě a dnešek na úrovni posledního ročníku. Chápeme tedy právem víc, než tehdy?

Ale i přesto jsou tady i dnes přehmaty a ukvapenost. Na příklad Strážná věž píše -

Strážná věž 11/69

Co očekáváš od roku 1975?

30. Máme se z tohoto studia domnívat, že na podzim roku 1975 bude již po bitvě armagedonské a začne dlouho očekávané tisícileté panství Kristovo? Snad, chceme však vyčkávat a uvidíme, jak dalece se kryje sedmé tisícileté období lidských dějin, se sabatním tisíciletým Kristovým panstvím….Rozdíl může dělat nanejvýš několik týdnů nebo měsíců, v žádném případě však roků.

(to zvýraznění textu tam nebylo)

Tito lidé mají dnes, oproti učedníkům tehdejší doby, kompletní Bibli. Mohli se poučit z minulosti. Znají víc, než ti v prvním století. A přesto udělali stejnou ukvapenost.

Je to vina Bible, a nebo lidí???

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 8/10/2006, 13:25

Hvězdlický napsal:


Je to vina Bible, a nebo lidí???

j. - je to vina lidí, že vycházejí z bible - obvzláště co se týče mlhavých předpovědí které je třeba neustále poopravovat, natahovat a reinterpretovat...

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Hvězdlický 8/10/2006, 13:53

. - je to vina lidí, že vycházejí z bible - obvzláště co se týče mlhavých předpovědí které je třeba neustále poopravovat, natahovat a reinterpretovat...

Asi to tak nějak bude. Ale, představ si, kdyby Bible byla přesný časový program. Jak by to vypadalo?

Všichni "vyčůránkové" by si řekli, "tak to máme ještě čas. Budeme si užívat, chlastat, krást a dělat lumpárnu a teprve "za pět minut dvanáct" uděláme pokání. (nápravu, změníme se)"

Ale to nejde. Bible požaduje, abychom se snažili žít jako slušní lidé, jakoby to mělo přijít zítra. A ne za pět století, podle přesného časového plánu, předloženého člověku.

Dejme tomu, že by časový program ukazoval, že Bůh udělá pořádek v roce 2000. Všechna staletí by si lidé dělali co chtěli, protože ještě by byl čas. Za tu dobu by slušní lidé vymřeli. No a posledních pár let před soudem, již by změna nešla udělat. Nikdo by již ani nevěděl, co to obnáší, žít jako slušný člověk.

Proto Bible radí "jednejte tak, jakoby to mělo přijít zítra"...

Jakub 4:14 vy přece nevíte, co bude zítra! Co je váš život? Jste jako pára, která se na okamžik ukáže a potom zmizí!

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  jonas 8/10/2006, 15:19

[quote="Hvězdlický"]


Ale to nejde. Bible požaduje, abychom se snažili žít jako slušní lidé, jakoby to mělo přijít zítra. A ne za pět století, podle přesného časového plánu, předloženého člověku.



J: nevím proč by kvůli tomu aby člověk žil slušně měl věřit v sliby které se již nesplnily - ač se splnit měly

je to naopak náboženská ideologie která přináší neslušnou etiku zničení těch kteří té či oné ideologii nevěří: kdo neuvěří bude zničen

jonas

Male Poeet p?íspivku : 193
Reputace : 1
Body : -4
Registration date : 27. 09. 06

Návrat nahoru Goto down

Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet? - Stránka 2 Empty Re: Inspirovanost Bible - jak na ní pohlížet?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru